Автор Тема: Подписване (+ щампа) на pdf с ел. подпис  (Прочетена 27401 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Всичко работи. Малко гимнастика, но.. получи се и с картинка, и си валидира подписа, като го отвори с друг пдф рийдър, пак разпознава сертификата. Поствам стъпките, да не се мъчат и други, използвах и инфото от колегата mimosh.

Подписа е инфонотари, работещ под файърфокс.

Първо ъпдейтнах до последната версия на либрата- 7.1.4.2. В тази версия я има опцията "Добавяне на ред за подпис"- при мен менюто е на английски.

Четецът трябва да си е в USB-то, на компа. Направих си и 5 .пдф файла, за експериментите, в една папка.

Така- стартирате Libreoffice Writer, при тикнат в юесби четец и карта.

От менюто на райтъра File >>Digital Signatures>> Sign Existing PDF.
Отваряте там .пдф-а, който ще подписвате.

Отваря го с Libreoffice Draw, като най-горе над текста във файла вади един таб "This PDF is open in read-only only mode to signing the existing file" с две бутончета: "Sign Document" и "Edit Document". Не ги пипате. Няма нужда да затваряте и панела.

Отивате в менюто на Libreoffice Draw  Insert>>Signature Line.
В полето на отворения документ Ви дава да си нарисувате квадратче/правоъгълниче, където да се появи "картинката", че документът е електронно подписан. Очертавате, където Ви кефи (аз си избрах долния десен ъгъл).
Когато свършите с очертанието, Ви вади един прозорец "Enter password to open file: Infonotary"

Вкарвате си пина на Инфонотари-то. Отваря Ви прозорец, където се вижда сертификата на Инфонотари. Натискате Select. И готово, в очертаното поле се появява името Ви от сертификата и че документът е подписан електронно.

Горе над документа в таба "This PDF is open in read-only only mode to signing the existing file" с две бутончета: "Sign Document" и "Edit Document" копчето "Sign Document" се променя в "Finish Signing". Натискате го. Излиза ви втори таб под него "This document is digitally signed and the signature is valid".

Затваряте Libreoffice Draw от хикса горе вдясно, без сейфане/експортване на документа, той си запазва .пдф разширението и името. И това е.

Аз после отворих с Okular същия документ, да проверя друг .пдф рийдър ще го разчете ли, че е подписан. Чете го- излиза таб "This document is digitally signed"- като кликнете там, на Show signatures panel- вади инфо за сертификата. Ами това е.

Под уиндоус още не съм го пробвал, дали така подписания файл го чете адобе-то, но вероятно няма да има проблем.

Благодаря на всички, които се включиха.

Сложих няколко ентъра за по-лесно четене.


=*=

Допълнителни разяснения има в темата:

Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Последна редакция: Jul 12, 2021, 13:22 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Подписване (+ щампа) на pdf с ел. подпис
« Отговор #1 -: Jul 14, 2021, 20:42 »
За Андроид ползвам Xodo. Acrobat не може, но Xodo слага готов електронен подпис. И понякога точно в движение трябва да го направя. Аз с писалка съм го правил, няма да се мъча с електронни изгъзици.
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

pdontcheff

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Re: Подписване (+ щампа) на pdf с ел. подпис
« Отговор #2 -: Jul 22, 2021, 10:14 »
JSignPDF върши прекрасна работа
https://github.com/kwart/jsignpdf
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Подписване (+ щампа) на pdf с ел. подпис
« Отговор #3 -: Aug 14, 2021, 19:43 »
Това не е ли само за уиндоус? В сайта му при Download бутона почва да сваля .exe
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Подписване (+ щампа) на pdf с ел. подпис
« Отговор #4 -: Aug 14, 2021, 21:23 »
Тук:

https://github.com/intoolswetrust/jsignpdf/releases

Тези, които пише tar.gz са нашите. Например за последната версия е:

https://github.com/intoolswetrust/jsignpdf/archive/refs/tags/JSignPdf_2_0_0.tar.gz

