Автор Тема: Две линукс системи на един хард диск.  (Прочетена 6794 пъти)

MRadev751

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 72
    • Профил
Здравейте, интересува ме следния казус. Искам да инсталирам две Линукс системи на един хард диск. От типа днеска ползва А
утре ползвам Б както ми е кеф. Въпроса тук е как стои ситуацията със swap дяла, един или два за всяка.
Със подредбата на двата основни дяла и във каква файлова система да са ext3 или ext4 , със задаването на боот дяловете, един или два за всяка. На който му се струва че въпроса е тъп, а той е много умен за да отговаря на тъпи въпроси просто да го подмине. Не е трудно. На всички останали, които ще вземат адекватно участие Благодаря предварително за отделеното време.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Две линукс системи на един хард диск.
« Отговор #1 -: Dec 18, 2016, 19:44 »
Привет. Чак отделен дял за boot .... Аз имам три линукс системи на лаптопа. Но на мястото на едната мисля да слагам Windows, че софтуер за тази система по-добре да се тества на нея.
Та, за два от линуксите по един дял за системата и един за /home. Третия линукс е на един дял всичко. Всичко си работи. Нямам swap, защото не мисля, че ми е нужен, въпреки, че браузърите понякога изяждат паметтта
Та, зависи с колко RAM разполагаш. Ако ще правиш swap дял, направи един за всички системи.
« Последна редакция: Dec 18, 2016, 19:47 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

MRadev751

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 72
    • Профил
Re: Две линукс системи на един хард диск.
« Отговор #2 -: Dec 18, 2016, 19:49 »
Ами понеже не съм специалист по дялове та това са предимно и само мои предположения. Би ли споделил каква е тайната за нацепването и правилното подреждане на дяловете и всичко останало така, че след рестарта да няма проблеми от типа скъпа дай ми пистолета да се гръмна, че всичко се омазаааааааааааа. Ще съм ти благодарен ако си малко по-точен и по-подробен. В смисъл 1 правиш така, 2 правиш това и 3 рестартираш. В момента на харда има инсталирано Ubuntu. Това как ще го махна че да сцепя диска на две и да му наглася всички глезотии.
« Последна редакция: Dec 18, 2016, 19:53 от MRadev751 »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Две линукс системи на един хард диск.
« Отговор #3 -: Dec 18, 2016, 21:45 »
Правиш четири дяла. Ако ще е само линукс, може първия да е за swap. Няма значение къде ще го пляснеш. Та правиш за двата линукса по един дяла от 50GB например, цепиш всеки един от 20/30GB ( 20GB за системата и 30GB за /home ) и ги форматираш. Последния дял който остава най-голям го ползваш за ракла и си блъскаш вътре всички твои си неща. Аз така съм ги направил и ти давам същия пример. Може да решиш например, че нямаш нужда от 30GB за /home за всяка система, ами да кажем не повече от 10. Зависи какъв софтуер ще инсталираш на линуксите и за какво ще ги ползваш.

Например.

Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

MRadev751

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 72
    • Профил
Re: Две линукс системи на един хард диск.
« Отговор #4 -: Dec 19, 2016, 13:53 »
Сега не са ми ясни още няколко неща. Извинявам се ако въпросите изглеждат тъпо но....човек, когато НЕ е наясно е така.
1. Файловата система ext3 или ext4. Хард диска който ще използвам за целта е 1TB и ще е само за 2-та линукса. Моите неща стоят отделно, така че сметката я правим на 1ТВ. Колко да отделя за SWAP така, че да стигне и за двата линукса. При зареждане как става избора кой линукс да се зареди. Няма ли някъде видео или някакви примери как се прави това.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Две линукс системи на един хард диск.
« Отговор #5 -: Dec 19, 2016, 14:13 »
Ext4 ползвай.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Две линукс системи на един хард диск.
« Отговор #6 -: Dec 19, 2016, 15:15 »
ext3/ext4 със
data=journal

според мен е най-здравото/сигурното но и най-бавното.
Но само в този случай ext4 става същата като ext3 със пълен журнал, така че все тая.

Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

MRadev751

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 72
    • Профил
Re: Две линукс системи на един хард диск.
« Отговор #7 -: Dec 19, 2016, 15:20 »
Naka: Нищо не ми говори това.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Две линукс системи на един хард диск.
« Отговор #8 -: Dec 19, 2016, 16:30 »
С колко RAM си? Аз съм с 8, но нали ти казах, че понякона не ми стига, като отворя по стотина таба в два отделни браузъра. Та, ако не правиш такива щуротии, може да не отделиш повече от 2GB за swap. Не, че ще ти трябва често, но има някои програми, които го ползват и е полезен. След това правиш дяловете за двата линукса, а остатъка го оставяш за всякакви други нужди. Значи ще остане към 900GB грубо за обща употреба.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

MRadev751

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 72
    • Профил
Re: Две линукс системи на един хард диск.
« Отговор #9 -: Dec 19, 2016, 16:36 »
Така значи и моята е 8/RAM. Сега тези ( към 900GB грубо за обща употреба.) и двата линукса ли ще ги виждат и ще записват там.
Не може ли да ги разделя по равно за двата линукса. Linux1=450BG и Linux2=450BG.

