Автор Тема: Повреди се GRUB на sda1, възможно е да е повреден boot-loader на sdb1  (Прочетена 2134 пъти)

3p0

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 354
    • Профил
Честит 24-ти май !!!

Имам MANJARO LINUX на sda1
Имам Windows 7 на sdb1

1. Инсталирах Debian 7.0.0, но той не се инсталира както трябва, даде ми съобщение, че GNOME не се е инсталирал нормално ... Рестартирах, за да проверя, дали ще зареди - GRUB беше променен и позволяваше да избирам измежду Дебиан , Манджаро и Уиндоус 7. Влезнах в Дебиан, но малко след това се рестартира компютъра и реших да инсталирам друг линукс на sdc;

2. Инсталирах Линукс Минт 13 (Мая). На края на инсталацията ми съобщи, че неуспешно е редактирал ГРУБ на сда1, тогава избрах да направи ГРУБ на сдб1, получих съобщение, че и той е неуспешен (фейлд), тогава избрах да е на сдц1 - стана. Рестартирах, но получавам съобщение за повреден ГРУБ. Единствено чрез натискане на клавиш Ф12 по време на начално зареждане на БИОС, успях да избера сдц1 и от там се появи нормален ГРУБ с три възможности: МАНДЖАРО, МИНТ и Уиндоус 7.

Бих ли могъл да възстановя нормалния ГРУБ на сда1 ?
 Имам съмнения, че бут-лоудъра на Уин 7 ще е скапан и Уин 7 няма да зареди ( още не съм опитал ).
Активен

MX Linux version 18 "Continuum"
PC: Intel® Celeron® CPU G540 2.50GHz; MB=Gigabyte GA-H61M-S2V-B3 rev.1.0; RAM=16Гб DDR3.

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
изпълни в терминала в минта
Код:
 # update-grub 

 и пробвай пак .
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

3p0

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 354
    • Профил
Изпълних в терминала на Минта:
Код:
# sudo update-grub
обаче след рестарт и опит за зареждане на ГРУБ от sda1 се появява съобщение от вида:
Код:
Entering resque mode
resque grub>
не съм сигурен, че го запомних точно, но е нещо подобно и очзква да напиша някаква команда, но аз не я знам ....
Активен

MX Linux version 18 "Continuum"
PC: Intel® Celeron® CPU G540 2.50GHz; MB=Gigabyte GA-H61M-S2V-B3 rev.1.0; RAM=16Гб DDR3.

aleximilian

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • Distribution: Debian
    • Профил
Един съвет: нагласи от биос да ти бутва първо от този хард, който не ти създава проблем с груб, в твоя случай е sdc.

Ако си решил да задълбаваш в нещата, то би било добре да имаш отделен дял за груб, но може би в твоя случай ще доведе до генерално пренареждане на дялове и OS. При този вариант след първият линукс който го инсталираш, не слагай повече груб никъде, а през примерно linux1 изпълнявай update-grub за добавяне на linux2, 3...
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Проблем с GRUB boot loader
Хардуерни и софтуерни проблеми
bukich 0 2044 Последна публикация Jun 12, 2004, 19:30
от bukich
Grub loader
Настройка на програми
cRuSh3r 27 5854 Последна публикация Nov 16, 2006, 15:59
от redcure
Boot loader (grub) проблем
Настройка на програми
iskren 8 4307 Последна публикация Jun 12, 2007, 21:44
от iskren
Странен проблем относто grub loader
Настройка на програми
AnTeKaPa 10 3032 Последна публикация Aug 20, 2010, 16:21
от dhelix
Проблем с boot/GRUB loader
Настройка на програми
EOS 3 2502 Последна публикация Mar 22, 2011, 15:38
от EOS