Или от тук:

https://sourceforge.net/projects/jsignpdf/files/

Последната, стабилна е тази:

https://pilotfiber.dl.sourceforge.net/project/jsignpdf/stable/JSignPdf%202.0.0/jsignpdf-2.0.0.zip
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Подписване (+ щампа) на pdf с ел. подпис
« Отговор #5 -: Aug 15, 2021, 20:42 »
Благодаря, ще го пробвам утре и ще постна резултата в основната тема.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
За проблеми с НАП, НСИ, АВ, митници и др.
« Отговор #6 -: Oct 17, 2021, 21:01 »
Рових из нета и разбрах, че с тоя BISS и други хора са имали проблем и са го решили. Конкретно тук има инфо:

https://kamenitza.org/%D0%BD%D0%B0%D0%BF-vs-%D0%BA%D0%B5%D0%BF-%D0%B2-%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D1%83%D0%BA%D1%81/

От коментара на JULIAN — 22.03.2021 @ 11:31 pm —
надолу е точно за проблемите с BISS.


Оправих го, мамка му!!!

Почвам едно по едно- в линка по-горе имаше съвет да се пипне шел скрипта /bin/btrust_biss

Копирам:

"Георги — 13.09.2021 @ 5:04 pm —

Днес ми потрябва и B-Trust BISS. Изтеглих го от сайта им инсталирах го и…. отваря ми се прозорче 10*16 пиксела със следи от BISS в него – явно работи ама не се вижда нищо.
И като зазгледай – те пак на Java и то стара. Та:
Във файла /bin/btrust_biss
на 3-тия ред:
nohup /usr/share/btrust_biss/jre1.8.0-202/ и т.н. пътечка към някаква си тяхна инсталация дето не работи.
Просто заменяте “/usr/share/btrust_biss/jre1.8.0-202” с пътя към Java-та която сте инсталирали по гореописания начин.
И чудесата стават:)"

Това с пътеката към моята джава (имам 1.8.0.222) мислех да го направя, както е написал човека. Съдържанието на тоя скрипт (стартиращия за BISS) е следното:

#!/bin/sh
export CLASSPATH=$CLASSPATH:usr/share/btrust_biss
nohup /usr/share/btrust_biss/jre1.8.0-202/bin/java -Duser.dir=/usr/share/btrust_biss -Dsun.security.smartcardio.library=/usr/lib/x86_64-linux-gnu/libpcsclite.so.1.0.0 -jar /usr/share/btrust_biss/BISS.jar ssl >/dev/null 2>&1 &
return 0

Направи ми впечатление това -  -Dsun.security.smartcardio.library=/usr/lib/x86_64-linux-gnu/libpcsclite.so.1.0.0
Сигурно на Убунту, за каквото е правен скрипта, тая библиотека, която отговаря за четеца при мен-  libpcsclite.so.1.0.0, е както е посочено в скрипта- /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libpcsclite.so.1.0.0.
Да, ама при мен на Магеята е в /usr/lib64/libpcsclite.so.1.0.0. И затова BISS не е виждал сертификата на инфонотарито.

Направих скрипта така:
#!/bin/sh
export CLASSPATH=$CLASSPATH:usr/share/btrust_biss
nohup /usr/share/btrust_biss/jre1.8.0_202/bin/java -Duser.dir=/usr/share/btrust_biss -Dsun.security.smartcardio.library=/usr/lib64/libpcsclite.so.1.0.0 -jar /usr/share/btrust_biss/BISS.jar ssl >/dev/null 2>&1 &
return 0

Стартирах BISS, от неговото меню "Избор на удостоверение от:" му зададох "PKCS11", демек да търси смарт карта.
Ръгнах в юесбито КЕП-а, влязох в Търговския регистър. "Тестово подписване" - и изненада, поп-ъп прозорче в браузъра с надпис "Изберете библиотеката на доставчика на подписа", с "Browse". При мен за КЕП-а на инфонотарито библиотеката е /usr/lib64/bit4id/libbit4xpki.so. Посочих му я. Следващ прозорец, този път на BISS : "Моля, изберете сертификат за електронно подписване" и вече се вижда моят сертификат на Инфонотари. Избрах го, тестовото подписване- всичко ОК. Работи.

