Страници: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 51   Надолу

Автор Тема: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?  (Прочетена 56841 пъти)

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3089
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #270 -: Mar 22, 2023, 19:01 »
Да ти кажа честно, специално за информацията по делата ми, ако нещо си, било там ИИ, било друго, следи мрежата, със сигурност има инфото от всичките ми дела, щото аз (и не само аз) си пускам електронен достъп до делата, в системата на съда. И  като вляза и си чета документите, то тия килобайти (документи) нали за да ги прочета, идват от сървъра там през нета до моя комп.
Не че ме кефи възможността и друг да ми чете делата, но колкото повече удобство, май толкова повече и биг брадър.

П.П. Спелчека, тва за правописа, не го ползвам в либрата, изключил съм го, че ме дразни като почне да ми слага главните букви след всяка точка :)

« Последна редакция: Mar 22, 2023, 19:11 от Nik123 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #271 -: Mar 22, 2023, 19:16 »
Либрата ползва hunspell, което ще рече, всичко е локално. Колкото и да сме се предали на bigtech, това все още не е променено. Останало е от дните, когато свободата беше ценност.

Ремо има предвид, че Google Chrome подслушва, а вече е възможно и Firefox да го прави. Едно време и той беше на hunspell.

А относно замяната на малки с големи букви не е от правописната проверка. Отделна настройка е. Казва се „автокорекция“. И мен ме дразни и аз я изключвам.
« Последна редакция: Mar 22, 2023, 19:24 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #272 -: Mar 22, 2023, 19:21 »
Между другото много приятния Softmaker Free Office (забравих, кой го препоръча във форума, но искренно му благодаря) също ползва hunspell в безплатната си версия. А за активирането му може да се ползва от онези десетминутните пощи (най-много ми допада dropmail.me, макар и тя да иска js¹). Само да внимаваш да не пробваш при включен tor. За целта трябва да си стартирал от терминален симулатор, в който си сигурен, че torsock e изключен. Защото иначе не успява да се свърже и дава грешка. Иначе самото писънце със заветните чисълца стига за минутка.





===
¹/ Бях намерил една без js, но не мога да я открия втори път, а я търсех няколко пъти
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3089
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #273 -: Mar 22, 2023, 19:29 »
Аз съм изключил всичките глупости на либрата за корекции, че не ме кефи да ми подчертава, да прави главни букви и т.н.
Да, прав си, че е отделна функция от правописа, бая рових да ги изключвам тия глупости.
Файърфокса също ме кефи, но предимно ползвам опера и тор-браузъра (то последното пак е на 90% файърфокс). Файърфокса ми трябва за ДАЕУ, ЕПЕП, кадастъра, НАП и т.н. системи, в него съм си настроил КЕП-а, т.е. по работа.
Хрома веднъж го пробвах на уиндоус и не ме изкефи, в линукс имаше някакъв хромиум, и той не ме изкефи.

Файър, скоро влизах в НАП и ми извади някакво прозорче, че можело вместо джавата да ползвам някакъв оупън уеб (по спомен), да не би да е станала революция ?  ;D

П.П. Ей това имах предвид:
https://login-portal.nra.bg/auth/login
( кликаш на " Какво е необходимо да направя, за да използвам портала с електронен подпис? " )

и вече излиза и това : "Вашият компютър да поддържа стартиране на JNLP файлове (Open Web Start или Java Web Start). Първоначална инсталация на приложението Open Web Start, базирано на отворен код, можете да изтеглите от ТУК и да се запознаете с техническите изисквания за работа и подписване на документи в портала за електронни услуги, предоставяни от НАП"
Подчертаното визирам, да не повярваш..
« Последна редакция: Mar 22, 2023, 19:45 от Nik123 »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #274 -: Mar 22, 2023, 21:09 »
(най-много ми допада dropmail.me, макар и тя да иска js¹).
===
¹/ Бях намерил една без js, но не мога да я открия втори път, а я търсех няколко пъти

Гого, а ти пита ли ИИ (ChatGPT 4 или 5) - аз знаеш ли колко стари филми изрових така ..дето никой  жив човек не можа да се сети само по сценария (а и Наката? мисля наскоро изрови един филм така /покрай нас/ "От мошеник нагоре")
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #275 -: Mar 22, 2023, 21:56 »
…и вече излиза и това : "Вашият компютър да поддържа стартиране на JNLP файлове (Open Web Start или Java Web Start).

Тези двете са едно и също нещо. Когато оракулите погълнаха слънцето, всичко, което беше свързано с жабата, беше превърнато в проприетарщина. Съответно, каквото открито имаше, от него беше махната думата жаба и продължи да съществува алтернативно. В момента, ако си изтеглиш виртуалната машина от оракулите, за да я ползваш, ще трябва да заплатиш. Ако позваш взаимозаменяема версия (например разните чайове), не дължиш отчисления.

Това е.

базирано на отворен код

Тия думи нищо не значат. Днес няма нещо, което да няма опънат сос в него. Дори най-затвореното нещо на планетата (Apple OSX/iOS) пак има „разкрито сърце“. Тия думи са нищо повече от реклама. В повечето неща днес може и 99% да е опънатия сос и пак да е завършена проприетарщина.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #276 -: Mar 22, 2023, 22:02 »
Гого, а ти пита ли ИИ (ChatGPT 4 или 5)…

Съвсем откровенно не знам какво е това. Питах Гългъл през SearX. Не мога да открия и това е. А две различни бях намирал във времето. Втората поща беше миналата година, но пак не я намирам. Хитрото при нея беше, че пощата ставаше част от адреса. Стига да знаеш адреса, можеш да го отвориш без js, бисквитки и каквото и да било.

Но, както казах, Dropmail също върши работа за няколко минутки и не е досаден подобно на много други, подобни услуги. А се отваря и през tor, нещо, което не важи за повечето такива услуги. Уж пазят неприкосновеността ти, пък те докладват на bigtech.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3089
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #277 -: Mar 22, 2023, 23:08 »
.. В момента, ако си изтеглиш виртуалната машина от оракулите, за да я ползваш, ще трябва да заплатиш. Ако позваш взаимозаменяема версия (например разните чайове), не дължиш отчисления.
..

IcedTea Web ползвам за НАП, ако това визираш под "чайове" :)
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #278 -: Mar 22, 2023, 23:56 »
из новините по света, а отскоро и у нас...
https://www.investor.bg/a/489-idei-s-potentsial/369599-edin-mlad-balgarski-biznes-iska-salonite-za-krasota-da-se-sboguvat-s-hartienite-tefteri
какво чувам - и ние веке ке се качваме на облако

и какво става като ти умре нета или спре тока.. както казват англичаните "Страшна буря - континента е откъснат"  :P

бе друго нещо си е халваджийския тефтер  ;D

П.П. И Китай поема по пътя на бай Тошо (засега нямало още да прекръщават столицата на Тошингтън)
https://www.investor.bg/a/527-svyat/371157-tretiyat-mandat-na-si-dzinpin-zapochva-s-fokus-varhu-poluprovodnitsite
а догодина с фокуси върху целите проводници
бе казвах ли ви аз че се отказаха (или поне са на път де) от малкия остров (в полза на големия)  :P

На 8 ноември автомобилните ръководители в цялата страна бяха привикани на тайна среща в Шанхай. Източник, запознат с разговорите, посочва, че на срещата им е било казано да преминат изцяло към китайски чипове.
« Последна редакция: Mar 23, 2023, 00:07 от remotexx »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3089
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #279 -: Mar 24, 2023, 11:38 »
А така, и във Франция ще вкарват Биг брадър с ИИ :

https://it.dir.bg/tehnologii/frantsiya-vavezhda-algoritmichno-videonablyudenie-v-golemite-gradove-za-po-dobra-sigurnost

За сигурността на хората било, убеден съм, че никаква връзка няма с протестите там.
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #280 -: Mar 24, 2023, 18:28 »
вече и от това тябва да се вардим
https://www.reddit.com/r/hacking/comments/120h7rm/gpt4_can_hack_into_poorly_secured_devices_and/
А някой ден командата да тества/хакне локалната мрежа ще "фалира" и то ще изезе и тръгне по нета....

А според някой ГПТ-лаф-чето вече яко бачка и не му плащат ..а хорицата по си го харесват от сухите доклади за оправени грешки на Гугъл напр.
https://www.scoopwhoop.com/humor/slack-copywriter-faulty-back-button-update-note-viral/

П.П. засега още сме на етапа ние да го ползваме и да му казваме какво да прави, интересното идва когато нещата се обърнат (на 180°) ...интерсно дали ще разберем изобщо че се е случило или ще спим сладък сън (Гога не ще да е малката ами голямата смърт ще да е)

П.П. /° а не /°° - ИИ не можеш да го напиеш и да го навиеш.. така де да го излъжеш междувременно  :P
« Последна редакция: Mar 24, 2023, 18:37 от remotexx »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3089
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #281 -: Mar 24, 2023, 20:28 »
Имаше един американски сериал на подобна тематика- Person of interest. По едно време го гледах редовно, преди 5-6 години.

https://www.imdb.com/title/tt1839578/
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #282 -: Mar 24, 2023, 22:36 »
вече и от това тябва да се вардим
https://www.reddit.com/r/hacking/comments/120h7rm/gpt4_can_hack_into_poorly_secured_devices_and/
А някой ден командата да тества/хакне локалната мрежа ще "фалира" и то ще изезе и тръгне по нета....

Снощи бях на гости. Съответно домакините, „както си му е реда“, ми пуснаха да гледам новини. Последно бях гледал новини ноември, когато вафла Корни нещо се пеняваше за хартиени бюлетини. Да си ги завре в п*тката дано, дето я няма, дърта, изфирясала.

Та думата ми беше, че в тия новини говореха за GPT4. А после децата ми обясниха, че даже са го ползвали. Дори ми казаха, че повече нямало да ме карат да пиша домашни. Почти повярвах.

Та само исках да кажа, че вече чух за това чудо невиждано. Сапунен мехур.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #283 -: Mar 25, 2023, 08:22 »
Преди около седмица се бях замислил за нещо свързано с ChatGPT и ми мина и тази мисъл през главата.
Да, вече няма да се пишат, дипломни, трудове, домашни и разни други такива.

Това за мен е най-притеснителното от всичко. Когато човек спре да използва мозъка си, както всичко друго, той ще залинее. Виждал съм го да се случва на мен самия. Само две седмици трябваха. Имах петица или шестица на едно контролно по математика, след две седмици на изплозване на машинка у дома, за да си пиша домашните, следващата оценка на следващото контролно беше тройка.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #284 -: Mar 25, 2023, 08:44 »
И всичко ще му идва наготово, без да се е потрудил да чете, да научи и да разбере нещата.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.
Страници: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 51   Нагоре
« назад напред »