Автор Тема: Вярвате или не вярвате в киберпънка?  (Прочетена 53926 пъти)

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3837
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #105 -: Dec 28, 2021, 08:05 »
   Бих отишъл на кино само ако мога да се вмъкна вътре без сертификат.
Много трудна работа,а и филма явно не си струва (негативни коментари
във всички сайтове за кино,а и в нашия форум).

   Все пак,благодаря за коментарите на тези,които са го гледали !
Активен

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #106 -: Dec 28, 2021, 09:46 »
Снощи го прегледах набързо, какви са изводите (поне за мен).
 
1.Става ясно, че Лана Уашовски/а (вероятно и бившия брат/сестра й) не са истинските режисьори на Матрицата (първите три серии);

Защо мисля така, защото виждам опит да се продължи нещо по начина много разпространен напоследък - когато нещо стане печелившо, да се пускат разни "сезони" и тем подобни продължения, без реално в оригинала (най-често книга) да има нещо подобно.
Примери бол (няма да стигне мястото да ги изброявам);
Обратен пример може да се види във "Властелина" всичко следва една нишка и е представено по много подобен начин (вкл. актьорите) - hint: режисьора е същия !

2. Някой може да предположи и че смяната на пола им се е отразила и затова филма е "леко посредствен" (мое мнение).

3.Последно (леко отклонение) - често се казва, че народите правят историята, но истината (пак само за мен) е друга, личностите правят/моделират/насочват историята, масите само я реализират в живота.
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3837
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #107 -: Jan 03, 2022, 16:14 »
   E,някогашните братя Уашовски (Анди и Лари) са режисьори на
оригиналната трилогия,поне формално.
И сценарият е техен,и концепцията, но има заимствани идеи от ...
японски комикси ("манга"), и някои философски течения.
   Просто има сериозна намеса от страна на продуцентите (те шарят кинтите и по
тази причина могат да правят каквото си поискат).

   А 4 -та Матрица е ясна: няма нищо оригинално,дори спецефектите не са на ниво.
Холивудските студия са закъсали за пари,покрай "пандемията" много спаднаха
приходите на киносалоните,та гледат да извадят нещо "доказано печелившо"...
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #108 -: Jan 03, 2022, 20:51 »
Холивуд няма какво да пести от специални ефекти. Никога досега специалните ефекти не са били толкова лесни и толкова евтини. Дори с машината у дома мога да спретна нещо не лошо, ако разбирах от това.

https://www.youtube.com/watch?v=M-AV-bctI1o

Все по-малко пари са нужни за специалните ефекти. Джордж Лукас е правил макет на гора, в която е движил спидерите и това са го заснемали с камера. Невероятно много труд е хвърлен за тази само сцена. Сега просто можеш да разположиш екрана, да включиш машините, да заредиш софта и твориш.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

linuxandor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 47
  • Distribution: Debian, openSuSE
  • Window Manager: KDE, Xfce
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #109 -: Jan 27, 2022, 21:23 »
Май няма да гледам 4-тата Матрица, след вашите коментари, по-скоро бих си купил "Периферни тела" на Уйлиям Гибсън или някоя друга киберпънк. И друго. Тея засечки по телевизиите, за които ви казах...една от причините, за които си мисля е заради пиратството - на филми, музика (и по музикалните програми {City.tv, Voice} засечкенски клипове) и сега последно на книги (chitanka.info). Да направят офанзива срещу пиратсвото, да не теглят толкова много филми и музика хората. Затова е всичко. Даже ще ви дам пример с едни книги, сега по Коледа поръчах да ми купят 1-2 книги фантастика, взеха ми и още докато ги разгърна ей така пролога, съдържанието, речника на термините, които се използват, малко по-средата да прочета и веднага усетих засечки, по превода на думите. Те не превеждат както са си в оригинал думите (от английски най-вече), ами ги видоизменят, примерно използват малко по-улични думи, по-просташки, по-груби малко, по-махленски. Мога да ви кажа кои са книгите, по-нови са - от 2019 и 2020, на издателство "Бард". Аз от тях няма повече да си купувам книги. Техните преводачи имат инструкция да правят такива мършизми, да може да се засегне, който ги изпиратства от (за да не им ги изпиратстват книгите) от chitanka.info. А преди като бях 9-10-11 клас си купувах фентъзи от тях - на Робърт Джордан "Колелото на времето". Със парите от стипендията 20 лв. на месец си купувах следващата книга от поредицата. Първите 10-11 книги ги имам, само последните 2-3 не. И по телевизиите, за които казах със тея филми и предавания - ако има някой филм със субтитри на български, превода не е такъв както са си в оригинал думите ами също са видоизменени - малко подигрвателни, малко злобни, засечкенски, ей тъй. Просто за себе си знам филми и предавания, които са излизали и които са правили от 2015-2016 до сега ще гледам да ги избягвам да ги гледам. Това е. Направо незнам...
Активен

