Анкета

Въпрос: Да развиваме ли ядрена енергетика в Република България чрез изграждането на нова ядрена електроцентрала?

  • Да, понеже така смята партията, на която симпатизирам.
    - 0 (0%)
    Да, убеден(а) съм, че трябва да се строи
    - 29 (9.1%)
    Не, понеже така смята партията, на която симпатизирам.
    - 0 (0%)
    Не, убеден(а) съм, че НЕ трябва да се строи
    - 38 (11.9%)
    Няма да гласувам на референдума - така "каза" партията, на която симпатизирам.
    - 0 (0%)
    Няма да гласувам на референдума - не ща.
    - 7 (2.2%)

Общ брой гласове: 64

Автор Тема: За или против строежа на нова атомна електроцентрала?  (Прочетена 65154 пъти)

Mitaka

  • Гост
И как точно се модернизира работещ реактор?
Аз ще ти кажа: с нов реактор :) А стария не можеш нищо да го направиш, освен да го "погребеш".
Дали в Козлодуй, дали в Белене, ако ще се слага нов реактор - все тая къде ще е...
Боко имаше идея да слагал 2 нови реактора в Козлодуй, което е невъзможно, и си личи че и той, и съветнците му са еднакво големи дървари... реактора не е нещо, което ще закараш там, ще го сложиш и хайде, готово...
Белене си е изградено, ще глътне много по-малко пари от някакви други съчинения... които други съчинения са много по-изгодни за властта, защото ще глътнат в пъти повече пари, а от там - и комисионни.
Белене не е "един гьол", както се изразява неуважаемият господин боко.
Активен

Mitaka

  • Гост
Та, това което искам да кажа е: Да възобновимите източници произвеждат евтин ток /друг е въпроса на кой са тези източници и на каква цена плащаме ние за него/

Евтин?
И защото е евтин ЕВН/ЕОН плащат по 70 стотинки на киловат?
А имаш ли си представа на колко стотинки идва при нас, след като се сложи печалба + 101 такси?

Та, ако се пита от мен - бих казал НЕ на зелената енергия. Поне във вида, в който ни я продават в момента.
И тя не е особено зелена - когато няма слънце или вятър, недостига се компенсира от... ТЕЦ-овете и ако щеш - от АЕЦ-а.... но тока не идва при нас на 5 ст/квч, а пак на "нормална", зелена цена :)

Монго моля тези, които пишат и си нямат представа от нещата да прочетат що е то енергиен баланс на страната, какво е това, и как се яде...
И ако на времето бяха достатъчни няколко ПАВЕЦ-а, за да компенсират спадовете... сега, след като услужливо си спряхме 4-те блока на АЕЦ-а.... не знам какво трябва.
Французите, които най-много мрънкаха как АЕЦ бил вреден и опасен имат около 50 АЕЦ-а... и не са затворили /а и няма да затворят/ нито един!
А дали ще думне АЕЦ тук, или във Франция, е все тая... то и Чернобилската беше много далече, ама...
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Сигурен ли си че ЕВН/ЧЕЗ и т.н плащат по 70 стотинки за квтч? Защото тогава въобще не ми се връзва как го продават за 17-18 стотинки на крайни клиенти...
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Mitaka

  • Гост
Сигурен ли си че ЕВН/ЧЕЗ и т.н плащат по 70 стотинки за квтч? Защото тогава въобще не ми се връзва как го продават за 17-18 стотинки на крайни клиенти...

Те не продават САМО "зелена" енергия, а начисляяват "такса зелена енергия", която е следствие на тези 70 ст/квч.
100% съм сигурен, защото познавам човек, който има цяло поле със слънчеви панели :)
Даже черпеше, като сключи договора с ЕВН.

Забележи в сметката си за ток, че освен 17 ст./квч имаш такса зелена енергия, както и куп други такси.

Ето един пример от библиотеката близо до нас:
Жената, която работи там се чудеше как имала 70 лв. ток, при положение, че се отоплява на дърва, и има включена една крушка и един компютър, и то за по около 8 часа на ден.
При поискана справка от ЕВН се оказа, че тока и е около 18 лева, а всичко останало - до 69 лева и някакви стотинки е:
такса пренос+такса зелена енергия+такса мощност+такса незнам си какво.

Така, че тези 17 стотинки не са точно 17 :)
« Последна редакция: Dec 25, 2012, 16:25 от Mitaka »
Активен

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Мен ми е по-интересно следното. Ще затворят ли (изведат от експлоатация) сегашният ни АЕЦ, ако евентуално пуснат новият след време? Защото в момента до колкото знам нямаме недостиг на мощности, но за в бъдеще ако станат две атомни, тогава ще изнасяме и фактически другите страни ще се възползват от атомната енергия, а ние ще сме си на същото дередже.

