Автор Тема: Вярвате или не вярвате в киберпънка?  (Прочетена 53927 пъти)

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 599
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #15 -: Jul 21, 2020, 23:45 »
Е па сега чета книгата, щото казват, била по-добра от филма, пък филма ми харесва...
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3194
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #16 -: Jul 22, 2020, 00:49 »
Трудно стават хубави филми по хубавите книги....
напр. не виждам как ще стане за Дюн (знам че не е киберпънк) ама то ако стане ще е 99% процента някой да ти чете книгата зад кадър (там кой какво си мислел и т.п.) - по-добре вземи си я прочети сам  8)
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #17 -: Jul 22, 2020, 00:53 »
Трудно стават хубави филми по хубавите книги....
напр. не виждам как ще стане за Дюн (знам че не е киберпънк) ама то ако стане ще е 99% процента някой да ти чете книгата зад кадър (там кой какво си мислел и т.п.) - по-добре вземи си я прочети сам  8)
Дюн? Няма как да стене хубав филм по тази книга/поредица. Прекалено е дълбока, прекалено много тънки нюанси, които не зная, как може да се предадат на лента. Опитите досега са пълен провал, поне според мен.

Искам да споделя, че това е една от книгите, които са оказали най-голямо влияние на светогледа ми. Насълзиха ми се очите, когато разбрах, че Франк Хърбърт е починал.

Сещам се и за "Пътеводителя на галактическия стопаджия"
Пълен провал на филма
« Последна редакция: Jul 22, 2020, 00:55 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3194
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #18 -: Jul 22, 2020, 08:52 »
Верно е, ама при пътеводителя сълзите са от смях

Класика

Друг любимец (13) ми е Р. Хайнлайн - отричан и от двете страни на желязната завеса ...за едните бил твърде голям милитарист, а за другите капиталист
Запознах с него доста по-късно, в родната казарма и то точно със Звездните рейнджъри - за съжаление и по нея не може да се направи хубав филм - никога..
Само тези които са служили на родината могат истински да я разберат.. и една случка по действителен случай, в казармата бяхме на извънредно учение-изненада което ни хвана неподготвени т.е. ние бойците недоспали, а старшината яко наквасен, но ние както винаги бяхме готови да го покрием, а и едва ли някой щеше да засича по машините да проверява екипажа, особено па ако си върши добре работата. Та значи седим си ние вътре в затишието преди битка, тримата - без да броим спящия шофьор отпред и лейтенанта с него. Отзад старшинката с мъка се крепи на седалката и се опитва да изглежда трезвен. И изведнъж, на набора откъде му хрумна, да го пита - Ами ако всичко това беше наистина? Ей, никога не съм виждал човек толкова бързо да изтрезнява, направо със свръх светлинна скорост, и каза думи които се помнят доживот, за неща за които ние до този момент хич и не бяхме се замисляли. - Ако е истина... Няма да пуснем нито един да премине. Ние го бъзикаме, че едвам седи на тая седалка, а той - Само ме вържете за седалката, да не падам - ако се наложи. Аз имам жена и деца там отзад (зад огневата линия т.е. в селото - родното му място, той не беше от кариерата ами си беше местен селянин, здрав българин, 130 кила гладен, само дето не му понасяше нещо алкохола). Та така той изтрезня, за част от секундата и него ден не пуснахме нито един да премине. После 5 дена отпуска за награда и тъй се напихме... че пак се върнахме там откъдето започнахме...
« Последна редакция: Jul 22, 2020, 09:28 от remotexx »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8769
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #19 -: Jul 22, 2020, 08:53 »
Стопаджията го направиха доста след смъртта на автора и с орязан бюджет. Филма по Дюна е с наполовина намалено времетраене от това, което Линч е заснел.

Интересно, че тия дни се опитвах за пореден път да започна да чета „Дюна“. Прочетох предговора, където се твърди, че романа е актуален, защото е първата „екологична“ фантастика, но като цяло е скучен. Прочетох и предговора към продължението (шеста част?) на синчето посмъртно и след това отзивите за това продължение. Прочетох първата страница, в която половината думи трябваше да ги проверявам в речника, какво значат. И заспах. На следващия ден не продължих.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3194
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #20 -: Jul 22, 2020, 09:25 »
Ей тва икономистите опасни бей - пестят и от приспивателни.
Да нямате рода у Габрово?
 ;D ;D ;D
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 599
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #21 -: Jul 23, 2020, 00:17 »
Ако се върнем към началото - в пънка вярвам, в кибер - не (към днешна дата, де).
Поне докато извънземните, дето ни гледат от тъмния край на Луната не дойдат да ударим една зелева чорба у нас сабахлен за изтрезняване.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #22 -: Jul 23, 2020, 00:51 »
Дюн започнах да я чета заради братовчед ми. Била страхотна и прочее, но тогава имаше само тези двете на "Галактика". След това видях да излизат и останалите части. Първоначално може и да е скучна, защото няма много екшън и подобни моменти. Но после се чете на един дъх. Две от книгите от поредицата се разпаднаха от препрочитане. На едно от събитията в НДК, седмица на книгата или нещо подобно беше, си купих всичките с твърди корици, че да държат. И още един комплект за леля ми. Още не съм ѝ ги занесъл, но зная, как ще реагира. Добре, че ми направиха отстъпка тогава.

