Автор Тема: Проблем с boot/GRUB loader  (Прочетена 2507 пъти)

EOS

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Проблем с boot/GRUB loader
« -: Mar 20, 2011, 22:39 »
Добър вечер! Извинявам се че пускам тема, която може би е пускана вече тук. Някъде бях срещал подобна тема, но не си спомням къде и не успявам да я намеря. Не си спомням тук ли беше или в другите форуми.
Имам проблем със стартирането на Linux Ubuntu 10.10
На един хард диск имам инсталирани Ubuntu и WinXp.
Xp го използвам изключително рядко, но все пак ми трябва.
Проблема:
Win бъгяса и се наложи repair. След като се поправи, се стартира автоматично без да се появява буут лоудера и да ме пира коя от двете ОС да стартирам.
Въпроса ми е как да върна буут лоудера и Ubuntu пак да е ОС за подразбиране, без да преинсталирам линукса?
Хард диска съм го разделил на 5 дяла:
Дял 1 - /
Дял 2 - /Home
Дял 3 - SWAP
Дял 4 - C:\ WinXp
Дял 5 – D:\ Дял за съхранение на файлове за Ubuntu и Win.
Имам и друг може би глупав въпрос, но все пак трябва да питам.
На дял 1 - / съм задал 160 GB, както и на дял 2 - /Home. Когато от Места->Музика (или каквото и да е) поставя нещо и преинсталирам линукса (дял 1 - /) информацията в домашната папка ще се запази ли? Питам защото никъде не виждам дяла /Home. Виждам само 3 дяла – 1, 4 и 5. Знам че не може да виждам дял 3 – SWAP. Когато сложа нещо в Музика, това означава ли че съм го сложил в дял 2 - /Home?
Активен

malin

  • Гост
Re: Проблем с boot/GRUB loader
« Отговор #1 -: Mar 20, 2011, 23:04 »
Използвай това http://www.supergrubdisk.org/rescatux/  . С графичен интерфейс ще се оправиш по-лесно . Папката ти "музика" е в дял "home" . И ако някога преинсталираш - гледай къде слагаш чавка за форматиране , да не ревеш после .
Активен

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
Re: Проблем с boot/GRUB loader
« Отговор #2 -: Mar 21, 2011, 10:58 »
Maлко объркващо си го написал това с дяловете.
Предполагам имаш 1 твърд диск ... и по описание би трябвало да са ти така дяловете (буквите и цифрите са примерни) :
дял     mount point   fs type
sda1 - /                   ext4
sda2 - /home           ext4
sda3 - swap             swap
тези да са логически:
sda4 - /mnt/winC     ntfs  ???
sda5 - /mnt/winD     ntfs ???
Предполага се, че когато записваш файлове в МЕСТА > МУЗИКА - те са в дял /home, т.е. при евентуална преинсталация НЕ форматирай този дял ! Ако не го виждаш като /home - може да се ориентираш по размера му, както казваш, че е 160ГБ. След като и дял / е 160ГБ - значи първия дял ще ти е /, а втория - /home
При (пре)инсталация пак си задаваш старите дялове, като ВНИМАВАШ на дяла /home ДА НЕ ПУСНЕШ форматиране , както те е предупредил malin. Това е  [_]3
Активен

EOS

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Проблем с boot/GRUB loader
« Отговор #3 -: Mar 22, 2011, 15:38 »
Много ви благодаря и на двамата  [_]3 Оправих до и сега съм си с линукса  :D
Активен