Автор Тема: Пакети - добра практика  (Прочетена 1483 пъти)

danielR

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Пакети - добра практика
« -: Jan 19, 2011, 11:37 »
Здравейте !
 Имам дилема за добрите практики при инсталация на пакети. Конкретния случай, над който се чудя е сления - използвам CentOS за сървърите - там последната версия на PHP, която човек може да инсталира от репо е 5.1.6 като ако се включи и тестовото репозитори може да се качи на 5.2.10, но не за всички модули.
Пробвах и външни репозиторита - като remi  - отново качва версия само на някои модули.

Реших да компилирам от сорс.
Чудя се след време като излезе update за openssl /примерно/ и кача версията му - ще се счупи PHPто ?
Ще трябва пак да го прекомпилирам? След което като излезе update за друга библиотека, от която PHP зависи - пак ще трябва да го прекомпилирам, нали така ?


В такъв случай каква е добрата практика за слагане на по-нова версия ?

Поздрави
Активен

ieti

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 92
  • Distribution: Arch, Debian
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Пакети - добра практика
« Отговор #1 -: Jan 19, 2011, 11:45 »
Има извесна IT мъдрост - ако работи не го пипай. Има много резон в това.

Ако работи добре си стой на стабилните. Те си имат секюрити поддръжка. Виж ако имаш някакъв сериозен проблем и се налага нова версия - това е друга бира.
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Пакети - добра практика
« Отговор #2 -: Jan 19, 2011, 11:56 »
...
В такъв случай каква е добрата практика за слагане на по-нова версия ?

Поздрави
ДОбрата практика е да се инсталират пакетите, които се предоставят от производителя. И между другото тези пакети са различни от пакетите, които могат да се намерят на сайтовете на девелоперите. Тези имат приложени RH кръпки!
Активен

0x2B|~0x2B

danielR

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Re: Пакети - добра практика
« Отговор #3 -: Jan 19, 2011, 12:03 »
@ieti  Разбира се, максимална стабилност се търси, но качването на версията е нужно да се направи. Как да стане най-добре се чудя ?


За приложените кръпки от RH - като следя последните стабилни версии на php от сайта на php, не е ли достатъчно ?
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Пакети - добра практика
« Отговор #4 -: Jan 19, 2011, 12:51 »
@ieti  Разбира се, максимална стабилност се търси, но качването на версията е нужно да се направи. Как да стане най-добре се чудя ?


За приложените кръпки от RH - като следя последните стабилни версии на php от сайта на php, не е ли достатъчно ?
Не, следете кръпките на сайта на RH/CentOS, и само информативно откритите бъгове на сайта на php (примерно)
Активен

0x2B|~0x2B

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Re: Пакети - добра практика
« Отговор #5 -: Jan 19, 2011, 23:39 »
Голяма дилема.
Трябва малко смелост ... обаче трябва и да се пипа много нежно.

Това което съм правил, когато няма готов нов пакет от RH/CENTOS, а пък наистина трябва да се оправи някой гаден бъг или пък страшно трябва някой feature
е да си сваля новата версия - Правя си директория .....root/Install/ и вътре подредени в поддиректори слагам новата версия.. компилирам, пачосвам и я инсаталирам от source. ОБАЧЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНО при конфигурирането използвам  RH-ските параметри на ./congfigure

За опциите на ./congfigure-то гледаш какви опции са използвали RH в старият/оригиналният RPM пакет. Ако Не спазиш параметрите задължително ще прее..ш нещо. >:(

След инсталацията пазя завинаги директорията на пакета в ....root/Install/
за да знам какво съм правил и инсталирал.....


Обаче много по добра практика е взимаш си новата програма (или пък старата такава с някой нов пач) и си правиш собствен RPM - Точно по същият образец по който е направен и старият RPM.

Новият RPM също го пазя за винаги в ....root/Install/

Последният път имах проблеми с mysql :o :o :o. Той има сгрешена кодировка за Euro знака в cp1251. Направих си пач за euro знака в 1251. Сгобих си собствен нов RPM. Много ме беше страх, ама от доста време работи и явно нищо не съм прее....л.

така че трябва и малко смелост. Обаче ако всичко работи правилно нищо не пипай. [_]3

   
« Последна редакция: Jan 19, 2011, 23:56 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

edmon

  • Гост
Re: Пакети - добра практика
« Отговор #6 -: Jan 20, 2011, 13:33 »
не може ли сорса на пакета да го обновиш от ъпстиима? :) и да го компилираш с ново номерче и твой таг
Активен

danielR

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Re: Пакети - добра практика
« Отговор #7 -: Jan 20, 2011, 15:16 »
Май така ще направя, edmon. За да спечеля от функционалността на новите версии. Единствено ме притеснява е въпроса с update на пакети, от които компилацията на php зависи - като openssl, libgcrypt, libpng, libjpeg ....
Ако променя тяхната версия, ще трябва да прекомпилирам php'то, нали така ?
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Re: Пакети - добра практика
« Отговор #8 -: Jan 20, 2011, 15:44 »
PHP-то може да го прекомпилираш от оригиналният PHP***.src.RPM пакет: тогава не би трябвавало да има никави проблеми.

rpmbuild --rebuild  PHP***.src.RPM
и след това инсталираш готовите ***.i686.RPM пакети
rpm -Uvh PHP***.i686.RPM

PS: PHP съм прокомпилирал на RH, това не е нещо толкова системно, че нещо да зависи от него. Така че спокойно. Най-много да не тръгнат някои групи от функции на PHP - според това как си го конгигурирал при компилацията .. но това е лесно поправимо.

Добрата новина е че собствено компилирано PHP тръгва много бързо. Скриптовете започват да работят много пъргаво. Ако искаш да видиш с какви опции са го конфигурирали RH изходът от  phpinfo() също е варянт. Но в RH-ската конфигурация има твърде много работи, някои от които и може никога да не ти потрябват.

« Последна редакция: Jan 20, 2011, 19:32 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.