Сега с кеф ще си сипя една ракия.

доп.
===

Една бърза снимка за архива, ако Каменица случайно закрият кампанията си. Защото сега са на татковци, а това им е реклама от миналата година.
« Последна редакция: Oct 17, 2021, 21:13 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
StampIt и ГНУ/Линукс, стъпка по стъпка
« Отговор #7 -: Oct 18, 2021, 16:49 »
Ами малко повече приказки се оказаха, като си погледнах селф-мейд howto, но мисля, че ще е полезно.

Играх си доста  с КЕП на "Информационно обслужване" АД (StampIt), поствам  едни мои записки, как го подкарах това нещо на Магея 7, 64-битова, с браузър Файърфокс. В сайта на Информационно обслужване нямаше информация как се подкарва с файърфокс под линукс и аз общо-взето, налучквах, като четях инфото за мак.

Четецът е CIR115B, вариант 01 (USB) (информацията е на етикетче върху четеца).
Сим-картата е ID Prime940 (като отворите четеца, на сим-картата има надпис).
Драйвърите на сайта на Информационно обслужване за този четец са стари и при мен не тръгнаха- аз свалих актуалния от сайта на производителя, първоначално го вади с йероглифи, като натиснете EN горе вдясно, си става на английски :)
Ето линк: https://www.abcircle.co.jp/en/product/2/CIR115B/sim-sized-contact-smart-card-reader/

Скролвате до Downloads for CIR115B > избирате USB Linux Installer > сваляте един архив-
Circle_Linux_Installer_v2.1.0.zip. Понеже при мен става въпрос за .rpm базирана дистрибуция, ми трябваше пакета в архива, след разархивирането му, /Circle_Linux_Installer/v.2.1.0/Fedora-CentOS/libabcccid-2.1.0-1.el8.x86_64.rpm. В архива има и за дебиан-базираните. Инсталирате го този .rpm . По спомен имаше някаква зависимост, която намерих в мирърите на магеята.
От сайта на Информационно обслужване (https://www.stampit.org/bg/page/795) Ви трябват тия неща:
Linux_AWP.zip (AWP Identity Manager - софтуер за управление на смарт карти), от тоя архив, за магеята libpng15-1.5.30-7.fc30.x86_64.rpm и AWP-5.2.0-SR2-Admin.el7.x86_64.rpm.  В архива има и за дебиан.
Safenet-Authentication-Client-Linux.zip )SafeNet Authentication Client-софтуер за управление на смарт карти тип ID Prime940)- с това нещо се инсталира библиотеката за Security Device, за да работи сим-картата ID Prime940 на StampIt с файърфокса (по-надолу как се зарежда във Файърфокс). От този архив, за магеята от архива - /Safenet-Authentication-Client-Linux/RPM/SafenetAuthenticationClient-10.7.77-1.x86_64.rpm. Инсталирате го.
Трябват Ви и двата сертификата от същия сайт- DigiCert Global Root CA и DigiCert SHA2 Secure Server CA - сваляте си ги някъде на компа.
Трябват Ви и пакета pcsc-lite-acsccid-1.1.8-1.fc31.x86_64.rpm, заедно със зависимостите. Пакета е федорски, имаше зависимости, но ги дръпнах от мирърите на магеята (бяха налични) и всичко сработи. Конкретно тоя пакет го имаше и за магеята в мирърите, но нещо не сработи и ползвах този от по-горе, федорския, който дръпнах от нета.
Като ги инсталирате тия неща от по-горе, заедно със зависимостите, трябва настройка и на Файърфокс.
Вкарвате КЕП-а в юесби, стартирате Файърфокс. отивате на Edit>Preferences>Privacy and Security>Security Devices>Load. Ще Ви изкара меню, да дадете име на новия дивайс (модула на смарт-картата- аз го кръстих StampIt) и Module filename> Browse> задавате му /usr/lib/pkcs11/libIDPrimePKCS11.so (това е библиотеката, която "пали" сим-картата ID Prime940 на StampIt с четец CIR115B, вариант 01 (USB).После ОК.
Оттам Edit>Preferences>Privacy and Security>View Certificates>Your Certificates. Иска парола - вкарва се тая на КЕП-а. После се отива на Authorities > Import > Последователно импортвате свалените вече на Вашия комп  DigiCert Global Root CA и DigiCert SHA2 Secure Server CA.
 След това отивате на  Privacy and Security>View Certificates>Authorities и намирате току-що импортнатите два сертификата- те са подменю на Information Services JSC- Stampit Global Qualified CA и Stampit Global Root CA. Един по един ги селектирате, Edit Trust>Слагате и двете човки на This certificate can identify websites и This certificate can identify mail users >OK и готово. После  Излизате от  Файърфокс, вадите КЕП-а, после пак го мушвате в юесби и така стартирате Файърфокс, и си пробвате КЕП-а в някоя страница, например в НАП.
Внимание: Ако триете сертификатите и сикюрити дивайса на StampIt от файърфокса, КЕП-а не трябва да е пъхнат в юесби-то, защото ще изтриете сертификата от сим-картата!!!
Ако случайно демона pcscd не тръгне, като пъхнете КЕП-а в юесби (понякога прави такива номера), го рестартирате като руут с команда /etc/init.d/pcscd restart
Не претендирам за пълнота на този пост, по памет, след като се ядосвах много с тоя КЕП на ИО, и реших проблемите, си писах записки.




