Автор Тема: Вярвате или не вярвате в киберпънка?  (Прочетена 53925 пъти)

linuxandor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 47
  • Distribution: Debian, openSuSE
  • Window Manager: KDE, Xfce
    • Профил
Само 3-4 теми ми излизат като потърся във форума и то не точно за това, в смисъл, че не се казва нещо кой знае колко конкретно, само за тая книга на Кевин Митник, за която може да се каже, че има такава насоченост (то всичко свързано с компютри е вътре в киберпънка). Мислех, че ще има повечко неща написани - за филми, книги, музики и др. Незнам за вас ама за мен ние сме вече вътре в киберпънка. Аз за пръв път научих за това течение от едни статии, даже дотогава не знаех, че Матрицата е такъв жанр (програми, вируси, виртуална реалност, кабели свързани директно с нервната система на човек, така че всички усещания му се вкарват директно в мозъка и той не може да разбере в сън ли живее или в реалност). Ето едни думи от една статия: Киберпънкът - висша форма на реализъм:
"...Други скептици казват, че киберпънкът е само изкуство, книги, игри, филми, но няма нищо общо с реалния живот. Но съществува и обратното мнение - и аз се придържам към него, - че ние навлизаме в епохата на всепобеждаващия киберпънк. И наистина: имаме транснационални корпорации с неизвестна горна граница на могъщество; манипулируема медийна система; интернет, гъчкан с вируси; операционни системи, следящи потребителите и пращащи данни за тях към ясно чий сървър; психотехнологически институти, разработващи куп методи за подпрагово внушение...". Такива маниящини не бях чел дотогава,
а иначе фантастика съм чел (Айзък Азимов и неговите роботи със изкуствени интелекти (["Аз, роботът","200 годишният човек", "Фондацията" и др.], най-много съм чел от старите фантасти, някои и други по-нови фантастики също, ама за киберпънк нищо не бях чувал. Та това ми темата. Много е яко, но също така и страшно.
Активен

You’re not ready for the reality. Nowhere near. Open your mind. This has been the first real transmission of the signal.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #1 -: Jul 19, 2020, 23:12 »
Мдам, чакам да го видя от поляците :)
https://www.gog.com/game/cyberpunk_2077
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8768
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #2 -: Jul 20, 2020, 09:45 »
Киберпънк беше жанр от началото на века. В общи линии това е едно постапокалиптично общество населявано от роботи и хора, които са мутирали, а телата им са на био-роботи. Може би първите неща се появяват около осемдесетте години. Макар, че „Лудия Макс“ бяха едни състезания със странни коли в една пустиня, то имаше една по-нова версия от преди няколко години, която беше киберпънк.

Киберпънк беше жанр не толкова в книги, отколкото в комикси, филми и игри. А тая игра, която дава Мейк я чакаме от Вещица 3, която кого беше? 2015?

Все още не живеем в Киберпънково общество, доколкото все още да не е имало апокалипсис. И технологиите още не са там, макар да крачат с широки крачки. Още нямаме биологични роботи. Вече доста органи на човек се заместват с изкуствени, непрекъснато расте числото им, но още няма изкуствен орган, който да е по-добър от естествен.

Филма „Матрицата“, когато излезе и аз го мислех за оригинална идея, докато не го видях някъде другаде. Ама в момента не помня къде беше. Като да беше в комикс. Но и там не сме. Шефчето на Спейс Екс говори за невронни връзки, но определено не са готови. Едва от скоро имаме нано-роботи, но още не знаем, на какво са способни. Виртуалната реалност е почти там, дето беше преди тридесет години. Очилата са по-леки, видимата област по-голяма, графиката по-добра, но все пак не е далеч от там.

И главното няма анархия. Точно обратното. Света си е доста управляемо място.

Далеч сме от кибернетичния пънк.
« Последна редакция: Jul 20, 2020, 09:47 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3194
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #3 -: Jul 20, 2020, 10:06 »
https://chitanka.info/text/1677-nulev-brojach

Не е лесна за четене

А има и още цел раздел
https://chitanka.info/texts/label/cyberpunk
Активен

stealth01

  • Гост
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #4 -: Jul 20, 2020, 18:08 »
Киберпънкът е жанр в научната фантастика. И аз вярвам в него :D

Какво всъщност е това? Кибер частта идва от кибернетика - взаимодействието на техника и човек. В частност високи технологии, които са собственост и/или се контролират от държава/корпорация като обикновеният човек няма достъп до тях или има възможност за частична, строго регламентирана употреба. Пънкът в името не идва от анархия, постапокалипсис или антиутопия, а че малкият човек е овладял по някакъв начин дадената технология и я използва по различен начин от предвиденият. Понеже сме в компютърджийски форум (въпреки че не винаги това е очевидно) очеизвадният пример за киберпънк е хакерството - изучаваш дадена система, заобикаляш я, караш я да работи за теб.

Доколкото има най-различни технологии, то някои са вече в миналото, други се случват сега, трети са все още някъде в бъдещето. Биокибернетиката все още е в зародиш, ИИ-тата за сега ги бъркаме с машинното самообучение, което е... нещо, доколкото някакви хора успяват да правят пари там. Но дори и сега киберпънкът си се случва. Хората взаимодействат с технологиите, технологиите влияят върху хората. И не жанровите тропи (зли корпорации, дъжд, неонови реклами) са определящото, а взаимовръзката човек/машина.

На който му е интересно, бих препоръчал за четене (не задължително в този ред):
Уилям Гибсън - Невромантик, Нулев брояч, Мона Лиза Овърдрайв
нещо по-ново - Нийл Стивънсън - Снежен крах
нещо по-динамично - Ричард Морган - Суперкомандос (заглавието в оригинал: Altered Carbon; моля! НЕ гледайте сериалът!), Сразени ангели, Разбудени фурии
нещо по-руско - Сергей Лукяненко - Лабиринтът на отраженията и Фалшивите огледала

При филмите положението е по-сложно, доколкото много рядко киберпънкът е на преден план. Блейд рънър е очевидният пример. Матрицата използва много киберпънк елементи, но реално фокусът там е друг.

Шадоуденс издадоха книжка „Киберпънк“ - https://www.ozone.bg/product/shadowdance-kiberpank/ - която лично на мен не успя да ми допадне. Те разглеждат жанрът предимно от литературна гледна точка (Какво е искал да каже авторът? Какво ни се иска да е искал да каже авторът...) и въпреки няколкото интересни материала им липсваше киберът от киберпънка. Липсваше погледът напред зад ъгъла, да поразсъждавеме една евентуална технология как би повлияла на обществото, как ще се впише в него, как обществото ще промени технологията и как технологията ще промени обществото.
Активен

linuxandor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 47
  • Distribution: Debian, openSuSE
  • Window Manager: KDE, Xfce
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #5 -: Jul 20, 2020, 23:25 »
Виждам, че има запознати за какво въпрос, просто ми беше чудно, че няма почти нищо писано във форума, все пак компютри->интернет->Линукс->хакерство->киберпънк,
"...За времето на съществуването си от 1980 (условно) до наши дни киберпънкът преживя възходи и падения, след успеха на романите на Гибсън последва
вълна от подражания и просто злоупотреби с етикета "киберпънк", лепван върху какво ли не. В началото на 90-те Брус Стърлинг дори обяви киберпънка за мъртъв,
унищожен от собствения си комерсиален успех. Впрочем това не му попречи няколко години по-късно при едно посещение в Русия да напише, че в Москва се е
почувствал като в света на "Невромантик"... " цитат, от ~2003-2004 г. То доста неща има натворени досега. Аз от 2006 знам за киберпънк, бях направо сразен от тея неща, и още и още съм яко запален така да се каже.
@stealth Тези книги съм ги чел, на един дъх ги изчетох, те са от малкото (единствените?) май преведени на български. Само тез не съм - Ричард Морган - Суперкомандос,
Сразени ангели, Разбудени фурии, те сякаш са по-нови. Но повечето книги киберпънк, които има са на английски. На руски малко. Ето няколко сайта, за които знам и които следя:

http://www.cyberpunkreview.com/ - много хубав сайт беше тоя, с ревюта на филми, игри, книги, но му направиха промяна преди няколко години (5-6?) и вече не е както беше, и не е тъй активен

https://cyberpunkdatabase.net/ - този е добър, много хубава база данни, и се отбелязват нови книги, филми, игри като излязат, но всички книги са на английски.
Чакат някой да преведе някоя книга на бг. <Между другото има 1-2 нови книги издадени на български сега. Едната в http://iztok-zapad.eu на Уилям Гибсън, другата кое
издателство беше забравих, "Междинна станция">. Има 500 МБ zip архив само със картинки (само това може да се тегли, другите неща са само информативни,
но дори и само тея картинки, които има не е малко)

https://cyberpunkonline.net/ - тук само картинки (+ анимирани) и малко текстчета (сентенции)

Има и други сайтове и източници на информация.

You’re not ready for the reality. Nowhere near. Open your mind. This has been the first real transmission of the signal.
Активен

You’re not ready for the reality. Nowhere near. Open your mind. This has been the first real transmission of the signal.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8768
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #6 -: Jul 21, 2020, 10:40 »
Това, което мога да направя за теб е да ти закача темата отгоре и да ти я преместя в по-„реномиран“ раздел от този сбироток тук. Много потребители изобщо не четат този раздел.

Причината да не се пише по тези теми е, че няма кой. През последните около десет години форума е в упадък. Преди десет години го посещаваха между 50 и 100 човека дневно. Преди двадесет години го посещаваха по двеста човека дневно.

Днес информация за Линукс и всичко около него има на всяка крачка. Форумите са отмираща форма на съществуване. Информацията на български няма как да е актуална. Затова тук наминават между 10 и 20 човека по-редовно, половината от които ти казах, че не четат в тоя раздел. А има хора, които наминават и изобщо не четат форума, а само новините или разглеждат снимките.

Та така, ако не си ти човека, няма кой да пише за Кибер пънк.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #7 -: Jul 21, 2020, 16:12 »
Не помня, дали съм чел нещо свързано с темата, въпреки, че чета почти само фантастика.

Форумите скоро няма да отмрат. Преди години, когато python-forum.org беше в невъзможност да функционира, щото собственика на домейна и достъпа до базите данни беше неоткриваем, решихме да направим нов. Известно време имаше дискусия, какво да бъде. Нещо като СО или от сорта, но бързо се отказахме от тези. В крайна сметка направихме форум и той много бързо порастна и от известно време има линк към него на python.org.

За съжаление форумът страда от това, че информация за Linux има вече под път и над път, а почти всички хора, дето го ползват, знаят и английски. Това последното е било основно, когато се е зараждал форума, защото тогава не толкова хора се оправяха с езика. Другата причина е, че в днешно време повечето дистрибуции просто работят още с инсталирането и на нормален потребител не му трябва нищо друго от това да може да слуша музика, да гледа видео и да има достъп до социалните мрежи и уеб пространството.

Ще погледна линка в читанката и може даже да си сваля някоя книга. За съжаление трябва да си взема четеца от брат ми. Като бързам и забравям вещите си навсякъде
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

stealth01

  • Гост
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #8 -: Jul 21, 2020, 16:45 »
Между другото има 1-2 нови книги издадени на български сега. Едната в http://iztok-zapad.eu на Уилям Гибсън, другата кое издателство беше забравих, "Междинна станция"
На Гибсън последно се появи „Периферни тела“ миналата година (на български). Основната технология там се явяваше под формата на черна кутия някъде в Китай. Да, на практика и в момента повечето неща работят някъде в „облака“, но смитането на техническата част под килима леко ме подразни. Иначе, добре написана книга, която вероятно ще филмират в бъдеще. Това е началото и на трилогия, та може и да се развие по сетне.
„Междинна станция“ не ми говори нищо. Сещам се за роман на Клифърд Саймък, но той е доста стар и едва ли става въпрос за него.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #9 -: Jul 21, 2020, 17:06 »
Ако е "Междинна станция" на Саймък, тя няма нищо общо.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3194
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #10 -: Jul 21, 2020, 20:05 »
Киберпънкът е жанр в научната фантастика. И аз вярвам в него :D

Какво всъщност е това? Кибер частта идва от кибернетика - взаимодействието на техника и човек.

Колега това не е точната дефиниция.
Ето различни варианти - избери си сам, но никъде не споменават "между техника и човек" а само всеки за себе си  :P

https://en.wikipedia.org/wiki/Cybernetics
Cybernetics is a transdisciplinary[1] approach for exploring regulatory systems—their structures, constraints, and possibilities. Norbert Wiener defined cybernetics in 1948 as "the scientific study of control and communication in the animal and the machine"

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B8%D0%B1%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0
Киберне́тика (от др.-греч. κυβερνητική «искусство управления») — наука об общих закономерностях получения, хранения, преобразования и передачи информации в сложных управляющих системах, будь то машины, живые организмы или общество


за съжаление българската уикипедия още не е дорасла дoтам да знае какво е кибернетика  :o

Също не съм съгласен и с дефининцията на хакер, хакера е съз(и)дател а не ползвател - ама гадните мисирки така омотаха всичко
https://en.wikipedia.org/wiki/Hacker_culture
Richard Stallman explains about hackers who program:

    What they had in common was mainly love of excellence and programming. They wanted to make their programs that they used be as good as they could. They also wanted to make them do neat things. They wanted to be able to do something in a more exciting way than anyone believed possible and show "Look how wonderful this is. I bet you didn't believe this could be done."
« Последна редакция: Jul 21, 2020, 20:41 от remotexx »
Активен

linuxandor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 47
  • Distribution: Debian, openSuSE
  • Window Manager: KDE, Xfce
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #11 -: Jul 21, 2020, 20:16 »
@go_fire ее, мерси, но мисля, че няма нужда, тук си си е добре темата. Мисля, че разбирам, за сайта и...Просто няма време. Ама така като чета добре сте схванали същността на този жанр. Значи все пак сте намирали малко време и да се поинтересувате от тези неща. Иначе
чак толкова много не мога да пиша по темата, по-скоро мога да давам линкове и цитати.

@stealth01: да, "Периферни тела". "Central Station" - Lavie Tidhar, 2016, тази я видях в интернет да се продава издадена на бг, по смътен спомен,
в сайта на Хеликон ли беше, на Бард ли, iztok-zapad.eu ли, не помня точно.
Активен

You’re not ready for the reality. Nowhere near. Open your mind. This has been the first real transmission of the signal.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3194
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #12 -: Jul 21, 2020, 20:36 »
Ами не се превеждат лесно - на който и да е език, защото си измислят много нови неща дето ги няма още измислени (а много така и няма да бъдат измислени) в реалния свят.
« Последна редакция: Jul 21, 2020, 20:40 от remotexx »
Активен

stealth01

  • Гост
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #13 -: Jul 21, 2020, 22:18 »
,,, Кибер частта идва от кибернетика - взаимодействието на техника и човек.

Колега това не е точната дефиниция.
Ето различни варианти - избери си сам, но никъде не споменават "между техника и човек" а само всеки за себе си  :P
Наистина не проверих точната дефиниция на кибернетика, а си я натаманих по смисъл от самият жанр, както аз го разбирам. Ще извинявате :)

Също не съм съгласен и с дефининцията на хакер, хакера е съз(и)дател а не ползвател - ама гадните мисирки така омотаха всичко
https://en.wikipedia.org/wiki/Hacker_culture
Richard Stallman explains about hackers who program:

    What they had in common was mainly love of excellence and programming. They wanted to make their programs that they used be as good as they could. They also wanted to make them do neat things. They wanted to be able to do something in a more exciting way than anyone believed possible and show "Look how wonderful this is. I bet you didn't believe this could be done."
Напълно съм съгласен, че хакерът не е ползвател. Може би, не съм се изразил правилно.
... хакерството - изучаваш дадена система, заобикаляш я, караш я да работи за теб.
Тъй като сме на вълна фантастика, ще ползвам на Хайнлайн „грокването“. Изучаваш, опознаваш и в крайна сметка грокваш системата. Виждаш как работи, къде са слабите ѝ страни, какво може да подобриш, да започне да извършва нетипични дейности или да се ускори работният процес. Това си е вид творчество :)

да, "Периферни тела". "Central Station" - Lavie Tidhar, 2016, тази я видях в интернет да се продава издадена на бг, по смътен спомен, в сайта на Хеликон ли беше, на Бард ли, iztok-zapad.eu ли, не помня точно.
„Централна станция“ издание на Бард, но не съм я чел и нямам мнение.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8768
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #14 -: Jul 21, 2020, 22:39 »

чак толкова много не мога да пиша по темата, по-скоро мога да давам линкове и цитати.


То това ще е достатъчно.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear