Автор Тема: темата за новото ядро на Дебиан - без затворен код!  (Прочетена 4986 пъти)

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
След като премине първоначалния "ужас" от новината мисля че е голям плюс.

Много производители правят всякакви хватки с драйверите и отварянето им ще е голям плюс за Linux обществото. Така вече хардуера ще е по-малкия проблем при избора на периферия.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
//оффтопик
Да, става доста лесно  спрямо Дебиан
sgfxi ти върши всичката работа под Дебиан (зает е от Сидукс)  - пускаш скрипта (/path/to/sgfxi+Enter), после 1 Enter за потвърждение и накрая въвеждаш един символ, за да му кажеш дали да пусне графичната среда или просто да излезе от скрипта. 10тина натискания на клавиши... Нямам база за сравнение с новото Убунту, но със сигурност относно инсталирането на видеодрайвърите Дебиан/Сидукс решението е сред най-лесните и бързи (и безпроблемни).
Активен

aaaaaa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 971
    • Профил
Не виждам какъв е проблемът. Не вярвам нуждата от инсталиране на firmware да отблъсне повечето потребители на Дебиан. От друга страна типът потребител, който би си сменил дистрибуцията, защото трябва да инсталира няколко пакета с apt така или иначе по - добре да се пренасочи към Убунту.
Активен

...to boldly go where no one has gone before...

danaildr

  • Гост
Не виждам какъв е проблемът. Не вярвам нуждата от инсталиране на firmware да отблъсне повечето потребители на Дебиан. От друга страна типът потребител, който би си сменил дистрибуцията, защото трябва да инсталира няколко пакета с apt така или иначе по - добре да се пренасочи към Убунту.
Точно.
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Не виждам какъв е проблемът. Не вярвам нуждата от инсталиране на firmware да отблъсне повечето потребители на Дебиан. От друга страна типът потребител, който би си сменил дистрибуцията, защото трябва да инсталира няколко пакета с apt така или иначе по - добре да се пренасочи към Убунту.
Да де, няма как да изчета всичко написано, но останах с впечатление, че аз съм се объркал нещо и няма да има начин да се ползва фърмуер с дебиан, а знам че aaaaaa си ползва Дебиан от много време, та се успокоих  ;D Всичко си е като преди, инсталира се с апт-гет, добавя ти го автоматично в initrd ако е нужно и това е, дори по време на инсталация можеш да си сложиш флашка с дебчетата и си ги инсталира още преди инсталацията (тествано е с някаква лан-ка на интел ми се е налагало)
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

aaaaaa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 971
    • Профил
До колкото разбрах няма да има проблеми да се инсталира необходимия firmware. Просто по подразбиране няма да се инсталира. Ето и цитат от оригиналната новина:

Цитат
Дебиан 6.0 "Squeeze" ще излезе с напълно свободно ядро Линукс

15 Декември 2010

Проектът Дебиан работи от дълго време по отстраняването на затворения фърмуер от ядрото Линукс, доставяно с Дебиан. По време на издаването на Дебиан 4.0 "Etch" и 5.0 "Lenny" все още не бе възможно използването на ядро, почистено от всичкия затворен фърмуер. Тогава се наложи да признаем, че проблемите със свободата на фърмуера в Линукс не са напълно отстранени.

Въпреки всичко, работата по отделянето на затворените части на ядрото Линукс продължи, благодарение на усилията на Екипа за поддръжка на ядрото в Дебиан и няколко от разработчиците на Линукс. С гордост съобщаваме, че доколкото ни е известно, всички проблеми са решени и ще бъдем в състояние да доставим ядро Линукс, което е напълно свободно според Препоръките на Дебиан за свободен софтуер (ПДСС) с Дебиан Squeeze. Потвърждаваме още веднъж, че Свободният софтуер е важен приоритет за нас, както е описано в Обществения договор на Дебиан.

В съответствие с Обществения договор на Дебиан, отчитаме нуждите на някои потребители от софтуер, който не отговаря на ПДСС и че този софтуер може да е фърмуер за ядрото. Към раздела на архива "non-free" добавихме допълнителни образи на носители за инсталиране и допълнителни пакети за Дебиан Squeeze, съдържащи затворен фърмуер, необходим за работата на някои хардуерни компоненти. Тези образи и пакети не са част от Дебиан, трябва изрично да се потърсят от заинтересуваните потребители и не могат да бъдат поддържани в същата степен както свободния фърмуер поради липса на съответния изходен код. Насърчаваме производителите на хардуер да издават само фърмуер, който отговаря на ПДСС за да можем да го включим в Дебиан.

http://www.debian.org/News/2010/20101215
Активен

...to boldly go where no one has gone before...

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Не е проблем, както казах пробвал съм и то си беше тестинг (Squeeze) както и нестабилен, преди около 10 месеца, те отдавна започнаха да ги вадят от ядрото. Не зная само как ще организират ъпгрейда от Лени, че да не изреве на умряло някой, я за мрежова карта, я за някой раид масив който ползва затворен драйвер  ;D
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
нищо чудно това да е една от причините Mint 9 Debian да става по калпава след всеки ъпдейт. имах голямо желание да я ползвам и преинсталирах компютъра поне 3 пъти, но видях, че на нея не може да се разчита. Все нещо не беше наред.
« Последна редакция: Dec 22, 2010, 17:12 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

aaaaaa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 971
    • Профил
Цитат
Не е проблем, както казах пробвал съм и то си беше тестинг (Squeeze) както и нестабилен, преди около 10 месеца, те отдавна започнаха да ги вадят от ядрото. Не зная само как ще организират ъпгрейда от Лени, че да не изреве на умряло някой, я за мрежова карта, я за някой раид масив който ползва затворен драйвер  ;D

Ти ако вече имаш инсталирани необходимите неща не вярвам при обновяването да ти ги премахне. По - скоро трябва да добавиш в sources.list и non-free архива, за да не се получи при процеса на обновяване на системата да си инсталираш новото ядро, но все още да си със стария firmware (защото не са се изтеглили новите версии от non-free архива). Във всеки случай, както когато излезна lenny, така и сега би трябвало да има публикуван наръчник за обновяването и най - вероятно там ще обърнат внимание на евентуални проблеми при обновяването ако се използва несвободен firmware.

Цитат
нищо чудно това да е една от причините Mint 9 Debian да става по калпава след всеки ъпдейт

Но в такъв случай, защо не съм забелязъл Дебиан да става по - калпав след всеки ъпдейт? В момента на лаптопа ми всичко е перфектно с дебиан и така е горе долу от както е замразен. Преди това от време на време имаше някакви дребни буболечки, но нищо сериозно и всичко се оправяще почти винаги със следващото обновяване или имаше готови решения на проблемите. Ползвам само нестабилния Дебиан.
« Последна редакция: Dec 22, 2010, 17:27 от aaaaaa »
Активен

...to boldly go where no one has gone before...

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
mint 9 debian ползва драйвърите, които са в Ubuntu 10.04. По тази причина в нея е включен драйвър за видеокартата на лаптопа ми - unihrome, докато debian testing не ми разпознава видеокартата и правя промени в xorg.conf. предполагам, че доста драйвъри в DVD-то са от ubuntu 10.04. След това при ъпдейтите нещата се омазват.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png