Автор Тема: Много въпроси от общ и несъществен характер  (Прочетена 12557 пъти)

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Нямаш проблем с Арч, той има с теб (щото не искаш да четеш, ползваш машинен преводач,
не го настройваш да ти реди думите на руски, явно си англо/франко/другофил).

Ако не можеш да хванеш разликата между Сузи записвач на флашки и записвач дето нарежда няколко дистра на флашка, значи не правиш разлика между едно и много, което е много лошо.
Сузи записва както се записва флопи диск, мултито - както би го направил Уйн сега (не е най-точното обяснение обаче).
« Последна редакция: Dec 06, 2021, 20:37 от malin1 »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Нямаш проблем с Арч, той има с теб (щото не искаш да четеш, ползваш машинен преводач,
не го настройваш да ти реди думите на руски, явно си англо/франко/другофил).

Ако не можеш да хванеш разликата между Сузи записвач на флашки и записвач дето нарежда няколко дистра на флашка, значи не правиш разлика между едно и много, което е много лошо.
Сузи записва както се записва флопи диск, мултито - както би го направил Уйн сега (не е най-точното обяснение обаче).
+1
Arch има може би най-добрата документация в общността на линукс дистрибуциите.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Документацията си трябва, щото Арча има най-допотопния инсталатор (все едно инсталираш дистро през 1995г.) нулева автоматизация. Тия хора трябва да се научат да пишат скриптове.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Документацията си трябва, щото Арча има най-допотопния инсталатор (все едно инсталираш дистро през 1995г.) нулева автоматизация. Тия хора трябва да се научат да пишат скриптове.

Е, от миналата седмица вече имат графичен инсталатор. Дебиан имат от колко? 20 години? Ред Хат? Двадесет и пет години? Виндовс?

Но иначе се подписвам с две ръце, че имат ненормално добро вики! Да бяха всички така. А и AUR е мега яката работа. Много се радвам на DUR. Хе-хе — ех, ех. Не съм го пробвал още :P
« Последна редакция: Dec 06, 2021, 23:35 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Проблема не е в графичен или текстов инсталатор, а в автоматизацията.
Дори и 3Д инсталатор да имаш, ако трябва да генерираш ръчно/крачно конфигурационните файлове (като фстаб например) не струва и пукнат грош.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Проблема не е в графичен или текстов инсталатор, а в автоматизацията.
Дори и 3Д инсталатор да имаш, ако трябва да генерираш ръчно/крачно конфигурационните файлове (като фстаб например) не струва и пукнат грош.
@jet, ако не си поблъскаш главата или не конфигурираш на ръка тук-там, няма как да научиш нещо.  Стига да имаш интерес де. Не просто да си ровиш в нета и фейса.
Но можеха поне някакъв инсталатор да направят, ако ще и конзолка да е. По едно време даже бях започнал да правя такова нещо, но загубих интерес  :D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Хубаво да се поблъскаш, ама един два пъти. Не може на всяка инсталация да се блъскаш щото става тегаво (и почва да говори зле за психическото ти състояние (мазохизъм)). Когато трябва да се инсталира нещо за норматив - тогава и теглиш една голяма, сваляш нет инстал-а и слагаш Дебиан-а.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Документацията си трябва, щото Арча има най-допотопния инсталатор (все едно инсталираш дистро през 1995г.) нулева автоматизация. Тия хора трябва да се научат да пишат скриптове.

   В сравнение със Slackware и Gentoo, Арч си е направо свръх-удобен ...
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Хубаво да се поблъскаш, ама един два пъти. Не може на всяка инсталация да се блъскаш щото става тегаво (и почва да говори зле за психическото ти състояние (мазохизъм)). Когато трябва да се инсталира нещо за норматив - тогава и теглиш една голяма, сваляш нет инстал-а и слагаш Дебиан-а.
Така, но има хора, дето и бакъпи правят на важните си неща. Колко му е да направиш на някоя директория и няколкото ти файла, над които си се мъчил. Ако правиш нова инсталация, само ги връщаш върху оригиналните и не се занимаваш изобщо с главополия повече.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
ОК. Навсякъде си пише Арч е за напреднали. Обратното го твърдят ... мммм да кажем други.
Относно уйкито - щом от Дебиан за някои работи те пращат натам - то е ясно.
Но как един нищо не знаещ индивид е стигнал до "върха на сладоледа" както казват другите (да, Арч, в случая)... резултата е очевадно предизвестен .
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
ОК. Навсякъде си пише Арч е за напреднали. Обратното го твърдят ... мммм да кажем други.
Относно уйкито - щом от Дебиан за някои работи те пращат натам - то е ясно.
Но как един нищо не знаещ индивид е стигнал до "върха на сладоледа" както казват другите (да, Арч, в случая)... резултата е очевадно предизвестен .
Арк може и да го пишат за напреднали, обаче си има стъпка по стъпка, как да направиш, каквото ти е нужно.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Още не съм видял работещ Арч сървър в корпорация, а не е като админите да не са напреднали (виждал съм RedHat, CentOs, Debian, Ubuntu, ClearOS, Oracle Linux). И на десктопите не виждам да е навсякъде, ако е толкова добър.
Това, че някой е направил добра документация не значи че и ОС-а им е на същото ниво.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Това което съм го виждал като документация в арч, едно време точно същите статии ги имаше навсякъде по нета...и най-вече Ред Хат ги пускаха..

Сега гогъла ли се промени, че не пусла 'стари' статии/туториали или хорат загубиха итерес да ги пишат или самите страници вече са изтрити...Може би от всичко по-малко, но информацията стана скрита.

Заслуга на Арча е са го събрали всичко на едно място.

Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Още не съм видял работещ Арч сървър в корпорация, а не е като админите да не са напреднали (виждал съм RedHat, CentOs, Debian, Ubuntu, ClearOS, Oracle Linux). И на десктопите не виждам да е навсякъде, ако е толкова добър.
Това, че някой е направил добра документация не значи че и ОС-а им е на същото ниво.
Може. Аз нямам представа, защото средите ми на живот не са такива. Но Arch е най-стабилната система, която съм имал.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Това което съм го виждал като документация в арч, едно време точно същите статии ги имаше навсякъде по нета...и най-вече Ред Хат ги пускаха..

Сега гогъла ли се промени, че не пусла 'стари' статии/туториали или хорат загубиха итерес да ги пишат или самите страници вече са изтрити...Може би от всичко по-малко, но информацията стана скрита.

Заслуга на Арча е са го събрали всичко на едно място.
Същото стана и с ИБМ, имаха най-яките туториали за Линукс ( Арч-а още беше в проектанска организация). Преполагам, че всичко е вече платено и да си купиш съпорт.
Ролинг дистро и стабилност не могат в едно изречение, най-малкото пакетния мениджър ще се олее (изпитвал съм го няколко пъти и от тогава има червен картон)..
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.