Автор Тема: Добавяне на /home дял в убунту.  (Прочетена 3292 пъти)

rambobg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 31
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Значи в момента имам троен буут между уин, слак и убунту с убунтувски груб.

Проблемът ми идва от това, че /home дяла е прикачен към слака, а ми трябва да го прикача и към убунту. Кажете в няколко стъпки как да го направя, че..

Знам, че звучи много тъпо, ама сложих слак с помощта на един човек и той ме изостави и тоя слак сега стои... ей така за фацата ли и аз не знам. :D
Активен

Who wants to live forever?

abscent

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 123
  • Distribution: Gentoo
  • Window Manager: KDE
  • lamy lazer
    • Профил
Re: Добавяне на /home дял в убунту.
« Отговор #1 -: Jun 26, 2010, 20:41 »
няма нещо доволно сложно в тази операция, но нека да видим все пак - след като запалиш slackware, трябва да видиш като изход от командата
Код
GeSHi (Bash):
  1. mount | grep home
какво ще покаже системата. обикновено е нещо от рода на /dev/sda# , където # е номер, под който се разпознава дяла ти от linux-а. взимаш този отговор (да речем /dev/sda6) и търсиш дяла който ти се разпознава като / от ubuntu (т.е. като коренов дял, от който ubuntu-то може да стартира). ако случайно е монтиран в slackware, то тогава става лесно - просто трябва да редактираш файла /коренов/дял/на/ubuntu/etc/fstab, в който да укажеш че /dev/sda6 тря'а да се монтира в /home на 'buntu-то. ако сега успееш и да ми разгадаеш идеята, и да направиш това, което ми измисли главата след една голяма салата и две малки  :D ... Успех желая :)
Активен

Deeply in love with......Gentoo

rambobg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 31
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Добавяне на /home дял в убунту.
« Отговор #2 -: Jun 26, 2010, 21:16 »
При слака е /dev/hdb4
При убунту е /dev/sdb4

Какво правим??

Също така ми казаха, че сегашния ми /хоме трябва да е празен, а новия да го направя да се държи от папка, която маунтва тоя дял или нещо такова.. ей така става като не разбирам. Ама тепърва почвам да уча терминалния линукс, така че помагайте за сега. :D
Активен

Who wants to live forever?

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: Добавяне на /home дял в убунту.
« Отговор #3 -: Jun 27, 2010, 07:36 »
То тук "терминала" може и без него. Трябват само малко знания и нищо повече.
1. Първо, (В убунту), ако имаш нещо ценно в домашната директория, го премести в дяла, който слакуера ползва за домашна директория. Създаваш си директория за потребителя си, като му задаваш подходящите права и номер на потребителя.
2. Отваряш файла /etc/fstab чрез някаква текстова програма (кеф ти в конзола, кеф ти графична) но с администраторски права и вписваш на съответният дял да се монтира в /home. Записваш промените.
3.Рестартираш системата или в конзола монтираш новото положение и това е.

Сега по-подробно, че съм сигурен че няма да се сетиш за какво става въпрос....

Първо.
В слака се използва графичната среда КДЕ, а в убунту е Гноме. Това не те ли обърква?
Ако искаш да ползваш слакурското  /home и всичките настройки от тамошният си потребител, трябва просто да си запишеш на листче името и номера на потребителя си. Отваряш си файловият браузър и навигираш до дяла на слака и отваряш файла /etc/passwd. (Може конзолно, може и графично) Намираш реда, описващ слакуерският ти потребител. За пример gamers:

gamers:x:1100:1100:gamers:/home/gamers:/bin/bash

В случая тук номера на потребителя е 1100, при тебе може да е друго - 500 или 1000.
Записваш си номера, паролата би трябвало да си я помниш.

Ако не искаш да ползваш слакуерският си потребител, а убунтутовският, просто трябва да копираш папката на у.потребителя до папката на слакуерският потребител, Това трябва да стане с администраторски права. В не убунту дистрибуции стартирането на програми с администраторски права е елементарно в графичен режим (точно Слакуер), докато в убунту няма създаден root и се използва команда sudo, с която трябва да работиш в конзолата. Гном не ползвам и нека някой друг ти обясни как да стане да си пускаш програмите с администраторски права .
Ако стане да пуснеш nautilos с администраторски права, в него просто копираш папката на потребителя ти в убунту в дяла на слакуерското /home (което е на друг дял, който се използва за /home, нали така..) . Остава само да цъкнеш с десен бутон на мишката, да избереш Свойства - Права и там да зададеш тази папка да е собственост на потребителят ти в убунту и да запишеш номера на потребителя си (ако го иска де).
След това отваряш отново през файловият браузер с администраторски права с програма за редактиране на текстови файлове (той също ще има администраторски права) файла /etc/fstab и там монтираш дяла в точка /home:
Например, убунту ти е инсталирано в дял sda2. В тоя дял ти е и /home.
Слакуера ти е в дял sda3, а /home на слака ти е sda4. Съответно в дял sda4 имаш директории на потребители.
Сега в /etc/fstab на убунту нямаш запис на дял, който да се монтира /home . Добавяш просто ред:

 # /home was on /dev/sda7 during installation
UUID=276ef216-3c6c-4551-8f34-cce4424e511c /home           ext4    defaults        0       0

Така изглежда при мене, защото е генериран още при инсталацията. При тебе няма такъв ред. Можеш да го напишеш така, като този UUID ще трябва да го видиш за този дял sda4 какъв е. Но ще свърши работа и просто:
/dev/sda4       /home        ext4    defaults   0  0

Разбира се, запиши си твоята фаилова система за sda4. При мене е ext4 и дяла е примерен sda4. При тебе си запиши твоите данни.

