1. Guix Systems - все още се поддържа. Пише, че е върху независима платформа. Самата дистрибуция, с какво може да бъде сравнявана, или на какво да я оприлича, като позната дистрибуция. Може ли да ми бъде полезна с нещо? За какви професии и неща е предназначена?
Гуикс е вариант под крилото на ГНУ на Nix. До голяма степен все още са съвместими, макар първата да дръпна много и в нея вече да има някакви извънземни неща, които нищо не ми говорят. Но доколкото разбирам, тези неща може просто да не се ползват.
Това е от така наречените дистрибуции основани на изходен код. Такава в доста голяма степен е твоя Арх, но най-типичния и познат представител е Генту/Пенту. Но тук нещата стигат дори по-напред подобно на книгата LFS, но за разлика от него е много автоматизирана като Генту.
Разликата от Nix е, че почти изцяло е пренаписана на диалект на Lisp. Което не е изненада, понеже първия от двамата основатели, французи — Людовик Кортез (другия е Рикардо Вурмст) е един от тримата разработчици на този диалект.
Хубава черта на тази дистрибуция е, че съдържа възможно най-новите версии и може да бъде инсталиран (и премахнат без остатък) върху всяка друга дистрибуция. По този начин имах например най-новите инструменти върху Дебиан 5, когато Осем вече остаряваше. Може да се подмени дори ядрото.
Но понеже това е ГНУ, имаш само свободни програми, а ядрото винаги е Linux Libre разработван от бразилския клон на ГНУ. Даже между двата проекта няма особен синхрон и те до скоро караха (може би все още, от месеци не съм поглеждал) на по-стара версия, защото Либре бяха вкарали несъвместими промени.
Лошо е, че щом всичко е от изходен код, то ти трябват много часове и много цикли на професора, за да сложиш дори grep. Време, в което е малко вероятно да можеш да ползваш машината, за каквото и да било друго. А размерите са умопомрачаващи. Например при мен беше само конзолни приложения и размера беше повече от на Дебиан с КДЕ 3, е17, още десетина прозоръчни управители и пълния TeX Live (който само той е сигурно над пет гигабайта, разпространява се на DVD). Подобен инсталационен Дебиан е към сто-двеста мегабайта. Тук си говорим за десетки до стотици пъти по-голям размер.
Добра новина е, че за разлика от почти всички дистрибуции, има връщане назад, ако новите версии не ти допадат или не ти вършат работа. Това е безценно.
Проекта е жив въпреки катаклизма в ГНУ заради Me too. Даже е най-живия им проект. Преди година получиха огромно дарение крипто, когато КДЕ, Гном и няколко големи проекта. А на разработчиците им изгубих спатиите, колко станаха.
Понеже са избрали точно Nix, то организацията е гнусна и основана на дробни числа. В това отношение е жив Windows или контейнер, както стана популярно.
Освен това са взети решения да липсват жизнено важни (поне за мен) неща. Сигурно изродските дроби пречат на това, защото им е алтернатива, при това далеч по-добра.
4. УСУ -7.1 Десктоп и УСУ -8.1 Десктоп - много хубави дистрибуции бяха. Всичко беше преведено на Български език. Бяха с много добавен и инсталиран софтуер. В момента са изчезнали от интернет и от никъде не могат да се свалят от мрежата на компютъра. Мисля, че последната им версия по- мой спомен УСУ -9.1 Десктоп не се разбираше с компютърът ми и моят компютър блокираше. Нищо лошо против момчетата от Видин. Чудесна и много добра дистрибуция бяха създали. Имам в предвид само предпоследната УСУ -8.1 Десктоп. Другите не ги познавам, не съм ги пробвал и нямам опит с тях.
Познавам ги, като Краси от десетилетие не е тук. Светли е извънредно готин, все още е тук, но порастна. За съжаление това значи, че осъзна реалността. УСУ беше дистрибуция, която искаше да проникне в училищата. Но на Светли му се роди дете, то порастна и тръгна на училище. В момента май е осми клас. Разбра, че шанса му е нулев. Но още преди детето да порастне достатъчно да тръгне в първи клас, вече беше видял, че пари в това няма и му падна ентусиазма. Жалко, но логично. Народа е казал, че гладна мечка хоро не играе, а да се чупят стени с глава е лоша идея.
5. Какво представляваха фрийсървърите и на какъв принцип работеха. Мисля по- спомен, че бяха до 2004 год. - тоест времето преди торент сайтовете и торент клиентите.
Имаше време, когато международната свързаност беше много зле. Доставчиците на свързаност предпочитаха да имат при себе си места, които да съдържат всичко от филми, през музика до програми. А администраторите им ги пълнеха редовно. Това беше преди да има DMCA, a нашите власти си затваряха очите.
Точно това ни превърна във втора Силициева долина. Хората имаха достъп до неща струващи десетки хиляди и станаха специалисти. От там всичко е инерция. А междувременно ни приеха в ЕС.
Днес торентите вършат същото, но вече е срамно да се краде. А и за образователни институции се раздава безплатно всички тия скъпи и недостъпни неща.
6. При Арч Линукс има ли смисъл от използването и работата с aMule, uDonkey и други подобни от този вид програми. Съществуват ли все още и дали се поддържат? С какво може да са ми полезни?
Ако има, за какво да ги ползваш, има полза. Но както казах, днес почти всеки, който краде — ползва единствено торенти.
7. Аз съм с Арч Линукс. Има ли смисъл или нужда да използвам Rss Feed четци за новини на Български книжовен език? Вие използвате ли такива четци за новини и информация в реално време? Как се добавят Български текст и актуална информация за канали на Български език. Имам в предвид най - различни жанрове и теми.
