Страници: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 30   Надолу

Автор Тема: Рашките изпъкняват насрещния план  (Прочетена 58447 пъти)

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
Re: Рашките изпъкняват насрещния план
« Отговор #135 -: Mar 08, 2018, 22:15 »
А Сърбия не се разви и си остана на онова дередже, дори ние ги изпреварихме.
Сигурен ли си че сме ги изпреварили?  ;)
Активен

malin

  • Гост
Re: Рашките изпъкняват насрещния план
« Отговор #136 -: Mar 08, 2018, 22:28 »
И защо (въпреки всички приказки за потъване на Гърция) те все още си имат "скромен" флот (да, това никакво перо в бюджета им не е).
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Рашките изпъкняват насрещния план
« Отговор #137 -: Mar 08, 2018, 23:29 »
Не можеш да правиш комбинати гиганти без да имаш суровини и всичко да е наред.

Япония какви суровини има, можеш ли да споделиш?
Много правилна забележка...

За да направиш голямо предприятие важна ти е инфраструктурата и да има водоизточник, ако ще произвеждаш.
Насмалко и инфраструктурата и водоизточник щяхме да направим зад София, ама дойде революцията.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Рашките изпъкняват насрещния план
« Отговор #138 -: Mar 09, 2018, 07:05 »
Анонимко, а?!
Извади си сърпа и чука от задника, да видиш, че по-добре се живее така.
Единствените хора, привърженици на старото време, които познавам, са мързеливи. И то дори не всички мързеливи хора, които познавам, а само тези от тях, които не ги интересува нищо в този живот. Така, че предполагам анонимния е от тях и сега му е по-лошо.

Не позна Мейкми. Автора на това е двадесет годишно алче, което поради особеностите на ИКТ у нас, се е сдобил с нелошо платена и прилично неизискваща компетентност работа, та си мисли, че е хванал Бойко за шлифера. Тия приказки дето ги приказва, ги е чувал от родителите си, които са точно такива, каквито описа.

Не го бъркай с другия багабонтин. Той наистина е живял и през социализма. Малко е по-голям от нас, защото освен живял е и работил. Неговия случай отива към клиничен. Той настоява за социализъм... с ниски данъци.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Рашките изпъкняват насрещния план
« Отговор #139 -: Mar 09, 2018, 07:13 »
   Споко бе,хора,едва ли някого ще мобилизират насила.
   Има т.нар. резервисти ,на тях им се плаща всеки месец,като са
длъжни да се отзоват при повикване.
   Аз съм ходил казарма,но едва ли ще ме барнат за нещо.
 


Проблема е, че ние сме ходили в казарма и сме под 50 год., което означава, че точно нас ще викнат. Ние сме т. нар. резервисти. Резервист е модерна дума за запасняк. По-американачки да звучи, че като е на български е срамота.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Рашките изпъкняват насрещния план
« Отговор #140 -: Mar 09, 2018, 07:41 »
Помня. Майка като сготвеше пилешко и се омирисваше цялата къща на толкова вкусно! Сега не мерише на нищо.
Помня, че всяка година си взимаха отпуската и ходехме за две седмици на море. Ей така, направо със заплатите. Не събираха пари.
Помня, че сладоледа беше двадесет стотинки. Тогава не съм го знаел, но хората по селата са изкарвали толкова пари, че не е имало къде и за какво да ги похарчат. Тези, които са се занимавали със животни и земеделие. Такива къщи имахаа роднини и такова обзавеждане, че ние в панелката можехме само да си мечтаем.

Като човек, който слугува на земеделци да ти кажа, че те и сега изкарват толкова пари, че не могат да ги похарчат. В каквито и сметки и статистики да ги прекарате пак са повече от тези, за които разправя клиничния случай.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

lunarvalley

  • Гост
Re: Рашките изпъкняват насрещния план
« Отговор #141 -: Mar 09, 2018, 08:07 »
айде, до неделя да станат 20 страници... :D
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Рашките изпъкняват насрещния план
« Отговор #142 -: Mar 09, 2018, 10:21 »
   Споко бе,хора,едва ли някого ще мобилизират насила.
   Има т.нар. резервисти ,на тях им се плаща всеки месец,като са
длъжни да се отзоват при повикване.
   Аз съм ходил казарма,но едва ли ще ме барнат за нещо.
 


Проблема е, че ние сме ходили в казарма и сме под 50 год., което означава, че точно нас ще викнат. Ние сме т. нар. резервисти. Резервист е модерна дума за запасняк. По-американачки да звучи, че като е на български е срамота.


