Автор Тема: Започна се...  (Прочетена 191764 пъти)

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1650 -: Aug 02, 2021, 10:07 »
...
Гаражи в градовете няма (изключенията са повече от правилото), щото дори не са проектирани сградите за тов (в соца нямаше коли).
...

   Еееееееее,плямпаш на ангро (като на женския пазар).

Достатъчно съм голям,за да помня соца.
Повечето семейства имаха коли.
   Основно Лади и Москвичи, Волгите бяха за баровци.
За най-напредналите с материала - Мерцедеси.


Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #1651 -: Aug 02, 2021, 10:18 »
Всички помним соц.-а и към края наистина доста семейства имаха коли. Да речем, че две от три семейства вече имаха. Но нямаше (като сега) по една кола на глава от населението. Аз в момента имам две, а до не отдавна бяха три.

И вече бяха почнали да се превръщат в проблем. Децата трябваше да играем между колите. Не случайно едно от първите неща при изгрева на демокрацията¹, беше да се наслагат гаражни клетки на буквално всяко свободно място.

Едно от нещата, които не се промениха е, че така и не се научихме да полагаме асфалт. След по-малко от година вече прилича на дупе.




===
¹/ Тоя термин е леко странен. И преди десети си имаше демокрация.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1652 -: Aug 02, 2021, 13:13 »
Всички помним соц.-а и към края наистина доста семейства имаха коли. Да речем, че две от три семейства вече имаха. Но нямаше (като сега) по една кола на глава от населението. Аз в момента имам две, а до не отдавна бяха три.

И вече бяха почнали да се превръщат в проблем. Децата трябваше да играем между колите. Не случайно едно от първите неща при изгрева на демокрацията¹, беше да се наслагат гаражни клетки на буквално всяко свободно място.

Едно от нещата, които не се промениха е, че така и не се научихме да полагаме асфалт. След по-малко от година вече прилича на дупе.




===
¹/ Тоя термин е леко странен. И преди десети си имаше демокрация.
Какво има да му се учиш на това? Полагаш няколко основи от различна големина и достатъчно камънак, всяка заравнена и трамбована както трябва, накрая полагаш и асвалта. Няколко пласта, също добре трамбован. Знаят, как да го правят. Не знаят, как да го направят добре и да откраднат. Затова го правят калпаво, че да има повече пари за тях. Брат ми е виждал, как на околовръстното на София полагат земя примесена с малко камъни и трамбована и върху нея асвалта. Асвалт върху почва?!  :o Ей затова пътищата са на вълни. А и защото не използват необходимата строителна техника. Тази за заравняването например... Не съм видял такива машини на нито един обект нито по телевизията нито наживо.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3089
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1653 -: Aug 02, 2021, 13:54 »
+1 за горния коментар и асфалта- не че не могат, ами искат да окрадат повечко.

Цитат go_fire: "..сестра Галева след като вкара надзаконната институция на ЧСИ, сега ще довърши работата със закона за частния фалит.."

Тук ще кажа, че от ЧСИ има и полза, не само вреда. Всъщност вредата идва, защото някои от тях вършат каквото си искат, но няма ефективен механизъм за контрол, да не почна да разказвам с какви дивотии на ЧСИ съм се борил и как окръжния съд, без дори да изчете това, което съм написал, машинално им потвърждава действията. На мен една голяма част от работата ми е свързана именно с ЧСИ и съм бил и от двете страни- и на взискателя, и на длъжника. Но няма да се отпускам в детайли, да не отегчавам аудиторията. За моя радост мога да кажа, че не всички ЧСИ и не всички съдии са "лоши", напротив, малка част са. Относно закона за фалит на физическо лице- това е нож с две остриета. От една страна- да речем, останал си без работа, нямаш нищо на гърба си, но колекторските фирми могат (след последните промени в някои закони) да те преследват до дупка 10 (десет) години- по принуда си извън гражданския оборот, нищо не трябва да имаш на твое име. Гражданския фалит ти дава възможността да си посипеш главата с пепел, образно казано. Но така аз може да си взема подръка 5-6 "подопечни" изпадняци, но с чисто кредитно досие, да ги поосигурявам малко на високи заплати, да тегля през тях едни хубави кредити за бизнес планове и да ги "фалирам". И като мине определения в закона срок (доколкото помня, предложението за рестрикция след гражданския фалит май беше 5 години, докато не изтече- губиш някои възможности като фалирал) - и пак чистички. Всичко това засега са само проекти и приказки. Мисля, че в България такъв инструмент е излишен, достатъчна е десетгодишната абсолютна давност за вземанията, която въведоха наскоро.
Според мен, трябва малко да се пипне в друга посока законодателството- например всички банки масово вкарват неравностойни клаузи в своите договори за кредит и така ни дерат яко. Има надежда- вече доста хора спечелиха дела срещу такива клаузи. Но това е скъпо- съдебни такси, адвокатски хонорари.. Другото, което мисля, че трябва да се пипне, са заемите с ипотека- вземат ли ти ипотекираното жилище, повече да нямат претенции върху теб. То сега какво е- теглиш кредит 50 хилки, връщаш 100, че и ипотека.. Изплатил си половината кредит, фалираш буквално, банката хем ти прибира жилището, хем още има претенции. Но банковото лоби е много силно.

И за соца и колите ще допълня- в моя блок, и около него, семействата си имаха коли, повечето. Основно лада, жигули, моксвич във вариантите му осмак и дванайсетак, чат пат някоя костенурка, трабант, вартбург. Моето семейство нямаше кола. И зад блока ми (пълзящ кофраж, не панелка) си имаше гаражи. Това е във Варна. Панелките гаражи нямаха. Но между тях имаше обширни паркинги и игрища, които в момента са застроени с какво ли не. Пресен пример- до сегашния ми блок имаше поляна с игрище и двоен паркинг, а в момента там има новострояща се кооперация, която е прилапала едната линия на паркинга (и цялата поляна, с игрището).
За качеството на жилищата- не бяха оборудвани с климатици и изолация, то тогава такива неща у нас почти нямаше. Но за здравината- панелките в болшинството си са по-здрави от съвременното строителство. Особено откъм противоземетръсните изисквания. Преди много години, трудовата ми кариера започна като общ работник в строителството (90-те години) и се нагледах как се пести от арматура и цимент, точно по разпореждане на новоизпечените строителни предприемачи. Погледнете на какво приличат в момента повечето кооперации, строени през 90-те- олющени мазилки, пукнатини, ремонти по няколко пъти на покрива.. Ремонтират се и панелите, естествено, но най-новите от тях са на по 40 години и отгоре. Тази тенденция продължава и сега- същото е като с асфалта. Отвън лъскав красив вид, отвътре.. колкото до гаранцията. И това се дължи не само на алчността, ами и на липсата на контрол. Така става, когато една партия държи и фирмите- изпълнители, и назначава контролните органи. А уж сме демокрация :D
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #1654 -: Aug 02, 2021, 14:35 »
Ти си специалиста и някак ми е неудобно да навлизам в твоето поприще. И все пак аз си държа на становището.

ЧСИ е напълно безконтролно нещо над закона. Без санкцията на съд или какъвто и да било орган, те могат да си правят, каквото пожелаят, без по никакъв начин да се обосноват за това. Просто трябва да напишат един хвърчащ лист наречен: изпълнителен лист. И толкова.

Нещо повече. Ако едно ЧСИ си е наумило нещо, то държавните органи са задължени да му съдействат. Например могат да решат да задигнат цял танкер с петрол собственост на друга държава. Това се нарича съвсем буквално с името пиратсво. Краденето на музика и филми не е пиратство. Пиратство е да превземеш кораб.

Има хиляди и хиляди истории за подобен произвол. Той се случва едва ли не всеки ден. И какво ни грее, че го вършат само 10% (ти не спомена точен процент, но да речем толкова) от всички ЧСИ, които имат могъщи, мафиотски връзки и висши съдии в джоба.

Но след като те е поставил на колене и ограбил, идва сестра Галева и ти тика в лицето един лист да подпишеш фалит, сиреч смърт. Защото частния фалит е точно смърт. Попитай някой приятел в Англия или САЩ да ти разкаже за това.

Без право за помилване.

И да речем, че наистина се вкара законов срок от пет години. Ти действително ли вярваш, че след като изтекат петте години, ще се намери търговска банка, която да се съгласи да ти открие разплащателна сметка?! Защото това просто няма да се случи.

А и през тези пет години, какво точно ще правиш? Нямаш жилище, нямаш право да работиш, нямаш доходи.

Единствената ти възможност е да работиш като престъпник. Аз нали казах, че едната перспектива е да те застрелят с узи на улицата, защото си чопнал малко кинти от наркодилъра над теб?

Ако си горд и не си съгласен да се замесваш в такива неща, просто един ден на последната страница на „Нощен труд“ ще пише, че през януари е намерен клошар умрял от студ до една кофа. Самоличността е неизвестна. Досущ като малката кибрито продавачка.

В предното си мнение казах, че с тези два механизма — ЧСИ и личен фалит, много бързо ще декласираме около една трета от обществото. Това само по себе си е революционна ситуация. Но може и повече от ⅓ ДА СА. И тогава, какво правим?

Връщаме се някъде във времената преди 1878-ма, когато всички са безправни. Има едни богати хора дето им викат бейове, но те също от време на време олекват с по една глава.
« Последна редакция: Aug 02, 2021, 14:38 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1655 -: Aug 02, 2021, 15:03 »
Другото, което мисля, че трябва да се пипне, са заемите с ипотека- вземат ли ти ипотекираното жилище, повече да нямат претенции върху теб.

Интересно как е на запад и по-развитите 'демократични' страни?
Според мен точно така трябва да е. Купуваш жилище с ипотека почваш да плащаш няколко месеца или година....разбираш, че си се минал с 'покупката', спираш да плащаш и до тук. Да си взима банката жилището.

Ако е така няма да са толкова опасни и тежки за живота ипотеките.

Въпросът е какво става с всички вноски, които си плащал до тук, ако е само няколко месаца няма да е проблем.. но ако си изплащал 4-5 години и ти вземат жилището?

Даваха по ТВ-то някакъв док. филм как е при мюсюлманите. Там даже лихвата била забранена от исляма. Например купуваш жилище 100м2. Първо Банката притежава 100м2 а ти 0. След това изплащаш.. колкото повече изплащаш толкова повече кв.м продобиваш. В един момент може например ти да имаш 35м2 а банката да има 65 м2.
Това не е ли много по-справедливо? 

« Последна редакция: Aug 02, 2021, 15:14 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1656 -: Aug 02, 2021, 15:10 »
Някой беше казал, че справедливост няма. Който държи меча, той има правото.
Затова ще кажа едно - трупайте оръжие и амуниции. Светът отива на кино. Вие за частни фалити говорите  :)
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1657 -: Aug 02, 2021, 15:21 »
Справедливост само на оня свят. Светът от както се пръкнал все 'отива на кино' и още не си е отишъл. В историята е имало много-много по-лоши моменти. А за справедливост да в личен план има. Законът на карма какво е? Това което на човек му се случва в живота е пряка последица от добрите или лошите му постъпки в миналото.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1658 -: Aug 02, 2021, 15:38 »
...
Гаражи в градовете няма (изключенията са повече от правилото), щото дори не са проектирани сградите за тов (в соца нямаше коли).
...

   Еееееееее,плямпаш на ангро (като на женския пазар).

Достатъчно съм голям,за да помня соца.
Повечето семейства имаха коли.
   Основно Лади и Москвичи, Волгите бяха за баровци.
За най-напредналите с материала - Мерцедеси.

