Автор Тема: Инсталирах Krita под XFCE  (Прочетена 4641 пъти)

3p0

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 354
    • Профил
Инсталирах Krita под XFCE
« -: Aug 12, 2016, 14:42 »
В момента имам инсталирани:
Linux Mint XFCE;
Open SUSE XFCE;
Chakra Linux Plasma.
На двата ми компютъра вече стартирам два Линукса, защото почти не се нуждая от Windows откакто се оказа, че Open SUSE XFCE може да сканира с моя принтер-скенер-копир ХП.
Krita си беше инсталирана под Чакра линукс и понеже ми се хареса, че работи близо до 100% от възможностите на Майкрософтската програма забравих и името, може да завърта на произволен ъгъл, може да разтяга или свива, може да добавя или премахва част от изображението .... инсталирах Krita под Mint XFCE.
По-късно разбрах, че не е желателно, да се инсталират програми от КДЕ на ХФСЕ, защото с тях идвали много допълнителни програми, които заемат (дублират) ресурси от ХФСЕ.
Ако деинсталирам Krita, ще изчезнат ли затормозяващите "крадци" на ресурски или вече е късно за такова прочистване. Чел съм някъде, че GIMP била добра за обработка на изображения, но мен ме шашна, като каза че записва изображението в някакъв неин формат и не може да го запише като JPG примерно ....
« Последна редакция: Aug 12, 2016, 14:54 от 3p0 »
Активен

MX Linux version 18 "Continuum"
PC: Intel® Celeron® CPU G540 2.50GHz; MB=Gigabyte GA-H61M-S2V-B3 rev.1.0; RAM=16Гб DDR3.

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Инсталирах Krita под XFCE
« Отговор #1 -: Aug 12, 2016, 15:33 »
Няма такива глупости, който пише това е профан. Ползвай си какъвто софтуер ти е удобен на която и да е графична среда.
Активен

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Инсталирах Krita под XFCE
« Отговор #2 -: Aug 12, 2016, 16:04 »
Какво си чел за ГИМП  не знам.Тя е професионална програма (дори и на някои хора да не им се вярва).Има  си собствен формат подобно на PSD на фотошоп за обработка на файлове поддържащи слоеве,но нищо не пречи да засписваш в какъвто си искаш снимков формат,jpg ,png,jpeg и не знам си какво още.
Просто от менюто на избираш "export As" и си избираш файловото раширение  ,като оригиналния файл също си остава.
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

3p0

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 354
    • Профил
Re: Инсталирах Krita под XFCE
« Отговор #3 -: Aug 12, 2016, 16:10 »
Какво си чел за ГИМП  не знам.Тя е професионална програма (дори и на някои хора да не им се вярва).Има  си собствен формат подобно на PSD на фотошоп за обработка на файлове поддържащи слоеве,но нищо не пречи да засписваш в какъвто си искаш снимков формат,jpg ,png,jpeg и не знам си какво още.
Просто от менюто на избираш "export As" и си избираш файловото раширение  ,като оригиналния файл също си остава.
Сигурно съм опитал със "save As", ще опитам с "export As" ....
Активен

MX Linux version 18 "Continuum"
PC: Intel® Celeron® CPU G540 2.50GHz; MB=Gigabyte GA-H61M-S2V-B3 rev.1.0; RAM=16Гб DDR3.

PaperNick

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 291
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: Инсталирах Krita под XFCE
« Отговор #4 -: Aug 12, 2016, 16:26 »
Няма такива глупости, който пише това е профан. Ползвай си какъвто софтуер ти е удобен на която и да е графична среда.
+1

И все пак ако това те притеснява, на сайта на Krita има портативна версия която няма нужда от инсталация.
Активен

Practice

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Инсталирах Krita под XFCE
« Отговор #5 -: Aug 12, 2016, 20:26 »
Крита качва библиотеки на Qt, но това не е чак такъв проблем, просто заема повече дисково пространство. Последните години доста дръпна тая програмка.

Гимп не е професионална програма, противно на това дето си мислят някакви хора (Одидски към теб гледам!) ;) Нищо, че говорят, че щели да включват litlecms в следващата версия, нещо дето Крита вече не помня коя година сториха, дали имаше ядра с №№2,6 или бяха още 2,4. А никой не казва на Крита, че е професионална.

Отговорили са ти, но да повторя. Откакто излезе проклетата 2,8 не може  да запазваш директно във формати различни от xcf. Трябва да правиш експорт.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Инсталирах Krita под XFCE
« Отговор #6 -: Aug 14, 2016, 01:23 »
Крита качва библиотеки на Qt, но това не е чак такъв проблем, просто заема повече дисково пространство. Последните години доста дръпна тая програмка.

Гимп не е професионална програма, противно на това дето си мислят някакви хора (Одидски към теб гледам!) ;) Нищо, че говорят, че щели да включват litlecms в следващата версия, нещо дето Крита вече не помня коя година сториха, дали имаше ядра с №№2,6 или бяха още 2,4. А никой не казва на Крита, че е професионална.