   Имах предвид малка част от т. нар. резервисти. Става дума за вече
минали военна служба,които сключват договор с министерството на
отбраната.Плаща им се някаква сума всеки месец,за да са в готовност,
и в случай на военни действия,те са първите,които вкарват в боя.
   Да,ние сме минали казарма,знаем какво е кашимерия  ;D ,и сме под 50 год,
но е малко вероятно да ни викнат,пък и без проблем можем да се скатаем ...
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Рашките изпъкняват насрещния план
« Отговор #143 -: Mar 09, 2018, 10:35 »
Не позна Мейкми. Автора на това е двадесет годишно алче, което поради особеностите на ИКТ у нас, се е сдобил с нелошо платена и прилично неизискваща компетентност работа, та си мисли, че е хванал Бойко за шлифера. Тия приказки дето ги приказва, ги е чувал от родителите си, които са точно такива, каквито описа.

Не го бъркай с другия багабонтин. Той наистина е живял и през социализма. Малко е по-голям от нас, защото освен живял е и работил. Неговия случай отива към клиничен. Той настоява за социализъм... с ниски данъци.

Да, разбирам.
Ма все пак забравих да добавя и тези помазаните.

Цитат
С пари от оранжериите си купихме чисто нова жигула по втория начин, носех дънки и дънкови ризки от кореком, видео си купихме, когато само тиражиите имаха, цметен телевизор също от кореком Шарп с дистанционно с кабел

Това е и проблема на онова време. Едва ли само вашето семейство и тираджиите са били най-работните хора в тази държава.
Радвам се, че вашето семейство е било от помазаните и сега гледаш с розови очила към миналото, но при мен и при повечето хора, които познавам, живота не течеше по този начин. Аз бях малък и не мога да говоря от личен опит, но за всички около мен мога и ако не ме мързеше да пиша, че пак дълго стана, щях да ти разправям малко истории.

Относно цените на стоките по онова време.
Това са цени само за стоки от първа необходимост. Казвал съм го много пъти, ще го кажа и сега: Ако само ще ядете (обикновените неща) и ще ползвате една крушка и сега ще живеете добре :)
Причината поради която хората на село спряха да се занимават със земеделие (в малки размери 1-5 декара), не беше че не могат да си платят тока, а че децата им започнаха да искат смартфони :) (това от личени наблюдения го казвам). Започнаха да искат да си купуват и всякакви други неща от втора и трепа необходимост, а не само от първа. Това, че навремето за да не разбират колко всъщност са бедни хората, са сложили цензора над всичко чуждо, не означава, че хората са имали пари (покупвателна стойност). Означава, че са имали изкуствена такава, чрез свръх производство на продукти от първа необходимост и завеса пред другите такива.
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Рашките изпъкняват насрещния план
« Отговор #144 -: Mar 09, 2018, 12:04 »
Да, разбирам.
Ма все пак забравих да добавя и тези помазаните.

Цитат
С пари от оранжериите си купихме чисто нова жигула по втория начин, носех дънки и дънкови ризки от кореком, видео си купихме, когато само тиражиите имаха, цметен телевизор също от кореком Шарп с дистанционно с кабел

Това е и проблема на онова време. Едва ли само вашето семейство и тираджиите са били най-работните хора в тази държава.
Радвам се, че вашето семейство е било от помазаните и сега гледаш с розови очила към миналото, но при мен и при повечето хора, които познавам, живота не течеше по този начин. Аз бях малък и не мога да говоря от личен опит, но за всички около мен мога и ако не ме мързеше да пиша, че пак дълго стана, щях да ти разправям малко истории.

Относно цените на стоките по онова време.
Това са цени само за стоки от първа необходимост. Казвал съм го много пъти, ще го кажа и сега: Ако само ще ядете (обикновените неща) и ще ползвате една крушка и сега ще живеете добре :)
Причината поради която хората на село спряха да се занимават със земеделие (в малки размери 1-5 декара), не беше че не могат да си платят тока, а че децата им започнаха да искат смартфони :) (това от личени наблюдения го казвам). Започнаха да искат да си купуват и всякакви други неща от втора и трепа необходимост, а не само от първа. Това, че навремето за да не разбират колко всъщност са бедни хората, са сложили цензора над всичко чуждо, не означава, че хората са имали пари (покупвателна стойност). Означава, че са имали изкуствена такава, чрез свръх производство на продукти от първа необходимост и завеса пред другите такива.
[/quote]

Първо дай да определим (поне най-общо) кое е от втора и трета необходимост, иначе всеки ще има предвид някаква своя необходимост.

Едва ли ще възразиш че първо по важност са нещата от "първа" необходимост, след това ако можеш вземаш и неща от "втора" и най-накрая и нещичко от "трета" и съвсем не вземаш неща които могат да си позволят само най-богатите (около 5 % примерно), но не че не ги искаш а просто са недостъпно скъпи за теб.

