Автор Тема: Безжичната мрежова карта засича всички мрежи в района, но не и моята [РЕШЕНО]  (Прочетена 2810 пъти)

aaaaaa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 971
    • Профил
Здравейте,

вчера се сблъсках с много странен проблем. Интернетът ми беше бавен и реших да рестартирам безжичния маршрутизатор. След като го направих обаче не мога да видя мрежата. В къщата има още два лаптопа с Windows и те спокойно си засичат мрежата и се връзват, но моят лаптоп показва всички възможни мрежи в района (10 - 15), но не засича моята. Пробвах да сменя името на мрежата от настройките на маршрутизатора, да пусна маршрутизатора в режим b,g (преди това беше в b,g,n), да изтрия всички запазени настройки на network-manager, да рестартирам маршрутизатора многократно, проверих и останалите настройки на маршрутизатора и всичко останало изглежда като по подразбиране. Системата е Нестабилен Дебиан, с ядро 2.6.32-5-amd64 и Network Manager 0.8.1. Безжичната мрежова карта е 03:00.0 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 4965 AG or AGN [Kedron] Network Connection (rev 61) и разбира се firmware-ът е инсталиран. Не си спомням наскоро да съм обновявал нещо, което би могло да окаже влияние, освен това проблемът се прояви без да съм пипал нищо по моя лаптоп, нито да съм го рестартирал. Но пък и по маршрутизатора не съм пипал нищо, само го рестартирах. Не съм пробвал да махна Network Manager и да сложа Wicd, защото iwlist scan също не намира мрежата, с други думи мисля, че проблемът не е в Network Manager, а наистина не засичам мрежата.
« Последна редакция: Jan 19, 2011, 10:31 от aaaaaa »
Активен

...to boldly go where no one has gone before...

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
За такава ситуация не бях чувал досега, reboot на рутера и край. За да ВИЖДА всички други SSID-та в района, значи всичко си е наред с картата: модул, настройки, включена е от Fn+F.., бутон или щракалка (ако има такава на твоя лаптоп), нищо не е бутано по ОС. А пък същевременно другите машини ВИЖДАТ мрежата, че и нет си имат. Сещам се за скриване на SSID, ама пък Windows-ите как го виждат ? А ти погледна ли настройките на самия рутер ? Да не се е бъгнал нещо. Ако искаш влез в интерфейса му и огледай/сетни всички настройки там около WLAN частта. Подобна ситуация със скрита мрежа съм имал с модема-рутер на VivaCom. Докато не го resetнах с кламер, активирах, програмирах всичко наново (директно с име и парола в рутера, не през сайта my.contact.bg) не тръгна. Модела беше на Comtrend.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

aaaaaa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 971
    • Профил
Ами освен и аз да пробвам да заредя фабричните настройки, но тогава защо Windows машините го виждат. Принципно щях да си мисля, че проблемът е в маршрутизатора, ако Windows машините не виждаха мрежата и не се свързваха.
Активен

...to boldly go where no one has gone before...

Astor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 332
    • Профил
Здравей аааааа, аз бих пробвал на твое място ръчно да кажа на Убунту към кой essid да се свързва:

iwconfig wlanX essid MREJA_NA_AAAAAA

Дори можеш да го нстароиш ръчно на конкретния канал, пароли и т.н. след това с iwconfig wlanX виж какво става...свързва ли се към мрежата ти?
Активен

Няма начин, да няма начин!

aaaaaa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 971
    • Профил
Здравей, първо не ползвам Убунту, а Нестабилен Дебиан и второ, както писах вече бях опитал да използвам инструменти от по - ниско ниво, но iwlist scan не откри мрежата и за това предположих, че проблемът не е в Network Manager, а системата наистина не може да намери мрежата. Освен това ползва WPA_PSK, а не WEP и за това не ми се занимаваше да се опитвам през конзолата да се свързвам към мрежата. Отдавна не съм се занимавал с wpa_supplicant и не ми се занимаваше отново, плюс това невъзможността на iwlist scan да открие мрежата ме караше да мисля, че подобни опити биха били безполезни. В този ред ма мисли сред списъкът с нови фунционалности на последната Федора мисля, че имаше "конзолен интерфейс за Network Manager" и аз лично нямам търпение това да дойде и в Дебиан. Network Manager по личното ми мнение е прекрасен инструмент и поне аз никога не се сещам да съм имал (или много рядко съм имал) проблеми с него в смисъла на бъгове. В началото имаше доста липсващи функционалности, но някъде от седмата версия насам работи прекрасно и има всички функции от които имам нужда и постоянно добавят нови. Личното ми мнение е, че в момента като графичен инструмент за настройване на мрежовите връзки Network Manager  е по - добър от това, което има в Windows, като в също време остават като вариант и терминалните инструменти като ifconfig/iwconfig, а с въвеждането на конзолен интерфейс за Network Manager, картинката ще бъде пълна.

Конкретно по проблема - оправи се след като върнах маршрутизатора към фабричните настройки и го настроих нанов. странното е, че съм почти сигурни, че и преди си бяха такива настройките, но явно нещо се е сбъгясал. Маршрутизаторът е LevelOne. Следователно проблемът не е бил в моя телевизор. Единствено ме човърка как така Windows лаптопите успяваха да се свържат без проблеми...
Активен

...to boldly go where no one has gone before...

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Радвам се, че си му намерил болката. Аз като се сблъсках с онзи рутер колко го настройвах, колко го ребоотвах с изкарване на жака на адаптера му. Не ще и не ще. Душата ми изкара. Всичко сетнато като хората, ама не бачка нормално, разни такива аномалии стават, необясними. Докато не го reset-нах с кламера. И после всичко наново. Ама оттогава ми е обеца на ухото. Не става ли след 1-2 опита, директно RESET, да си падне на китайските му настройки. ХАххахахахахха, и после тръгва, ако не се е brick-нал де.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.