Автор Тема: Относно БГ проекта Warehouse Open  (Прочетена 6689 пъти)

Mirchev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
    • WWW
Тъй като предната тема за проекта Warehouse Open бе затворена си позволявам да пусна нова и в нея да напиша мнението си, което опитах да публикувам в предната. Молбата ми е да направим интелигентна дискусия, без безсмислени нападки...

Честно казано реакцията на повечето участници тук е много странна...
Това, че продуктът е разработен от българска софтуерна компания, имаща и комерсиален складов продукт нищо ли не ви говори? Това, че по-голямата част от архитектурата на Warehouse Open е взаимствана от комерсиалния продукт - Microinvest Склад Pro също ли нищо не ви говори?
Разработката и популяризирането на Warehouse Open е с цената на свободното време на служители на Microinvest.
Всичко тръгна от една среща преди няколко години на линукс ентусиасти, на която изникна идеята... И която получи подкрепата на Микроинвест. Компанията няма и грам облаги от този продукт (може би освен доброто име, че отделя ресурси за разработка на софтуер с отворен код). До момента в страната има над 100 инсталации в реални обекти. В Русия те са значително повече...
Само тук обаче се среща подобно остро отношение. Защо? Защото някой е успял в България да създаде този продукт ли? Или защото друг в България не е правил нещо подобно?
В началото бе отделен и бюджет за популяризиране, който бе изразходван за конференции и събития на линукс ентусиасти. Част от тези хора ни подкрепиха, но странно защо при по-малката част се натрупа тази злоба?!?!
В момента, в който ограничихме финансирането на подобни прояви недоволството нарастна.
Положителното е, че много хора приеха идеята и стартираха много нови обекти, които поддържат. На този етап за тях това не е основен бизнес, но гарантира добри регулярни приходи от поддръжка.
За зложелателите ще поясня - Микроинвест няма претенции да поддържа системите или да упражнява какъвто и да е контрол над тази дейност. Бизнесът на компанията е концентриран в различни направления и проектът Warehouse Open е по-скоро протегната ръка към всички...
Надявам се да се преодолее този негативизъм и да действаме в положителна посока!

P.S. За интересуващите се - работя в Микроинвест.
« Последна редакция: May 18, 2010, 16:35 от Mirchev »
Активен

c111100101

  • Гост
Re: Относно БГ проекта Warehouse Open
« Отговор #1 -: May 18, 2010, 19:10 »
Днес инсталирах програмката на Кubuntu 10.04 от любопитство да видя как е. Определено съм заинтригуван, не знам кой и за какво пише против вашия проект, но той определено е добър.
Следвах стъпките за инсталация но се наложи да инсталирам и някой допълнителни библиотеки glib, за да тръгне програмата. Проверете това и ако трябва коригирайте помощната статия за инсталацията.
Може ли вашата програма да бъде достоен заместник примерно на програмата "Плюс Минус"?
Питам, защото не съм успял още разуча всичките и функционалности.
« Последна редакция: May 18, 2010, 19:13 от c111100101 »
Активен

Mirchev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
    • WWW
Re: Относно БГ проекта Warehouse Open
« Отговор #2 -: May 18, 2010, 20:48 »
Няма да е особено коректно да направя подобно директно сравнение с конкурентен продукт. Това, което мога да кажа е, че Warehouse Open притежава в голяма степен функционалностите на Microinvest Склад Pro. На практика аритектурата на двата продукта е сходна. А Microinvest Склад Pro е може би най-популярният складов софтуер в България...
Най-добре е да тествате в реална обстановка. В увеличаващата се конкуренция при магазините например, това решение е особено подходящо. Причината - спестяват се всякакви разходи за лицензи... Остава само поддръжката.
« Последна редакция: May 19, 2010, 08:15 от Mirchev »
Активен

BULFON

  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 478
  • Distribution: Fedora
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Относно БГ проекта Warehouse Open
« Отговор #3 -: May 18, 2010, 23:02 »
Привет и от мен! И извинения за последващото мнение, което попада в графа off topic.
Напоследък за мен е изключително болезнен въпрос начинът, по който се паркира в градовете. Напоследък, защото започнах да ставам краен и безкомпромисен, към липсата на мисъл за околните и желанието да бъдат обслужени личните интереси на шофьора - да не върви дълго и да постави колата си на много "надеждно" място. Процесът е безсмислен и енергоемък. Както за мен, да отделям енергия за да се дразня, така и за паркиращите по тротоарите, защото така посяват бъдещи задължения за своите деца - да плащат за нови тротоари.
Разказвам това, защото и аз задавам въпроси на паркиращите по тротоарите относно, за мен, очевидни противоречия. И ги питам - смятате ли това за правилно? За себе си имам различни отговори, като някои от тях са, че когато всеки вижда овце, сам се превръща в овца. И че човек няма право да вини останалите за разминаването на собствените му виждания с техните. Но може да ги бие :)
С годините съм свикнал да съм доста по-търпелив към пишещите в тези форуми. За мен е постижение дори това, да убедя поредния човек да опита Линукс. Не намирам за основателни обвиненията на Микроинвест за липса на спонтатнен и бурен интерес към опознаване и внедряване на техния продукт. Всяка стъпка изисква да се случи предишната. Сами виждате (обръщам се, към господата от МИ), че има хора, които пускат WO, оглеждат го, дават някой съвет за това онова. В предишни срещи и разговори с вас съм казвал, че трябва да обгрижвате точно тези хора. Да се направят работни срещи (workshops) при вас и в различни градове на България. Да се работи с хората директно. Появата ви от време на време в сайта и форумите и желанието ви за моментална и положителна реакция за мен са леко необясними. Още повече, като се има предвид по-скоро съмняващата се и скептична аудитория.

Още няколко забележки:

1. Да се сравняват директно българския пазар и човешки ресурс с руския (или рускоговорящия? 300 млн. души?) е безполезно и чисто манипулативно.

2. Да се твърди, че разработката на Микроинвест Warehouse Open не е финансирано от фирмата, е лъжа.
Цитат
Разработката и популяризирането на Warehouse Open е с цената на свободното време на служители на Microinvest.

3. Да се сочи "упадъкът" на "Линукс за българи", като признак за нивото на посетителите не е начин да се привлече вниманието им.

4. Интернет потребителите имат ясен критерий за това, кое е spam или силно прилича на spam и проявяват силна неприязън към такъв. Публикациите в предишната тема бяха многократно рапортувани на модераторите от различни читатели като spam.

5. Да се очаква моментална реакция за одобряване на публикации в сайта от модераторите е логично, но не е възможно да се постигне, без да имаме хора, от които да очакваме да правят само това. Извинявам се, ако аз лично като модератор със забавянето на активирането на дадена новина или публикация съм накрал някого да се чувства пренебрегнат.

Както и предния път ще кажа, че продуктът и усилията на фирма Микроинвест са едни от малкото добри примери в България и си заслужават подкрепата на хора, решили да отделят време за подкрепа на български open source продукт!
« Последна редакция: May 18, 2010, 23:17 от BULFON »
Активен

фонокартен телефонен апарат

edmon

  • Гост
Re: Относно БГ проекта Warehouse Open
« Отговор #4 -: May 18, 2010, 23:45 »
Наскоро си отворих будка с п ... павилионче.
Реших да пробвам да си направя калкулации с WO. Например за хамбургер с луканка.
Инсталирах си го , изглежда много добре .
Лошото е , че опитите ми да разбера как работи се оказаха неуспешни, КОЕТО ДЪРЖА ДА ПОДЧЕРТАЯ най-вероятно се дължи на моето незнание, а не на това, че програмката не работи, и за това и я зарязах.
Не че изпозлвам някаква друга де, но като свободна алтернатива поне се опитах да видя как стават нещата! :)
И бях доволен!
Не знам дали работи правилно, но от многото цъкане нагоре надолу поне не забиваше!
Активен

Mirchev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
    • WWW
Re: Относно БГ проекта Warehouse Open
« Отговор #5 -: May 19, 2010, 08:06 »
Не намирам за основателни обвиненията на Микроинвест за липса на спонтатнен и бурен интерес към опознаване и внедряване на техния продукт.
Тук не става дума за обвинения. Никого не обвиняваме, нито се изживяваме като хора, на които това е разрешено.

1. Да се сравняват директно българския пазар и човешки ресурс с руския (или рускоговорящия? 300 млн. души?) е безполезно и чисто манипулативно.

Тук не сравняваме обемите на пазарите, а начина, по който се прие Warehouse Open в Русия (по-малко от 140млн. население). Изненадващо за нас ни засипаха с технически въпроси, а не с доказване на тезата, че то това не може да стане... или "дайте тук едни пари, пък ще видим"... Негативите са нещо нормално. В Русия, обаче тяхното количество бе в пъти по-малко, отколкото в България.

2. Да се твърди, че разработката на Микроинвест Warehouse Open не е финансирано от фирмата, е лъжа.
Цитат
Разработката и популяризирането на Warehouse Open е с цената на свободното време на служители на Microinvest.

Не обичам така, но ще отговоря с цитат от първото си мнение по темата, което явно не е прочетно добре:
В началото бе отделен и бюджет за популяризиране, който бе изразходван за конференции и събития на линукс ентусиасти. Част от тези хора ни подкрепиха, но странно защо при по-малката част се натрупа тази злоба?!?!
В момента, в който ограничихме финансирането на подобни прояви недоволството нарастна.
Надявам се това достатъчно ясно да отговаря на буквалистичното разбиране за бюджета...

3. Да се сочи "упадъкът" на "Линукс за българи", като признак за нивото на посетителите не е начин да се привлече вниманието им.

Аз лично не познавам разумен човек, който да си прави подобен извод. Това е един от малкото профилирани форуми, който не пострада от масовото в последните години разводняване на съдържанието. Това е и причината да се опитваме да популяризираме идеята тук.

Активен

BULFON

  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 478
  • Distribution: Fedora
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Относно БГ проекта Warehouse Open
« Отговор #6 -: May 19, 2010, 08:54 »
Цитат
1. Да се сравняват директно българския пазар и човешки ресурс с руския (или рускоговорящия? 300 млн. души?) е безполезно и чисто манипулативно.
С това имам предвид буквално - потенциал на човешкия ресурс (колко хора има, какво е нивото им на познаване на материята, какъв опит имат в подобни начинания) което е директно свързано с второто - потенциал на пазара, който в Русия може да е 140 милиона, но ако вземем предвид всички руско говорящи са доста повече. Вземам предвид всички руско говорящи, защото те са потенциален пазар за човек, който реши да предлага локализиран (интерфейс и документация, форуми, сайтове) на руски продукт. Надявам се сега да е ясно какво седи зад по-големият ентусиазъм на приелите WO в Русия.

Цитат
2. Да се твърди, че разработката на Микроинвест Warehouse Open не е финансирано от фирмата, е лъжа.
Цитат
Цитат
Разработката и популяризирането на Warehouse Open е с цената на свободното време на служители на Microinvest.

Тук говорим за круши и ябълки. Аз съм окачествил като лъжа точно и само това твърдение. Не малко такива твърдения (ако искаме да сме буквалисти) има и в предишната тема.
За това, дали сте сте участвали на конференции и сте финансирали такива не говоря. Знам че е истина! А корелацията между изразходването на пари за участия и народното недволство не съм я видял. Но може вие да я забелязвате някак.

За упадъка на "Линукс за българи" - ще посоча предишната, по-емоционална тема за инсталационното CD. Tam vixon говори за това.


Няма смисъл да говорим за това кой, кога, какво е казал и какво е значело това. Давайте да вървим напред.
Активен

фонокартен телефонен апарат

Mirchev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
    • WWW
Re: Относно БГ проекта Warehouse Open
« Отговор #7 -: May 19, 2010, 09:21 »
Точно това е и идеята ни от самото начало. Няма да крия, че умишленo концентрирахме усилия в този и още няколко форума. Очаквахме, обаче, професионални дискусии и въпроси. Затова се надявам оттук нататък да бъдем повече полезни за всички.
Специално за мен тук е мястото, където придобих някои базови познания за работа с Линукс, надявам се това място да е отправна точка и за решилите в бъдеще да работят активно със свободния Warehouse Open.
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Относно БГ проекта Warehouse Open
« Отговор #8 -: May 19, 2010, 09:33 »
Сега разбирам защо сайтът е в криза - ами той самият Булфон е в криза!

Г-н Булфон, никога досега не съм бил толкова объркан и смутен от което и да е мнение на когото и да било в този форум! Ще ми трябва доста време за да се паркирам ...
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

BULFON

  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 478
  • Distribution: Fedora
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Относно БГ проекта Warehouse Open
« Отговор #9 -: May 19, 2010, 10:09 »
Наблюдението Ви, Ласков, е много точно, макар и встрани от темата.
Активен

фонокартен телефонен апарат

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5290
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Относно БГ проекта Warehouse Open
« Отговор #10 -: May 19, 2010, 17:24 »
Ако мога да дам една препоръка към екипа, до линка за изтегляне на .ISO-то е хубаво да има и една актуална MD5 сума или някакъв друг валиден хеш. Вътре в .ISO-то има MD5 за отделните компоненти, но е добре и за целия имидж да е дадена. Като се изтегли да си го сравни човек и да записва на подложката спокоен.

Успехи.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Ipolit

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 418
    • Профил
    • WWW
Re: Относно БГ проекта Warehouse Open
« Отговор #11 -: May 19, 2010, 17:51 »
Ами ако смените тона от емоционален на професионален, може и сериозно да погледнат на вас. От друга страна и с емоционалния тон успяхте да предизвикате интерес, тъй че може да се отчете, че целите са изпълнени.
Аз лично се изприщвам като слушам за ентусиасти (какво ли е туй, че на всеки опен фест е най-употребяваната дума - затуй и не стъпвам повече на такова нещо).
Кажете, че сте си пуснали продукта без пари и с отворен код, след като сте установили, че и така може да се печели. Кви са тия дивотии за извънработно време.
И на Виктор не му давайте да пише по форумите, че мене лично много ме изнерви.
Също платете на някой да ви билдне един deb с програмата. Предполагам, че е за около 15 минути работа, ама ваште хора има да го билдят още две години.
Активен

Face Your FreeBSD at http://ipolit.hit.bg

Mirchev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
    • WWW
Re: Относно БГ проекта Warehouse Open
« Отговор #12 -: May 19, 2010, 22:03 »
Acho, благодаря! Ще го обсъдим. :)

Ipolit, не сме имали за цел с емоционален тон да предизвикваме внимание. Дори съжалявам, че се получи.

Кажете, че сте си пуснали продукта без пари и с отворен код, след като сте установили, че и така може да се печели. Кви са тия дивотии за извънработно време.

Тук няма да се съглася! Бизнес моделът на Микроинвест няма нищо общо с гореописаното. Вложените средстава тук няма да ни се върнат. Ще дам пример - в Русия не сме взели и копейка за поддръжка, инсталация и каквото и да било. В България сме интегрирали под 10% от общия брой обекти. Сумите там са смешни - 15евро. За справка ще спомена, че за комерсиалният ни продукт, само лицензът е 99 евро. Отделно е сумата за база данни и допълнителни продукти. Прибавят се накрая и тези 15 евро.
От Warehouse Open може да печели някой, който се занимава само с това. Т.е. техническо лице, специализирано в тази дейност. В отдела ни по поддръжка почти никой няма опит с Warehouse Open, а 1-2 души са го инсталирали. Останалите над 30 работят с комерсиалния софтуер, откъдето и идват приходите ни.
Другият вариант за приходи е разработката на индивидуални поръчки. Това, обаче се отнася и за всеки в този форум, който може да драсне кода... Сега разширяваме постоянно функционалните възможности на софтуера, за да го доближим на 100% до комерсиалният продукт. За хората, които са в бизнеса със складови и търговски системи е ясно, че Warehouse Open като възможности отдавна е надминал половината си комерсиални конкуренти.
И на Виктор не му давайте да пише по форумите, че мене лично много ме изнерви.
Съгласен съм! С Виктор сме се разбрали да ограничи комуникацията по отношение на този проект. С други думи му е забранено да поства в този и други форуми от момента, в който се установи, че не е полезен в такава степен за проекта. От друга страна е може би най-креативният човек, който познавам, но изнервеността тук отдавам на високата натовареност (в съотношение 20:80 времето му е разделено между България и чужбина). От друга страна той е основният генератор на идеите в този проект, както и човекът финансирал го на 100% през последните почти 4 години.
Също платете на някой да ви билдне един deb с програмата. Предполагам, че е за около 15 минути работа, ама ваште хора има да го билдят още две години.
Това ще го обсъдим с момчетата. Благодаря! :)
Активен

c111100101

  • Гост
Re: Относно БГ проекта Warehouse Open
« Отговор #13 -: May 20, 2010, 15:40 »
А програмата има ли версия за windows?
Активен

Mirchev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
    • WWW
Re: Относно БГ проекта Warehouse Open
« Отговор #14 -: May 20, 2010, 21:45 »
Това е специална разработка за Linux. Еквивалентът под Windows е Microinvest Склад Pro. Всъщност архитектурата и цялостната концепция на Warehouse Open е взаимствана от Microinvest Склад Pro. В някои отношения Linux разработката (идващи в по-голяма степен от използваната платформа) превъзхожда Windows-кия си събрат.
Особеното е, че Microinvest Склад Pro е резултат на 15 години опит и 4 години активна работа по софтуера. Докато при Warehouse Open са взети добрите решения от Склад Pro, плюс ресторантските, специализираните складови, магазинни и търговски модели... И към това прибавяме 4 години труд.
Активен