Толкова много се съмнявам, че ще намалят цената на тока, че чак ми се струва невероятно дори при такъв сценарий.
Активен

gangov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 141
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Та, това което искам да кажа е: Да възобновимите източници произвеждат евтин ток /друг е въпроса на кой са тези източници и на каква цена плащаме ние за него/

Монго моля тези, които пишат и си нямат представа от нещата да прочетат що е то енергиен баланс на страната, какво е това, и как се яде...


Митаче, въпреки че не съм бил съветник на министъра по енергетика, мисля че имам добре представа кое колко струва. Казвам, че на нас ни продават скъпо тока. Било то от вятър, слънце.... да не говорим пък за ВЕЦ...
Активен

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
65 62 61 20 6c 75 69 62 6f 70 69 74 6e 69

gangov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 141
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Мен ми е по-интересно следното. Ще затворят ли (изведат от експлоатация) сегашният ни АЕЦ, ако евентуално пуснат новият след време? Защото в момента до колкото знам нямаме недостиг на мощности, но за в бъдеще ако станат две атомни, тогава ще изнасяме и фактически другите страни ще се възползват от атомната енергия, а ние ще сме си на същото дередже.

Толкова много се съмнявам, че ще намалят цената на тока, че чак ми се струва невероятно дори при такъв сценарий.

Не то на АЕЦ Козлудуй, не му остава много живот. Да не ви лъжа, но ми се върти нещо в главата до 2020 - 2025 година. Въпроса е дали искаме след това да вкарваме ток от АЕЦ-ите на съседките ни. В тази връзка да кажа, че в Румъния строят, в Турция строят... Даже в Албания, дето имат режим на тока, почват да се чуват няк'ви слухове и там да се строи. Срока за пускане на един АЕЦ - от оформянето на документацията до свързването към мрежата е около 15 години.. Най-бързо са го направили китайците за 13. Ние имаме всички необходими документи и ПЛОЩАДКАТА /'дето нашия кадърен премиер нарича гьол../ - дефакто ни остават още  4 - 5 години и ще сме отново "в играта" на балканите...
Активен

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
65 62 61 20 6c 75 69 62 6f 70 69 74 6e 69

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
С този (не конкретен) въпрос, те тотално обезсмислиха рефарендума. Вместо да си кажем мнението за АЕЦ Белене, ще гласуваме за някакви общи приказки.

Аз съм ЗА ядрена енергетика в България, но ПРОТИВ стороежа на АЕЦ Белене. Причините са две:
1) Там е земетръсна зона и то доста силна. Кво правим ако се повтори случая със Свищов от 1977г. (и централата не издържи)

http://www.svobodata.com/page.php?pid=5293&rid=33

2) Нямам доверие на българските политици и очаквам АЕЦ Белене да се превърне в поредния бездънен кладенец на далавери и кражби. Имайки предвид цената от 5-10 млрд. евро, нищо чудно тя да се удвои до края на строежа, все пак Р.Овч. и сие трябва да папат и те.

Като добавим и строителните практики в БГ, не се знае колко качествено ще я построят, ами ако спестят от материали.

Моето мнение е, че АЕЦ Белене (в сегашния му вид) е бомба с часовников механизъм. Ако сменят площадката или построят 7-ми реактор на АЕЦ Козлодий би било много по-разумно.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

v13

  • Гост
Има толкова много безопасни методи за добиване на енергия, в това число и нови технологии чакащи финансиране. Нашите управници обаче решили да строят нова атомна бомба за балканските народи...
Активен

Mitaka

  • Гост
Има толкова много безопасни методи за добиване на енергия, в това число и нови технологии чакащи финансиране. Нашите управници обаче решили да строят нова атомна бомба за балканските народи...

И новите технологии са?
Изброй ми 3.

И само да добавя: например, в БГ няма да има АЕЦ. Но на отсрещния бряг на Дунава ще има три нови. В Турция ще има един нов. В Албания ще има нов. В Сърбия няма да се очудя.... а нищо чудно и Македонците да ни изпреварят.... файда, че ние няма да имаме, нали?
« Последна редакция: Dec 25, 2012, 18:43 от Mitaka »
Активен

Mitaka

  • Гост
Мен ми е по-интересно следното. Ще затворят ли (изведат от експлоатация) сегашният ни АЕЦ, ако евентуално пуснат новият след време? Защото в момента до колкото знам нямаме недостиг на мощности, но за в бъдеще ако станат две атомни, тогава ще изнасяме и фактически другите страни ще се възползват от атомната енергия, а ние ще сме си на същото дередже.

Толкова много се съмнявам, че ще намалят цената на тока, че чак ми се струва невероятно дори при такъв сценарий.

