Автор Тема: Хакнати микротици  (Прочетена 46119 пъти)

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Хакнати микротици
« Отговор #15 -: Apr 15, 2019, 14:37 »
Брада,

хората мечтаят за рутер в панелка...
Не ги пращай в друга вселена
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Хакнати микротици
« Отговор #16 -: Apr 15, 2019, 14:45 »
Гледам, че има разбиращи тук, та и аз да се възползвам :)

Аз лично смятам да си купя някоя от WRT сериите на сиско, разбира се след това флаш с OpenWrt/LEDE (сега съм с първата версия на tplink1043 с ddwrt, ма гигабитовата свързаност не е за него :D )
https://oldwiki.archive.openwrt.org/toh/linksys/wrt_ac_series

Ще се радвам и за вашето мнение.

Относно панелките - за съжаление ситуацията е точно както я описва @runtime. Ако си карък и 100 антени да имаш, нищо не става. Ако пък се олееш не те съветвам да държиш друго освен яйца в тази стая :D

ПП: Забравих да спомена и опитът ми с дуал бандовите рутери. Горе някой спомена че на 5гхц хващало по-надалече в панелки. Не знам как е на теория, но на практика е обратното.
« Последна редакция: Apr 15, 2019, 15:08 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Хакнати микротици
« Отговор #17 -: Apr 15, 2019, 15:25 »
Горе някой спомена че на 5гхц хващало по-надалече в панелки. Не знам как е на теория, но на практика е обратното.

И на теория и на практика 5гхц по-лошо минава през стени от 2.4Ghz. Колкото е по-голяма честотата толкова е по-голямо затихването в плътни среди.

Защо микровълновата печка се нарича микровълнова а не дълговълнова. Кое повече ще се абсорбира от пилешката кълка - микровълната или дълговълната?

А защо подводниците си комуникират чрез свръх дълги вълни?
« Последна редакция: Apr 15, 2019, 15:36 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Хакнати микротици
« Отговор #18 -: Apr 15, 2019, 19:47 »
Брада,

хората мечтаят за рутер в панелка...
Не ги пращай в друга вселена
Никой никъде не пращам, ама да сравняваш тъп-линк с микротик и от горе на това да викаш -  "Я ксжи коя точно функция на микротика не мога да реализирам с подходяш и по-евтин тъплинк?"..... Ами не можах да се сдържа....
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Хакнати микротици
« Отговор #19 -: Apr 15, 2019, 19:51 »
Който не е чак на Mikrotik-а, няма да може да го оцени.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: Хакнати микротици
« Отговор #20 -: Apr 16, 2019, 06:26 »
...TP линк въобще не може функционално да замени Микротик. ..
Я ксжи коя точно функция на микротика не мога да реализирам с подходяш и по-евтин тъплинк?
Ясене, айде да се направим, че не си го задал този въпрос. RouterOS е много по-мощна от каквато и да било сапунерка. Ама дай да ти напиша някакви неща: Captive Portal, CAPsMAN, BGP, MPLS, EoIP и няма да продължавам....
Без да се правя ще кажа, че ти Брада май си от тези дето си мислят, че тъплинка може да върви само с фабричен firmware. Също така ще кажа че хора като теб са златна мина за растящите и големите корпорации. От изброените 5 неща, 2 са наименование което те са си измислили на вече съществуващи технологии. Единственото което не мога да реализирам на един тъплинк с openwrt е AP controller. Но в общия случай и не искам защото или:
а) е  overkill  за това кото правя
б) "администратора" който ще го управлява е много "кадърен"
в) размера на задачата го прави лоша идея.

Микротиците имат от ок до супер хардуер, отвратителен интерфейс(говоря и за трите варианта) на софтуера и прекрасен, за фирмата, модел на закрепостяване. Могат да вършат прекрасна работа, но да се твърди че са светая светих и никой не може да прави това което правят, е малко смешно.
« Последна редакция: Apr 16, 2019, 06:33 от Yasen6275 »
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Хакнати микротици
« Отговор #21 -: Apr 16, 2019, 07:37 »
Хм... Значи имало нещо, дето не могло да се прави с тъп-линк, а с микротик може... И не е само едно. Дали "корпорациите" са си измислили нови имена за стари технологии - щом казваш (би ми било интересно да шернеш да прочета/ем BTW).От друг страна недей да подценяваш хората - занимавам се с мрежи от повече от 20 години и през ръцете са ми минали една камара устройства и мога да кажа, че в доста случаи микротика ме е спасявал (като временно решение разбира се). Ще дам един пример - CISCO ASR1006 желязо за една камара пари крашва при повече от ~1000 NAT сесии на мижави сип клиенти, които се опитват да си сверят часовника (никакъв трафик). Като го разбрах бях посъветван от Цицко да спра NAT-а, ама аз не искам и за това сложих един МТ и всичко заспа.На тема интерфейс - ами какво да кажа, интерфейса е 100% ясен за хора, наясно с това, как работи мрежовия стек в линукс ядрото. Ти като не знаеш - ами върви чети.
Аааа, и последно - да не мислиш, че ти си открил флашването на сапунерки? И аз съм го правил, но това не прави хардуера по-добър, а просто добавя функционалност.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Хакнати микротици
« Отговор #22 -: Apr 16, 2019, 10:34 »
Ако можеш да имаш по-голяма функционалност на чиста проба домашно рутерче, защо не! Имам най-евтината сапунерка у дома. Мислех за някой сиско рутер, ама... какво повече да правя от това, да си свържа устройствата и да им пусна интернет. Има четири LAN порта, които са напълно достатъчни, ако искам кабели да опъна. Имам три машини, но и трите ги ползвам през безжичната връзка, просто защото ме мързи. Ма поне на едната ще трябва да опъна кабел, за по-голяма сигурност.

Още един въпрос: Може ли да управлявам Тъплинк през терминала?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Хакнати микротици
« Отговор #23 -: Apr 17, 2019, 13:22 »
Можеш, ама само ако му качиш нещо с терминал :)
На тема домашни рутери и микротик - у дома съм с един микротик, на който имам 4 тунела към различни мрежи (единия е IPSec), три вътрешни мрежи с рутиране и филтриране, две безжични мрежи и работещ хотспот за гости.
Отделно имам мултикаст прокси дето тествам разни неща с него. На всичко отгоре, като виртуален рутер имам OpenWRT (в микротика) с работещ астериск.

951G-2HnD
Чакам Ясен да ми каже с кой тъп-линк и кой фърмуер мога да го направя всичкото това през един интерфейс.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Хакнати микротици
« Отговор #24 -: Apr 17, 2019, 17:21 »
Рядко съм съгласен с нещо, казано от Ясен, но той тук говори за Vendor Locking. И разумен човек би трябвало да го избягва. Не, че същото го няма със Сиско и Джунипер.

Много съм учуден, че за първи път го виждам да говори не като практик. Практика би направил като теб. Това ми струва толкова лева и може да ми свърши ей тези задачи. Друго би имало ограничения или би ми струвало повече (включително за ток).

Сделката е изгодна, а дългосрочното ще го мислим, като дойде.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Re: Хакнати микротици
« Отговор #25 -: Apr 18, 2019, 20:32 »
Горе някой спомена че на 5гхц хващало по-надалече в панелки. Не знам как е на теория, но на практика е обратното.

И на теория и на практика 5гхц по-лошо минава през стени от 2.4Ghz. Колкото е по-голяма честотата толкова е по-голямо затихването в плътни среди.

Защо микровълновата печка се нарича микровълнова а не дълговълнова. Кое повече ще се абсорбира от пилешката кълка - микровълната или дълговълната?

А защо подводниците си комуникират чрез свръх дълги вълни?

Не е баш така, но не ми се обяснява защо :) Защо спътницте разпръскват на  20 Гхз спред теб?
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Хакнати микротици
« Отговор #26 -: Apr 18, 2019, 20:41 »
Не е баш така, но не ми се обяснява защо :)

Рънтайм не ни мъчи. Кажи ни.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Re: Хакнати микротици
« Отговор #27 -: Apr 18, 2019, 20:46 »
Други дертове имам сега, но колкото е по-висока честотата - толкова по пробивна е дори и на малка мощност, но толкова и по-бързо затихва. Колкото по-къса е вълата, толкова по-вероятно е да излезе през "дупчиците" на кафеза. Най-общо казано. За това и разпръскват на 20 ГХз за да пробие йоносферата! Инак трябва да пиша, ама сега изпълнявам ролята на майка и ми е зор с двете, да обърна внимание :)

П.С. А за водата и подводниците е съвсем друга идеята :) Там идеята е точно вълната да се отрази от ниската йоносфера.
« Последна редакция: Apr 18, 2019, 21:40 от runtime »
Активен

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Re: Хакнати микротици
« Отговор #28 -: Apr 18, 2019, 21:54 »
По спора с 5-те Ghz да ви кажа как стоят нещата на практика - в другата стая която е през 4 железобетонни стени сигнала от 5-те никакъв го няма, докато 2,4 Ghz все още се хваща. Но пък на 5 се засича само моя рутер и я няма лудницата с 15-20 други рутера, и в същата стая скоростта на връзката е повече от отлична.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Хакнати микротици
« Отговор #29 -: Apr 18, 2019, 22:03 »
Не можеше ли да се пусне deauth attack към всикчки устройсва, да речем за тридесет минути, да настане тишина и после си само ти? Другите ще се тюхкат. Или са го фикснали това?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.