ВЕЛИК СИ!!!
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Подписване (+ щампа) на pdf с ел. подпис
« Отговор #8 -: Jan 13, 2022, 21:55 »
Здравейте!

Темата за подписване на .pdf файл е много полезна.
Благодаря на всички за споделения опит!

За съжаление аз не мога да добавя нищо повече, защото дори не мога да вляза с КЕП никъде, поради което ще помоля някой съфорумец, ако има желание, да ми помогне.
Ползвам Linux Mint 19.3, 64-bit. Подписът ми е издаден от Stampit - ACR38U-CCID Siemens. С него подписвам в Търговския регистър, където влизам с ПИК на НАП, защото не успях да вляза с КЕП, поради което не съм се мъчил повече с него.
От новата година, обаче, стартира Единната система за отчитане на правната помощ и не мога да вляза с ел.подписа, а освен това се налага и да се подписва отчетът, като документ, което е следващият нерешен въпрос, който очевидно зависи от разрешаването на първия.
Изчетох указанията на Stampit, на Infonotary и др.п., но без успех. Зареждам от Palemoon или Firefox нов модул, посочвам пътя /usr/lib/x86_64-linux-gnu/opensc-pkcs11.so, въвеждам паролата, съответният сайт извежда прозорец с инфо за подписа, натискам ОК, но не мога да вляза.

Ще се радвам на всякакви коментари!
Предварително благодаря!
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Подписване (+ щампа) на pdf с ел. подпис
« Отговор #9 -: Jan 13, 2022, 22:07 »
Колега, с дебианските дистрибуции не съм много наясно, но доколкото помня, с opensc библиотеката не се получаваше и в магеята при мен.
Иначе отчета, като документ, предполагам, ще можеш да го направиш в .pdf формат и да го подпишеш така. Аз още не съм влизал в тая новата система- Единната система за отчитане на правната помощ, взех си плика с паролата и нейма, ама не съм го отворил още:)

Та, напиши тука, какво точно пише на етикетчето върху четеца, а после отвори самия четец и напиши тук, какво пише върху смарт- картата. Да тръгнем от нулата, базово инфо. А после като връщаш картата в четеца, гледай да не я обърнеш обратно, аз я бях направил тая грешка и компа естествено, не я разпознаваше.
Дай инфото от етикетите върху четеца и смарт-картата и ще помагаме нататък с инсталацията.

П.П. Минт не беше ли лайв дистрибуция? Питам, защото ако ползваш лайв дистрибуция, след всяко ново гасене на компа и следващ старт, пак трябва да инсталираш всичко, за да върви подписа.
« Последна редакция: Jan 13, 2022, 22:19 от Nik123 »
Активен

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Подписване (+ щампа) на pdf с ел. подпис
« Отговор #10 -: Jan 13, 2022, 22:20 »
Ами, за съжаление подписът физически се намира в офиса ми и едва утре ще го отворя, но върху четеца има надписа Stampit, ACR38T-CCID, Siemens, а доколкото помня браузърът го разпознава като CardOS V4.3B PKCS15 profile. Толкова засега. Съжалявам! Не съм мислел, че ще е необходимо и инфото от картата. Благодаря Ви!
« Последна редакция: Jan 13, 2022, 22:21 от new_2k »
Активен

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Подписване (+ щампа) на pdf с ел. подпис
« Отговор #11 -: Jan 13, 2022, 22:23 »
Инсталиран е Linux Mint, не е Live. Стара е информацията, че ползвам MX Linux.
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Подписване (+ щампа) на pdf с ел. подпис
« Отговор #12 -: Jan 14, 2022, 09:25 »
.
« Последна редакция: Jan 14, 2022, 16:53 от spec1a »
Активен

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Подписване (+ щампа) на pdf с ел. подпис
« Отговор #13 -: Jan 14, 2022, 14:13 »
Linux Mint 19.3,   Tricia   Cinnamon, Ubuntu Bionic, Long term support release (LTS), supported until April 2023.

Извън това, имам прогрес. Проблемът е бил в libcmP11.so, който съм изтеглил навремето от Stampit.org. Преди го ползвах за стария сайт на Търговския регистър и си работеше. При новия сайт - същото файлче не се зареждаше от браузъра и тогава се насочих към opensc, обаче и така не се получи, поради което писах в тази тема.
След като Nik123 написа, че opensc библиотеката не се получавала и в магеята при него, то днес сутринта от сайта на Stampit отново изтеглих libcmP11.so, който забелязах, че е с по-голям размер от онзи стария. Браузърът го зареди, поиска парола съответният сайт, но не ме допусна да вляза. Nik123 е посочил два сертификата, но аз реших да внеса още. От сайта на Stampit изтеглих посочените в ръководството им сертификати и чак тогава магията се случи - Търговски регистър, НАП, Единната система за отчитане на правната помощ - всичко е ток и жица.

Остана сега как да кажа на Libre Office къде е пътя до сертификата, защото при опит да го изнеса от Palemoon чрез backup, ми казва, че не може да го съхрани, поради неизвестни причини. По този начин мислех да го добавя като път на сертификата от прозореца за управление на сертификати на Libre Office, но не успявам. Опитах и ръчно да избера пътя до Palemoon, но също без успех.

« Последна редакция: Jan 14, 2022, 14:21 от new_2k »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Подписване (+ щампа) на pdf с ел. подпис
« Отговор #14 -: Jan 14, 2022, 14:34 »
С настроен и работещ под Файърфокс КЕП подписване с либрата става, както е описано в първия пост на темата тук, просто при теб ще е Стампит, а не Инфонотари. Трябва ти версия на Либрата = или > 7.1.4.2.  Не знам как стоят нещата с Palemoon, предполагам, е някакъв браузър. За подписване в TР ще ти трябва и едно зелено чудо BISS от сайта на B-Trust - и за него сме писали, как се подкарва :) Само за гледане не ти трябва, но предполагам, ще искаш и да подаваш документи там. При теб трябва да си върви без проблем, защото BISS си е писан точно за Убунту.


Тука за BISS по-подробно :

Допълнителни разяснения има в темата:

Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Последна редакция: Jan 14, 2022, 14:37 от Nik123 »
Активен