Автор Тема: Ahci vs standart ide  (Прочетена 1227 пъти)

hary

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 73
    • Профил
Ahci vs standart ide
« -: Jul 27, 2006, 17:43 »
Инсталирам Федора 5 на сравнително нов хардуер - дъно със SATA 2 контролер, SATA2 дискове и т.н.... не погледнах какво има в БИОС-а, всичко си върви добре: имам си у-ва sda1 - boot , sda2 - swap, sda3 - root.
По късно се разрових из биоса и видях че SATA контролера е в режим "Standart IDE" ( от възможни AHCI и RAID ). Смених го на AHCI с мисълта, че в този режим е нейтив САТА, а ако е в IDE режим сигурно всичко ще работи като стандартни IDE дискове и контролер и ще загубя желаната производителност от SATA2.
Системата буутна, но когато се опита да намери root дяла не успя и изпадна в паника.
Опитах да заредя в рескю режим - открива същите дялове sda1, sda2 i sda3 и ги монтира нормално , чете, пише - няма проблем.
Та вапросите които ме мъчат са:
 - губя ли производителност като съм в режим "satandart IDE", и печеля ли ако съм в AHCI?
 - защо като превключа опциите в БИОСА, кернела не може да си намери дяловете, а с рескю диска си ги открива ( предполагам, че просто ahci драйвера не е включен в intrd, но защо е така )?
 - надеждно ли е AHCI?
 - някой ползва ли SATA2 BIOS RAID ( масово вграждан в новите биоси) успешно и как вижда какво става с дисковете, в работен режим?
Активен