 Това е пъртишън схемата на хард диска ми в момента. Как ще изглежда разпределена за двата дяла за двата линукса
-------------------------------------------------------------------------------------------
  /dev/sda1   | ext 4             | /         | 923.61 Gib    | boot
  /dev/sda2   | extended       |           |     7.91 Gib    |
    /dev/sda5 | linux-swap     |           |     7.91 Gib    |
--------------------------------------------------------------------------------------------
« Последна редакция: Dec 19, 2016, 16:55 от MRadev751 »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Две линукс системи на един хард диск.
« Отговор #10 -: Dec 19, 2016, 19:32 »
Излишно е, да отделяш толкова пространство за всяка от системите. Като казвам отделен дял за обща употреба, имам предвид, че ако нещо някога объркаш, твоите си неща отстават на отделен дял и в относителна безопасност.

Ето как са при мен.

50GB Stotinka OS # това не съм го пускал от доста време и тук ще сложа Windows
20GB за Mint 18. 30GB за /home към Mint-a. Мисля обаче Ментата да я сменя с Arch
20GB за Ubuntu MATE. 30GB за /home към тази система.
Останалото пространство е за общи неща. Тма блъскам филми, уроци, архиви, книги и прочее.

Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

MRadev751

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 72
    • Профил
Re: Две линукс системи на един хард диск.
« Отговор #11 -: Dec 19, 2016, 19:47 »
Ето как виждам аз нещата а вие кажете дали това е правилно, дали работи и така ли се прави.
Сега при Partition 1, намерих пример като този. Въпроса ми е трябва ли задължително да има
тези 500MiB за /boot сектора или може без него, тоест ако може то първата става като втората.
Ако приемем, че втората е OK
--------------------------------------------------------------------------------
  Partition 1, OS: Linux, Ubuntu
 /dev/sda
     /dev/sda1 | ext 4         |/boot | Primary |     500 MiB |
     /dev/sda2 | ext 4         |/       | Primary | 461.80 GiB |
     /dev/sda3 | extended   |        |             |     7.91 GiB |
     /dev/sda4 | linux-swap |        | Primary |     7.91 GiB |

  Partition 2, OS: Linux, Kubuntu
 /dev/sdb
     /dev/sdb1 | ext 4         | boot | Primary | 461.80 GiB |
     /dev/sdb2 | extended   |        |             |     7.91 GiB |
     /dev/sdb3 | linux-swap |        | Primary |     7.91 GiB |
----------------------------------------------------------------------------------
« Последна редакция: Dec 19, 2016, 21:00 от MRadev751 »
Активен

malin

  • Гост
Re: Две линукс системи на един хард диск.
« Отговор #12 -: Dec 20, 2016, 15:36 »
Излишно е, да отделяш толкова пространство за всяка от системите. Като казвам отделен дял за обща употреба, имам предвид, че ако нещо някога объркаш, твоите си неща отстават на отделен дял и в относителна безопасност.

Ето как са при мен.

...

А как обясняваш защо ти е отделен дял /home, или ако го има на едната система, защо е нужно всяка от тях да има и такъв дял (няма предвид да се ползва един /home от всички, не че не може).
Активен

PaperNick

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 291
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: Две линукс системи на един хард диск.
« Отговор #13 -: Dec 20, 2016, 16:44 »
Мога ли да попитам какъв е смисълът от 2 дяла за 2 убунту-базирани дистрибуции?
Можеш просто да инсталираш kubuntu-desktop на Ubuntu или обратното и само да сменяш с коя сесия се логваш и готово.
Активен

Practice

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Две линукс системи на един хард диск.
« Отговор #14 -: Dec 20, 2016, 16:57 »
Излишно е, да отделяш толкова пространство за всяка от системите. Като казвам отделен дял за обща употреба, имам предвид, че ако нещо някога объркаш, твоите си неща отстават на отделен дял и в относителна безопасност.

Ето как са при мен.

...

А как обясняваш защо ти е отделен дял /home, или ако го има на едната система, защо е нужно всяка от тях да има и такъв дял (няма предвид да се ползва един /home от всички, не че не може).
Имам отделен дял /home за всяка от двете от системите, защото, ако преинсталирам, потребителските настройски остават, без да трябва да архивирам /home преди това.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.