Анкета

Въпрос: Да развиваме ли ядрена енергетика в Република България чрез изграждането на нова ядрена електроцентрала?

  • Да, понеже така смята партията, на която симпатизирам.
    - 0 (0%)
    Да, убеден(а) съм, че трябва да се строи
    - 29 (9.1%)
    Не, понеже така смята партията, на която симпатизирам.
    - 0 (0%)
    Не, убеден(а) съм, че НЕ трябва да се строи
    - 38 (11.9%)
    Няма да гласувам на референдума - така "каза" партията, на която симпатизирам.
    - 0 (0%)
    Няма да гласувам на референдума - не ща.
    - 7 (2.2%)

Общ брой гласове: 64

Автор Тема: За или против строежа на нова атомна електроцентрала?  (Прочетена 66082 пъти)

Mitaka

  • Гост
Ми то хубаво да изнасяме, ама нали всички уж били строяли АЕЦ-и наоколо, така че на кой ще го изнасяме тоя ток тогава...да не вземе да се окаже че няма да си избие парите самовара за целия си експлоатационен срок и ще има да си ги бием тези реактори в главата...

Ами то България нямаше да плаща нищо, всичко щеше да е за сметка на Братушките, ама на - пре__аха ги. Сега ще ми е интересно какво ще се случи с тези, които я сътвориха тая работа....
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Аааа само не ми казвай че ги вярваш тези неща. Чудил съм се известно време кое е по-вероятно - американците да ти харижат нещо за без пари или руснаците да го направят. Мисля, че вероятността е горе-долу еднаква и клони към нула.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

gangov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 141
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
    • Профил


Аз съм ЗА ядрена енергетика в България, но ПРОТИВ стороежа на АЕЦ Белене. Причините са две:
1) Там е земетръсна зона и то доста силна. Кво правим ако се повтори случая със Свищов от 1977г. (и централата не издържи)

Моето мнение е, че АЕЦ Белене (в сегашния му вид) е бомба с часовников механизъм. Ако сменят площадката или построят 7-ми реактор на АЕЦ Козлодий би било много по-разумно.

Така. По първа точка - сиреч, това че АЕЦ Белене е на земетръсна зона. Да така е, НО строежа е направен по доста интересен начин. Цялото землище около Белене е гранит около пясъчен басейн /ся някой дето разбира от почви и т.н. може да ми се смее, колкото си иска, едва ли е най - правилното изказване това/, НО именно пясъка около тоя гранит обира вибрациите от всяко земетресение. И онова земетресение от 1977 година е донесло само няколко съборени комина на фона на разрушените къщи в съседните села и градове.

По 2-ра точка, че трябва да се направи 7-ми блок на АЕЦ Козлодуй.....  ??? ??? ??? ???
Първо да питам КЪДЕ??? Там вече няма място. И второ, че икономически излиза по изгодно да се построят 2 блока отколкото един, защото ако цената на един е 100 000 000 /ПРИМЕРНО ГОВОРИМ !!!/, то изграждането на 2 блока излиза на 150 000 000. Т.е. един идва на 75 000 000 /пак Ви казвам, не са такива цените просто взимам нещо по - разбираемо/. В целия свят се строят по 2 реактора. Сами преценявайте,
Активен

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
65 62 61 20 6c 75 69 62 6f 70 69 74 6e 69

Mitaka

  • Гост
Аааа само не ми казвай че ги вярваш тези неща. Чудил съм се известно време кое е по-вероятно - американците да ти харижат нещо за без пари или руснаците да го направят. Мисля, че вероятността е горе-долу еднаква и клони към нула.

Вярвам го по следните причини:
Сдобиват се с 51% от АЕЦ, т.е. - контролния пакет;
АЕЦ-а им носи солидна печалба
АЕЦ-а не е на тяхна територия
След няколко години си вземат 49-те процента.

А иначе хамериканците щяха шистов газ да ни дават фур фрий... ама май това начинание е в пъти по-вредно и опасно и от 10 АЕЦ-а....
« Последна редакция: Dec 25, 2012, 20:50 от Mitaka »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Цитат

Вярвам го по следните причини:
Сдобиват се с 51% от АЕЦ, т.е. - контролния пакет;
АЕЦ-а им носи солидна печалба
АЕЦ-а не е на тяхна територия
След няколко години си вземат 49-те процента.


