Автор Тема: търся видео карта на agp ?  (Прочетена 13702 пъти)

ismailov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 465
  • Distribution: ubuntu,mint,xubuntu
  • Window Manager: Xfce,lxde,cinamon,Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: търся видео карта на agp ?
« Отговор #30 -: Feb 08, 2012, 00:37 »
мерси наистина доста богат избор от видео карти
някои да ме посъветва дали нвидия или ати радеон да си взема и на коя карта е по добра подръжката
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Re: търся видео карта на agp ?
« Отговор #31 -: Feb 08, 2012, 11:52 »
Не знам как стои въпроса с поддръжката при нвидиа, но ако техният затворен драйвер още поддържа легаси картите им, взимай нвидиа... Оупънсорс драйверите, колкото и да ги пънат, че имат пълно 3д ускорени и други тинтири-минтири, за съжаление си остава само на хартия, на практика свободния драйвер е по-бавен средно с 40% като стиига до над 300%

Доуточнявам, че нвидия 6200 в 80% от случайте, могат да и се отключат, заключените 4 пайпа и става 6600 : )) и гледай картите да НЕ са с  64 битови шини ...
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: търся видео карта на agp ?
« Отговор #32 -: Feb 08, 2012, 15:30 »
Затвореният драйвер на NVIDIA държи карти от 6100 нататък. Така, че с всичко по-ново ще си ОК.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: търся видео карта на agp ?
« Отговор #33 -: Feb 08, 2012, 15:38 »
Колкото до АТИ картите, имаш доста добра поддръжка с отворения драйвер "radeon" който според много хора и според самите разработчици покрива 90% от възможностите на Catalyst.

И аз от личен опит ти казвам че е така, дори в някои случаи е по-добър от каталист.

+1 nouveau е смотан, няма пълна поддръжка на 3Д.
3Д под nouveau е отбелязана като силно експериментална, гарантирана е само 2D.

За nvidia както borovaka каза само от GeForce 6 и нагоре се поддържат.
Другото вече смятам че е приложимо със дистрибуции остарели до господа на които може да се инсталират драйвери от сериите 9X.XX и 7X.XX
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: търся видео карта на agp ?
« Отговор #34 -: Feb 08, 2012, 16:11 »
Аз съм с nVidia GeForce FX550 и затворения драйвър 173.14.31 работи перфектно.
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Re: търся видео карта на agp ?
« Отговор #35 -: Feb 08, 2012, 16:30 »
...изтрито... Ати тоочно с Nouveau имат поддръжка r300g  ( галиум ) само той дава на р300 опенGL 2.1 поддръжката, която така жизнено трябваше...

Второ, това за 90% от каталиста са глупости, който иска да отвори сайта на Phoronix и да види тестовете, че дори старият с години (2008 год. ) каталист 9.3 е с 40 % по-бърз от отворения драйвер компилиран току-що от git... И има доста по-пълна поддръжка на OpenGL и някой специфични за ати/нвидия инструкции... Просто ако кретаме с отворения драйвер трябва да е само р200 ( Радеон 9200) само той има добра поддръжка и достатъчно бърза, спрямо капацитета на картата... ::)

Редактирано, съгласно т. 6 от Правилата на форума.
bop_bop_mara
« Последна редакция: Feb 08, 2012, 16:46 от bop_bop_mara »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: търся видео карта на agp ?
« Отговор #36 -: Feb 08, 2012, 19:52 »
Ааабе зависи от хардуера. Музейните експонати на ATI (RV300 до RV7xx сериите) по принцип често вървят по-безпроблемно с отворения драйвер, дори съм чувал че се случва вадят по-добра производителност при работа с OpenGL с отворения драйвер.

За всичко от HD4xx нагоре, отвореният драйвер не струва. Не става въпрос само за лошо имплементирана функционалност, става въпрос за липса на такава. Примерно забрави за ovd или за GPGPU приложения. Отвореният драйвер дори няма автоматично регулиране на fanspeed-а спрямо натоварването, не че последното е толкова читаво и в затворения драйвер. Няма и thermal throttling и на теория би трябвало да не е много сложно да си изпържиш картата като я натовариш добре за продължително време, на практика няма с какво да я натовариш, ехех.

Да си купиш нова AMD видеокарта, особено читава такава и да я подкараш с отворения драйвер е разхищение на пари.
« Последна редакция: Feb 08, 2012, 19:56 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

nikito_blend

  • Гост
Re: търся видео карта на agp ?
« Отговор #37 -: Feb 08, 2012, 20:25 »
Ааабе зависи от хардуера. Музейните експонати на ATI (RV300 до RV7xx сериите) по принцип често вървят по-безпроблемно с отворения драйвер, дори съм чувал че се случва вадят по-добра производителност при работа с OpenGL с отворения драйвер.

За всичко от HD4xx нагоре, отвореният драйвер не струва. Не става въпрос само за лошо имплементирана функционалност, става въпрос за липса на такава. Примерно забрави за ovd или за GPGPU приложения. Отвореният драйвер дори няма автоматично регулиране на fanspeed-а спрямо натоварването, не че последното е толкова читаво и в затворения драйвер. Няма и thermal throttling и на теория би трябвало да не е много сложно да си изпържиш картата като я натовариш добре за продължително време, на практика няма с какво да я натовариш, ехех.

Да си купиш нова AMD видеокарта, особено читава такава и да я подкараш с отворения драйвер е разхищение на пари.
На мен ми е интересно как се справят APU процесорите с отворените драйвери за ATI. Нали са с един евнтилатор, перката на кое ще се подчинява ?
Активен

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: търся видео карта на agp ?
« Отговор #38 -: Feb 08, 2012, 20:32 »
Ааабе зависи от хардуера. Музейните експонати на ATI (RV300 до RV7xx сериите) по принцип често вървят по-безпроблемно с отворения драйвер, дори съм чувал че се случва вадят по-добра производителност при работа с OpenGL с отворения драйвер.

За всичко от HD4xx нагоре, отвореният драйвер не струва. Не става въпрос само за лошо имплементирана функционалност, става въпрос за липса на такава. Примерно забрави за ovd или за GPGPU приложения. Отвореният драйвер дори няма автоматично регулиране на fanspeed-а спрямо натоварването, не че последното е толкова читаво и в затворения драйвер. Няма и thermal throttling и на теория би трябвало да не е много сложно да си изпържиш картата като я натовариш добре за продължително време, на практика няма с какво да я натовариш, ехех.

Да си купиш нова AMD видеокарта, особено читава такава и да я подкараш с отворения драйвер е разхищение на пари.

Аз не съм и споменавал дори HD серията, споменах че покрива в всички случаи 90% от възможностите на каталист, като в многобройни задачи надминават по производителност каталист. Но това тествано лично от мен важи до HD2900 не съм имал по визша HD карта.
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

vyrgozunqk

  • Гост
Re: търся видео карта на agp ?
« Отговор #39 -: Feb 09, 2012, 01:25 »
Това е тестване от Phoronix и не е вярно!  ::) Ти с/у Фороникс ?! - Туй е въпросът?!
Активен

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Re: търся видео карта на agp ?
« Отговор #40 -: Feb 09, 2012, 08:37 »
Колкото до АТИ картите, имаш доста добра поддръжка с отворения драйвер "radeon" който според много хора и според самите разработчици покрива 90% от възможностите на Catalyst.

Не съм гледал нито тестовете на Phoronix, нито какво казват самите разработчици, но имам едно РС с Радеон 9600 (може и ХТ да е, не помня) и откакто драйверите на АТИ спряха да поддържат тези карти и минах на отоворения radeon, положението е трагично. Ама наистина трагично - Гноме без никакви ефекти при всяко елементарно действие (отваряне на прозорец, влаченето му, ресайзване и т.н.) залепя процесора на 100% (Атлон 64 3000+, ако не ме лъже паметта), да не говорим за скоростта на графиката. Аз лично много сериозно ще се замисля и проверя преди следващия път да си взема нещо от АТИ/АМД.
А да - преди с бинарните драйвери нещата просто си бяха екстра.
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Re: търся видео карта на agp ?
« Отговор #41 -: Feb 09, 2012, 09:31 »
Ето ги и тестовете на фороникс... Меса 8.0/ Кърнъл 3.2 ... Gallium 3D, коойто е по-бърз вече от класическия драйвер...
http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=amd_r300g_slow&num=4
Активен