Ако посещаваш места (този форум например) поддържащи хранилка, има смисъл. У нас не останаха много. В световен мащаб хранилките умират в полза на мобилните приложения. Аз ги ползвам предимно за канали в тубата, но през invidio.us.
8. Usenet - какво е това и има ли приложение в България и дали е от полза за мен?
Usenet - блестяща алтернатива на WWW
Какво е Usenet?
Usenet (Unix User Network) е мрежа, в която се обменят съобщения и файлове. Може да се сравни с огромен интернет форум.
Може би вече сте чували, че Usenet е „Интернет в Интернет“. Това е независима мрежа, която е разработена преди 42 години и по този начин възниква много преди „Световната мрежа“.
Какво намирате в Usenet?
В Usenet можете да намерите хиляди вълнуващи дискусии по голямо разнообразие от теми. В допълнение към чисто текстови дискусии, Usenet съдържа и голямо разнообразие от файлове (така наречените двоични файлове на Usenet).
Файловете, достъпни в новинарските групи Usenet, се предоставят от други потребители. Типът предлагани файлове е подобен на файловете, предлагани в peer-to-peer мрежи и bittorrent. Важна разлика обаче е, че файловете не се намират на компютъра на потребителя, а се изтеглят от сървър за достъп Usenet.
Usenet се характеризира и с големия си брой участници и бързината си. Милионите участници по света предоставят нови теми за дискусия всяка секунда.
От една страна, това е огромен дискусионен форум, в който ежедневно се обменят мнения и информация по различни теми и въпроси. От друга страна, това е неизмеримо голям архив за изтегляне, в който милиони файлове са достъпни за изтегляне - и то по почти всяка възможна тема!
Групи за новини на Usenet
Usenet понякога се нарича „услугата в Интернет с групи за новини“. Статиите, публикувани в Usenet, са сортирани в така наречените групи за новини. Групите за новини са, така да се каже, файлови папки в Usenet. В зависимост от доставчика след това цялото съдържание се съхранява за различен период от време.
Нашият победител в теста USENEXT например предлага достъп до над 100 000 новинарски групи. Текстовите групи за новини се съхраняват на сървърите за 10 години, а двоичните файлове за 8 години. Тук нищо не се губи толкова бързо.
Тъй като толкова много публикации са се натрупали през годините, ръчното търсене в всички папки стана много досадно. Поради тази причина бяха разработени, наред с други неща, четци на новини и услуги за индексиране.
Опитайте usenext безплатно
Как влизате в Usenet?
Доставчик на Usenet
За да получите достъп до Usenet, имате нужда от доставчик на Usenet. Подобно на интернет доставчик, вашият доставчик на Usenet ви предоставя само достъп до Usenet. След това можете да получите достъп до Usenet директно с четец на новини. Трябва да въведете данните за достъп, които сте получили от вашия доставчик на Usenet и можете да започнете.
Можете да намерите преглед на нашите най -добри доставчици в нашия голям сравнителен доставчик на Usenet.
Четец на новини
Четецът на новини е практически търсачката в Usenet. Точно като Google в интернет. Без такъв софтуер Usenet едва ли е възможно да работите с Usenet днес.
Потребителят се нуждае от четец на новини за Usenet
За щастие сега има добър и дори безплатен софтуер. Например Tangysoft, holmez и Momentum.
Гългъл са собственика на Юснет днес от повече от десет години. Реално днес това е нещо между форум и пощенски списък. Без JS от няколко години не може да се ползва (клиентите изчезнаха) и в силно умиране. Служи основно за исторически справки.
Скорост на сваляне
Във връзка с Usenet винаги се говори за „високоскоростни изтегляния“. За разлика от мрежите peer-to-peer, които често имат изключително бавни скорости на изтегляне, изтеглянията се извършват от професионално управлявани сървъри на доставчик.
Ако имате бърза интернет връзка и бърз доставчик на Usenet, можете да изтеглите избраните файлове с максимална скорост, т.е. с висока скорост. Това е основната причина изтеглянията от Usenet да стават все по -популярни. Можете също така да намерите много групи за новини по специални интереси, от които могат да се изтеглят двоични файлове.
При наличие на торенти, теоретично нищо не може да бие скоростта им.
9. Интересувам се от аналози за Линукс и по- специално Арч за следният софтуер за Windows XP Professional.
HAL.exe
Процесът, известен като HAL, принадлежи към софтуерната HAL торент търсачка от Microsoft (http://www.microsoft.com).
Това не ми говори нищо. HAL в ГНУ/Линукс значи hardware abstraction layer и беше заменен от триклетия udev. Във FreeBSD съществува все още. Предполагам, че идиотите от М$ имат друго предвид. Както под ACL разбират безкрайно различно нещо.
Изтеглете MediaGet за Линукс
Download Master за Линукс.
Internet Download Manager (IDM) е инструмент за увеличаване на скоростта на изтегляне до 5 пъти, възобновяване и планиране на изтегляния. За Линукс.
Това беше популярно във времето на комутируемите връзки (по телефонна жица). За нито една друга ОС различна от 95/98 няма и не е имало подобни програми. Създателите на Мозилчика и другите интернетски навигатори не са тъпаци и каквото са могли — са изцедили в управителите си на изтегляния. А то не е много. Ремо нали ти даде седемслойната схема на измишльотината наречена OSI? Нищо не може да се стори при такова наследство от кретения. Защо мислиш Гългъл се пробват с QUIC? Ами щото е невъзможно да се оптимизира, каквото и да било без пълна подмяна, която е невъзможна.