Анкета

Въпрос: За КОЙ ще гласувам?  (Гласуването приключено: Apr 29, 2013, 21:42)

  • ГЕРБ,БСП,ДПС,АТАКА,СДС,НДСВ,Кунева и тн.
    - 9 (31%)
    ДРУГ
    - 11 (37.9%)

Общ брой гласове: 18

Автор Тема: За кой ще гласувам?  (Прочетена 67186 пъти)

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: За кой ще гласувам?
« Отговор #420 -: May 15, 2013, 18:31 »
//offtopic
по магазините пълно с какви ли не млечни продукти, че даже и на стандарт "Стара Планина" отговарят!
За млечните продукти не важи „Стара планина“, но това е друг въпрос.

Аз лично, като изключителен почитател на всички млечни продукти, съм си фиксирала 3-4 български марки, продуктите на които считам за най-истински. Сред тях са верига млекарници в София и Бургас и продукцията на мандрата в селото на приятеля ми, която вече се намира в 1-2 големи хипермаркета. Преценката ми е на база вкус, а за нещата от мандрата - и на база информация от хората, които работят там. Цените са по-високи от средните, но мисля, че и качеството е по-добро.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: За кой ще гласувам?
« Отговор #421 -: May 15, 2013, 19:58 »
Аз пък на такива стандарти не вярвам и за това и не съм задълбочил до къде обхващат!
Кайми много рядко консумирам щото при 6,50-7 лефа месото, а 3,5-4 каймата, мога да предположа какво има вътре.
Готвя си около 10 вида ястия, кисело е прясно мляко и сирене си купувам от една баба дето имат 3 крави и рядко от магазина. Киселото мляко като ми донесе 3 компотени буркана и е с 1 пръст масло отгоре и като цедено на долу и 1 седмица в хладилника държи, ама рядко се задържа. От време на време излиза и овче кисело мляко дето едно време беше деликатес, а сега не го виждам изобщо по магазините.
Активен

remotex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 344
    • Профил
Re: За кой ще гласувам?
« Отговор #422 -: May 15, 2013, 21:25 »
Колкото и странно да звучи... за съжаление трябваше да се махна от бг за да намеря качествени бг продукти  :'(
- Краве сирене - в бг или няма правилната консистенция (няма дупки, кратери и пр. нужния релеф по него), или ако я има то пък е чисто бяло т.е. маслеността клони към нула демек... обезмаслено май и то говоря само за "уж хубавите" сирена в бг като бях още
- (Кисело) мляко: напоследък купувахме от разни дето идват от селата и продават от багажника направо (уж е същото като с тази твоя баба), но не би - явно и тези са един вид прекупвачи: има си масленост и вкус но пък не ми се получаваше киселото мляко на гъстота и вискозитет - демек редичко си беше (тия па май го разреждат ли...) Друго си беше като идем на гости на село и чинка извади едно бурканче - не само лъжицата права седи ами и да го обърнеш нищо няма да му стане, а за овчето да не говорим, от него при най-добро желание мога да изям по-малко количество отколкото сметана напр.

В момента живея в околностите на Чикаго и колкото и странна да ми е местната храна (често го докарва на пластмаса - справка "Колите 2" - сцената на гости у родата в Италия където също сравняват местните продукти)
- учудващото е че бг сирене е ПО БДС - не е чисто бяло, има си масленост, жълтее, има си и консистенция а вкусът е ..от моето детство и не е скъпо към 10 долара идва почти кило. Сега чувал съм и двете противоположни мнения че го правят тук на место и че е внос от бг - не знам кои са прави, ама като гледам качеството няма начин да е от БГ щото те у БГ такова сирене бая по-скъпо ще си го продадат - та май местните са си купили лиценза и го правят тука по БДС.
- Киселото мляко също ми се получава - сам си го правя и то от обикновено мляко, не е от скъпото дето уж без хормони на растежа, точно както каза колегата поне 2-3 пръста каймак има и няма нищо общо с това от магазина

...и децата много му се радват - вкусът от ТЯХНОТО детство  :) живот и здраве

П.П. БГ Кашкавал няма свестен - явно този дето го има си е внос от бг един такъв недоузрял (хубавият кашкавал няма ли мухъл по него не ми го хвали) - този явно си е внос от БГ или ако е правен тука не е по БДС ...па знам ли може и БДС да са го променили - едно време докато не фанеше мухъл не ставаше за ядене, сега пак така само с малката промяна - фане ли то вече не става за ядене.
Ама да е жив и здрав братския мексикански народ: хубав народ - хубава кухня, най-близо до българската та имат няколко хубави кашкавали дето а бе не са балкански ама стават.. даже много хубаво се панират, не като българските дето все се разпадаха на съставните си части: палмово масло и неизвестни добавки  ???
Луканките са по-хубави - не са толкоз мазни (те тук мазни меса няма т.е. не вървят много това мазнини > 5 % много а >= 10% вече никой няма да го погледне) - те са си вносни, филето елена също само не разбирам как цената с транспорта и всичко е наполовина на цената му в БГ?!
Тук месата са вносни (защото имат печат от местното ДВСК, че са минали контрол и стават за местна консумация), но забелязвам също че много малко бг продукти напр. сушени мръвки 2-3 вида спрямо макденоски поне 5-6-7-8 само сушени па италиански колко салами има ако знаете, па какви са смотани
... ама продават хората  [_]3

Айде бегам, че работата не чака!
« Последна редакция: May 15, 2013, 21:31 от remotex »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: За кой ще гласувам?
« Отговор #423 -: May 15, 2013, 21:49 »
Има за млечни продукти, ама се казва Балкан, а не Стара планина.  Аз пък купувам най-евтините възможни стоки, защото и скъпите и евтините все боклук, ама поне евтините по-евтини. И понеже евтини млечни продукти няма, затова не купувам такива. Е освен кисело мляко, ползваме го за застройка обикновено. Намират се някакви по 50 ст. та може би веднъж на седмица взимаме по една кофичка.

Да живее К* та продават боклуци по-евтиния и пускат примоции, та от време на време блажим и всяка седмица в кошницата ни има двойно повече глупости, отколкото, ако пазарувахме от кварталните. Пък нека после Болен разправя, че изнасяли печалба навън. Като могат да правят бизнес, нека да изнасят.

И не е вярно, че закриват работни места. Обратното е, откриват. Откакто е отворил врати тукашният, са затворили само две квартални магазинчета и мога да се обзаложа, че е от некадърност и недобросъвестно отношение. В тях имаше общо четири работни места. В близост до същият магазин има още два квартала. Да речем, че и в тях са затворили по две магазинчета. Това са общо 12 работни места. Ами, че то К* има повече персонал само на щанда с месото.

Извод, някои легенди са си легенди. Нищо страшно не се е случило, че навлязоха тези магазини. Напротив от това се разкриха повече работни места и благосъстоянието на гражданите видимо се вдигна.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: За кой ще гласувам?
« Отговор #424 -: May 15, 2013, 22:49 »
Цитат
- (Кисело) мляко: напоследък купувахме от разни дето идват от селата и продават от багажника направо (уж е същото като с тази твоя баба), но не би - явно и тези са един вид прекупвачи: има си масленост и вкус но пък не ми се получаваше киселото мляко на гъстота и вискозитет - демек редичко си беше (тия па май го разреждат ли...) Друго си беше като идем на гости на село и чинка извади едно бурканче - не само лъжицата права седи ами и да го обърнеш нищо няма да му стане, а за овчето да не говорим, от него при най-добро желание мога да изям по-малко количество отколкото сметана напр.

Аз от такива случайни не купувам! Киселото мляко не си го подквасвам аз, а ми го носят подквасено в компотен буркан и са си собственици на кравите! 3 буркана на седмица и 1 кило сирене на седмица или 2, че много айрян пием покрай ракията, а често допълваме и от магазина :D
Сиренето пак от тях приготвено не много узряло много върви на ракията :D
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: За кой ще гласувам?
« Отговор #425 -: May 15, 2013, 23:40 »
Е освен кисело мляко, ползваме го за застройка обикновено. Намират се някакви по 50 ст. та може би веднъж на седмица взимаме по една кофичка.
Това надали е кисело мляко. Цената излиза около 1.25 за литър, което е по-малко и от цена на литър прясно мляко. Като сложиш всички разходи по превръщането му в прясно и 2-3 надценки, сметката хич не излиза.

Цитат
демек редичко си беше (тия па май го разреждат ли...)
По принцип кравето мляко е рядко. Вкъщи майка ми е правила кисело от краве мляко (от нашите си крави) и не е особено гъсто. Има допълнителни фактори като сезон - в началото на пролетта е по-воднисто, в края на есента се сгъстява (и намалява като количество). Отделно, всяка кравичка си има различни гени - при някоя свареното мляко може да ти направи 1 см дебел каймак (чисто масло), а при друга - само бяла ципичка.

Виж овчето е друго нещо. И който има спомен за домашно овче кисело мляко, трудно ще остане доволен от краве. :)

Цитат
Кайми много рядко консумирам щото при 6,50-7 лефа месото, а 3,5-4 каймата, мога да предположа какво има вътре.
По принцип идеята е, че в каймата отиват някакви изрезки, частите от животното, които не са популярните бут, плешка,врат, филета, джолани и т.н. Плюс това, тя съдържа повече мазнини, т.е. чистото месо в нея трябва да излиза на цена 6-7 лева. Но и аз нямам вяра на готова кайма (особено пък пакетирана). Решението е да си я мелиш сам вкъщи или да си намери магазин, в който да ти я смелят на място.

П.С. А най-тъжно ми става за нас българите като нация, за която млякото е начин на живот, като стане въпрос за сметана. Повечето хора изобщо не знаят какво е сметана и си мислят или за заквасената такава, или за някакви растителни имитации или прахчета на доктор Й. И за съжаление в много малко магазини може да се намери хубава сметана (с масленост поне 30-35%), даже не знам извън София дали не е мисия невъзможна.
« Последна редакция: May 15, 2013, 23:46 от bop_bop_mara »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: За кой ще гласувам?
« Отговор #426 -: May 16, 2013, 03:07 »
Цитат
По принцип кравето мляко е рядко. Вкъщи майка ми е правила кисело от краве мляко (от нашите си крави) и не е особено гъсто. Има допълнителни фактори като сезон - в началото на пролетта е по-воднисто, в края на есента се сгъстява (и намалява като количество). Отделно, всяка кравичка си има различни гени - при някоя свареното мляко може да ти направи 1 см дебел каймак (чисто масло), а при друга - само бяла ципичка.

Маслеността и гъстотата вървят почти заедно. Вярно, че и гените си дават тяхното, но колкото и хубава да е кравичката, без добър зоб ще даде само ципичка и като го заквасиш ще е рядко. Тези стопани които разчитат на хубаво мляко, само на паша не разчитат. Дали на мандрата ще го дават, дали на такива като мен, всеки търси гъстотата. Мандрата го плаща на масленост, а тези дето си купуват от тях и си заквасват или както на мен ми го носят заквасено, като стане рядко и без каймак и повече няма да вземат, а аз им го плащам примерно по 2 лефа буркана 800+ мл, а кофичките на магазина са по 85-90ст. 400мл.
Прясното ми го дават по 1,50 литъра, че почти всяка седмица правя по 12 кофички крем карамел.
Абе, всеки понеделник или вторник ме зареждат с по 3 компотени буркана кисело мляко, 2л. прясно и 15 яйца от ебани кокошки :D .
От време на време и с домашна лютеница по 3 лефа бурканчето. Мазето ми е из цяло под земята и лятото е хладно, а зимата не чак толкоз студено и си клада трушии, сланина и кисело зеле, че зимата е почти всеки ден банкет в къщи :D
Групата ми е от 5-6 разведени приятели дето сме свикнали и без жени да се оправяме в кухнята по-бързо от колкото в кръчма ще ни вземат поръчката.
Абе, провинцията е незаменима за спокоен живот.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: За кой ще гласувам?
« Отговор #427 -: May 16, 2013, 07:51 »
Ами това от 50 ст. е точно толкова кисело мляко, колкото Данон, Баба, Дядо, Бор, бреза и всякакви други извращения. Имам новина за Вас. От всички млечни продукти маслеността е извлечена и заменена с растителна. Така, че и да намерите сметана с 35% масленост, това просто означава, че и е набутано по-голямо количество хидрогенезирано олио.

Но пък аз млечни продукти не употребявам, сметана пък изобщо, лошата новина е за тия дето употребяват.

Посещавам кулинарни форуми дето възхваляват готвенето със сметана. Тогава почвам да се чудя да се смея ли или да плача. И те като кулинари не по-зле от мен знаят, какво съдържа храната им.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: За кой ще гласувам?
« Отговор #428 -: May 16, 2013, 08:25 »
Брей, щом толкова обичате натуралните млечни продукти, да бяхте гласували за ББ тогава.  :D
Активен

Без правила няма игра

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: За кой ще гласувам?
« Отговор #429 -: May 16, 2013, 10:37 »
Относно маслеността на киселото мляко.
Доктор ми е казвал, че киселото мляко не може да се получи с масленост повече от 2%. Ставало нещо и маслеността спирала да се покачва повече от  2%. Така че всички дето рекламират висока масленост тя е добавена след това с разни масла.

Ако искате хубаво кисело мляко... Купувате си прясно наливно. Заварявате го да се стерелизира. Като изтине го подкиселявате с няколко лъжици от друго вече готово кисело мляко. И го разливате по порции (в кофички или бурканчета). Става прекрасно кисело мляко!!!


Ама така като върви... Не може всичко сам да си правиш... Много съм се заканил на бирата. Все различна идва и все лъжат за датите на производство. Един път киселлее. Друг път тръпчива и тръгнала да се разваля. А пък от датата излиза че била много прясна ??? ??? ???

Оня ден си купих една бутилка загорка от квартален магазин. Датата пак нормална - и бирата хубава - мека, няма тръпчивост няма киселеене.... Та бях изненнадан.

Искам да пия хубава бира!!!
Та затова съм се заканил да си правя homebrew beer!!!
« Последна редакция: May 16, 2013, 10:58 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: За кой ще гласувам?
« Отговор #430 -: May 16, 2013, 10:48 »
Става прекрасно кисело мляко!!!
Да! И бързате да го изядете до два дни, понеже става все-по-кисело :) . (Това НЕ е недостатък!)
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: За кой ще гласувам?
« Отговор #431 -: May 16, 2013, 10:56 »
Като втасат порциите ги пъхате в хладилника. Карат минимум седмица. Ще ядете поне една седмица на корем !!!
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: За кой ще гласувам?
« Отговор #432 -: May 16, 2013, 13:19 »
Ами това от 50 ст. е точно толкова кисело мляко, колкото Данон, Баба, Дядо, Бор, бреза и всякакви други извращения.
Никой не е казал нещо различно. Както казах, аз си купувам само от 1-2 „марки“, за които, поне на вкус, съм си решила, че са близо до истината. Само че цената им отива към 1.20 - 1.50 лв. за кофичка.

Цитат
Така, че и да намерите сметана с 35% масленост, това просто означава, че и е набутано по-голямо количество хидрогенезирано олио.
Както казах, трудно се намира истинска млечна сметана, особено извън София. Явно съм пропуснала да спомена, че не е и българска (което само по себе си не е гаранция за качество, разбира се). Но разликата спрямо растителна се усеща доста осезаемо и като я опиташ в течен вид, и като я разбиеш на крем, и като си правиш от нея масло или маскарпоне.

Цитат
Посещавам кулинарни форуми дето възхваляват готвенето със сметана. Тогава почвам да се чудя да се смея ли или да плача. И те като кулинари не по-зле от мен знаят, какво съдържа храната им.
Ами и аз ще ти го възхваля, не по-малко от готвенето с масло или който и да е друг истински млечен продукт, направен от оригиналната суровина. Растителната сметана, маргарините и т.н. имат някаква тежест във вкуса, като ядеш и ти става гадно и тежко и мазно. Млечната сметана и млечното масло искаш само да ги ядеш без да спираш и чак когато вече няма повече осъзнаваш, че и ти нямаш повече място в стомаха.

Цитат
Ако искате хубаво кисело мляко... Купувате си прясно наливно.
Цитат
Абе, провинцията е незаменима за спокоен живот.
Много съм съласна, за съжаление. Като се връщаме от Бургас винаги мъкнем по 10-12 литра домашно замразено мляко. Понеже го имам за особена ценност, гледам да внимавам за какво го употребявам и досега не съм правила кисело. Един път, обаче, направих малко сиренце, имах „късмета на новака“ и, съответно, се омете веднагически.

Цитат
почти всяка седмица правя по 12 кофички крем карамел.
Само????!!!  ;D ;D ;D Ако не ме домързяваше, и аз така щях, даже и повече. :)

Цитат
яйца от ебани кокошки
Между другото, аз си купувах яйца с определението „от свободно отглеждани кокошки“ (на една определена фирма) още преди да забранят клетъчното отглеждане. Просто ми харесаха повече. Съответно големият „ценови скок“ заради „промяната“ не го усетих.

Цитат
Та затова съм се заканил да си правя homebrew beer!!!
В Студентски отвориха една стилна бирарийка за виенски наденички и тям подобни. Подложките им за хранене са листчета с картинки от процеса за произвидство на бира (по технологията с ниска ферментация). Човек може да си стои с часове и да зяпа.  ;D

Цитат
И бързате да го изядете до два дни, понеже става все-по-кисело
Това не е вярно, ферментацията протича при 37-40 градуса, като се охлади - спира. Затова се завива хубаво с одеало (както и хляба, докато втасва) - за да се поддържа тази температура.
А, иначе, ако очакваш да го съхраняваш на стайна темепратура повече от ден - е това и бъканите с химия „кисели млекца“ от магазина не го могат. Все пак не си говорим за Кока-кола. ;)
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: За кой ще гласувам?
« Отговор #433 -: May 16, 2013, 14:02 »
Ако се върнем на темата - може пак да гласуваме :) , а социалистите май наистина си намериха майстора в лицето на Бойко. Тук преди години бях писал за Доган. Е, май най-после сме свидетели на изгряването на негов конкурент.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: За кой ще гласувам?
« Отговор #434 -: May 16, 2013, 14:19 »
Ако се върнем на темата - може пак да гласуваме :)
Това с „избори до дупка“ са лигавщини. Да се стягат да работят. Заедно, щом народът така е решил. Не сме Холандия, че да можем да си позволим 2 години без изпълнителна власт.
Активен