Автор Тема: [Решено] Сървър с PPPOE resolv.conf постоянно се сменя и няма връзка с интернет  (Прочетена 3976 пъти)

danaildr

  • Гост
Ползвам един малък сървър за web и ftp.
ISP е Булсатком - Пазарджик, дадено ми е реално IP, нета получавам по PPPOE. Дистрибуцията е Ubuntu 10.04.1 Server
Проблема е, че в /etc/resolv.config получавам ето това
Код:
nameserver 46.40.72.2
nameserver 46.40.72.3
domain pz.ddns.bulsat.com
search pz.ddns.bulsat.com

Като пусна  sudo apt-get update  ми дава ето такъв резултат
Err http://security.ubuntu.com/ubuntu/ lucid-security/multiverse Translation-en_US
  Could not resolve 'security.ubuntu.com'

Променям nameserver  на  8.8.8.8 и 8.8.4.4 и изтривам последните 2 реда. Всичко се оправя.
До тук добре, но само след 10 мин съдържанието на /etc/resolv.conf е същото както преди редакцията и пак имам проблем.
Как да накарам /etc/resolv.conf да ползва това което му записвам и да не се променя.
« Последна редакция: Jan 18, 2011, 23:40 от danaildr »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Скоро имаше даден пример в една тема. Как да не се променя ресолвера при изтичане на lease time на DHCP-то. Как да си го застопориш на твоето.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

danaildr

  • Гост
някаква идея коя беше темата :)?
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Цитат
Restore the /etc/resolv.conf attribute

sudo chattr -i /etc/resolv.conf

and then try this:

sudo gedit /etc/dhcp3/dhclient.conf

give your user password when requested, you don't see nothing when you type it, then press enter.

Change the prepend line to read:

prepend domain-name-servers 208.67.222.222, 208.67.220.220;

save and exit and restart your newortk:

sudo /etc/init.d/networking restart

Hope This Help

Пия [_]3
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

danaildr

  • Гост
Това ще помогне ли за PPPOE, виждам че се редактира dhclient.conf
Активен

danaildr

  • Гост
Махнах коментара пред prepend domain-name-servers и записах сървъръ 8.8.8.8 и 8.8.4.4
Ето резултата:
Код:
nameserver 212.116.159.99
nameserver 212.116.159.100
domain pz.ddns.bulsat.com
search pz.ddns.bulsat.com
Вече всичко работи
n00b дай адрес да ти пратя една бира по пощата, с Acho ми помагате за 3-ти път в рамките на 3 месеца. Май трябва да пратя цяла каса.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Обаче интересно защо сървъра на доставчика ти подава към PPPoE клиента неработещи DNS-и ? Ето сега ти се оправи защото веднага хвана болката с ресолва, ама колко ли техни клиенти ще се чудят защо не им работи нета като хората, или е бавен. Направо не ми се вярва БулСатКом-а да са с кофти DNS-и за твоя регион. Ама какво ли се чудя, то всичко може при нас. Обаче ако ти се занимава, що не си пуснеш на този сървър един BIND ? Няма какво да разчиташ на DNS-ите на ISP (ето в случая са неизползваеми или пък понякога са претоварени), ползваш си своя, и си независим от техните грешки.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

danaildr

  • Гост
Преди да бъдат купени CityLan, нямаха проблеми. Преди раздаваха нета само по PPPOE, сменяш компа, пишеш си името и паролата и новия комп има нет, сега обаче има и филтриране по MAC, като не си платиш, автоматично ти дават някакво IP по  DHCP и кактвото и да пишеш в браузера отваряш някаква служебна страница, която ти казва, че не си си платил или че MAC-а ти не е описан в системата им (ако си вкл. нов компютър).  Общо взето голямо мазало стана след покупката. Машините които са зад рутери обаче не го усещат ни най-малко. Машините с Уиндоус също, мой познат ми сподели, че при него със Слак няма такъв проблем, явно е нещо от настройките на Убунтуту.
Активен