Автор Тема: Компотите и българите  (Прочетена 23247 пъти)

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #30 -: Sep 22, 2010, 01:33 »
Проблемът е че не виждам какво толкова намазваш от цялата работа.

Релаксират хората. То варенето на буркани си е цял ритуал.
« Последна редакция: Sep 22, 2010, 01:36 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

lunarvalleys

  • Гост
Re: Компотите и българите
« Отговор #31 -: Sep 22, 2010, 10:07 »
Цитат
бялата захар е много по-вредна от едни цигари "планински въздух"

що?
Активен

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #32 -: Sep 22, 2010, 12:04 »
Аз какво разправям - хората купуват от пазара некви турски плодове подобаващо обработени с инсектициди (ако си ги беряха на село щяха и да си ги варят на село предполагам). Минават ги през термична обработка където всякакви витамини отиват на кино и от плодовете остават единствено едни разкашкани целуозни нишки. И накрая приятният вкус се дължи единствено на обилните количества захароза. И най-накрая убедено си вярват че се хранят здравословно с домашно-приготвените буркани. Като печалбата в най-добрият случай са няколко лева за десетината буркана, които се побират в тенекето. Като се добави и риска от неправилното консервиране, не знам - според мен цялата тази галимация не е оправдана. За това че одимяват всичко наоколо и превръщат градинките в кочина няма смисъл да говоря - това да не ти пука за никой друг, важното ти да намажеш нещо си е начин на мислене. Проблемът е че не виждам какво толкова намазваш от цялата работа.

@gat3way нали ги миеш тези плодове/зеленчуци преди да ги компотираш :), би трябвало да отмиеш по-голяма част от пестицидите. Пък и при високите температури на варене може остатъците от пестициди да се разпадат, което прави компотирането :) по-безопасно от яденето на свежи плодове/зеленчуци (това всъщност е интересен въпрос дали е точно така).
Иначе за варене на компоти в големите градове, наистина е смешно и си е одимяване на пейзажа и ако ме питат мен бих го забранил. Да не говорим за столицата на една държава, то направо е пародия да вариш компоти пред блока и да одимяваш народа. Който иска компоти, да си ги вари на село или на ел. ток вкъщи, обаче не виждам откъде на къде ще ми одимяват пейзажа и замърсяват въздуха.
Между другото трябваше да направиш някоя снимка на въпросните хубавци да ги видим как варят комплоти :), че да се посмеем (това ако имаше камера на GSM).
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

kill_u

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1058
  • Distribution: Ubuntu 9.10
  • Window Manager: Gnome
  • Out of here....
    • Профил
    • WWW
Re: Компотите и българите
« Отговор #33 -: Oct 10, 2010, 02:06 »
Мила родна картинка.....
Активен

Всеки пост - отговор на въпрос!!!
Gnu/Linux user 411527

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #34 -: Oct 10, 2010, 11:15 »
Компоти от кактуси пили ли сте ;D
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #35 -: Oct 10, 2010, 11:21 »
Компоти от кактуси пили ли сте ;D
За компот не знам, но стар сок от кактуси е друго нещо :)
Активен

0x2B|~0x2B

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #36 -: Oct 10, 2010, 12:34 »
Компоти от кактуси пили ли сте ;D
За компот не знам, но стар сок от кактуси е друго нещо :)

Аз питам за компот ти го обърна на алкохолизъм
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #37 -: Oct 10, 2010, 13:16 »
Tequila Sunrise  [_]3 [_]3 [_]3

Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

chen_dzen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
  • Distribution: Debian 6.0 Squeeze
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #38 -: Oct 10, 2010, 13:20 »
КОМПОТ SUNSET  ;D

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #39 -: Oct 10, 2010, 14:12 »
Това за инсектецидите и вкусовите качества...

Семеиството ми е производител на праскови вече 3та година. Знам баща ми как ги гледа.
Не използва добавки за почвата. Мисля, че и почти не ги тори( маи само амониева силитра ). Полива ги с вода от канала ( Тунджата ) и рядко пръска. Дори против трева не пръска. Има си една косачка моторна и с нея си минава през няколко дена.

Въпросът е, че човека си разбира от работата и си я гледа градинката ( не повече от 10-тина декара ). Това лято имаче праскови по 800 грама бойката и бяха изключително вкусни. Това което не се продаде става на компоти.
За вашите 5-6 компота не знам, но аз лично съм пълнил около 30-40. И никога не са ми оставали. Много ми харесват и си ям след вечеря по едно бурканче ( от лютенца дето са  ) с кеф.
Естествено, че пресен плод е по-добре, но пък зимата трябва да ядеш само цитрусови плодове и ябълки в такъв случай.

И да, никога не съм си купувал зимнина. Да твърдите, че домашната лютеница има по лоши вкусови качества от купешката значи трябва да имате много лош готвач. При положение, че на лютеницата от 5 лева пише "доматен концентрат 20%,... модифицирано нешесте Е...." значи не си струва. ( В момента нямам домашнярка ).

