Автор Тема: Програма за подписване с КЕП на .пдф  (Прочетена 24697 пъти)

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3067
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Здравейте! От известно време някои държавни структури, с които ми се налага да работя, доста се цифровизираха. Което донякъде е улеснение- много молби, жалби, възражения и т.н. мога да ги пускам по имейла във вид на .пдф, подписани с КЕП. Само че, срещам някои трудности с линукс. Държавната администрация си ползва майкрософтската ОС и съответно приложения за нея.
Конкретно въпроса ми е за .пдф файловете. За уиндоус знам и ползвам две програми- Foxit Reader-а и Adobe Acrobat Reader-а. Имам КЕП, със смарт-карта е и си бачка, както на уиндоуса (версия 7, 64-битовата версия), така и на линукса (в офиса е Mageia 8, 64 bit).
Като подписвам с КЕП-а във Foxit Reader, или Adobe Acrobat Reader, под уиндоус, добавя една "щампа" към файла, с надпис Digitally signed еди си кой, там има си дата и час. Само че, за линукс такава "екстра" няма в линукската версия на Foxit Reader, а Adobe Acrobat Reader въобще няма версия за линукс. С wine крашват и двете програми в магеята. Опция да подписвам електронно документи има в LibreOffice, но само в линукските формати. Които естествено, държавната администрация няма с кво да отвори и прочете. Те си ползват майкрософтския офис пакет и акробата на Adobe. търсих инфо из нета, но всичко, което намерих за линукс, е как мога да си импортна картинка с подписа в .пдф. Което не е подписване с електронен подпис. Kleopatra видях като вариант в един форум, но за съжаления тя не поддържа и изобщо не разпознава моите карта и четец на КЕП-а. Които иначе си бачкат, в магеята съм импортнал сертификата във файърфокса и си влизам в страницата на НАП например, с КЕП-а без проблеми.
Някой да подскаже безплатен (това го подчертавам) -ако има такъв- .pdf редактор за линукс, с който мога да подписвам с КЕП-а си и да слага такава щампичка визуално в документа - че е подписано с КЕП, еди си кой, там timestamp, както го правят акробата и фоксита в уиндоус? Защото е малко тъпичко да рестартирам компа под уин, за да мога да подпиша .пдф с КЕП-а. Благодаря предварително!

Едит: Пускам темата тук, а не в секцията "Настройка на програми" за начинаещите, защото въпроса ми е не за настройка на конкретна програма, а каква програма да ползвам.
« Последна редакция: Jul 08, 2021, 18:41 от Nik123 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #1 -: Jul 08, 2021, 18:55 »
Много се радвам да видя колега икономист. Но проблема е, че аз нямам никакъв опит с тези въпроси под нашата ОС. Навсякъде, където съм работил, са били уиндоуси. Съответно имам седмици в борби по подкарването с него, но нито минута с ГНУ/Линукс.

Например за въпросната „щампичка“ на Адоби рийдър ми трябваха около два часа с Би-тръст преди месец време, за да подпиша един договор. Цялата врътка беше да покажа на рийдъра къде е библиотечката за подписване. После тръгна по магия. Но естествено нямаше капка информация от Банк сервиз.

Те си бяха измили ръцете, като бяха сглобили собственоръчно програмче за подписване на pdf. Ако трябва да сме строго коректни, с програмчето на Банк сервиз се работи несравнимо по-лесно, отколкото с нещото на Адоби. И освен това могат да се подписват много документи наведнъж.

Казвам това, защото открих, че Инфонотари имат доста подробно вики. Май са единствения доставчик на удостоверителни услуги, който дава някаква информация. Та за начина да го подкараш на линуксарската версия на АР единствено на тях можеш да разчиташ. Силно подозирам, че не е по-различно от уиндоуските извращения, защото това е затворена технология правена за пари. Никой няма да отчита специфики на ползване на ОС.

Относно Фоксит, не си прав, има го ;) Вграден е във всеки Chromium. Но да, определено с него не може да се подписва в нито една версия.

Как се подкарват уиндоуските версии има доста богато вики на winehq,org, но това е поредното нещо, което никога не съм правил. За всеки случай за толкова масови програми е невъзможно да няма пространни обяснения.

И не на последно място, НАП има портал за електронно подаване на документи, където можеш да подписваш, каквото и колкото желаеш. Имаше някакво ограничение в мегабайтите и бройките наведнъж, но беше поносимо.

Успех!
« Последна редакция: Jul 08, 2021, 18:58 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3067
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #2 -: Jul 08, 2021, 19:09 »
Юрист съм, но пак сме колеги по форум :)
Значи, с НАП проблем нямам, тяхната платформа си поддържа през файърфокса, влизам си, правя каквото ми трябва с КЕП-а. Съдилищата за някои неща също си имат уеб-платформи- например подаването на някои видове жалби става през браузъра, респ. подписването е през браузър и там никакъв проблем с КЕП-а през линукс.
Проблемът е, че за някои по-специфични жалби/молби, нямат платформи да се подписва директно в сайтовете им през браузъра и ми трябва те тая "щампа" и подписване с КЕП в .пдф файл, който да пусна по имейл. А такъв .пдф редактор за линукс не намерих.
Иначе да, Инфонотари имат богато инфо, но и там точно тоя момент с подписването на .пдф е обяснено за Акробата под уиндоус. Подписа ми е на Инфонотари. Останах с много добро впечатление от администратора им- преди две години, като си купувах КЕП-а, нямаха в сайта си .rpm инсталатор. Писах им, администратора им след два дена ми върна линк с необходимия ми .rpm инсталатор и обяснение как да го използвам.
Та, трябва ми някакъв линукски вариант на Акробата, или Фоксит, с който да подписвам .пдф-и с КЕП и да излиза във файла тая "щампичка"- КЕП, timestamp и т.н.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #3 -: Jul 08, 2021, 19:09 »
Сега прочетох втори път коментара ти и ти твърдиш, че няма АР, а не Фоксит за ГНУ/Линукс. Завтекох се към SearX и с изненада открих, че действително са го спрели преди повече от осем години. Варианта е да ползваш стара версия или това:

https://linuxconfig.org/how-to-install-adobe-acrobat-reader-on-ubuntu-20-04-focal-fossa-linux

доп.
===

Уф, много съм тъп. Пишеш, че си на Магея, а аз ти давам връзка за Убунту :'(
« Последна редакция: Jul 08, 2021, 19:11 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3067
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #4 -: Jul 08, 2021, 19:23 »
Инфото ти беше полезно :) От тоя форум за Убунту, си намерих ftp-то на Адоби-то. Има и .рпм пакет, освен дебианския. Дръпнах го. Но е архитектура i486. Няма x64, а магеята е такава. Има ли финт да инсталирам i486 .рпм пакет на 64-битовата магея? И да пробвам ще стане ли номера с "щампата"?

Едит: 2013 год. е последната версия на Адоби за линукс и е само i486.
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3067
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #5 -: Jul 08, 2021, 19:28 »
[root@localhost Downloads]# rpm -ivh AdbeRdr9.5.5-1_i486linux_enu.rpm
error: Failed dependencies:
   libatk-1.0.so.0 is needed by AdobeReader_enu-9.5.5-1.i486
   libgdk_pixbuf-2.0.so.0 is needed by AdobeReader_enu-9.5.5-1.i486
   libgdk_pixbuf_xlib-2.0.so.0 is needed by AdobeReader_enu-9.5.5-1.i486
   libgdk-x11-2.0.so.0 is needed by AdobeReader_enu-9.5.5-1.i486
   libgtk-x11-2.0.so.0 is needed by AdobeReader_enu-9.5.5-1.i486
   libidn.so.11 is needed by AdobeReader_enu-9.5.5-1.i486
   libpango-1.0.so.0 is needed by AdobeReader_enu-9.5.5-1.i486
   libpangoft2-1.0.so.0 is needed by AdobeReader_enu-9.5.5-1.i486
   libpangox-1.0.so.0 is needed by AdobeReader_enu-9.5.5-1.i486
   libpangoxft-1.0.so.0 is needed by AdobeReader_enu-9.5.5-1.i486
   libXt.so.6 is needed by AdobeReader_enu-9.5.5-1.i486

Засега само зависимостите са проблема, ще пробвам да ги преборя и ще пиша резултата. Не писка за архитектурата :)
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #6 -: Jul 08, 2021, 19:33 »
Пуснах едно търсене (през gimmeasearx):

https://searx.nevrlands.de/searx/search?q=linux+eIDAS+pdf+stamp&preferences=

И получих някои интересни резултати като:

https://www.pdftron.com/documentation/linux/guides/features/edit/stamp/
https://www.linuxquestions.org/questions/linux-software-2/there-is-no-open-source-implementation-of-pades-pdf-digital-signature-standard-available-on-linux-4175618211/
https://unix.stackexchange.com/questions/47727/implementing-a-string-pdf-stamp-tool

За съжаление вкъщи нямам подпис и не мога да пробвам нещата. Но на пръв поглед ми изглеждат относително сложни. Въпреки, че уж PaDES се води открит стандарт.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #7 -: Jul 08, 2021, 20:00 »
Ще се пробвам утре да се добера до един подпис и-Сайнг или Би-тръст, за да пробвам вариантите. Единствено ме притеснява, че е дедесарско време и може да не ме огрее. В краен случай четиринадесети е другата сряда, което може да значи, че до края на другата седмица ще успея да се сдобия с подпис за опити преди да е дошъл двадесет и пети. На мен също ми е интересно подкарването.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3067
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #8 -: Jul 08, 2021, 21:00 »
Така, оправих се със зависимостите. Това Адоби 9 за линукс е бая старо. Инсталирах го успешно де. Включих и мирърите с 32-битови пакети за магеята (в момента на лаптопа- версия 6) и сложих всички зависимости. Тръгна. Иска обаче да му настроя някакви неща в Edit>Prefereces>Internet. Едното е Connection Settings- там сложих човката на Direct Connection. Другото е Please specify the browser of your choice. You can either enter the name of the browser or the absolute path- тука сложих /usr/bin/firefox. Да, ама с третата настройка не знам какво да правя:
Please specify the directory containing the HTML Rendering Library (libgtkembedmoz.so or libxul.so). This library is required for rendering HTML content in Adobe Reader. Опция- Browse.
А сега де? Каква е тая библиотека и къде да я търся? В интернет не намерих инфо, може и аз да не търся правилно..

 

в /usr/lib64/firefox и usr/lib/mozilla няма такова нещо (libgtkembedmoz.so or libxul.so)

Едит: И като не съм я посочил тая библиотека, ми вади грешка Адоби-то Unable to find HTML rendering library, Please specify the folder location in Edit->Preferences-> Internet.
« Последна редакция: Jul 08, 2021, 21:03 от Nik123 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3067
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #10 -: Jul 08, 2021, 21:19 »
Мерси много, инсталирах това от първия ти линк (kompozer), появи се библиотеката libgtkembedmoz.so, посочих му пътеката, поиска рестарт на програмата (Адоби-то), рестартнах- пак същата грешка. Май утре ще се мъча повече.


Допълнение: Това Адоби изобщо "не вижда" че имам инсталиран електронен подпис на компа. Нормално, програма на осем години.. проблема остава висящ. Ако намеря някоя програма, която да разпознава подписа в магеята и да слага "щампи" в .пдф, ще е голямо постижение. А дотогава май ще си рестартирам под уина, за да си слагам щампите с Фоксит там. Благодаря за отделеното време, go_fire  [_]3
« Последна редакция: Jul 08, 2021, 21:29 от Nik123 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #11 -: Jul 08, 2021, 21:28 »
Най-вероятно проблема е в това, че с пилешкия си акъл ти дадох връзка към шестдесет и четири битовата версия, а ти каза, че Адоби-то всъщност е тридесет и две битово.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #12 -: Jul 08, 2021, 21:41 »
Допълнение: Това Адоби изобщо "не вижда" че имам инсталиран електронен подпис на компа. Нормално, програма на осем години.. проблема остава висящ. Ако намеря някоя програма, която да разпознава подписа в магеята и да слага "щампи" в .пдф, ще е голямо постижение. А дотогава май ще си рестартирам под уина, за да си слагам щампите с Фоксит там. Благодаря за отделеното време, go_fire  [_]3

Сега видях допълнението. Ще направя възможно утре да взема подпис и да пробвам лично. Нѐма начин да нѐма начин, както е казал мъдрия ни народ.

Ама се включвам да те питам, има ли там в настройките да посочиш песекато. Щото точно това беше проблема ми с онзи Би-тръст. И като казах къде е споделената библиотека, изгря.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3067
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #13 -: Jul 08, 2021, 21:45 »
Май не схващам какво е "песека-то".. иначе намерих 32-битов (i586) рпм пакет на файърфокс (заради libxsul.so), за Магея 7 и Магея 8, вкъщи на лаптопа е версия 6. Утре в офиса ще продължа с опитите, там е магея 8, пак 64-битова, но ще й напраскам и586 файърфокса да видим какво ще стане.

П.п. ако имаш предвид PCKS11 модул, да, в Адобито има опция да му го посочиш, ама като опитам, пак умира с онова Unable to find HTML rendering library, Please specify the folder location in Edit->Preferences-> Internet.. Да го таковам, утре ще го мъча повече. Ще напиша резултата.

Има поне малко напредък- за Timestamp server вече разпозна https://ts.infonotary.com/tsa
Утре ще се мъча пак.
« Последна редакция: Jul 08, 2021, 21:50 от Nik123 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #14 -: Jul 08, 2021, 21:57 »
Май не схващам какво е "песека-то"

Ей това от четвърта точка:

http://wiki.infonotary.com/index.php?title=Configuring_Adobe_reader_Mac_Catalina

Прав си. Не го намерих за ГНУ/Линукс, но го има за Мац. Предполагам пътя е абсолютно същия:

Цитат
/Library/OpenSC/lib/opensc-pkcs11.so

Всъщност най-вероятно е /usr/local/lib или нещо в /opt.

Както написах още в първото си мнение, това са затворени технологии и би трябвало на всички платформи да са подобни.

п.п. Ъ! Да. Не е „песека“, а „пекасе“, леко се омотах.

доп.
===

Пак си допълвал. За същото говорех. А относно библиотеката, аз те прецаках. Няма как 32-битово приложение да работи с 64-битова библиотека, а аз идиота ти дадох такава версия. Просто махни онова „(64)“ от адреса и го инсталирай пак. Преди това махни старото де, за да не се сбият.
« Последна редакция: Jul 08, 2021, 22:04 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear