Автор Тема: Курвенските пинизи на малките-и-меките  (Прочетена 49645 пъти)

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5234
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #15 -: Jun 28, 2021, 12:41 »
Само са го пуснали и са се отказали от ОО.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #16 -: Jun 28, 2021, 13:08 »
Не ти трябват активатори, да си активираш Бозата. Две-три команди в конзолата и някакъв ключ и си готов.

Напълно е възможно. Но аз всъщност не се занимавам с уиндоуси. Последния, който съм ползвал активно (XP SP2) просто трябваше да сложиш двадесет и четири буквено-цифрен ключ в едно поленце разделен на четворки и това беше. Бях го почти наизустил. Имаше нещо YQQ4, а ве не помня баш. Същото беше с 98 и 95. На 3,11 и назад май даже това нямаше.

Когато вкъщи съм подкарвал виртуалки, пак е било заради работа. На мен тази система не ми трябва. Неудобна е, мудна е, кофти е. Нищо не ми допада. А това, че в менюто Старт десятката ми дава времето и някакви неща мигат, мога да си мина и без него.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3837
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #17 -: Jun 29, 2021, 11:37 »
   В някои форуми се появиха описания как може да се инсталира новата
боза без въобще да има връзка с интернет.
   Мен това малко ме съмнява доколко ще работи както трябва.
За инсталацията - ясно,ами после като започнат да изскачат мигащи прозорци ?
Не е изключено и системата въобще да блокира.

   Не горя от желание да се занимавам с 11 -тата боза(а и с която и да е).
Аки ми потрябва  (много малко вероятно) - на виртуална машина ...
« Последна редакция: Jun 29, 2021, 11:39 от spec1a »
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

zahari_bgr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
  • Distribution: Fedora 33 64-bit with kernel 5.12.6
  • Window Manager: GNOME 3.38.5
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #19 -: Jul 05, 2021, 18:05 »
Ще пада още по-голямо следене на потребителя: Windows 11 ще изисква всички лаптопи от 2023 г. нататък да имат уеб-камери.

А причината да искат задължително акаунт на техните сървъри е пиратството. Който иска да го ползва - изпраща заявка към тях, те проверяват дали си е платил, и ако си е платил - може. Иначе просто няма как да получат заплащане. Те трябва да знаят самоличността на всеки, който го ползва - във всеки един момент. Това трябваше да стане още преди 20 години.

Но това, че следят кой точно какво прави на него във всеки един момент - това вече е зло. Наистина е все едно, че това е техния компютър. Така не може.

Аз Windows не съм имал на своя компютър от 2013 г., освен за три месеца във ввиртуална машина през 2014 г. Версия 11 няма и да ми върви на машината. Явно окончателно са изоставили плановете за единна операционна система на всички устройства, след като вдигат системните изисквания. Това беше много добра идея, за съжаление от която Каноничните се отказаха първи.
Активен

nslave

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Fedora / Debian
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #20 -: Jul 05, 2021, 18:37 »
Не мисля, че е предимно пиратсвтото идеята на акаунтите в техните сървъри. По-скоро е желанието им за по-тясната интеграция на всичко ала ябълките. Съответно вероятно им е харесало и това, което направиха с Office, та сигурно в някакъв момент и Windows ще стане SaaS и ще си плащаш месечно, като ще имаш удоволствието от отстъпка ако преподпишеш за година :)

Отделно 10 от доста време не е необходимо да се активира за да се ползва, единствено излизаше някакъв воден знак и не можеш да си изкараш на десктопа икона на My Computer, като второто мисля беше преодолимо. На една инсталация на 10 ми се беше случило да не успея да си направя offline акаунт. Със заобиколки стана, но наистина някой трябваше да се постарае да не си направи акаунт при тях, но май после промениха тази част от инсталатора. Предполагам временно.
Активен

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #21 -: Jul 05, 2021, 19:42 »
На 10-ката трябва да се извади кабела когато дойде ред за създаване на акаунт и тогава те пуска да направиш офлайн акаунт. Но за мен няма причина да ползвам 10, камо ли следващата им черна кутия 11.
Активен

zahari_bgr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
  • Distribution: Fedora 33 64-bit with kernel 5.12.6
  • Window Manager: GNOME 3.38.5
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #22 -: Jul 05, 2021, 20:17 »
... сигурно в някакъв момент и Windows ще стане SaaS и ще си плащаш месечно, като ще имаш удоволствието от отстъпка ако преподпишеш за година :)

Може, но това не изключва доживотния абонамент за определена версия - много хора го предпочитат. Но целият смисъл на SaaS е да не можеш да го ползваш без да си платил. Всичко друго относно SaaS е ала-бала.

Мен ме изненада, че запазват инсайдърската програма. Значи пак ще е тестван-недотестван и пълен с бъгове.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5234
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #23 -: Jul 09, 2021, 13:47 »
Вече плъзнаха исота с премахнати тия ограничения. Може да се инсталва на воля. Или в регистрите добавят три записа, и пак нищо не те спира да го нахакаш и на по-слаб комп, без TPM-и и тем подобни акенца.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3067
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #24 -: Jul 09, 2021, 15:14 »
Ще пада още по-голямо следене на потребителя: Windows 11 ще изисква всички лаптопи от 2023 г. нататък да имат уеб-камери.


Ако има залепено тиксо на камерата, какво ще стане..  ;D
Активен

zahari_bgr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
  • Distribution: Fedora 33 64-bit with kernel 5.12.6
  • Window Manager: GNOME 3.38.5
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #25 -: Jul 09, 2021, 21:51 »
Ако има залепено тиксо на камерата, какво ще стане..  ;D

Ще ти извежда черен екран, на който с големи червени букви ще пише:
Цитат
Please, point the camera directing your face and remove any obstacles on viewpath to continue...

Така де, няма причина операционната система да изисква наличието на камера. Може би ще използва лицево разпознаване като метод за оторизация на акаунта. Но това не гарантира, че няма да се ползва през другото време - за идентифициране на това кой ползва компютъра във всеки един момент, както и в коя част на екрана е насочен погледа му.

Освен това, последните години е все по-разпространена идеята, че паролите трябва да се премахнат и да се заменят с нещо друго. Обаче това "нещо друго" винаги може да бъде изтръгнато от човека. Ако си решил да не си даваш паролата - трябва да те заплашват или измъчват, а ако те убият - никога няма да я получат. За сметка на това, винаги могат да ти натикат лицето пред камерата или пръста - в скенера за отпечатъци. Само паролата задължително изисква някакво сътрудничество.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #26 -: Jul 09, 2021, 22:53 »
Тези не искат сътрудничеството ни. Искат всичко да получат наготово. И ще го получат. Парите и лобистите не спират да работят. Ще следят всяка стъпка от живота ни. В голяма степен вече го правят. Малките и меките добре са се насочили. Фейсбук и Гугъл от много време ни профилират и продават информацията и направиха една камара пари. Предимството на Меките е, че системата им е разпространена сигурно на деветдесет и пет процента от машините. Могат много добре да ни профилират. И снимка у дома, за да се логнеш, снимка и на работата да се логнеш... Ще те знаят и къде работиш, сигурно и какво, щото и компютъра се следи. Ще могат и да следят, дали работиш всъщност или пишеш по форуми. Колко ти е концентрирано вниманието и прочее. Това вече се случа посредством други платформи. А онези веднага ще предложат свое решение на биг босовете на компаниите и фирмите.
« Последна редакция: Jul 09, 2021, 22:55 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #27 -: Jul 09, 2021, 23:25 »
Уиндоус 10 много явно събира информацията, та се налага в уиндоус 11 да се подобри телеметрията.
Първо на избрани потребители, после ще го набутат на всички с принудителен ъпдейт.
Като се логнеш с МС онлаин акаунт, вече трудно ще се познава по трафика дали е логин сесия или хвърчат данните ти натам.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3837
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #28 -: Jul 10, 2021, 09:29 »
   Бих препоръчал на почитателите на бозата: стойте си на по-старите
версии,в никакъв случай ъпгрейд до 11.
   Някои си джиткат още на 7,спрени ъпдейти и т.н. Не че е кой знае колко
по-сигурно,но на фона на 10 и особено на 11,е за предпочитане.
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3837
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #29 -: Jul 10, 2021, 10:53 »
   По отношение на това какво "хвърчи" до "кораба-майка".
Аз си падам малко ,ъъъ,хакерче,та си викам,не може ли да се разбере
това с някой свиреп ... kernel-level  debugger.
   Как мислите ?
« Последна редакция: Jul 10, 2021, 11:03 от spec1a »
Активен