Това е същото като с ракията. Цената е горе-долу една, но поне си малко по сигурен че няма да ослепееш.
Активен

iNViToR

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 41
  • Distribution: Debian 6
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #40 -: Oct 10, 2010, 14:45 »
абе ако си отглеждаш плодовете и ги вариш тези компоти на дърва 100 % ще излиза по-евтино (в криза сме от 10 години все пак) . Относно варенето между блокове си го има от 10-15 години поне... аз и преди съм го виждал и не виждам нищо лошо (все едно никои не си изтупа килимите в страни на блока или пътеката през терасата айде сега) . Ако темата е пусната да обиди някой: граждани няма !!! (не познавам някой дето до 9 коляно роднините му са родени и живели  в града) + това 95 % сте ходили на село при баба като малки,да не говорим че някой още го правят :) и според мен винаги е по-евтино да си направиш компотите сам или да си измиеш колата сам или да си направиш домашна  ракийца и винце (охааа) отколкото да се купуват готовите боклуци от супермаркетите и разни спиртни напитки-менте..и ако сте големи граждани защо готвите в тенджерата ?!? идете на заведение да обядвате и вечеряте...ама 1 тенджера манджа там ще ви излезе колкото за целия вход на скапаната панелка да сготвите :)
« Последна редакция: Oct 10, 2010, 14:50 от iNViToR »
Активен

.....

c111100101

  • Гост
Re: Компотите и българите
« Отговор #41 -: Oct 10, 2010, 15:22 »
Аз имам една огромна тенджера може би 30 литра. В нея се събират десетина дори май и повече компота. Слагам тенджерата на терасата, топя вътре един голям бързовар и готово няма да се разправям с тенекии огньове и т.нт.
От друга страна за някой заготовки в буркани не е необходимо варене а примерно само се сипва вряла вода. Така се и запазват по голяма част от витамините.
Активен

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #42 -: Oct 10, 2010, 16:16 »
Аз имам една огромна тенджера може би 30 литра. В нея се събират десетина дори май и повече компота. Слагам тенджерата на терасата, топя вътре един голям бързовар и готово няма да се разправям с тенекии огньове и т.нт.
От друга страна за някой заготовки в буркани не е необходимо варене а примерно само се сипва вряла вода. Така се и запазват по голяма част от витамините.

Прави се с цел стерилизация
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

aaaaaa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 971
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #43 -: Oct 10, 2010, 17:12 »
Цитат
Това е същото като с ракията. Цената е горе-долу една, но поне си малко по сигурен че няма да ослепееш.

Тук вече не си прав. Домашната ракия по правило е пълна със сума ти вредни алкохоли, които ги няма в заводската. Ако е добре направена практическа опасност за здравето няма, но все пак е добре да си наясно с това. Естествено под заводска ракия нямам в предвид, произведена в някакъв гараж в някое село, а произведена от някой от големите винпроми, които си имат контрол над качеството.

Имай в предвид, че при все, че пиша това, варя ракия и пия само домашна ракия. Просто се ограничавам до ракия произведена от мен и от хора, които познавам. И при все, че пия ракия знам като факт, че в една домашна ракия винаги ще има много повече вредни алкохоли, които един индустриален процес на производство премахва и, който е под контрола над държавата. Естествено ментетата, произведени в разни гаражи, които не са минали никакъв контрол и нямат сертификати за качество не влизат в тази група. Ако не друго това е по - скоро домашен, от колкото заводски алкохол.

Иначе от българските алкохоли, аз лично харесвам брендито. Имаме традиции в тази област и за парите, които плащаш (например 15-20лв за бутилка Плиска 1300 Х.О на винекс Преслав) качеството е много добро.
Активен

...to boldly go where no one has gone before...

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #44 -: Oct 10, 2010, 18:45 »
Цитат
Това е същото като с ракията. Цената е горе-долу една, но поне си малко по сигурен че няма да ослепееш.

Тук вече не си прав. Домашната ракия по правило е пълна със сума ти вредни алкохоли, които ги няма в заводската. Ако е добре направена практическа опасност за здравето няма, но все пак е добре да си наясно с това. Естествено под заводска ракия нямам в предвид, произведена в някакъв гараж в някое село, а произведена от някой от големите винпроми, които си имат контрол над качеството.

Имай в предвид, че при все, че пиша това, варя ракия и пия само домашна ракия. Просто се ограничавам до ракия произведена от мен и от хора, които познавам. И при все, че пия ракия знам като факт, че в една домашна ракия винаги ще има много повече вредни алкохоли, които един индустриален процес на производство премахва и, който е под контрола над държавата. Естествено ментетата, произведени в разни гаражи, които не са минали никакъв контрол и нямат сертификати за качество не влизат в тази група. Ако не друго това е по - скоро домашен, от колкото заводски алкохол.

Иначе от българските алкохоли, аз лично харесвам брендито. Имаме традиции в тази област и за парите, които плащаш (например 15-20лв за бутилка Плиска 1300 Х.О на винекс Преслав) качеството е много добро.

Дрън Дрън Дрън

Домашната е в хиляди пъти по добра от винпромските боклуци които виреят в България, поне си знам от какво я варя
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/