Страници: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 28   Надолу

Автор Тема: Всякакви въпроси, свързани с Linux.  (Прочетена 133365 пъти)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #135 -: Jun 16, 2015, 16:26 »
@Bvbfan: Би ли ми показал/демострирал, как работи html5 плеъра в някой от изброените от теб браузъри? Защото не ползвам само Ubuntu, а, това е първият случай, когато подкарвам html5 видео в webkit базиран браузър, независимо, че от доста време обявяват поддръжка. Версията на Midori е 0.5.10. Версията на Ubuntu e 14.04 без PPA за WebKit.

П.П.: Докато тествах браузъра, видях, че и във VBOX са прехвърлили клиповете на html5 (дори и старите), така, че ще си спестя изобщо инсталирането на flash player.
http://s19.postimg.org/qt2kbuq5v/vbox7.png
« Последна редакция: Jun 16, 2015, 16:41 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6179
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #136 -: Jun 16, 2015, 16:28 »
А как стои въпроса с Luakit
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #137 -: Jun 16, 2015, 16:37 »

Дори тук съм с Убунту 14.04, ама кога го оправиха поне преди половин година, може и повече да е. В Роса и КаОС си бачкат по-преди. Но ми твари насякъде повече от флаша !
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #138 -: Jun 16, 2015, 16:44 »
Преди няколко дни, колега, който по принцип е фен на Cupzilla не успя да подкара html5 видео. С флаша нямаше проблем. Иначе, браузъра изглежда много красиво. Може би е с най- красивия интерфейс сред съвременните браузъри.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #139 -: Jun 16, 2015, 16:50 »
Имаше такъв период и то както работеше и спря, щото бяха изкарали Qt мултимедията да се компилира отделно, пък някои дистрибуции не разбраха ли и беше каша.  ;D Може да не е ъпдейтвал скоро.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #140 -: Jun 16, 2015, 17:00 »
Покрай моите занимания с домашното видеонаблюдение и OpenCV имам известни наблюдения върху HTML5 <video> елемента - пълна каша е все още, в средата на 2015. Има няколко масово използвани формата - OGG Theora, H264 и webm. С изключение на chrome и то относително нова версия на последния, няма браузър който да подържа всичките и няма компромисен вариант който да се подържа от всички, следователно уеб сървъра трябва да може да сервира няколко версии на видеото в различни формати. Отделно понякога има и проблеми дори с подържани формати, макар че последните вероятно не са на браузъра а на библиотеките които ползва. В някои браузъри, видеото се подържа, но seek-ването не работи и се предлагат някакви безумни workaround-и, въобще не им е лесно на хората дето пишат неща като vbox7. Това е за плейване на видеофайлове, live стрийминга е съвсем различна боза, защото видеофайлът обикновено си има хедър в началото или в края, който съдържа информация за видеопотока - дължина, fps и т.н.

Live стриймовете обяснимо няма как да имат такъв хедър с необходимата информация и там вече кочината става пълна - каквото и както и да го направиш, ако въобще сработи с html5 video е чист късмет. На мен наличните ми варианти бяха в общия случай да стриймвам rtmp и да го плейвам с flash плеър (отврат), да се боря с безумия (опитах, бързо се вразумих). Накрая отебах тези опити и тръгнах да сервирам mjpeg, което не е истинско видео и естествено не подържа звук (и дори отделно да стриймваш аудио, синхронизацията между видео и аудио е невъзможна) - но пък за видеонаблюдение, синхронизирано аудио не трябва особено. Но дори и това е проблемно, защото никое IE не подържа mjpeg. За IE решението е едно прокси, което от mjpeg-а вади отделни кадри и картинката с javascript презарежда постоянно въпросния изход от проксито.

HTML5 <audio> елемента апропо не е много различна история - пълна боза.

За мен е просто учудващо как youtube са успяли да го постигнат това, работи достатъчно добре и ми е чудно на цената на какви саможертви (разхищение на дисково пространство и изчислително време най-малкото).

Иначе chrome най-добре се справя с тази задача, определено.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #141 -: Jun 16, 2015, 17:07 »
Като гледам и във VBox7 са се справили добре с поддръжката на html5. Доста приятно се изненадах, че си спестих инсталирането на омразния ми adobe flashplugin.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #142 -: Jun 16, 2015, 17:16 »
Чакай тия камери, IP-тата, не ползват ли RTSP? Освен това той е един такъв леко накъсващ - не съм задълбочен познавач на материята.  :) Ама html5 определено не става за целта, лично мнение.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #143 -: Jun 16, 2015, 17:18 »
Имаше такъв период и то както работеше и спря, щото бяха изкарали Qt мултимедията да се компилира отделно, пък някои дистрибуции не разбраха ли и беше каша.  ;D Може да не е ъпдейтвал скоро.
Като ми каза се поразрових и намерих причината. По подразбиране html5 плеъра не беше заявен. Сега и там html5 видеото върви перфектно.
В Midori, плеъра с html5 беше заявен по подразбиране и се оказа, че поддръжката е по- добра от тази във Firefox http://s19.postimg.org/fhzwnhjar/youtubehtml5.png
« Последна редакция: Jun 16, 2015, 17:23 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #144 -: Jun 16, 2015, 17:22 »
Не е задължително, но все пак от горния край на ниския ценови сегмент нагоре, почти всички подържат. Но пък ако не ти се пише клиентско приложение и да го портваш за различни платформи и затова избереш уеб-базиран клиент като решение - никой браузър не подържа RTSP протокола. В HTML5 видеото се ползва единствено HTTP като транспортен механизъм. RTSP евентуално с плъгини, но това не е много по-различно от adobe flash.

П.П. обаче ако все пак решат да го подържат, нямам търпение това да стане колкото може по-скоро. HTTP не е мислен за стриймване на видео, особено ако латентността е критична. Под "латентност" имам предвид времето между регистриране на събитие от камера и визуализирането в клиентския браузър, поне тази част от него, която се дължи на мрежовата комуникация между браузъра и сървъра. HTTP, въобще каквото и да било TCP-базирано като цяло е лош избор за транспортен протокол в такива ситуации.
« Последна редакция: Jun 16, 2015, 17:30 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #145 -: Jun 16, 2015, 17:27 »
Само веднъж съм пускал камера и стана много лесно - та нищо не разбрах  ;D Начи като я закачих в мрежата и влезнах през адреса имаше плъгини за Виндовс и линк за мобилни устройства - та от него със всеки браузър ставаше и аз казах "работи" и така я и оставих на човека :)
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #146 -: Jun 16, 2015, 17:33 »
А, то с IE винаги работи. Това е съвсем извън темата, но аз се учудих колко много (предимно гадни китайски) камери за наблюдение се конфигурират и гледат през уеб единствено с activex контрол. Това в 21-ви век, тия не са наред с главата.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #147 -: Jun 16, 2015, 17:41 »
Работеше с всички мои браузъри, аз ИЕ нямам  ;D
Няма начин М$ дърпат конците. Аз като троля в програмистите, ама то не е майтап, че квото са измислили М$ е пълен боклук. Всички частни профайдъри на видео като ХБО ГО, гледам ползват вече умрелия Silverlight или Widevine, та мъчих на един да му го пусна под Линукс - мъка.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6179
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #148 -: Jun 16, 2015, 17:47 »
Болката с камерите и работата им само под Windows ми е до болка позната. Мъчих се с една такава, нъцки. Най-накрая я подарих.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #149 -: Jun 16, 2015, 17:58 »
Болката с камерите и работата им само под Windows ми е до болка позната. Мъчих се с една такава, нъцки. Най-накрая я подарих.
Поне спомняш ли си модела, може да си взема за спорта  :)
Активен
Страници: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 28   Нагоре
« назад напред »