Автор Тема: Инсталиране на програми под федора  (Прочетена 3649 пъти)

aaaaaa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 971
    • Профил
Re: Инсталиране на програми под федора
« Отговор #15 -: Feb 23, 2011, 12:00 »
За да инсталираш програми отиди в Система->Администрация->Инсталиране/деинсталиране на софтуер. В полето за търсене въвеждаш, каквото ти трябва, и го отбелязваш за инсталация. Ако искаш да се образоваш за това какво стои в основата на тази система отвори терминала и напиши "man yum" и "man rpm" и чети. За да инсталираш програми ти трябва връзка към интернет, която можеш да настроиш през аплета на network-manager, който се намира в горния десен край на горния панел до часовника.

Ако ти трябват допълнителни неща (като например кодеци, драйвери за Nvidia и т.н.), които ги няма в хранилищата на Fedora, може да си добавиш хранилището на rpmfusion. За целта следвай тези инструкции http://rpmfusion.org/Configuration .

Ето и едно много полезно четиво за теб - http://www.howtoforge.com/the-perfect-desktop-fedora-14-i686-gnome - наръчник за перфектния десктоп с Fedora 14 - описани са почти всички настройки, които един начинаещ потребител би искал да си направи на федората, има картинки към описанията и освен това почти всички настройки са описани как се правят през графичните инструменти на Федора, а не през терминала (което би трябвало да те улесни значително).
« Последна редакция: Feb 23, 2011, 12:05 от aaaaaa »
Активен

...to boldly go where no one has gone before...

aerozol

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
    • Профил
Re: Инсталиране на програми под федора
« Отговор #16 -: Feb 27, 2011, 00:30 »
горе долу започнах да се оправям, но проблема с хранилищата ми остана.... сега всичко се инсталира супер бавно чакам поне по 10минути да ми каже че не може да направи връзка и тн. Подозирам че съм добавил лошо хранилище или 2 такива са в конфликт променям ги през gpk-repo ... или софтуер сурс
а когато цъкна add remove software и напиша нещо не ми излиза нищо никакви пакети нищо не открива... помощ
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Инсталиране на програми под федора
« Отговор #17 -: Feb 27, 2011, 09:28 »
Отваряш терминал и пишеш следните команди:
1) su
И си пишеш root паролата
2) yum install yum-plugin-fastestmirror
И потвърждаваш.
Този пакет дава възможност на yum да избира най-доброто огледало според твоята връзка.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"