You’re not ready for the reality. Nowhere near. Open your mind. This has been the first real transmission of the signal.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #110 -: Jan 28, 2022, 12:47 »
Аз пък може и да го гледам. От няколко дена стои в хола един 65" и почти не се пуска. Само ще погледна, дали го има с добро качество.
А и няма как да не го изгледам. Любим ми е и от чисто  любопитство ще го видя. Освен това, всяко мнение е субективно. На повечето хора може и да им хареса. Сестра ми например изобщо не може да гледа подобни филми. "Измислици" и бърчи устни  ;D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3194
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #111 -: Jan 29, 2022, 20:56 »
Матрицата и на мен не ми харесва, даже по-добре ми се отразяват някой от новите бози 2021-2022 отколкото стария оцет напр. този много ни хареса (особено на децата) ...не знам там колко е голяма сестра ти
Free Guy

ама има за всекиго по нещо - нищо че е малко измислен , ама не чак хептен като матичар(к)ите

П.П. Аз повече харесвам напр. поредицата с Лудия Макс там поне има неква логика в човешката лудост ама т'ва машинките да ползват за промишлени цели възможно най неефикасните и ненадеждните 'батерии' не мога да разбера

въобще има някои филми които ако не знаеш какво търсиш никога няма да намериш, а са учудващо гледаеми...
нищо че не са достатъчно "кошерни", и халал  :P
One for the Money
One in the Chamber
« Последна редакция: Jan 29, 2022, 21:18 от remotexx »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3067
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #112 -: Jan 29, 2022, 21:13 »
linuxandor, кое наричаш "засечки"? Т.е. какво имаш предвид, какво означава? Умишлено неточен превод ли?
Активен

linuxandor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 47
  • Distribution: Debian, openSuSE
  • Window Manager: KDE, Xfce
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #113 -: Feb 04, 2022, 01:13 »
Ами да, в общи линии това. Все да те засегнат с нещо. Или да те сплашат. Да те подиграят. По-горе написах, че на филми със субтитри ги правят тези номера, по-скоро на филми, които са озвучени на български (без субтитри), не превеждат точно, но и със субтитри също.
Активен

You’re not ready for the reality. Nowhere near. Open your mind. This has been the first real transmission of the signal.

linuxandor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 47
  • Distribution: Debian, openSuSE
  • Window Manager: KDE, Xfce
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #114 -: Apr 10, 2022, 00:26 »
Докато се наканя да пусна един пост вие сте пуснали вече сто (в други теми)!

И друго искам нещо да кажа във връзка с телевизиите и войната Русия/Украйна и Линукс. Преди време (сигурно преди повече от 1 година, може и 2-3 примерно) по National Geographic ли, по Discovery Channel ли, по коя (американска телевизия май) имаше един епизод от някакво предаване (не си спомням точно предаването, абе за коли). И там ставаше въпрос как поръчват една кола от Америка да докарат със кораб да я тестват колко е мощна (Ford Mustang), във Англия ли, в Германия ли, Франция ли, някакво европейско пристанище. И отиват водещия и още един на пристанището, цялото пълно с коли и почват да обикалят да търсят специалната кола. Всички коли Citroen C1, C2,  някакви такива еднакви и вървят-вървят и намират Форд Мустанга и ще го тестват да покажат колко е мощен. Закарват го на  едно летище, ще дърпат някакъв военен самолет, не изтребител ами друг. Слагат 1-2-3 торби пясък в багажника за сцепление и го закачат за самолета със стоманена щанга. И тръгва и лека-полека почна да го дърпа бавно самолета. Извода какъв е? Тея си помпят самочувствието и се нахъсват за война!!! И изпращат сигнали на хората(народа) да ги пропагандират(настроят) от европейските държави (там където се излъчва тази телевизия), че Америка(НАТО) са много силни, мощни, непобедими, справедливи и т.н. Това след 2014 г. и тази ситуация там със Крим и Донецк/Луганск. Ей тъй да насторят общественото мнение за/против.
И другия случай за Линукс (малко се измества темата, но нищо).
Пак по една телевизия, тук вече съм сигурен коя е (Disney Channel), дават едни тийнейджърски сериалчета по нея, свежи, весели и случая какъв е? В едно фоаяе, дневна стая се развива действието. По средата на стаята има диван, има няколко 3-4 тийнове ей тъй разпръснати из стаята и влиза един дядо с един бастун, бавно-бавно върви и отива към дивана, бавно се завърта и бавно сяда и точно в тоя момент един тийн(или момиче) със една плюшена играчка пингивин (символа на Линукс нали) си я мотай в ръцете и точно дядото като сяда тя/той я хвърля към дивана и играчката пада точно под гъза на дядото и той сяда отгоре й. Ето това е мръсната медийна манипулация за унижаване и принизяване на Линукс!!! Направо не можах да повярвам като го видях. Ама всичко за 5 сек. става. А нали Линукс е в голяма степен американско изобретение, Ричард Столман, идеолога, си е баш американец, само Линус Торвалдс дето е финландец, ама той нали отишъл в Америка да работи и да развива Линукса!Смятайте за кво става въпрос. Доста объркано ми е на мен със всичко.
Активен

