Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 33   Надолу

Автор Тема: Курвенските пинизи на малките-и-меките  (Прочетена 50164 пъти)

zahari_bgr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
  • Distribution: Fedora 33 64-bit with kernel 5.12.6
  • Window Manager: GNOME 3.38.5
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #60 -: Jul 16, 2021, 02:20 »
В момента можеш да ползваш най-новия софтуер дори с 10 годишен хардуер, освен ако не ти трябва някаква голяма производителност. А хората дори си ползват стария софтуер, докато им върши работа.

Това, че трябва да сменяш всичко на 2-3 години е глезотия. Преди 10, 20 и повече години беше различно - тогава всяко ново поколение носеше фундаментална промяна. Сега промените са доста по-малки.

Шиндош 11 е всъщност 10, но просто хората искат да изоставят някои неща, например Експлодера и рендърския енджин. Затова решават да повишат номера на основната версия. И за да изглежда малко по-различно - бутат малко шарениите по интерфейса.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #61 -: Jul 16, 2021, 03:19 »
Ай да видим, като ти искат ТПМ-2
И нямаш драйвер за принтер или за видеото.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #62 -: Jul 16, 2021, 10:22 »
   Излиза,че аз съм "олдскуул".
Държа да имам мое си "желязо" , да мога да инсталирам каквото
аз преценя и да контролирам всичко на 100 %.

А малките-и-меките ... да го духат.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #63 -: Jul 16, 2021, 10:53 »
И аман от "облаци".
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #64 -: Jul 16, 2021, 11:28 »
   Излиза,че аз съм "олдскуул".
Държа да имам мое си "желязо" , да мога да инсталирам каквото
аз преценя и да контролирам всичко на 100 %.

А малките-и-меките ... да го духат.
+1
Живота ни зависи достатъчно много от мрежата. Да оставиш в ръцете на някой друг наистина всичко, е чиста проба не глупост, а лудост. Да, първоначално ще имаш полза. Ще имат всички, които го направят. Докато достатъчно много го направят. След това ще стегнат въжето около врата ни. Все още имаме алтернативи, но когато почти никой вече не го е еня, дали е така и те поизчезнат от пазара и никой не се опитва да измисля и произвежда такива, какво пречи на която и да е компания или организация, да прави каквото си иска с данните и файловете ни? Това вече се случи, но го наричат вирус. Криптират ти цялата информация на компа и тя вече не е твоя, защото нямаш достъп. Какво правиш? Плащаш си откупа. А гаранция, дали ще получиш ключа, няма. Онези обаче ( тиранозаврите ) не са толкова агресивни. Все още не. Все още не са завзели толкова пазара, че да станат агресивни. И няма да го наричат подкуп, а абонамент.
Всички виждаме, какво сата и сега с твърде могъщите компании.
Апъл например се опитва по всякакъв начин да потуши Right to repair, за да може да те кара да плащаш още и още. Да купуваш нова техника, вместо да ти поправят старата. Имат много по-голяма изгода. Принуждават производители на чипове и друга електроника да не продават на никой друг, освен на оторизираните от тях фирми, които контролират с заробващи договори. Опитват се по всякакъв начин да се разправят с конкуренцията на във всяка една посока.
Амазон също. Понеже са най-големият магазин, всеки се опитва да продава там, защото дневния им оборот е от порядъка на четири и половина милиарда долара. И когато се появи нещо, което тръгне добре и се продава много добре, след година или две те пускат свой продукт, който е абсолютно същия без външния вид, на доста по-ниска цена, която лесно могат да си позволят, като по този начин заграбват бизнеси и разоряват една камара хора. Тези бизнеси вече не изхранват нито собственика си, нито семействата на работещите там. Бандитизъм в най-чист вид.
А Меките имат дълга история на мръсни практики. Само идиот ще очаква, че са се променили и ще играят почтено. Само идиот ще очаква, че няма и това да превърнат в нещо заробващо.
Някой да вижда модел тук. Защото аз виждам.
Властта корумпира. Тези имат почти абсолютна власт.
Байдън нещо се прави, че иска да ги вкара в пътя, но или е театър, или е по-тъп, отколкото го мислех.
« Последна редакция: Jul 16, 2021, 11:33 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

zahari_bgr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
  • Distribution: Fedora 33 64-bit with kernel 5.12.6
  • Window Manager: GNOME 3.38.5
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #65 -: Jul 16, 2021, 15:40 »
Ай да видим, като ти искат ТПМ-2
И нямаш драйвер за принтер или за видеото.

