Автор Тема: Гигабит мрежа и ВиФи!?  (Прочетена 1743 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Гигабит мрежа и ВиФи!?
« -: Feb 16, 2012, 14:32 »
В момента ситуацията е, един Уиндоус за файлов сървър в райд1, един измислен ВиФи рутер, най-вероятно G, 3 компютъра + сървъра са на кабел и 1 на ВиФи-то с мапнати папки от сървъра, като устроиства на Уиндоус машини и клиентските машини работят постоянно с тях. Нета влиза в рутера по пппое и отива към всички и често и забива. Ако мрежата е по-бърза, чувствително ще се забърза и работата, та си мисля за една комбинация, файловия сървър софтуерен райд5(убунту 10.04) който да бъде и рутер. Един TL-WR1043ND рутер който е с гигабитски лан, на който да му спра dhcp-то и да се ползва само като лан и вифи суич, но въпроса на който търся отговор е, дали компютрите които са включени към мрежата с вифи, няма да намалят общата пропускателна възможност! В смисъл, дали тези които са с кабел ще имат пълния си капацитет на гигабита, а само тези които са на вифи-то с по-ниска скорост на трансфер или на всички скороста ще падне, до тази на вифи-то!?
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Гигабит мрежа и ВиФи!?
« Отговор #1 -: Feb 16, 2012, 14:38 »
...но въпроса на който търся отговор е, дали компютрите които са включени към мрежата с вифи, няма да намалят общата пропускателна възможност! В смисъл, дали тези които са с кабел ще имат пълния си капацитет на гигабита, а само тези които са на вифи-то с по-ниска скорост на трансфер или на всички скороста ще падне, до тази на вифи-то!?

Тези с кабел ще са на Gigabit-ова мрежа. Btw вкъщи имам същия рутер. Работи по-добре с dd-wrt.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5286
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Гигабит мрежа и ВиФи!?
« Отговор #2 -: Feb 16, 2012, 14:46 »
Естествено че на кабелите ще са на 1 GB (и помежду си, и към сървъра). А на WiFi-то - на колкото са се вързали клиентите. Стига да може рутера (суич в твоя случай) да може да смята трафиците.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Гигабит мрежа и ВиФи!?
« Отговор #3 -: Feb 16, 2012, 15:09 »
...но въпроса на който търся отговор е, дали компютрите които са включени към мрежата с вифи, няма да намалят общата пропускателна възможност! В смисъл, дали тези които са с кабел ще имат пълния си капацитет на гигабита, а само тези които са на вифи-то с по-ниска скорост на трансфер или на всички скороста ще падне, до тази на вифи-то!?

Тези с кабел ще са на Gigabit-ова мрежа. Btw вкъщи имам същия рутер. Работи по-добре с dd-wrt.

С 2 модела на тп-линк, с дд-врт ми се ебаваше форвардването на портове от вън към вътрешни компютри(в къщи) и от тогава не се занимавам с него.
Сега съм с pFsense във виртуалка и един стар адсл рутер pirelli, наследство от предишния ми доставчик, на който съм му спрял dhcp-то и е с доста по-слаб хардуер и работи пирфектно! Вифи-то не съм го натоварвал да видя как ще се държи. Сложих го за проба на мястото на тп-линка, да видя как ще се държи след като попаднах на тази тема и вече няколко месеца е така :D .
Иначе, и тп-линка ми спичаше, когато нета влизаше в него по пппое, пусна няколко торента с много сиидъри да тегля и 5-6 виртуалки с разни експерименти.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Гигабит мрежа и ВиФи!?
« Отговор #4 -: Feb 16, 2012, 15:16 »
Стига да може рутера (суич в твоя случай) да може да смята трафиците.

Тва не го разбрах! Иначе, избора от рутери с гигабитов интерфейс и на сносна цена не е голям, точно този го дават и на 300мбмпс за вифи и смятам, че в периспектива, ще може да удържи по този начин на работа 5-6 на вифи и с допълнителен гбит суич на кабел още доста машини!
В суич режим, освен вифи-то, друго няма да има какво да товари хардуера му!
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5286
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Гигабит мрежа и ВиФи!?
« Отговор #5 -: Feb 16, 2012, 15:30 »
Ами теоретично връзката ще е на 1 гигабит. Ами като нахакаш няколко машини на по 1 гигабит да теглят/пращат помежду си и към сървъра големи трафици, нали някой трябва да ги управлява тия трафици ? Трябва все някой да ги смята тез пакети дето хвърчат по LAN-a, откъде идват, на къде отиват и т.н. А това ще натоварва рутерчето-кутийка. Това съм имал предвид. Ако има достатъчна изчислителна мощност - ще се оправи с трафиците.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Гигабит мрежа и ВиФи!?
« Отговор #6 -: Feb 16, 2012, 15:42 »
Ами теоретично връзката ще е на 1 гигабит. Ами като нахакаш няколко машини на по 1 гигабит да теглят/пращат помежду си и към сървъра големи трафици, нали някой трябва да ги управлява тия трафици ? Трябва все някой да ги смята тез пакети дето хвърчат по LAN-a, откъде идват, на къде отиват и т.н. А това ще натоварва рутерчето-кутийка. Това съм имал предвид. Ако има достатъчна изчислителна мощност - ще се оправи с трафиците.

Ами то май пппое-то и рутирането най-много товарят и като ги няма, остава само криптирането на вифи-то и тези трафици за които говориш и очаквам, че и с 15 клиента ще работи по-добре от сега!
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5286
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Гигабит мрежа и ВиФи!?
« Отговор #7 -: Feb 16, 2012, 15:54 »
Няма какво да го гадаем. Като го сетнеш и като го метнат колежките ти - то ще си покаже. Аджеба ще върши ли работа като хората, без колизии, без загуби на пакети, без яко греене на кутийката и т.н. Дано да си е ОК всичко. Ама всичко това е емпирично, няма как да го изчислиш предварително и да си сигура. Пускаш , товариш и гледаш. Успехи.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Re: Гигабит мрежа и ВиФи!?
« Отговор #8 -: Feb 16, 2012, 17:10 »
Аз съм го направил така със същия рутер и нямам грижи. И между другото работи по-безпроблемно отколкото ако се ползва този рутер и за рутиране. Имаше ядове с тоя вариант с опенврт, така че ползвам официалнта версия от тплинк - 100820. И ако си слагал някои нови по-нови версии е желателно да минеш през процедурата за връщане на старата версия на бутлодъра. Кабела от компа който ползвам за рутер съм го вкарал в един от лан портовете на рутера. Адреса на лана на рутера съм го задал от същия мрежов сегмент, но такъв който няма да се ползва от другите клиенти. И освен DHCP съм спрял upnp и firewall на рутера, а WAN-а съм го задал с ръчен адрес от обвхат който не се ползва в тази мрежа - за да не търси постоянно DHCP. Правих проба специално за твоя случай и когато комп по лан-а и по wifi дърпат един и същ файл от компа който е рутер, скоростта и на двата е на макс, колкото е и когато си дърпат по отделно. Виж когато дърпат от доставчика тогава си делят трафика. А когато дърпат два клиента по wifi един и същ файл от локалната мрежа, скоростта и на двата е около половината от колкото ако дърпа само един от тях, но това май го има и при нормалното ползване на този рутер.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Гигабит мрежа и ВиФи!?
« Отговор #9 -: Feb 16, 2012, 18:19 »
Благодаря Френд! И аз предполагах със сигурност, че скоростта от 300мбпс ще се дели между всички които са вързани на вифи-то към момента и ще е сумарна когато е повече от един клиент! То всъщност и на лана трябва да е така, но едно е да се дели 1000мбпс на Н брой компютри, а друго е 100мбпс.
Активен

Gogo_SZ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 270
  • Distribution: Mageia, Mandriva
  • Window Manager: KDE, Mate, Gnome, LXDE
  • So to complete victory of trade over reason!
    • Профил
Re: Гигабит мрежа и ВиФи!?
« Отговор #10 -: Feb 18, 2012, 00:22 »
Скоростта ти ще се срине в идеалния случай до скоростта на WI-FI то.
На практика вероятно ще е и по-ниска ::)

Ето тук има подробно показано за друг рутер (но честно) какви са резултатите:
http://arstechnica.com/hardware/reviews/2007/11/802-11n-router-roundup.ars/4
на 50см от рутера и с един клиент всичко е като по учебник, но на 10 метра вече е пълна трагедия.

Освен това дори и на кабел шумно рекламираните 1000Mb по почти всичко което не е switch за монтаж в шкаф си е само щедро обещание.
Все пак: на кабел скоростта винаги е поне десетина пъти по-добра, а през WI-FI повече от 40-80Mb/s реално не минават.

А относно деленето на трафика:
1. При Wi-Fi делиш на броя клиенти плюс времето са изчакване между тях (грубо по две) и добавяш и закъснението за разстоянието......... 300Mb и 6 клиента = максимум 20Mb теоретична скорост. Като добавиш и това, че скоростта там се постига с динамично zip-ване на трафика.......... Абе става за "житкане" по интернет.
2. При кабел 1000Mb трябва да е скоростта между ВСЕКИ два порта на switch-а или един 8=портов switch на теория може да пусне 4 връзки с по 1000Mb в двете посоки или общо 8000Mb. На практика не всички switch-ове са толкова идеални, а и не винаги клиентите обменят по идеалния начин. НоВсе пак ако забелязваш няма време за изчакване и разстоянието (до 100м)))) е без значение.

В общия случай тъп китайски 8 портов switch 10/100Base-T за 20лв. е с до два пъти по-добра пропускна способност от всеки Wi-Fi под 1000$
Активен