Сега остава да разчистиш каквото имаш обемно в директорията home в убунтутският дял, защото след монтирането по описанието във fstab то няма да се вижда, но ще заема място. Понеже дяла все още се използва и то от твоя потребител, няма как да си изтриеш директорията.
Можеш да рестартираш, да влезеш в слакуер, от там да изтриеш каквото има в хоме в убунтутският дял (с админски права). Или в Убунту да си създадеш потребителят root и да се логнеш през него и да изтриеш папката. Първото е по-лесно.
И най бързият начин - създаваш си потребител root, излизаш от графичната среда, логваш се конзолно като роот и триеш папката. Чрез команди. Например:
rm -r /home/папка-на-потребителя- ти

Като рестартираш и избереш убунту, вече трябва всичко да е наред и да си влезеш в потребителя, като /home ще е вече sda4. A, да, ако сда4 ти е монтиран и някъде другаде, ще стане мазало. За това гледай внимателно в fstab да не се дублират дяловете.
Ако не ще да влезе в потребителя ти, значи има проблем с правата. Или домашната ти папка не е на потребителя ти, или номера на потребителя ти не е същият.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

rambobg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 31
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Добавяне на /home дял в убунту.
« Отговор #4 -: Jun 27, 2010, 11:04 »
Та стана мазало... направих всички тея неща но уви... убунту не ще да запали след като влезе в самата среда. Т.е. пиша си паролата и от там нататък излизат 2 грешки:

#1 Could not update ICEauthority file /home/mitko.ICEauthority



#2 There was a problem with the configuration server (/usr/lib/bibgconf2-4/gconf-sanity-check-2 exited with status 256)


Май да взема да го махна и да си остана със слака. :)
Активен

Who wants to live forever?

rambobg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 31
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Добавяне на /home дял в убунту.
« Отговор #5 -: Jun 27, 2010, 13:07 »
Ами взех че преинсталирах убунту, сега е чиста инсталация и май ще се наложи някой да ми обяснява по скайп, че пак ще осера всичко ><.
Активен

Who wants to live forever?

rambobg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 31
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Добавяне на /home дял в убунту.
« Отговор #6 -: Jun 27, 2010, 15:35 »
И така. Писна ми, ядосах се и затрих чистото убунту, заедно със слака, заедно с /хоме и дори суап-а. (т.е. целия хард диск). И познайте... сложих абсолютно чисто убунту с нормален /хоме и суап и занапред няма да се занимавам с простоий като слак и т.н.

Ами това е трийте темата.. че много й стана.
Активен

Who wants to live forever?

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: Добавяне на /home дял в убунту.
« Отговор #7 -: Jun 27, 2010, 18:18 »
Еми така е, като разчиташ да копи пейстнеш готово решение, а не да вникнеш в логиката на нещата и сам да се справиш.
Ако беше попрочел малко, щеше да се сетиш, че още по време на инсталацията можеш да избереш различни дялове за различните директории. Тоест, още от инсталатора можеше да зададеш отделен дял за /home, което е добрата практика. Това само да зададеш цялата инсталация на един дял е за новаците, но е по-лесно още от началото при инсталация да оразмериш диска и да сложиш домашната директория на отделен дял. И това може винаги, без значение дистрибуцията....
То с нерви не става. Иска осмисляне, мислене ....
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Добавяне на /home дял в убунту.
« Отговор #8 -: Jul 05, 2010, 17:50 »
То с нерви не става. Иска осмисляне, мислене ....
Добавям - и търпение. Проблемът с грешките идваше от раличните UID в слак и убунту, което също беше поправимо с малко допълнителна работа.
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Два линукса + 1 /home?
Настройка на програми
gromeo 15 7075 Последна публикация Jun 22, 2004, 14:10
от n_antonov
не мога да пиша в home директорията ми!
Настройка на програми
Soulstealer 1 3188 Последна публикация Oct 19, 2004, 12:49
от nix
Home директорията
Настройка на програми
Златко 11 6101 Последна публикация Oct 04, 2006, 14:09
от Златко
Проблем с /home дяла
Настройка на програми
SHTILL 10 6338 Последна публикация Jan 23, 2007, 23:43
от alabal
Препълване на / или /home
Настройка на програми
ikb 1 3095 Последна публикация Feb 19, 2008, 11:37
от Gaara