Автор Тема: Лаптопа загрява докато съм под Linux  (Прочетена 3344 пъти)

HunteR

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
    • Профил
Здравейте,

нов съм в този форум, за това ще ме извините ако вече е обсъждан този проблем.
До сега лаптопа винаги е работил под Win 7 откакто е взет. Реших обаче да премина на Linux, не защото не съм доволен от Windows-а, ами за да поразнообразя и да го понауча малко този Linux. :D
Дълго умувах каква дистрибуция да избера (гледах да е някоя по-лесна), като се двоумях най-вече между Ubuntu и Kubuntu.
Спрях се на Kubuntu обаче, заради по-готиния и лъскав интерфейс, който предлага KDE-то.

Та инсталирах го, с малко четене успях и да инсталирам няколко програмки (Skype, програма за филми и т.н.). Не се справих с инсталирането на ATI Catalyst, но това е друга тема.

Въпросът обаче е, че още първия път, в който започнах да работя с въпросната операционна система забелязах, че вентилатора на лаптопа върти сравнително по-бързо отколкото, когато бях под Win 7. Става въпрос под ненатоварено състояние. Дори и браузера не съм пуснал и нещо го натоварва повече отколкото, когато примерно гледах клипчета под Windows.

Не знам защо, но вентилатора не спира да върти и да духа топло (не горещо), това нещо под Win го нямаше.
Много ми се иска да разреша този проблем, защото като цяло ми хареса OS-то, но не желая да измъчвам лаптопа по този начин.

Другото, което забелязах е, че ефектите примерно с минимизирането на прозорец и т.н. понякога, когато има повече отворени приложения и прозорци леко накъсват. Точно за това се чудех дали не е от драйверите на видео картата. Не смятам, че е от лаптопа, защото под Win нямаше никакви проблеми, а и не е чак толкова слаб.

Intel i3 M370 2.40 GHz
3 GB DDR3
ATI Radeon HD5470M до колкото си спомням
« Последна редакция: Oct 25, 2012, 04:32 от HunteR »
Активен

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: Лаптопа загрява докато съм под Linux
« Отговор #1 -: Oct 25, 2012, 10:00 »
Не искам да те отчайвам, но лаптопа ти няма да се разбере скоро с Линукс. Вината не е на Линукс, а на Ати видеокартата и по-скоро на разработчиците на драйвера на видеокартата ти. И не се опитвай да си инсталираш сам драйвер, щото ще оакаш системата.Единственият вариант е да зарежеш КДЕ, Унити и Гном и да опиташ XFCE като графична среда. Тя няма нужда от 3Д ускорение и с наличният драйвер би трябвало всичко да е наред. Така че, или през пакетният мениджър инсталираш xfce4 или директно инсталирваш Xubuntu.Това е моят съвет.Е, можеш да поведеш неравна борба с драйверите, но ...Или да си търсиш машина с нвидиа или интел видео карта за в бъдеще, ако искаш да използваш Линукс пълноценно и с кеф.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Лаптопа загрява докато съм под Linux
« Отговор #2 -: Oct 25, 2012, 10:33 »
система-Additional Drivers   пробва ли??!!
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

mimosh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 317
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Лаптопа загрява докато съм под Linux
« Отговор #3 -: Oct 25, 2012, 10:50 »
Не съм твърде съгласен с твърдението за АТИ.
Ползвам лаптоп с ATI-AMD Mobility Radeon HD 5650 няма разлика в греенето под Уиндоус и Линукс.

Стандартно в по-старите версии на Кубунту по подразбиране PowerManagment-a на видеото е зададено да работи на максимум (за процесора не съм сигурен дали беше така). В 12.04 мисля че е ОК.

Доста се бях побъзикал с тия настройки на паур мениджмънта ама в крайна сметка се отказах и си чаках новите версии.

На мен специално с несвободните драйвери (тези дето са Additioanal Drivers) ми забива лаптопа произволно нещо с паур мениджмънта свързано беше (пак това беше в по-старите версии, в последната не съм пробвал, ама не ми и трябва отворения ми задоволява напълно нуждите, доколкота знам вече и аудио през HDMI се поддържа)
Активен

iggeorgiev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 32
    • Профил
Re: Лаптопа загрява докато съм под Linux
« Отговор #4 -: Oct 25, 2012, 12:18 »
"Единственият вариант е да зарежеш КДЕ, Унити и Гном и да опиташ XFCE като графична среда. Тя няма нужда от 3Д ускорение и с наличният драйвер би трябвало всичко да е наред"

За КДЕ не знам, но УНИТИ може да се пусне без 3D ускорение. Има го като опция.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Лаптопа загрява докато съм под Linux
« Отговор #5 -: Oct 25, 2012, 12:20 »
КДЕ по подразбиране е без ефекти. Трябва да се включат и дори тогава, преди да се настроят са минимални.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

HunteR

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
    • Профил
Re: Лаптопа загрява докато съм под Linux
« Отговор #6 -: Oct 25, 2012, 15:30 »
Има обаче някои неща, които леко ме дразнят, някои от тях са маловажните:
Backspace не работи така, както работи в Win. Ако искам да се върна на миналата страница в браузъра трябва да ползвам ALT + Arrow Left, което като цяло е удобно, но не съм свикнал. Търсех начин, да накарам Backspace да си заработи чрез разни плъгини за Chrome, но без успех за сега. Както и да е, това само го вметвам ако някой знае как да го настроя, не ми е голям проблем иначе.

Също има и едно друго проблемче, вчера докато гледах филм забелязах, че въпреки това, че филма е пуснат екрана пак си гасне и трябва да мръдна мишката. След прочитане в нета се оказа, че това е проблем и повечето хора изключват изгасването на екрана преди да пуснат да гледа филм. Намерих и някаква програма Coffeine, която явно не работи, защото не я подкарах и връщаше някаква грешка.
Така, че и за това ако имате решение ще е добре да споделите.

И тъй като вече достатъчно се отклоних от темата ще задам най-значителния и важен за мен въпрос.
То по-скоро е проблем, който доста ме дразни. Нямам идея дали отново се държи поради проблем във видео драйверите или е нещо друго, дори не знам как точно да го обясня.
Вчера гледайки филма забелязах нещо много странно, докато има по-интензивни сменяния на кадрите се появяват едни линии, които реално ми се сториха, че е заради ниското опресняване на екрана. Оказа се обаче, че то си е със стандартните 60 Hz. Въпросните линии или по-скоро прескачане на картината, не знам точно как да го обясня, тъй като не знам техническото наименование на това явление се появяваха на няколко player-а, които пробвах. Ползвам иначе VLC. Същият видео файл няма никакви проблеми, като го подкарвам от настолния ми компютър, който е с Win 7.

Ако някой е разбрал за какво говоря ще се радвам ако ми каже как да го оправя, защото е леко дразнещо.
Също не знам дали заради не добрата поддръжка на Flash под Linux имам такива проблеми и премигвания в Youtube или просто нещо не съм направил както трябва, но имам странното чувство, че видеото не върви така както трябва.
Активен

crystalwater

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 147
  • Distribution: Linux Mint Maya
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Лаптопа загрява докато съм под Linux
« Отговор #7 -: Oct 26, 2012, 08:28 »
Линукса няма да стане уиндоус! По-добре свикни с това твърдение, отколкото да се опитваш да работиш по уиндоуски на линукс.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Лаптопа загрява докато съм под Linux
« Отговор #8 -: Oct 26, 2012, 09:03 »
Също има и едно друго проблемче, вчера докато гледах филм забелязах, че въпреки това, че филма е пуснат екрана пак си гасне и трябва да мръдна мишката. След прочитане в нета се оказа, че това е проблем и повечето хора изключват изгасването на екрана преди да пуснат да гледа филм.
Ако някой е разбрал за какво говоря ще се радвам ако ми каже как да го оправя, защото е леко дразнещо.

Имаш ли нещо против да активираш тази http://s19.postimage.org/dkqgwb8dt/vlc1.png опция във VLC ?
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

mimosh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 317
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Лаптопа загрява докато съм под Linux
« Отговор #9 -: Oct 26, 2012, 09:17 »
Също има и едно друго проблемче, вчера докато гледах филм забелязах, че въпреки това, че филма е пуснат екрана пак си гасне и трябва да мръдна мишката. След прочитане в нета се оказа, че това е проблем и повечето хора изключват изгасването на екрана преди да пуснат да гледа филм.
Ако някой е разбрал за какво говоря ще се радвам ако ми каже как да го оправя, защото е леко дразнещо.

Имаш ли нещо против да активираш тази http://s19.postimage.org/dkqgwb8dt/vlc1.png опция във VLC ?

В Кубунту 11.10 мисля дори и в 12.04 има такъв проблем (който е свързан с PowerDevil-a на КДЕ, всъщност спора е дали проблема е във VLC или KDE, докладван е и на двете места ама не знам дали е оправен). Та проблема е в това че първо скрийн сейвъра продължава да си се включва въпреки че тази опция е включена, а също и в това че въпреки че е зададено да не се гаси монитора от контролния панел той пак си гасне. Решението е да се направи на 360минути (това е май е максимума) да гасне монитора.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Лаптопа загрява докато съм под Linux
« Отговор #10 -: Oct 26, 2012, 09:31 »
Вината не е в нито едно от двете, а в проприатарният боклук на Ати и естествено, за това на никой не му пука и не го оправя с години. Така е, като се занимаваме със собственически помии.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Лаптопа загрява докато съм под Linux
« Отговор #11 -: Oct 26, 2012, 09:36 »
Въпросът обаче е, че още първия път, в който започнах да работя с въпросната операционна система забелязах, че вентилатора на лаптопа върти сравнително по-бързо отколкото, когато бях под Win 7. Става въпрос под ненатоварено състояние. Дори и браузера не съм пуснал и нещо го натоварва повече отколкото, когато примерно гледах клипчета под Windows.

И аз забелязах същото под Убунту 12.10.
Пробвай да инсталираш видео драйверя на производителя, става сравнително лесно от центъра за управление на софтуера.
Активен

Без правила няма игра

Gogo_SZ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 270
  • Distribution: Mageia, Mandriva
  • Window Manager: KDE, Mate, Gnome, LXDE
  • So to complete victory of trade over reason!
    • Профил
Re: Лаптопа загрява докато съм под Linux
« Отговор #12 -: Nov 08, 2012, 17:00 »
 В файла /boot/grub/menu.lst в реда от където ти се стартира системата добавяш divider=10
Например:
...................
title linux
kernel (hd0,4)/boot/vmlinuz BOOT_IMAGE=linux root=UUID=e68bc5c1-8f02-4cdb-a68d-c6d76d55aacf splash quiet acpi_backlight=vendor resume=UUID=0ff2822d-9adc-4084-9478-2387ef7f317b vga=788 divider=10
initrd (hd0,4)/boot/initrd.img
................
Активен