Автор Тема: Какъв Linux да сложа за хостване на CS 1.6 сървър под много слаб компютър?  (Прочетена 4785 пъти)

Vanhai

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
    • WWW
Здравейте, скъпи приятели. :)

Имам един много важен въпрос към Вас. Имам един компютър, който е с много слаби параметри, а те са:
Процесор: Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 1.60GHz - 1594MHz
Виртуална памет: 768 MB RAM - 3x256 MB DDR SDRAM
Твърд диск: 19,14 GB - логически диск 9,28 GB, първичен диск 9,85 GB
Ако Ви трябва някаква друга информация кажете, ще я дам на момента. :) За сега виртуалната ми памет е 384 MB, 1x256MB DDR SDRAM и 1x128 MB DDR SDRAM, но по нататък, ще намеря още две 'парчета' по 256 MB DDR SDRAM, които ще добавя. Слотовете ми за виртуална памет са три на брой, а дънната платка поддържа до 3x256 MB DDR SDRAM. :D
Тааа, въпроса ми е, какъв Linux да сложа, за да хоствам едно сървърче с до 15 слота за игра с приятели. Целта ми е това сървърче да върви с максимум FPS и играта в него да е по гладка и от язовир с минерална вода. :D Компютъра, ще се ползва само и единствено за хостването на сървърчето. Ще съм Ви благодарен, ако не ми давате съвети от рода на "Забрави да хостваш под този кашон...", "Няма смисъл, откажи се..." и т. н., и без подобни съвети знам що за стока стои на масата ми. :D Е, Вие сте! Какъв Linux, ще ми препоръчате?

Забравих да кажа, че хал-хабер си нямам от т'ва животно Linux и по възможност искам и да е малко по-лесничка, нещо като за мен, като за начинаещ Linux потребител. Благодаря Ви предварително! :)
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5281
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Цитат -> "Виртуална памет: 768 MB RAM - 3x256 MB DDR SDRAM"

а реалната ? И помисли, защо те питам това.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Vanhai

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
    • WWW
Е то не е ли едно и също? :D Както и да е, реална ще е паметта. :D
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Какъв Linux, ще ми препоръчате?
Обикновено отговорът е - този, който познаваш най-добре...

Но пък
Забравих да кажа, че хал-хабер си нямам от т'ва животно Linux и по възможност искам и да е малко по-лесничка, нещо като за мен, като за начинаещ Linux потребител.
Цитат -> "Виртуална памет: 768 MB RAM - 3x256 MB DDR SDRAM"

а реалната ? И помисли, защо те питам това.
Е то не е ли едно и също? :D Както и да е, реална ще е паметта. :D
Тук може би трябва да ти обясним, че пускането на услуга все пак не е просто потребление, а и администрация... Имаш ли някакъв опит с администрация, била тя и под друга ОС? Тук много често пишат хора, които следват един-два популярни урока в Интернет и блокират на стъпки като създаване на файл, задаване на права за достъп, правилно описване на пътища до файлове, пускане на init script... Да не говорим за десетките теми основно от „администратори“ на CS сървъри, които искат да намерят начин да спрат UDP flood...

Мисълта ми е, че може да си помислиш първо малко да ползваш Линукс за потребителски нужди, да свикнеш с основни неща в него (вкл. терминала и работа без графична среда!), така да се каже да свикнеш да мислиш на линукски език, ако се налага, да попълниш пропуските и по някои общи компютърни теми... Все пак искаш максимално оптимизиран сървър, който не се прави по учебник, а със собствени сили, според твоята ситуация и твоята преценка. Или, иначе казано, имаш почти нищо като основа, искаш всичко, че и отгоре...

Но, за да не те оставям без отговор на конкретния ти въпрос - отвори distrowatch.com, отдясно има една класация на най-популярните в момента дистрибуции. Хващаш първите 5-10 (повечето от тях са именно тези, които се водят най-подходящи за начинаещи) и една флашка или CD-RW, записваш си жив вариант на една, пробваш, после на следваща и т.н. Виж основни неща като как се конфигурира интернет, как се инсталират програми... Избери си сам коя ти харесва най-много.
Активен

Vanhai

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
    • WWW
Добре, ще го кажа направо. :D Искам да ми дадете директен линк за теглене на Linux Ubuntu, да ми обясните как да го буутна на диск и как да го инсталирам. :)
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5281
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
« Последна редакция: Nov 18, 2012, 16:54 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Vanhai

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
    • WWW
Значи така, мисля че го изтеглих правилно.
1. Влязох в линка http://www.ubuntu.com/download
2. Натиснах върху Ubuntu Desktop
3. Натиснах върху Get Ubuntu 12.10
4. Навсякъде написах 0 и натиснах Download

Ааа, как да го запиша на диск? :)
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5281
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Чети от втория линк колега. Затова ти го дадох. Отстрани вдясно е написано всичко.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Vanhai

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
    • WWW
Аха забелязах. Благодаря ти.
Нали като изтеглих файла и той е архивиран, така ли да го запиша на диска или първо да го разархивирам?
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5281
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
.ISO файла, си е готов направен за запис върху празната подложка. Той си е auto-boot и го записваш като имидж. Нищо няма да разархивираш. Пускай на по-ниска скорост и си ти.

BURN AS IMAGE
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Vanhai

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
    • WWW
Тоест, както е така файла да го запиша? http://www.prikachi.com/images/315/5509315S.jpg

Последен въпрос за сега. На CD или DVD трябва да запиша Linux-а? Знам, че трябва на DVD, но искам мнението на специалист. :)
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5281
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Ако е изтеглено инсталационно CD, се записва на CD подложка. Ако е изтеглено инсталационно DVD, се записва на DVD подложка. Като ти гледам дължината 753 MB, няма да го събереш на CD. А и софтуера за запис е достатъчно интелигентен, и няма да ти позволи да направиш грешка.

П.С. Ти се спъваш още на тегленето на .ISO-то и записа му върху подложката. А как ще инсталираш системата, как ще настроиш и конфигурираш новия си сървър - не знам. Пожелавам успехи.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

danaildr

  • Гост
потърси в youtube видео което показва как се записва ISO с твоята записваща програма.
П.П. хубаво помисли, ще можеш ли д го администрираш после тоя сървър. Работя в интернет доставчи и много често се сблъсквам с ученици които са си направили такъв и не знаят как да го пазят после
Активен

Vanhai

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
    • WWW
За всичко си има първи път, никой не се ражда научен. :) Какви са минималните и препоръчителните изисквания за инсталация на Linux Ubuntu 12.10? Мисля първо да го инсталирам на един друг компютър и там да се понауча първо, а после да инсталирам на този. :D
Активен

Neo2SHYAlien

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 93
  • Distribution: Debian Sid
  • Window Manager: Gnome3, E17
    • Профил
    • WWW
За всичко си има първи път, никой не се ражда научен. :) Какви са минималните и препоръчителните изисквания за инсталация на Linux Ubuntu 12.10? Мисля първо да го инсталирам на един друг компютър и там да се понауча първо, а после да инсталирам на този. :D
Дам така е никой не е научен и никои не се ражда като такъв ама не си даваш много зор да четеш като не знаеш, а чакаш всичко готово на смляно. И това не е нападка а конструктивна критика.
Активен

- Би ли ми казал кой път да хвана оттук? - попита Алиса.
- Зависи накъде отиваш - отвърна Котаракът.
- Все едно накъде...- каза малкото момиче.
- Тогава е все едно кой път ще вземеш - рече Котаракът.