Това хубаво ама за тебе какво остава - продават ти ток на цена която те ти определят (бидейки имат контролния пакет), доят те за да те отърват от отпадъците, рискът от голямото "бум" остава само за твоя сметка (да, след това определено няма да построят друга АЕЦ в ЕС, ма кво от това), накрая се набутваш с държавни гаранции че тока ще се изкупува, което е тъпо, особено ако наистина се окаже че няма къде да се продаде. Тяхното разбира се не се губи.

P.S референдумът е глупава идея, имам далеч по-добра: основава се АД, което се търгува на БФБ и се занимава със строителството и експлоатацията на бъдещата АЕЦ. Ако си намери инвеститори - прекрасно - ако не си намери - всички, който са навити за АЕЦ Белене, купуват акции колкото могат, така финансират проекта и при положение че е супер изгоден такъв, скоро стават богати.

« Последна редакция: Dec 25, 2012, 21:11 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Много се потите в дискусията.Аз живея в Свищов.На по малко от 20 км от Белене.
Е?
На чужд гръб май стоте тояги са прекалено малко.Или искате енергия?Или не искате такава?
Аз въпреки всичко ще гласувам за.Трябва ни енергия,но дано всичко да е приемливо.
Защото тук,при нас от доста години се разпространява един материал,че при евентуален строеж на ядрени мощности в Белене,сме обречени.Обявени сме за затихваща зона.Как ви се струва това,ако е истина?Ще си ползвате енергията от Белене и ще нехаете,а при нас всичко,де що се произведе,никой няма да го изкупува?!И какво ще стане с нас?
Ма мале,колко много мъка има само на този свят...Не съм го казал аз,но е вярно.
Не се сърдете.Нищо лично.
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Това което най-много ме притеснява са руските инженери...

http://www.youtube.com/watch?v=rp8hvyjZWHs&feature=youtu.be
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Mitaka

  • Гост
Много се потите в дискусията.Аз живея в Свищов.На по малко от 20 км от Белене.
Е?
На чужд гръб май стоте тояги са прекалено малко.Или искате енергия?Или не искате такава?
Аз въпреки всичко ще гласувам за.Трябва ни енергия,но дано всичко да е приемливо.
Защото тук,при нас от доста години се разпространява един материал,че при евентуален строеж на ядрени мощности в Белене,сме обречени.Обявени сме за затихваща зона.Как ви се струва това,ако е истина?Ще си ползвате енергията от Белене и ще нехаете,а при нас всичко,де що се произведе,никой няма да го изкупува?!И какво ще стане с нас?
Ма мале,колко много мъка има само на този свят...Не съм го казал аз,но е вярно.
Не се сърдете.Нищо лично.

Спокойно, в Козлодуй няма никой мутирал, все още.
Хората не са спрели да си гледат домати и краставици /в общия смисъл/ и нищо им няма....
А и познавам човек, който е работил 10-тина години там, и на него не му е порастнала втора глава :)
Активен

luda_glawa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 652
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Аааа само не ми казвай че ги вярваш тези неща. Чудил съм се известно време кое е по-вероятно - американците да ти харижат нещо за без пари или руснаците да го направят. Мисля, че вероятността е горе-долу еднаква и клони към нула.

Вярвам го по следните причини:
Сдобиват се с 51% от АЕЦ, т.е. - контролния пакет;
АЕЦ-а им носи солидна печалба
АЕЦ-а не е на тяхна територия
След няколко години си вземат 49-те процента.

А иначе хамериканците щяха шистов газ да ни дават фур фрий... ама май това начинание е в пъти по-вредно и опасно и от 10 АЕЦ-а....

Mitak, не че нещо, ама си яко облъчен. От всичките тези точки не разбрах кое е изгодното за нас? За руснаците ясно, но за нас кое е? Освен това ти договора за строежа си го виждал, нали? Въпреки, че май тези от Народното Събрание не са го виждали. А и защо всички искат да централизираме мощностите в една точка? Дайте всяко домакинство да си има свои мощности. Но не. На Р. Овч. и компания това не им е изгодно, затова даже и не се обсъжда. Пак казвам има достатъчно нови технологии изгодни за домакинствата/блоковете, и далеч по-безопастни, ако само хората са способни да се обединят и да работят заедно, а не да чакат някой друг да ги ОПРАВИ. И пак ... в днешно време алтруизма в бизнеса на ниво акула не съществува.

Активен

С Уважение:

Luda Glawa ;-)

Mitaka

  • Гост
Изброй три нови, достатъчно надеждни и ЕВТИНИ технологии за добив на ел. енергия.
Като производствената цена на ел.енергията, добита от тези нови, безопасни и екологично чисти източници да бъде колкото е от АЕЦ - 2 ст/квч.