Ясно си спомням, че когато излезе версия 10, драйверите за версия 8 вървяха и на нея. Сега вече не вървят ли, няма ли да вървят на версия 11? Ако е така - оставаш си на версия 10. Драйверите за версия 10 няма ли да вървят на 11? Пак - оставаш си на версия 10, докато й изтече поддръжката в края на 2025 г., което е след 4 години.

Добре, искат ти TPM-2, следователно пак си оставаш на версия 10, ако хардуера ти е по-стар от 2017 г., акое произведен през 2017 г. или по-скоро - нямаш проблеми да си караш с хардуера, който е вече на 4 години и във версия 11.

Можеш да си караш 8-10 години с един и същи хардуер. Ако компилираш програми, или пък рендираш графики, или нещо друго, което изисква производителност, и новия хардуер ти съкращава времето на нищоправене с 30%, което ти позволява да вършиш 30% повече работа - тогава има смисъл. Или ако играеш тежки компютърни игри.

Ако до 2025 г. излезе нещо друго, тогава може да преосмислиш ситуацията. Но приложния софтуер ще поддържа Windows 10 поне до тогава.

Няма нужда да си купуваш нов хардуер, защото М$ пуснали нов Windows. Малко са се качили системните изисквания - за първи път от Vista насам, но ти ако нямаш 8 GB RAM - така или иначе ще ти е трудно да ползваш новите браузъри, офиси и мейл клиенти, а М$ задават минимални изисквания от 4 GB RAM, т. е. двойно по-малко.

Може да си купиш RAM, SSD, но не ти трябва да сменяш процесор, видеокарта или дънна платка. Периферията ти ако си работи - защо ще я сменяш?

Много хора си караха 14 години с XP, а един на 4-5 души продължава да ползва Windows 7 вече 12 години, някои и 8.1 (8.0 го пенсионираха бързо), и ще могат да продължат да ги ползват още няколко години. Поддръжката на 10 ще е 10 години - 2015-2025 г. Сравни това с каквото беше до 2001 г., или до 2007 г. Тогава трябваше да си сменяш целия хардуер на всеки 2, 3, 5 години - сега не се налага и в масовия случай няма и смисъл. До 2015 г. можеше да си караш и с Core 2 Duo-то от 2007 г., стига да му сложиш малко RAM - аз имам едно такова работещо с Windows 7. Моя и на брат ми лаптопите са от края на 2011 г. - той ползва Windows 10. Да, за смяна са, но след 10 години, не след 3. Купихме си RAM и SSD-та. Аз не се оплаквам как върви Линукс и даже мога да карам още с този лаптоп. Решил съм когато DDR 5 и PCI-E 5 станат масови - тогава да си взема нещо, с което да мога да изкарам едно 10 години.

Т. е. най-евтиното е да оползотворяваш хардуера до край, като когато се налага правиш ъпгрейди. Изборът ти не е между това да купуваш постоянно ново, или да минеш в облака. Който прави така не постъпва разумно.
« Последна редакция: Jul 16, 2021, 16:52 от zahari_bgr »
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #66 -: Jul 16, 2021, 16:38 »
Много хора и сега са на ХР и В7, ама сигурно са завършили твоето училище.
Забрави да ми дадеш акъл и да го кача във виртуална машина или да си сваля крак-а та да избегна ТП-то.
За домашна машина въпреки, че съм на Линукс - хардуера ми е таз годишен - щото така искам.
Ти явно никога не си работил в корпорация затова не разбираш какво ти говоря, а ако си домашен потребител не знам дори защо ти е Уиндоус.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

zahari_bgr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
  • Distribution: Fedora 33 64-bit with kernel 5.12.6
  • Window Manager: GNOME 3.38.5
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #67 -: Jul 16, 2021, 17:10 »
Много хора и сега са на ХР и В7, ама сигурно са завършили твоето училище.
Забрави да ми дадеш акъл и да го кача във виртуална машина или да си сваля крак-а та да избегна ТП-то.
За домашна машина въпреки, че съм на Линукс - хардуера ми е таз годишен - щото така искам.
Ти явно никога не си работил в корпорация затова не разбираш какво ти говоря, а ако си домашен потребител не знам дори защо ти е Уиндоус.

Ти ако искаш може да вземеш една пачка пари и да я запалиш. Аз говоря за това кое е разумно и се аргументирам.

Ти как би аргументирал твърдението си, че човек постоянно трябва да си купува най-новия хардуер, а ако е по-евтино - да го наема? Нали говореше, че фирмите биха преминали на облачен Windows за да спестят пари.

Аз още преди няколко коментара написах, че най-вече биха могли да спестят от разходите за заплати на системните администратори. Как по-добре биха могли да спестят от разходите за хардуер и софтуер изложих в последния си коментар.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #68 -: Jul 16, 2021, 17:48 »
А ти замислял ли си се, че има много други приложения на Уиндоус за които си нямаш хабер, че съществувт.
Например ПОС системи, фрапиращ случай са тънките клиенти - имаш дългосрочен договор за доставки на тези клиенти, друг доставчик им качва имиджите и се шипват на клиента - машината е например с 4ГБ рам, ОС е на флаш памет и тази конфигурация не се променя с десетилетия. Не можеш да им набучваш памети и дискове като на село и става дума за десетки хиляди машини - затова и много фирми не минават на нови уиндоуси дори когато на стария е спряна поддръжката. Още има банкомати и киоски на ХР и сигурно така ще е поне още 20г.
С облачния уиндоус, тези тънки клиенти ще се работят още половин век - като се скапе желязото, пращаш по пощата един чисто нов с базов имидж и си в джаза с последната версия на ОС. Същото е за бронираните лаптопи - струват една чанта пари и работят с десетилетия винаги са със слаб хардуер, не могат да се надграждат и със стари ОС, но с облака няма да ти дреме и няма да е бавно. На тези машини отнема години да се сертифицират за това за което са предназначени - няма кой да ти сменя хардуер като носни кърпички. Същото е за EFD, RF Guns - и прочие устройства дето се носят на колана или в джоба - още имаме такива дето търкалят Windows CE, щото меките не ги поддържат вече, а продължават да се произвеждат и продават чисто нови устройства.
Твоята логика за разумно си е твоя логика ама има и други.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

zahari_bgr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
  • Distribution: Fedora 33 64-bit with kernel 5.12.6
  • Window Manager: GNOME 3.38.5
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #69 -: Jul 16, 2021, 18:31 »
Нищо от това, което казваш, не опровергава нищо от онова, което аз казах. Това са съвсем отделни, крайни случаи.

И в тези случаи, които си изброил, облачна Боза изобщо няма да помогне. Тази Боза е за работни станции, не за някакви embeded устройства.

Освен това, в последния коментар твърдиш, че се ползват все някакви стари неща, а до преди това ми говореше, как всичко се сменя често. Ти си противоречиш и се опровергаваш сам себе си.

Ние си говорим за фирмени служители, които изпълняват фирмени задачи на компютър. Трябва ли те да използват локалната операционна система, или е по-добре да се свързват към облака на М$ - почти като с Remote Desktop, и да си изпълняват фирмените задачи там?

Аз това го виждам почти като да си наемеш виртуалните сървъри, само че в този случай М$ вършат работата на системните ти администратори, става през браузъра, вместо през Remote Desktop и не ти трябва VPN. Наемайки си Windows 365 вместо виртуален сървър обаче, няма да можеш да пускаш услуги на него - поради което може и да е по-евтино.

Но пак ще трябва да имаш компютри, на които да работят тези служители. Да, системните изисквания към тях ще са много по-малки. Но те и сега не са задължително големи и ти пак не си длъжен да обновяваш на всеки 3 години, макар и някои да го правят. Има много, които също и не го правят.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #70 -: Jul 16, 2021, 19:14 »
А ти замислял ли си се, че има много други приложения на Уиндоус за които си нямаш хабер, че съществувт.
Например ПОС системи, фрапиращ случай са тънките клиенти - имаш дългосрочен договор за доставки на тези клиенти, друг доставчик им качва имиджите и се шипват на клиента - машината е например с 4ГБ рам, ОС е на флаш памет и тази конфигурация не се променя с десетилетия. Не можеш да им набучваш памети и дискове като на село и става дума за десетки хиляди машини - затова и много фирми не минават на нови уиндоуси дори когато на стария е спряна поддръжката. Още има банкомати и киоски на ХР и сигурно така ще е поне още 20г.
С облачния уиндоус, тези тънки клиенти ще се работят още половин век - като се скапе желязото, пращаш по пощата един чисто нов с базов имидж и си в джаза с последната версия на ОС. Същото е за бронираните лаптопи - струват една чанта пари и работят с десетилетия винаги са със слаб хардуер, не могат да се надграждат и със стари ОС, но с облака няма да ти дреме и няма да е бавно. На тези машини отнема години да се сертифицират за това за което са предназначени - няма кой да ти сменя хардуер като носни кърпички. Същото е за EFD, RF Guns - и прочие устройства дето се носят на колана или в джоба - още имаме такива дето търкалят Windows CE, щото меките не ги поддържат вече, а продължават да се произвеждат и продават чисто нови устройства.
Твоята логика за разумно си е твоя логика ама има и други.
Признавам, че не съм се интересувал, нито имам поглед, кое, къде и как се ползва. Обаче за бронираните лаптопи не съм съгласен. Тези неща често се ползват на места, където няма връзка и облака там няма как да го достъпиш. Трябва си система.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #71 -: Jul 16, 2021, 20:27 »
Затова си има LTE
Никой не ползва такава машина без връзка.
Дори колата ми е в нед-а
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

zahari_bgr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
  • Distribution: Fedora 33 64-bit with kernel 5.12.6
  • Window Manager: GNOME 3.38.5
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #72 -: Jul 16, 2021, 22:14 »
Интересното е, че от поне 20 години лаптопите разполагат с Wi-Fi модем, а първият ми лаптоп (2005) имаше дори и 56К телефонен модем, а лаптопите дори днес, които имат GSM/LTE модеми са рядкост, и по-скоро попадат в някакъв бизнес клас, който е на завишени цени. Чудя се дали това ще се промени с навлизането на 5G.

Според мен го правят нарочно, за да може да си продават таблетите. Как може едно нещо, което струва сигурно 5 долара и всеки таблет го има, да го няма в лаптопите, а да ти трябва отделно USB устройство, или пък връзката да ти минава през телефона, или да ползваш Wi-Fi hotspot?

Поне четци за карти памет слагат и повечето още не са махнали кабелния Ethernet. Но и всичко това ми напомня, че горе пропуснах да спомена, че следващото устройство, което ще си купя, трябва задължително да има и Wi-Fi 6E.

Според мен проблема с Windows 365 не е дали ще имаш свързаност или не. Но ако искаш да имаш наистина облачна операционна система - това ако нямаш свързаност да не ти работи устройството си е доста голям проблем. Казваш "Дори колата ми е в нед-а " - а представяш ли си да не можеш да я запалиш, ако нямаш връзка, или ако не си си платил абонамента? Не си е работа това, дори някога да бъде възможно.
« Последна редакция: Jul 16, 2021, 22:19 от zahari_bgr »
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #73 -: Jul 16, 2021, 22:28 »
Пак говориш наизуст - кое те кара да си мислиш, че паленето е свързано в мрежата (а е и електромотор).
Свързват се инфотейнмънт системите и системите за навигация - т.е и да умрат - колата си работи. Сега за който си е купил автопилот не отговарям.
Фърмуера се обновява само когато колата не е в движение и си свързан с Wi-Fi и то при мое изрично съгласие.
Освен това колата ми е с Линукс.
Зарядното получава безусловни ъпдейти - но там не е критично- ако бъктиса има и обикновени контакти

За липсата на ЛТЕ в лаптопите имам теория, че телекомите не ги допускат (плащайки си).
« Последна редакция: Jul 16, 2021, 22:30 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

zahari_bgr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
  • Distribution: Fedora 33 64-bit with kernel 5.12.6
  • Window Manager: GNOME 3.38.5
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #74 -: Jul 16, 2021, 22:47 »
За липсата на ЛТЕ в лаптопите имам теория, че телекомите не ги допускат (плащайки си).

Е, не - точно пък те постоянно се опитват да ми пробутат Интернета си. USB модеми, Wi-Fi hotspot-ове предлагат от 10 години. Таблети продават, даже на ниски цени и/или лизинг, само и само да сключиш договор за доставка на Интернет. Ако лаптопите идваха с LTE дори много по-добре биха могли да се конкурират с другите Интернет доставчици. Плюс е за тях това, че ще имаш още едно устройство, в което да напъхаш тяхна SIM карта.
Активен
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 33   Нагоре
« назад напред »