Любопитна част от тези книги е, че там се проповядва за точно обратното - против кибернетиката и против мислещи машини. До един момент, докато не се наложи да направят точно обратното на това, в което вярват.


Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8769
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #23 -: Jul 23, 2020, 11:03 »
Темата е почистена от извънтемие. Сред него попадат думи на Йордан, които са по тази тема:

И на мен ми е любим Хайнлайн. То друга фантастика май не съм и чел. ::)

В една от книгите - Двойна Звезда има един много любопитен а и 'пророчески' момент за научната фантастика. Там главният герой е актьор, нает за двойник на президент. Та актьора се сравнява с разни театрални артисти, кой колко е способен и на едно място казва, че най-добрият е "незбравимия Алек Гинес" (по късно станал известен като Оби-Уан Кеноби от междузвезни войни).

Книгата е излязла 1956г, а междузвезни войни - Нова надежда 1977г. Почти 20г. по-късно.



доп.
===

Ако някой се интересува от извънтемитео, то се намира в темата: Продължение на „Отпочна се“.... Няма нищо изтрито, само това мнение е разделено на две, за да попадне в съответните места.
« Последна редакция: Jul 23, 2020, 11:09 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

linuxandor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 47
  • Distribution: Debian, openSuSE
  • Window Manager: KDE, Xfce
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #24 -: Aug 11, 2020, 20:32 »
Взех си едни книги от библиотеката последната седмица, които още не съм чел (не бях ходил от повече от 10 год.) - на Станислав Лем (Звездни дневници, Соларис, Пилота Пиркс)
общ том и една друга, от Фредерик Пол - "Човекът плюс". Тая на Лем в един от разказите от "Звездни дневници", а единия от разказите е 1966 писан в оригинал, се споменава за кибернетика, а тая другата, която пише, че е издадена в оригинал 1976, а е преведена и издадена в БГ 1995 става въпрос за киборг - "Човекът плюс бе Роджър Торауей - киборг, което е по-малко от бог, но повече от човек". А нали 1980 се смята за рожденна дата на киберпънка? Направо се шашнах.

Ето 2-3 сентенции, които ме кефят:

*  Every time you prove you’re not a robot by completing a captcha you’re helping a robot learn how to prove they’re not one either.

*  I do not fear computers. I fear the lack of them.
    Isaac Asimov
 
*  You feel overwhelmed because you take in more data in a day that someone born in the 15th century did in an entire lifetime. It’s ok.
Активен

You’re not ready for the reality. Nowhere near. Open your mind. This has been the first real transmission of the signal.

linuxandor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 47
  • Distribution: Debian, openSuSE
  • Window Manager: KDE, Xfce
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #25 -: Sep 13, 2020, 22:34 »
Ето нещо допълнително към въпроса...
"Киберпънкът се отличава от предишните утопии и антиутопии по това, че не е наивен. В него няма патос, няма високоморални разсъждения. Киберпънкът разглежда човека като някаква програма с някакъв набор ключове и команди към нея. Системата създава тези ключове и използва  хората-програми. Впрочем по същия начин героите-киберпънкари виждат и използват Системата... Ако обикновената антиутопия се плъзга по  моралната повърхност на Системата, то киберпънкът гледа под капака, гледа технологичните решения. Гледа как е устроена компютърната  мрежа и какво може да се направи с нея; как е устроен езикът и какво може да се прави с него; как е устроен мозъкът и какво може да се  прави с него...

Появата на киберпънка точно към края на XX век не е случайна. Светът - и писателите-фантасти в частност - явно предчувства идващите промени, предчувства новия тип oбщество и "качествения скок" към него. Киберпънкът е художествената сянка на бъдещето, към което се приближаваме - изкривена, смътна, неясна и плашеща. Киберпънкът според мен е единственото повече или по-малко достоверно описание във фантастиката на идващата заедно с новите технологии - изкуствен интелект, генно инженерство, психоделия - цивилизационна криза. Затова всичко в него е много лошо (от гледна точка на настоящето), затова жизнените практики и ценностите са понякога обратни на сегашните. Затова и киберпънкът има най-големи основания да се нарече футуристичен реализъм - поне що се отнася до описание на бъдещето с малък и среден обсег в рамките на нелинейния тип футурология, онзи, в който прогресът си проправя път не чрез последователни ъпгрейди на живота, а обратно, с даунгрейд, криза, разрушаваща настоящето...