При производствена цена 2 ст. в момента нас ни товарят до 17 ст. + камара такси.
Представям си, ако започнат да се използват само "нови и безопасни" технологии, за които никой не е чувал, какво ще стане? Май ще се върнем на свещите :)
Активен

Ipolit

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 418
    • Профил
    • WWW
Всичко е тотално опорочено. Няма нищо по-евтино и по-екологично от атомната енергетика. Само че НЕК обябява загуби от 20 милиона. Продават ни ток по 20 стотинки, а го изнасят на 4 стотинки и половина. Пак е с печалба, ама я крадат. Толкова фирми има закачени около НЕК и около АЕЦ дето опипват всичко. Ква ми е на мен файдата да има централи, че разни уроди да смучат без да си мръднат пръста. Нека внасяме, пак ще струва толкова за нас. Тъй или иначе никога няма да има национално-отговорни управници, а само крадци.
Активен

Face Your FreeBSD at http://ipolit.hit.bg

Mitaka

  • Гост
Всичко е тотално опорочено. Няма нищо по-евтино и по-екологично от атомната енергетика. Само че НЕК обябява загуби от 20 милиона. Продават ни ток по 20 стотинки, а го изнасят на 4 стотинки и половина. Пак е с печалба, ама я крадат. Толкова фирми има закачени около НЕК и около АЕЦ дето опипват всичко. Ква ми е на мен файдата да има централи, че разни уроди да смучат без да си мръднат пръста. Нека внасяме, пак ще струва толкова за нас. Тъй или иначе никога няма да има национално-отговорни управници, а само крадци.

Ами трябва национализация на всички електроцентрали, и "разпределителни" дружества.
Именно разпределителните дружества смучат....
Активен

luda_glawa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 652
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Изброй три нови, достатъчно надеждни и ЕВТИНИ технологии за добив на ел. енергия.
Като производствената цена на ел.енергията, добита от тези нови, безопасни и екологично чисти източници да бъде колкото е от АЕЦ - 2 ст/квч.

При производствена цена 2 ст. в момента нас ни товарят до 17 ст. + камара такси.
Представям си, ако започнат да се използват само "нови и безопасни" технологии, за които никой не е чувал, какво ще стане? Май ще се върнем на свещите :)

Пример ще ти дам - пречиствателна станция Кубратово . Биометана или така нареченият "shit gas" захранва доста ферми в Англия. А той се произвежда от животинските фекалии. След приключване на ферментацията се получава тор с много високо качество. Е, това е за животинската тор. За човешката не знам как стои въпроса.

Друг пример - Honda Home Energy Station

Та така.

P.S. Атомната технология не е никак евтина. Особенно ако сега строиш. Евтина става след като се изплати централата и се върнат заемите. И имаш пари и за  гориво ;) Отделно. Да кажем, че централата струва 5 млрд. евро или 10 млрд. лева всичко. С лихви, стартово гориво, заплати и т.н. Абе всичко.

10 000 000 000 (цена на централата) / 3 000 000 (работещи в държавата) ~ 3300 лв. (на човек) . Готов ли си да ги платиш от джоба си?
« Последна редакция: Dec 26, 2012, 18:22 от luda_glawa »
Активен

С Уважение:

Luda Glawa ;-)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
P.S. Атомната технология не е никак евтина. Особенно ако сега строиш. Евтина става след като се изплати централата и се върнат заемите. И имаш пари и за  гориво  Отделно. Да кажем, че централата струва 5 млрд. евро или 10 млрд. лева всичко. С лихви, стартово гориво, заплати и т.н. Абе всичко.

10 000 000 000 (цена на централата) / 3 000 000 (работещи в държавата) ~ 3300 лв. (на човек) . Готов ли си да ги платиш от джоба си?

Не разбрах, защо народа трябва да ги плати!? Безплатен ток ли ще получи срещу тези пари!? Я вземи виж някой приятел с икономическо образование или счетоводител, да ти обясни как се формира себестойност на продукт!
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Цитат
Ами трябва национализация на всички електроцентрали, и "разпределителни" дружества.
Именно разпределителните дружества смучат....


Много лоша идея - понеже за един бизнес поне е важно да инвестира в инфраструктурата, за да има печалби и за в бъдеще. Държавата е пословично лош стопанин - за пример виж Топлофикация София. Ще продължат да те доят, но при това, качеството на електропреносната мрежа ще е кофти. Накрая тотално ще се осерат с морално остаряла инфраструктура и огромни задължения и пак ще ги приватизират. Но за теб като потребител ще си останат постоянните сривове на мрежата.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon