Автор Тема: Черен екран след boot на Fedora 17  (Прочетена 2696 пъти)

batevito

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
 Здравейте колеги,

Извинявам се за малко тъпото заглавие, нямаше как да го опиша по-добре и да е кратко и разбираемо, имам малък проблем и нужда от помощ, ето в какво се състои той.
Ползвам на dual boot win 7 и Fedora 17 и след качване на някакви ъпдейти на Fedora не мога да вляза през графичен интерфейс, на който и да е kernel.

Имам три опции за kernel-а
3.6.11-1
3.6.10-2
3.6.8-2
Fedora 17, както казах .x86_64.
И какво става, избирам си някой kernel излиза ми логото на Fedora, което си се запълва постепено, появява ми се login тапета, login прозорчето примигва и black screen  ако цъкна alt +f2 мога да вляза през конзолен вход, ама не знам какво да направя оттам нататък, за да си подкарам графичния интерфейс. Ако това ще свърши работа, на единия kernel (3.6.10-2) освен черния екран ми излзиаше и нещо сорта (по памет, че не го помня) Started NFS file locking service и отдолу [ok], но в момента и там седи на черен екран.
Ами това е, надявам се да съм обяснил добре и да съм дал достатъчно подробна информация, ако някой може да ми предложи някакво решение, много ще бъда благодарен.Ако трябва допълнително инфо, давам веднага :)
Предварително благодаря.
Поздрави
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Черен екран след boot на Fedora 17
« Отговор #1 -: Jan 25, 2013, 14:05 »
В конзолата (alt+F2) стартирай yum clean all и след като завърши работа рестартирай. И после кажи какво е станало :)
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

batevito

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
Re: Черен екран след boot на Fedora 17
« Отговор #2 -: Jan 25, 2013, 14:34 »
Мерси за отговора, но нямаше ефект. Изпълних yum clean all, reboot-нах и резултатът беше същия.
Активен

d1saster

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 182
    • Профил
Re: Черен екран след boot на Fedora 17
« Отговор #3 -: Jan 25, 2013, 17:01 »
Виж дали Fallback Mode е активен:

$gsettings get org.gnome.desktop.session session-name

Ако не е активирай го:
$dbus-launch gsettings set org.gnome.desktop.session session-name 'gnome-fallback'

Другия вариант е да обновиш Федора до версия 18:

#yum install fedup
#fedup-cli --network 18 --debuglog /var/log/fedupdebug.log

Рестартираш и от Груб менюто избираш Fedora Upgrade и чакаш. Няма да се притесняваш ако статус индикатора спре да се движи. След като всичко приключи Федора 18 сама ще се зареди.
Активен

batevito

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
Re: Черен екран след boot на Fedora 17
« Отговор #4 -: Jan 25, 2013, 19:33 »
Виж дали Fallback Mode е активен:

$gsettings get org.gnome.desktop.session session-name

Ако не е активирай го:
$dbus-launch gsettings set org.gnome.desktop.session session-name 'gnome-fallback'

Другия вариант е да обновиш Федора до версия 18:

#yum install fedup
#fedup-cli --network 18 --debuglog /var/log/fedupdebug.log

Рестартираш и от Груб менюто избираш Fedora Upgrade и чакаш. Няма да се притесняваш ако статус индикатора спре да се движи. След като всичко приключи Федора 18 сама ще се зареди.
Мерси за инфото, то ме подсети, че ползвам KDE грефична среда, така че не знам какво да очаквам от Gnome, но пробвах резултата беше следното съобщение(честно казано, не ми говори нищо):
Glib -GIO -Message :Using the 'memory' GSettings backend. Your settings will not be saved or shared with other applications. 'gnome'
Иначе, относно ъпгрейда към 18-ка, ше ми затрие ли нещата, които съм свалял и разни настройки и програми, т.е. резултата като след преинстал ли ще е ?
Активен

frantic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 63
  • Distribution: Fedora
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Черен екран след boot на Fedora 17
« Отговор #5 -: Jan 25, 2013, 19:43 »
Инсталирал ли си отделен драйвер за видеото? По време на зареждането цъкни "Esc" да видиш какво зарежда. Може да провериш и какво пише в "/var/log/messages" или "/var/log/Xorg.0.log".  Ако ъпнеш до Федора 18, може да останат някой пакети от 17, които ще трябва да махнеш сам.
Активен

d1saster

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 182
    • Профил
Re: Черен екран след boot на Fedora 17
« Отговор #6 -: Jan 25, 2013, 21:14 »
За КДЕ не мога да помогна, но както е предложил frantic виж логовете.

Относно ъпгрейда до Ф18 при мен нямаше никакви проблеми, всички програми си работеха както преди, а инсталираните от мен също си работеха.
Активен

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
Re: Черен екран след boot на Fedora 17
« Отговор #7 -: Jan 26, 2013, 10:43 »
Дай информация с каква видео карта си. Най-вероятно там е проблема. Аз наскоро сложих ново ядро 3,8-rc4 и се наложи да слагам опции в grub , за да "захапе" драйвъра.
Ако си с AMD/Ati видео:
1.При зареждане на grub избираш някое от ядрата ти и натискаш "Е"
2.Търсиш реда с опции към ядрото - нещо от сорта " linux /boot/vmlinuz-3.6  root=UUID=нещо-си ro quiet splash и дописваш radeon.modeset=1   ( или nomodeset)
3.Натискаш F10 и си готов :)

За Nvidia предполагам ще е нещо подобно, но все пак си провери логовете, както посъветваха по-горе.

Успех !

EDIT: Написаното се отнася само за radeon-драйвъра. Ако си сложил Catalyst - не важи и може би ще се наложи да го деинсталираш първо.
« Последна редакция: Jan 26, 2013, 10:48 от kalinik »
Активен

batevito

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
Re: Черен екран след boot на Fedora 17
« Отговор #8 -: Feb 17, 2013, 16:35 »
Ами в крайна сметка пишем проблема Fixed, благодаря на всички за съветите, но нищо не помогна, явно съм имал и някакъв друг проблем, защото когато се опитвах да ъпгрейдна до Фед 18 ми хвърляше няква грешка от dropbox, че не можел да намери нам си къв адрес и не намирал и mirror-и, абе с две думи много беше закучено полжението, затова си направих едно виртуално USB  и просто я преинсталирах, с четенето на лог файлове не съм много навътре и да ги чета, какво от това нищо не мога да направя. Но благодаря много на всики, поздрави  [_]3
Активен

voyager

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 152
    • Профил
Re: Черен екран след boot на Fedora 17
« Отговор #9 -: Feb 20, 2013, 21:51 »
Не че нещо но защо не пробваш с нещо по-леко за начало - ubuntu вместо fedora.. от опит - това е най-user friendly дистрибуцията с която съм работил :)
Активен