Отговорили са ти, но да повторя. Откакто излезе проклетата 2,8 не може  да запазваш директно във формати различни от xcf. Трябва да правиш експорт.
Баш професионална си е ,щом доста хора си вадят хляба с нея,включително и аз съм го правил.Чат-пат в upwork-a ( фрийленс мрежа) се срещат темплейти на сайтове (предполагам и банери,лога и т.н) правени с GIMP от разни индийци в повечето случаи.Успешно се справя с отварянето на PSD-та ,по мое скромно мнение ,но аз пък не съм графичен дизайнер.Изглежда е идеален за честни дизайнери ,които не ползват платени кракнати версии на Адоб сюитата.От друга страна малко говори зле за тях и уменията им ,след като не могат да си позволят да купят софтуера.Ама да кажем ,че зачитат авторското право и ползват безплатен софтуер,като мен ,нищо че съвсем лицемерно тегля пиратски филми от замундата...
« Последна редакция: Aug 14, 2016, 01:38 от Odido »
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Инсталирах Krita под XFCE
« Отговор #7 -: Aug 14, 2016, 10:42 »
От друга страна малко говори зле за тях и уменията им ,след като не могат да си позволят да купят софтуера.Ама да кажем ,че зачитат авторското право и ползват безплатен софтуер,като мен ,нищо че съвсем лицемерно тегля пиратски филми от замундата...
Или познават  програмата по- добре от повечето от нас. Аз ползвам GIMP редовно, но подозирам, че владея не повече от 1 процент от възможностите на програмата. Което ми е напълно достатъчно да си правя иконите. Много и това не умеят, независимо, че са откраднали софтуер за 1000 лв., който ползват за да преоразмеряват снимки.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Инсталирах Krita под XFCE
« Отговор #8 -: Aug 14, 2016, 11:16 »
Отговорили са ти, но да повторя. Откакто излезе проклетата 2,8 не може  да запазваш директно във формати различни от xcf. Трябва да правиш експорт.
И, какъв е проблем да експортираш в желан формат, че не мога да разбера? Не можеш да уцелиш бутона в същото меню ли ? 
В xcf, просто запазваш работата (проекта) си.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Инсталирах Krita под XFCE
« Отговор #9 -: Aug 14, 2016, 13:51 »
Отговорили са ти, но да повторя. Откакто излезе проклетата 2,8 не може  да запазваш директно във формати различни от xcf. Трябва да правиш експорт.
И, какъв е проблем да експортираш в желан формат, че не мога да разбера? Не можеш да уцелиш бутона в същото меню ли ? 
В xcf, просто запазваш работата (проекта) си.

Не е чак такъв проблем, просто е въпрос на дълбоко вкоренен навик за ползване на клавишната комбинация ctrl+S и очакване да тя да ти позволи да избереш желания формат просто като го напишеш в полето за име на файл. Сега това не е възможно и трябва да ползваш за целта клавишната комбинация ctrl+shift+E ::)

A GIMP ще стане пълноценна професионална програма в момента, в който започне да разбира by default от CMYK и 16, 24 и 32 битов цвят. Засега това не е така и затова няма чак толкова голяма популярност сред професионалистите (imnsho).
Активен

the lamer's team honourable member

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Инсталирах Krita под XFCE
« Отговор #10 -: Aug 14, 2016, 14:07 »
А, и още нещо:

What is Krita
Krita is a FREE sketching and painting program. It was created with the following types of art in mind:

    о concept art
    о texture or matte painting
    о illustrations and comics
---
GIMP is a cross-platform image editor available for GNU/Linux, OS X, Windows and more operating systems.

Whether you are a graphic designer, photographer, illustrator, or scientist, GIMP provides you with sophisticated tools to get your job done.
---

Да не излезе, че сравняваме ябълки с орехи?


Активен

the lamer's team honourable member

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Инсталирах Krita под XFCE
« Отговор #11 -: Aug 15, 2016, 14:13 »
Благодаря ddantgwyn! Това за цветоотделките го споменах и аз в коментара си. Истината е, че света се променя и за това говори O'Dido. Професионално вече не означава печатна медия — от диплянки до билборди. Всички вече са „на линия“. И както правилно е отбелязал, Гимп става чудесно за целта.

Но пък и продължавам да не приемам мотива му, че защото има хора изкарващи си хляба¹ с Гимп, то той станал магически някак си „професионален“. Пари могат да се изкара с всяка възможна (че и невъзможна) компютърна програма.

И тук ще направя един паралел с реалността. Майсторите² вече от доста годинки, че десетилетия дори, нямат „професионални“ инструменти. Те работят с абсолютно същите
китайски отверки, ключове, зегета, шпакли, шублери, стяги, (ако щеш) милтицети или каквото там изисква работата им.


п.п. Няма нито една смислена причина в Гимп да съществува експорт и той да е на повърхността, а не вътрешен.


¹/ A може би дори и салама, в който както знаем е свободата;
²/ Тези дето си изкарват парите с ръцете си и труд, а не тези пет годишен стаж в програмирането.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

lunarvalley

  • Гост
Re: Инсталирах Krita под XFCE
« Отговор #12 -: Aug 15, 2016, 16:53 »
пише се отвертка  :)

вмятам само, понеже си радетел на родната реч :P
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3401
    • Профил
Re: Инсталирах Krita под XFCE
« Отговор #13 -: Aug 15, 2016, 17:20 »
ха.
в този ред на мисли......
пише се Полилей (много светлини) а не полюлей (нещо дето се люлее на тавана)

пише се Сешоар (това не го знам откъде идва) а не Сушоар (нещо с дето се суши)
« Последна редакция: Aug 15, 2016, 17:24 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

chen_dzen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
  • Distribution: Debian 6.0 Squeeze
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Инсталирах Krita под XFCE
« Отговор #14 -: Aug 15, 2016, 19:17 »
@go_fire, всичко в крайна сметка допира до пари. Някой хора нямат възможност да си купят  клещи и отверТки книпекс, не, че не искат или не знаят. Същото е и при Гимп, като за без пари си върши работата професионално.

« Последна редакция: Aug 15, 2016, 19:20 от chen_dzen »
Активен