Второ, по време на соца имаше достатъчно вносни неща (от Кореком или от пътуващи навън хора), проблема бе че бяха 2-3 пъти по-скъпи - но лично за мен модата и преди и сега няма кой знае какво значение, така че ако нещо е само модерно и затова в пъти по-скъпо не съм имал желание да го купувам (но това съм аз, без обобщения за всички). Иначе както се писа по-рано качеството беше на ниво (сега никакво го няма).

Примера със "смартфона" е доста неточен тъй като те се появиха доста по-късно (лични впечатления, през 1995-96 имаше мобилни телефони, но от тези като гюлета и тъй като дори в София нямаше добро покритие борчетата като говорят ходеха насам-натам докато уцелят място с връзка поне да се чуват, мисля че цените бяха около 1000 лв., но може и да бъркам, но бяха скъпи за масовия човек).

Пак по лични наблюдения с изключение на хората имащи бизнес, една част (30-50 % примерно) ги ползваха да се газарят, както е и сега впрочем ;-)

Надявам се че си съгласен че мненията от личния опит са по-меродавни от разказани истории, особено когато се касае за факти а не мнения и интерпретации на база само част от фактите. Не че имам нещо против разказаните неща :-)

А това че децата искат какво ли не значи ли че трябва всичко да им се взема, не случайно почти всички държави имат някаква форма на защита на децата, тъй като те са лековерни и е много по-лесно да ги накараш да искат това и онова и трето и пето ... (важното е от какво имат нужда на първо място, после другите неща и така според възможностите).

Отделно смяташ ли че сега масата хора имат достъп дори до нещата от наистина "първа" необходимост - храна, подслон, дрехи и др., или ходят по кофите за да "преживеят" в буквалния смисъл (това не си го спомням от едно време, но може и да не съм видял добре ;-)

По света всички ли могат да си купят от по-луксозните неща, особено от третата категория ?

Тук разбира се е място да се каже че не всичко беше добре и правилно, но и сега не е - въпроса е накъде върви развитието, тоест нещата са относителни.

Май стига толкова.

Поздрави,
Румен

PS: по-късно се сетих че имаше доста хора , които работеха навън (Либия, Мароко, Ирак, Сирия, Африка) и въпреки че взимаха 1/3-1/4 от това което беше договорено от предприятията които ги изпращаха можеха да спестят не малко (отделно някъде е можело/Либия, това само съм го чувал да изкараш много повече на частно в извън работно време).
Тоест тези хора можеха да си купуват всички вносни стоки в съответната държава и то съвсем законно. Отделно да пазаруват и в Кореком.
« Последна редакция: Mar 09, 2018, 12:40 от ray »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Рашките изпъкняват насрещния план
« Отговор #145 -: Mar 09, 2018, 12:24 »
Цитат
Това е и проблема на онова време. Едва ли само вашето семейство и тираджиите са били най-работните хора в тази държава.
Радвам се, че вашето семейство е било от помазаните и сега гледаш с розови очила към миналото, но при мен и при повечето хора, които познавам, живота не течеше по този начин. Аз бях малък и не мога да говоря от личен опит, но за всички около мен мога и ако не ме мързеше да пиша, че пак дълго стана, щях да ти разправям малко истории.

Аз преди това обяснявах, че така беше не само нашето семейство, а почти всички други! Ние имахме 500 квадрата покрита площ оранжерии, а около нас имаше хора с по няколко декара! Други гледаха животни, трети някакъв занаят/работилница. Само миньорите не работеха допълнително, щото вземаха големи заплати, които пропиваха.
Прочети пак старите ми коментари!
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5255
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Рашките изпъкняват насрещния план
« Отговор #146 -: Mar 09, 2018, 12:35 »
Имаше и 35-то постановление за частниците.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Рашките изпъкняват насрещния план
« Отговор #147 -: Mar 09, 2018, 12:42 »
   Пропускате нивата на престъпност.По времето на соца престъпността
беше много по-ниска.По спокойно се живееше.
   Спомням си,навремето и апартаментите не се заключваха !
   За убийствата да не говорим,навремето много рядко се случваха,
пък и убийците винаги си получаваха заслуженото !
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Рашките изпъкняват насрещния план
« Отговор #148 -: Mar 09, 2018, 12:45 »
   Както посочиха и някои от писалите по-горе,при соца се
чукаше и частпром,можеше да си докараш големи доходи от това ...
Активен

lunarvalley

  • Гост
Re: Рашките изпъкняват насрещния план
« Отговор #149 -: Mar 09, 2018, 12:48 »
Цитат
По спокойно се живееше.

интересно е, че това ще ти го кажат и хората от западна Европа
Активен
Страници: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 30   Нагоре
« назад напред »