Не то на АЕЦ Козлудуй, не му остава много живот. Да не ви лъжа, но ми се върти нещо в главата до 2020 - 2025 година. Въпроса е дали искаме след това да вкарваме ток от АЕЦ-ите на съседките ни. В тази връзка да кажа, че в Румъния строят, в Турция строят... Даже в Албания, дето имат режим на тока, почват да се чуват няк'ви слухове и там да се строи. Срока за пускане на един АЕЦ - от оформянето на документацията до свързването към мрежата е около 15 години.. Най-бързо са го направили китайците за 13. Ние имаме всички необходими документи и ПЛОЩАДКАТА /'дето нашия кадърен премиер нарича гьол../ - дефакто ни остават още  4 - 5 години и ще сме отново "в играта" на балканите...

Именно!!!
Ако ние не построим - комшиите ще построят. И то не един, а няколко.
Тогава, ако ще става нещо... дали ще думне на север или юг - все тая.
Само че нашата АЕЦ има шанс и да НЕ се построи, но за комшийските - няма такъв вариант, там няма кой да ни пита :)
Накрая ще се получи - в Белене няма да има АЕЦ, но на отсрещния бряг - ще има примерно три :)
И вместо да изнасяме ток - ние ще внасяме, защото съвсем скоро технологичния живот на Козлодуй ще свърши, и ще останем без едни 4000 мегавата енергия....

Да ви питам тогава противниците на АЕЦ - вие ли ще ходите да духате на вятърните мелници да се въртят?
Активен

SK0RP10N

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 216
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
    • WWW
Аз съм ЗА атомната енергия, защото направлявана разумно, тя е най-чистата. Няма токсични отпадъци, няма дим, пепеляци, сажди и т.н.
Но се опасявам, че в България това не е много разумно. Защо ? Ми много просто - тук всичко се прави през пръсти, опитвайки се да се вложат минимум средства така, че от нищо да направим нещо.
Е, да, ама ако една от златните магистрали на Бойко се пропука или разруши, няма да има кой знае какви последици (даже не е сигурно дали ще доведе до ПТП-та), но я се замислете една зле-замислена и устроена АЕЦ до какво може да доведе...

Би било добра идея това нещо да се построи, само ако всичко се изпълнява така, както трябва да бъде.
Щото ако почнат да се чудят, от къде по проекта да приберат пари, от какво да лишат централата, те реално инсталират една огромна мръсна бомба в България. Или греша ?
Активен

Mitaka

  • Гост
Мен ми е по-интересно следното. Ще затворят ли (изведат от експлоатация) сегашният ни АЕЦ, ако евентуално пуснат новият след време? Защото в момента до колкото знам нямаме недостиг на мощности, но за в бъдеще ако станат две атомни, тогава ще изнасяме и фактически другите страни ще се възползват от атомната енергия, а ние ще сме си на същото дередже.

Толкова много се съмнявам, че ще намалят цената на тока, че чак ми се струва невероятно дори при такъв сценарий.

Защо да го правят?
Не е ли много, МНОГО по-добре да изнасяме ток, вместо да ВНАСЯМЕ?
Активен

Mitaka

  • Гост
Аз съм ЗА атомната енергия, защото направлявана разумно, тя е най-чистата. Няма токсични отпадъци, няма дим, пепеляци, сажди и т.н.
Но се опасявам, че в България това не е много разумно. Защо ? Ми много просто - тук всичко се прави през пръсти, опитвайки се да се вложат минимум средства така, че от нищо да направим нещо.
Е, да, ама ако една от златните магистрали на Бойко се пропука или разруши, няма да има кой знае какви последици (даже не е сигурно дали ще доведе до ПТП-та), но я се замислете една зле-замислена и устроена АЕЦ до какво може да доведе...

Би било добра идея това нещо да се построи, само ако всичко се изпълнява така, както трябва да бъде.
Щото ако почнат да се чудят, от къде по проекта да приберат пари, от какво да лишат централата, те реално инсталират една огромна мръсна бомба в България. Или греша ?

За АЕЦ Белене си имаше готов договор с Русия.
Хората щяха да построят ВСИЧКО за ТЯХНА сметка!!!  И щяха да отстъпят БЕЗВЪЗМЕЗДНО 49% на държавата!!!! А боко и вдянкофф ги прецакаха. Това са милиарди загуби... пляскането няма да им се размине, въпроса е - кога и как ще бъдат напляскани.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Ми то хубаво да изнасяме, ама нали всички уж били строяли АЕЦ-и наоколо, така че на кой ще го изнасяме тоя ток тогава...да не вземе да се окаже че няма да си избие парите самовара за целия си експлоатационен срок и ще има да си ги бием тези реактори в главата...
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon