Автор Тема: Arch Linux-Преоразмеряване на HDD  (Прочетена 1927 пъти)

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Здравейте Колеги,
От сутринта се къхъря с един проблем.Искам да инсталирам Arch Linux на един компютър,но не мога да вдяна как да преоразмеря диска.Той е 160ГБ и сега е разделен на /root,/swap и /home.Тук вече идва тънкия момент.Искам да запазя /home директорията,защото имам 65ГБ данни,които не искам да затрия.А проблема е,че няма къде да ги прехвърля докато се инсталира Arch-a.Стартирах флашката да го инсталирам и като стигна до оразмеряване на диска избирам ръчно да задам размер и като чукна Ентър ми дава да избирам sda и sdb.Ako избера sda ще затрия и /home директорията,а sdb e флашката.Върти ми се една идея в главата ама не знам да ще може да се реализира.Примерно да изтрия с gparted /ROOT и /SWAP,те са 30ГБ,които ще са ми напълно достатъчни за инсталацията,но не ми идва на акъла какво ще се случи с /home директорията.Ще мога ли да я запазя примерно нещо като STORAGE.Ще съм много благодарен ако някой знае как мога да с справя с този проблем и напише няколко реда.
Активен

bazu

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 810
  • Distribution: Debian
  • superman
    • Профил
Re: Arch Linux-Преоразмеряване на HDD
« Отговор #1 -: Mar 20, 2011, 19:39 »
Нали това е идеята home ако ти е на отделен дял при преинсталции или нови просто да не се губят данните. Та с gparted триеш другите две оставяш си home дяла се монтира като хоум фоудъра без формат и си реди.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Arch Linux-Преоразмеряване на HDD
« Отговор #2 -: Mar 20, 2011, 22:16 »
Точно така го направи. От двата дяла ще си имаш предостатъчно място за новата инсталация. А /home дяла няма да го закачаш. После ще си го монтираш, където трябва. Поздрави.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Използвате ли Arch Linux
Идеи и мнения
mironcho 12 5165 Последна публикация Dec 30, 2004, 12:33
от horror
Arch Linux
Идеи и мнения
rinzai 6 3815 Последна публикация Feb 21, 2005, 14:43
от rinzai
Стартиране на Х в Arch Linux скапва системата
Настройка на програми
mhydra 2 2886 Последна публикация Dec 12, 2005, 18:09
от july
Мрежов проблем в Arch linux
Настройка на хардуер
fanfolet 3 3224 Последна публикация Jan 05, 2006, 22:12
от Agent_SMITH
Какво мислите за arch linux
Коментар
HeavenWarrior 9 5111 Последна публикация Nov 08, 2007, 13:42
от Lord Bad