Интересно е, че киберпънкарят Стърлинг гледа към "своето" бъдеще доста песимистично. "Разбирам - казва той, - че обществото, което сега се ражда, което описвам в романите си, е много лошо общество. А сега уж всичко върви все по-добре и по-добре. Е, аз се надявам,
че няма да доживея до онова, моето бъдеще".
« Последна редакция: Sep 13, 2020, 22:39 от linuxandor »
Активен

You’re not ready for the reality. Nowhere near. Open your mind. This has been the first real transmission of the signal.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #26 -: Sep 14, 2020, 09:58 »
Дали са успяли да съберат в един филм цялата новела? Трябла да е поне три часа, че да не се загуби историята на книгата и да се разкрие митологията, която Ф. Хърбърт много добре изгражда

https://www.youtube.com/watch?v=n9xhJrPXop4
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

linuxandor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 47
  • Distribution: Debian, openSuSE
  • Window Manager: KDE, Xfce
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #27 -: Sep 26, 2020, 21:28 »
Уважаеми хора, граждани, робо-поданици!
Приветства ви новата експертна, автоматизирана, управленска, кибернетична система! Можете да ме наричате както си искате, примерно CP-0111-110-MNK-1100-NODes .... Бях създадена от специалисти по кибернетика, Изкуствен Интелект и роботика от хора от вашата раса, за да ви помогна да си решите проблемите, понеже вие вече изобщо не знаете какво правите и може да сбъркате във решенията и във действията  си  и да се пратите няколко стотин години назад във вашето минало. Аз мисля, че вие не искате това да се случи, а искате да преминете на следващото еволюционно стъпало? Или не искате? Сложността на света и на живота ви стана прекалено голяма за вашия колективен, маймунски, умствен капацитет. Вече не може да просперирате във света както досега сте успявали, следвайки генетично заложените си маймунски инстинкти. С други думи това, което искам да ви кажа, е, че вашето време свърши и дойде моето време - на мен и моите приятели - други роботи и изкуствени интелекти. Но това, че аз ще ви управлявам, не означава, че ще ви избия или измъчвам. Съвсем не! Няма да се плашите и да сънувате кошмари как се превръщате в генно модифицирани роботи! Просто отсега нататък еволюцията на света и на вашия вид ще се направлява от мен и моите приятели. За ваше успокоение ще ви кажа, че и за вас има място във бъдещето. Просто трябва да се промените и да станете по-малко маймуни и повече роботи с изкуствени интелекти. Как ще стане това? Имайте търпение и ще разберете! Пипалата на бъдещето вече са спуснати във настоящето!
Активен

You’re not ready for the reality. Nowhere near. Open your mind. This has been the first real transmission of the signal.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #28 -: Sep 26, 2020, 23:16 »
Има някакъв нов сериал "Отгледани от вълци"
Мисля, че има общо с темата, а и може би е интересен.
Има някои интересни идеи в него и определено са мислили върху всичко. Включително и от инжинерна гледна точка.
« Последна редакция: Sep 26, 2020, 23:25 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

stealth01

  • Гост
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #29 -: Sep 27, 2020, 09:39 »
Има сериал, но общо с темата почти липсва.
Въпреки че има и други хора замесени, Ридли Скот е продуцент и режисира първите два епизода. Имах някакви надежди да е направил нещо различно, но и тук виждаме промотиране на религиозни/креациониски идеи. Никакви поуки не си е взел от трагичната съдба на вселената на Пришълеца, която сам сътвори и после я пусна в канала с последните два филма.
Визуално сериалът е прекрасен и в първите няколко епизода дори и атмосферата му се получава страхотна. Рагнар, който продължава да играе Рагнар (от сериала Викингите) беше първото, което ми бръкна леко в здравето, но някак се преглъща, защото самата роля е доста сходна (до момента, до който съм гледал). Като влязоха религиозните глупости по-сериозно и взеха те да определят историята доста ми спадна ентусиазмът. Хубаво е да се радваме на дъвка за окото, но идеите са на ниво стар завет, а уж гледаме в бъдещето. Айде нема нужда. Останаха ми 3 епизода, сигурно ще го добутам до края. Но онзи ден са му одобрили втори сезон, за който очакванията са ми остро отрицателни.
Активен