Автор Тема: Твърдоделни дискове и дефрагментиране  (Прочетена 1173 пъти)

Vatman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 315
  • Distribution: openSuSE 11.3
  • Window Manager: KDE 4.4
    • Профил
    • WWW
От гледна точка на по-малкото време за достъп на твърдоделните (SSD ако не бъркам), увеличава ли се бързодействието при дефрагментиране. Тоест фрагментирането при този тип носител има ли съществено значение както при нормалните твърди дискове.
Активен

Момчета, нищо не разбирам от компютри, научете ме да съм хакер.

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Мился, че сам можеш да си отговориш на въпроса :)

В басолютни стойности - да в относителни - не (то си е пропорция).
Активен

gizi_

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 521
  • Distribution: Debian/Lenny, SLES/9-11
  • Window Manager: Gnome 2.22.3
    • Профил
Скоро четох една статия относно дефрагментирането на SSD дискове. При тях тъй като имат само определен брой презаписи на "клетка", дефрагментирането води до съвсем друго действие. По време на дефрагментацията се гледа коя клетка има най-много брой презаписи и кой файлове биват често презаписвани и кой не => по време на дефрагментацията се изместват файловете който биват по рядко презаписвани на клетки който са по "изхабени" и обратно като с това се удължава живота на самия SSD диск но не се постига подобряване на бързината на работа на OS-то.

Както казах това само го четох, дали найстина е така не мога да твърдя.
Активен

Vatman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 315
  • Distribution: openSuSE 11.3
  • Window Manager: KDE 4.4
    • Профил
    • WWW
тия брой цикли ме убиват. Все пак си мисля, че ще си взема нова машина докато се скапе диска, който предполагам реално ще има 2-3 години живот.
Активен

Момчета, нищо не разбирам от компютри, научете ме да съм хакер.

mikis

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 746
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
При механичните устройства с магнитни дискове, проблемът е, че трябва време за преместване на главите и завъртане на дисковете. Така, ако един файл е разхвърлян на много и различни части от твърдия диск, това "мъртво" време за отработване на механичните премествания е пропорционално на броя на частите на файла, което в крайна сметка води до бавен трансфер.
SSD дисковете, от своя страна работят с полупроводникови памети и при тях няма механични премествания. ;) Затова им викат Solid State. А дефрагментирането, на теория може само да се съкрати живота на един SSD диск, тъй като прахосва част от циклите на четене/запис.
Активен