"...През 2020 година са били регистрирани 187 179 коли втора ръка срещу 229 039 година по-рано."

"Според отчетите на ДСО „Мототехника” - държавната компания, която по това време държи монопола върху търговията с коли, в края на 80-те години на миналия век са се продавали по 40-50 хиляди нови автомобила годишно. В числото влизат 20-30 хиляди лади, около 15 хиляди москвича и по 5000-6000 вартбурзи, шкоди и трабанти.
Забележи - тогава БГ е била 9млн. население а сега 5.

Нали казах, софиянчетата не се броят.
Аз говоря ангро, а в твоето мнение няма едно число: "Повечето семейства имаха коли." каза бате спец.

В нормалните държави, банката си взима само сумата която ти остава за погасяване на ипотеката, ако имота струва повече ще ти остане кеш. Те по принцип ти  отпускат малко по-малко отколкото струва имота за да няма инфекции (например при вдигане на лихвения процент). Разликата е началната вноска (downpayment). Има си лимит - месечната ти вноска да е по-малка от една трета брутната ти месечна заплата (та като не можеш да си смяташ поне да има какво да ядеш, а и да има да харчиш за икономиката). Разчетите на банката се правят все едно, че имота няма да поскъпва (за да са сигурни), обикновено цените са нагоре и всичко е точно.
Ако дохода ти е много на ръба за да си я позволиш - ипотеката се и застрахова. Тогава освен вноската по ипотеката плащаш и застраховка. При сакатлък, застрахователя доплаща и той.
Има и ипотечни ваканции - имаш право няколко вноски да ги пропуснеш - ако доходите ти спрат/намалеят или ти трябва кеш за нещо друго (лихвите обаче си се трупат).
« Последна редакция: Aug 02, 2021, 15:56 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3089
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1659 -: Aug 02, 2021, 15:50 »
go_fire, изпълнителният лист се издава от съд, въз основа на съдебен акт.. в общия случай решение, а ЧСИ няма право сам да предприема действия, те трябва да са поискани от взискателя (и ето тук има вече нарушения, аз съм виждал ЧСИ да насрочва публична продан, без да е искана от взискателя, за да си събере таксите по делото). Но съм съгласен, че обществото тръгна, направо хукна към декласиране. Причините са много, основно- алчност и лобизъм. Които у нас поне, се представят под формите "частна инициатива" и "пазарна икономика". В добавка с изкуствената инфлация, се постига едно мега задлъжняване. Което уж било пак някакъв двигател на "пазарната икономика", според някои теоретици с много титли.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #1660 -: Aug 02, 2021, 16:42 »
Определено не мога да претендирам за експертиза. Само мога да кажа това, което съм чул в многото интервюта с пострадали. И навсякъде се казва, че произнасянето на съда е просто една формалност. Съдията директно подписва без дори да си направи труд да прочете, какво е поднесло ЧСИ-то. Ами щом може да се превземе кораб, какво остава някой нещастен човечец пропуснал да плати лев и нещо през две и седма на Мобилтел (сега А1), междувременно магически станали няколко хиляди.

Историите с топлофикации, телекоми, ВиК-та са безкрайни.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1661 -: Aug 02, 2021, 16:59 »
Пропуснахте да споменете и това нещо наречено Арбитражен съд. Делата минават от там, но доколкото зная, страните трябва да са дали съгласието си спорът между тях да бъде решен от арбитражния съд. Но това, което се случва е съвсем различно. Най-често едната страна дори не разбира, че е имало дело и е осъдена.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3089
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1662 -: Aug 02, 2021, 17:39 »
Колеги, не е баш така.. да, има и заповедно производство, в частност- някои кредитори като държавата, и интересно (защо ли?) банките, са привилегировани и там, пак през съда, бързо се вади изпълнителен лист. И ти самият не разбираш, но после можеш да възразиш пред ЧСИ. По-точно, пред съответния районен съд, ако вземането например е погасено по давност, и да искаш спиране на изпълнителното дело. Но не ЧСИ дава документите в съда, а кредитора. ЧСИ е инструмент за изпълнение. А арбитражния съд е за решаване на спорове основно по Търговския закон, и да, страните трябва да дадат съгласие арбитражния съд да реши техния спор, и че не искат да се гледа от гражданските съдилища. Но тия дела, не плащаш кредит и банката инициира дело срещу теб, не са за арбитражния съд. Обикновено е т.нар. заповедно производство.
С топлофикациите и телекомите проблема има две страни- някои не плащат с години и си мислят, че всичко се е разминало- изведнъж обаче, изпълнителен лист и всичко, барабар с лихвите. И после, как можело.. ами може. Друга бира е факта, че тия вземания имат давност, обаче се изкупуват от колекторски фирми на стойност около 20% от номиналната, и макар и изтекли по давност, пак се завеждат дела, защото съда няма служебното задължение да следи за изтекла давност (което е друг порок, но дали е изпуснато, или умишлено оставено..).. Както и да е, тая тема я изоставям, форума не е за юридически проблеми :)
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3089
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1663 -: Aug 02, 2021, 18:44 »

"...През 2020 година са били регистрирани 187 179 коли втора ръка срещу 229 039 година по-рано."

"Според отчетите на ДСО „Мототехника” - държавната компания, която по това време държи монопола върху търговията с коли, в края на 80-те години на миналия век са се продавали по 40-50 хиляди нови автомобила годишно. В числото влизат 20-30 хиляди лади, около 15 хиляди москвича и по 5000-6000 вартбурзи, шкоди и трабанти.
Забележи - тогава БГ е била 9млн. население а сега 5.

Нали казах, софиянчетата не се броят.


Тук ще вметна, че не всички регистрирани коли остават в БГ. Много румънци, македонци, сърби и гърци се възползват от такива услуги, като на тоя юнак тука, чрез посредник,. естествено, на който му се чете:
https://varna-as.justice.bg/bg/news1/16111

Мога да извадя много такива примери, но считам, че няма нужда. Същото важи и за новите коли, там схемата е друга, с ДДС-то се играе. Така че, тази статистика: "...През 2020 година са били регистрирани 187 179 коли втора ръка срещу 229 039 година по-рано." е като статистиката за ковида- много ковид, много нещо. Ама колко са ковид, колко сезонен грип, колко просто сополанковци, като тия: https://www.youtube.com/watch?v=cYCcN9D6TGk ?
Регистриран в България автомобил, не значи, че автомобилът е тук. Да, има го и другия момент- има и коли с чужди регистрации, като повечето от тях са из циганските махали. Ама са тук от време на време. Орките много обичат беемве, еле пък с полска, или немска регистрация :)

Реална статистика в БГ няма, откакто е дошла "демокрацията".

А ето и един източник, за автомобилите в БГ през соца. Ами не сме били в пещерите, чакащи да ни огрее демократичното слънце.
http://avtosalon.bg/?page_id=5669
"1973 У нас са регистрирани 1 млн МПС". Дам, повечето държавни. Вероятно са включили и тракторите, и автобусите, но не са били преобладаващата част. Пък и кой знае, по соца имаше автобуси до всяка точка едва ли не. Цитата е от линка.
И да не са сегашните бройки, както при вноса, сме имали някакво производство, доста сносно за времето си.

« Последна редакция: Aug 02, 2021, 19:05 от Nik123 »
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1664 -: Aug 02, 2021, 19:48 »
Ако ни е било сносно производството нямаше да се чака по 10-15г. за кола, както и за жилище.
Статистиките на соц-а също много не са за вярване - пример: в БГ само държавата (СМК-та и Домостроителни комбинати) можеха да правят жилища законно. Те обаче само правеха блокове - въпрос как са се пръкнали всички къщи на хората (градове и села) и хората си живеят. Някой да знае къщата му да е построена от държавата?!
Цял един сектор го няма в отчетите.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.