You’re not ready for the reality. Nowhere near. Open your mind. This has been the first real transmission of the signal.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #115 -: Apr 10, 2022, 03:07 »
Объркано ти е, защото си свикнал само на руска пропаганда - там война няма, всичко цъфти и връзва и светът се кланя на цар Путин, нефта се лее из ведро, зорко пазен от хиперзвукови ракети, а една Рубла е $100.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8769
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #116 -: Apr 10, 2022, 08:49 »
За първото нищо не мога да кажа. Американците по принцип си имат директно насочен патриотизъм в много филми. Кой знае, защо за американците патриотизъм означава да се запишеш за морски пехотинец и да обикаляш света, за да колиш хора.

В Европа не е баш така, но пък тук си имаме работещ деспотизъм от няколко хилядолетия. Ако правителството каже — иди се коли с онзи и отиваш.

Руснака е трета бира. Той освен, че живее в дори по-жесток деспотизъм, на него от малък му е втълпено, че едни много лоши хора искат да разрушат Русия и само мъничко да почакат да им посочат кои са, та да идат да се колят.

Та това с тегленето на самолет може би наистина е с пропагандна цел, освен, че е очевидно за шоуто.

=*=

Но виж второто мисля, че по-скоро е съвпадение. Имам няколко мисли по въпроса.

① Почти никой на света не свързва пингвините с Линукс. Това могат да го направят само хора знаещи за съществуването на Линукс, а такива не сме много. Най-много десет процента от хората знаят и то почти всички са технически насочени. Тук говорим за творчески личности — сценаристи, режисьори, артисти и художници — от тях само последните може би са чували, но по-скоро знаят за някакви митични ферми за рендериране, дето нито са ги виждали, нито им е ясно, какво точно правят. И определено не свързват тези ферми с пингвини;

② Линус всъщност избира пингвин за лого, защото е търсел нещо, което да прилича на плюшена играчка. Пингвините са много популярен символ и играчка далеч преди Линукс. Та Линукс е едва от деветдесет и първа година, а логото му няколко години след това. До към две хилядната на практика почти не е използван за професионални цели, най-вече не е използван изобщо от големи компании.

Обаче пингвини се срещат под път и над път. Повечето американчета, ако ги питаш, ще ти кажат, че свързват пингвините с популярни десертчета. Пък повечето българи ще ти кажат, че ги свързват с тоалетна хартия. Тази точно тоалетна хартия наистина е нещо ново, но пингвините винаги са присъствали наоколо.

③ Бивайки популярно животинче (птица по-точно) пингвините винаги са присъствали във филмчета на Дисни и не само.

Преди десетина години, едни от конкурентите им направиха детско филмче, кръстено „Мадагаскар“. То стана успешно, имаше продължения. Знам го, защото децата ми бяха малки и ги гледахме заедно. Та там сред останалата флора и фауна имаше включително пингвини. Изглежда тези пингвини се бяха харесали много на публиката и започнаха да правят филмчета посветени само на тях.

Има много включително научно-популярни филми посветени на пингвините, точно, защото пинвините са обичани. Имаше един, който гръмна с рейтинг подобен на игрален филм. Казваше се „Похода на императорите“. Това беше една от първите високобюджетни (личеше си, че заснемането е изключително скъпо) продукции в този жанр. Днес са много.

А специално пък плюшени играчки с пингвинчета почти няма филмче, филм, сериал, където има малки деца и да няма такива.

Всичко това го знам, защото аз самия от деветдесет и осма насам свързвам пингвините с Линукс и непрекъснато се оглеждам да видя пингвини някъде. Нарочно ги търся. И е пълно. Отделно, че пък съпругата ми също много ги харесва.

=*=

Та като цяло мисля, че е просто съвпадение. Нещо повече. Самите Дисни много използват Линукс точно във фермите си за рендериране. А в техните неща няма нито един кадър без постпродукция, страшно много ефекти, адски много анимация, освен декорите, костюмите и грима, които са си физически обекти, и където Дисни са ненадминати (имат пари, правят).
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear