Автор Тема: Pop!_OS впечатления  (Прочетена 4529 пъти)

sbonkov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 29
  • Distribution: Всякакви
    • Профил
Pop!_OS впечатления
« -: Jun 03, 2021, 23:34 »
Някой инсталирвал ли е Pop!_OS ?
Гледам че много я хвалят, но имате ли някакви впечатления?
Мисля да си преинсталирам едно лаптопче и си търся някаква симпатична дистрибуция.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Pop!_OS впечатления
« Отговор #1 -: Jun 04, 2021, 09:03 »
Аз си падам по по-прости дистрибуции. Миналата седмица опитах новия Антикс:

https://antixlinux.com/antix-19-4-available/

Определено е много приятен, но се натъкнах на проблем, който не можах да разреша. А точно предния ден бях писал на новак във форума, че ако има проблем, някой го е решил преди теб.

В моя случай, безжичната ми мрежа е на тринадесети канал и просто не я виждаше. Пробвах какви ли не чудеса, не я вижда и това си е. Помислих даже, че е от биоса на платката (скапан Броудком). Така и не разбрах, какъв модул прикачва на ядрото, но го виждаше правилно. Аз опитах с модпроб-а да закача този, който при мен работи на всякакви не-Мепис (щото пробвах и малко по-стария Мепис с КДЕ) дебиански дистрибуции. Не стана и не стана. В крайна сметка реших, че не е от connman, защото закачих connman на Exe GNU/Linux и си работеше отлично. Макар в миналото да съм имал ядове с connman и е17. Освен това и iw също не виждаше мрежата за разлика от десетки други, дори когато си в същата стая и сигнала е 100%. Такива работи.

Та, Поп не съм пробвал, но ако на теб ти хареса, значи е твоето.

Успех!
« Последна редакция: Jun 04, 2021, 09:05 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

danaildr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 165
  • Distribution: Debian Buster
  • Window Manager: KDE Plasma
    • Профил
Re: Pop!_OS впечатления
« Отговор #2 -: Jun 04, 2021, 09:15 »
Някой инсталирвал ли е Pop!_OS ?
Гледам че много я хвалят, но имате ли някакви впечатления?
Мисля да си преинсталирам едно лаптопче и си търся някаква симпатична дистрибуция.
Голямото предимство на Pop!_OS е в добрата поддръжка на машините на System76, все пак те я разработват и се стараят да получат добро представяне. На техните машини е на 100% оптимизирана, а ако забележиш някакъв проблем, репортваш и те бързо качват пач който го фиксва. Как работи на други машини, не знам, но вероятно, ако е с подобен на техните машини хардуер, ще работи доста по-добре от чистото Убунту или някоя друга неоптимизирана  дистрибуция.
Не ми харесва, че ползват Gnome, но всеки си има вкус.
Активен

Закона на Мърфи е: Точното определение и логичното по-нататъшно развитие на общото ентропично учение, според което всички частички във вселената се стремят да се подредят във възможно най-голям безпорядък. Познанието, че на път за там споменатите частички поне веднъж ти се изпречват в краката.

danaildr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 165
  • Distribution: Debian Buster
  • Window Manager: KDE Plasma
    • Профил
Re: Pop!_OS впечатления
« Отговор #3 -: Jun 04, 2021, 09:20 »
Аз си падам по по-прости дистрибуции. Миналата седмица опитах новия Антикс:

https://antixlinux.com/antix-19-4-available/

Определено е много приятен, но се натъкнах на проблем, който не можах да разреша. А точно предния ден бях писал на новак във форума, че ако има проблем, някой го е решил преди теб.

В моя случай, безжичната ми мрежа е на тринадесети канал и просто не я виждаше. Пробвах какви ли не чудеса, не я вижда и това си е. Помислих даже, че е от биоса на платката (скапан Броудком). Така и не разбрах, какъв модул прикачва на ядрото, но го виждаше правилно. Аз опитах с модпроб-а да закача този, който при мен работи на всякакви не-Мепис (щото пробвах и малко по-стария Мепис с КДЕ) дебиански дистрибуции. Не стана и не стана. В крайна сметка реших, че не е от connman, защото закачих connman на Exe GNU/Linux и си работеше отлично. Макар в миналото да съм имал ядове с connman и е17. Освен това и iw също не виждаше мрежата за разлика от десетки други, дори когато си в същата стая и сигнала е 100%. Такива работи.

Та, Поп не съм пробвал, но ако на теб ти хареса, значи е твоето.

Успех!

Ти все бягаш от SystemD, пробвай някой път, може да ти хареса.
Активен

Закона на Мърфи е: Точното определение и логичното по-нататъшно развитие на общото ентропично учение, според което всички частички във вселената се стремят да се подредят във възможно най-голям безпорядък. Познанието, че на път за там споменатите частички поне веднъж ти се изпречват в краката.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Pop!_OS впечатления
« Отговор #4 -: Jun 04, 2021, 09:22 »
Система им харесвам, че някак си почти са успели да решат проблема с шпиономанията на Интел. Не е напълно, защото никой не знае АНС (NSA) какво друго са сложили вътре освен това и Спектъра на Сноудън.

Но техните машини са нов Епъл – скъпо и лъскаво. Не са за беден линуксар като мен. Но, ако си с прекрасна заплата между това и горе-споменатото, по-добре него. Имат и телефон.

доп.
===

Ти все бягаш от SystemD, пробвай някой път, може да ти хареса.

Няма особени изгледи. Причината да пробвам Антикс беше, че миналата седмица диска с Дебиан 8 и КДЕ, който ползвах, сдаде багажа след няколко години вярна служба. Та този жив диск идва точно със SD, nm и сюрията тъпотии, които ме караха единствено да попържам.

Освен това, може от доста време да не ползвам Rox Desktop, но Rox като файлов управител е отличен инструмент.

Така и не пробвах ytfzf, но тия дни ще му обърна внимание.
« Последна редакция: Jun 04, 2021, 09:36 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

sbonkov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 29
  • Distribution: Всякакви
    • Профил
Re: Pop!_OS впечатления
« Отговор #5 -: Jun 04, 2021, 13:43 »
Лаптопа е едно старо Lenovo Thinkpad X240 с i5 cpu и 4 gb рам и ssd, но работи доста добре.
Може да направя една пробна инсталация да видя как ще сработи с въпросната машина   :-\
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Pop!_OS впечатления
« Отговор #6 -: Jun 04, 2021, 13:58 »
Имах такъв. Обожавах го! Но в моите ръце животеца му оттече.

Опасявам се, че с този Поп твърде много ще искаш от него. По-скоро си за моя Антикс или де да знам Mocsha сигурно ще е добре, макар да не съм пробвал новата.

Въпреки, че този е и5, моя беше Коре Дуо Центрино.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

sbonkov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 29
  • Distribution: Всякакви
    • Профил
Re: Pop!_OS впечатления
« Отговор #7 -: Jun 04, 2021, 15:09 »
Ами на мен ми харесва гнома, ама незнам дали няма да му дойде тежко на тази машина.
Активен

danaildr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 165
  • Distribution: Debian Buster
  • Window Manager: KDE Plasma
    • Профил
Re: Pop!_OS впечатления
« Отговор #8 -: Jun 04, 2021, 17:20 »
Ами на мен ми харесва гнома, ама незнам дали няма да му дойде тежко на тази машина.
Абе няма да върви като на машина за 8 хиляди лева, ама  няма и да се влачи като на Pentium III
Активен

Закона на Мърфи е: Точното определение и логичното по-нататъшно развитие на общото ентропично учение, според което всички частички във вселената се стремят да се подредят във възможно най-голям безпорядък. Познанието, че на път за там споменатите частички поне веднъж ти се изпречват в краката.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Pop!_OS впечатления
« Отговор #9 -: Jun 04, 2021, 18:01 »
Имах такъв. Обожавах го! Но в моите ръце животеца му оттече.

Опасявам се, че с този Поп твърде много ще искаш от него. По-скоро си за моя Антикс или де да знам Mocsha сигурно ще е добре, макар да не съм пробвал новата.

Въпреки, че този е и5, моя беше Коре Дуо Центрино.
Обожавам ги тези малките. А никога не съм имал. За съжаление, такъв малък дисплей не ми върши работа.
Макар че 12 инча не са толкова малко
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

sbonkov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 29
  • Distribution: Всякакви
    • Профил
Re: Pop!_OS впечатления
« Отговор #10 -: Jun 04, 2021, 21:18 »
Дисплея е малък, но е удобен за работа в движение. Инъче стационарно го ползвам с външен монитор.
Апропо инсталирах въпросната Pop os и за сега се държи стабилно. Ще видим като поработя известно време как ще е.  [_]3
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Pop!_OS впечатления
« Отговор #11 -: Jun 11, 2021, 12:22 »
Някой инсталирвал ли е Pop!_OS ?
Гледам че много я хвалят, но имате ли някакви впечатления?
Мисля да си преинсталирам едно лаптопче и си търся някаква симпатична дистрибуция.
Има версия за нвидия и за това съм я ползвал. На повечето модерни машини с нвидии по подразбиране не тръгват другите дистрота (манджаро май беше изключение). Та с две думи за това съм я ползвал. По спомен имаше лайв и като не можах да намеря друго десктоп дистро което да върви лайв (на нови машини с нвидия), ползвах попа :)
Други впечатления нямам но в тубата много я хвалят :)
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...