Автор Тема: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?  (Прочетена 55757 пъти)

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Има още нещо - AI, в момента усилено се работи по разпознавание на фалш. новинки.
Ще може бързо да се блокират.
Наздраве !

PS: The Matrix - agents are coming !





Тази тема изникна споннтанно в друга:

Епидемията и българските културни особености

Тъй като темата за изкуствения интелект е любима на участниците и си приляга в компютърджийски форум, а на всичкото отгоре я обсъждаме от години, то е крайно време да си получи своя тема.

Приятно лигаване  :P

gofi
« Последна редакция: Feb 04, 2022, 09:44 от go_fire »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #1 -: Feb 02, 2022, 23:38 »
Това "AI" знаеш ли, колко лесно се преборва?
Вместо Ковид пишеш например Президент. И наричаш вируса навсякъде президент, като поясняваш това, да не стават грешки. И какво ще направи AI? Ще трие всички статии и публикации, където я има тази думичка? Ми ти можеш да си заместиш с каквото искаш. Ще настане тотален хаос. Можеш да го наречеш и FDA. Ще им трие документите ли? Предписанията, новините за одобрени лекарства и ваксини?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #2 -: Feb 03, 2022, 01:03 »
Ще стане като на Майкрософт чат бот-а - първо се научи на псувни и да обижда цветнокожите за по-малко от 24 часа - наложи се да го изключат.
Проблема е от онези АИ дето почнаха да си съчиняват новини, или да филтрират съдържание..
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #3 -: Feb 03, 2022, 07:49 »
Това "AI" знаеш ли, колко лесно се преборва?
Вместо Ковид пишеш например Президент. И наричаш вируса навсякъде президент, като поясняваш това, да не стават грешки. И какво ще направи AI? Ще трие всички статии и публикации, където я има тази думичка? Ми ти можеш да си заместиш с каквото искаш. Ще настане тотален хаос. Можеш да го наречеш и FDA. Ще им трие документите ли? Предписанията, новините за одобрени лекарства и ваксини?

Принципно си прав, но и това "решение" си има последствия. Първото е че всеки който се интересува ще трябва да научи тези трикове, което в съвременното мързеливо общество много малко хора ще направят.
Те искат без наистина да мислят и да направят усилие за добиване на собствено мнение, някой направо да им "снесе" истината  :(
BTW: сетих се за жестовия език използван от Бене Джезарит (Дюн), както и този на глухите; те обаче искат научаване и имат ограничено приложение в случай че искаш да достигнеш максимална аудитория не са особено ефективни.

И като втора точка: освен чистото сканиране на съдържание има и доста други критерии (източник, използвани канали и вероятно други неща) които могат да помогнат да се стесни кръга (за което пише и @jet).

И ако се върнем пак към Матрицата, там едни машини се сражават срещу други машини, едните се контролират от хората (Зион), другите от Архитекта (града на машините); да ти напомня на съвременните дронове и т.н. ? И колко трудно и малко хора успяват да "спасят" хората на Зион (някои дори предпочитат да предадат братята си за да се върнат в Матрицата, дори знаейки че е илюзия/мая  >:D) - Човешко, твърде човешко / Фридрих Ницше (Книга за свободните духове, том 1)
« Последна редакция: Feb 03, 2022, 07:56 от ray »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3194
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #4 -: Feb 03, 2022, 08:15 »
А бе засега все още проблемът на хората са машините и ИИ, но скоро нещата ще се обърнат

https://www.redbubble.com/i/t-shirt/Blue-Screen-of-Death-by-mcost45/24789592.88ZX2.XYZ

засега тоя номер още минава тук-таме
https://www.redbubble.com/i/t-shirt/EICAR-Test-File-Malware-by-rpophessagr/43599938.NL9AC

https://www.revk.uk/2020/01/eicar-test-qr.html

А невярващите в ИИ скоро ще се сблъкат челно с него.... всъщност със скоростта с която напредва може и да пропуснем сблъсъка и да ни подмине като малка гара

Познавам възрастни хора които също не вярват - а бе т'ва компютъра ли ще ми казва какво да правя ама унуките им баш това правят (питат Гугъл и сие за всичко, каквото им каже youtube това правят, родителите им също - отдето ги прекара GPS-а оттам карат, даже познавам едни 'тарикати' дето първоначално и те... а бе на Гугъл ГПС ли ще ми каже да мина баш днес по другата улица и карат както си знаят и скоро разбират че ИИ е бил прав защото тяхната улица баш сега е в ремонт и след още няколко такива опита и почват да карат и те откъдето им каже 'навигатора' при все че упорито отказват да вярват в ИИ). Също /възрастните предимно/ и не вярват и на очите си - мислят си че колите които сами се карат (т.е. ИИ) има некъв трик (нещо като оня руския робот с ИИ дето беше преоблечен ватник с костюм)

...а от друга страна аз като се замисля вече ИИ почва да даунгрейдва информацията като за маймуни (и наследниците им) - всеки път като ТВ ми изпише че рендва HDR и ми напомня за това (понеже аз не мога да видя директно какво има напр. в сянката на горния край на прозореца когато камерата е обърната срещу слънцето та умния ТВ даунгрейдва и рендва като за мене та да видя паяжините барабар с паяка в ъгъла - т.е. намаля интензитета на слънцето и усилване на тъмните тонове) а за Джеймс Уебб направо не ми се мисли - какво даунгрейдване ще падне да могат да пуснат нещо гледаемо по ТВ  ??? /щото па там е и в невидимия спектър - ама ИИ ше измисли нещо/  8) 8) 8)

П.П. И за финал един цитат от пътеводителя.. та да видим де ще му излезе края
It begins with a man. An Earthman, to be precise. Who no more knows his destiny, than a tea leaf knows the history of the East India Company.
« Последна редакция: Feb 03, 2022, 08:23 от remotexx »
Активен

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #5 -: Feb 03, 2022, 10:01 »
А бе засега все още проблемът на хората са машините и ИИ, но скоро нещата ще се обърнат

https://www.redbubble.com/i/t-shirt/Blue-Screen-of-Death-by-mcost45/24789592.88ZX2.XYZ

засега тоя номер още минава тук-таме
https://www.redbubble.com/i/t-shirt/EICAR-Test-File-Malware-by-rpophessagr/43599938.NL9AC

https://www.revk.uk/2020/01/eicar-test-qr.html
...
П.П. И за финал един цитат от пътеводителя.. та да видим де ще му излезе края
It begins with a man. An Earthman, to be precise. Who no more knows his destiny, than a tea leaf knows the history of the East India Company.

Първите линкове ме изкушиха да включа още един пример/филм: Implanted/https://www.imdb.com/title/tt9786896/
Момиче е имплантирано с експериментален ИИ чип, все едно имаш две самоличности/личности и нито едната не може да се отърве лесно от другата и си говорят.
В началото мисли, че лесно ще командва и заповядва на ИИ да се рестартира/изключи но вместо това ИИ започва да й нарежда да убие някакъв учен и т.н.
Друго интересно е че чипа е имплантиран на гръбначния стълб, малко под шията (там се свързват симпатиковата и парасимпатиковата нервна система).
Чипа/ИИ може да командва несъзнателните функции/парасимпатик (болка, съзнание/безсъзнание, вътр. органи), но му трябва съдействието на момичето/Аз-а за всякакъв вид съзнателна дейност. Изнудват я с живота на майка й и т.н.
В един момент след една година борба и мъки момичето разбира, че няма как да се отърве от ИИ и да остане живо - самоубива се !
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3067
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #6 -: Feb 03, 2022, 12:21 »
AI/ИИ ще рече "Изкуствен интелект"?
Активен

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #7 -: Feb 03, 2022, 12:27 »
https://www.ibm.com/cloud/learn/what-is-artificial-intelligence
Надявам се тук да има достатъчно и разбираема информация. AI - Artificial Intelligence (ИИ на български).
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8768
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #8 -: Feb 03, 2022, 13:35 »
AI/ИИ ще рече "Изкуствен интелект"?

Ник, караш ме да си навлека гнева на Ремотех, който е нещо като религиозен фанатик на тази тема.

ИИ е нищо друго от статистика при това счупена. Работата е там, че компютрите са „точни“ машини. Предполага се, че винаги на една задача дават един резултат и той е „точен“. ИИ е начин да се дават нарочно грешни резултати. На това му се било казвало „мислене“ и „творчество“. Обаче понеже тези резултати не могат да са случайни, макар да не са скриптирани, са сложени в граници. Кой ги поставя? Тоя дето пише софтуера. Математически се наричат тегла, а маркетингово го наричат „самоубочение“. И какво сега? Дупка във водата.

Както казва известният Стилгар — като гледам прахосмукачката си, се успокоявам, че Skynet няма да настъпи никога.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #9 -: Feb 03, 2022, 13:43 »
AI/ИИ ще рече "Изкуствен интелект"?
Казват му изкуствен интелект, но е на светлинни години от интелигентността. По съществото си е начин за сравнение и оценяване на статистически модели. Правиш си алгоритъма, предоставяш му много, ама наистина много ( колкото ти е възможно ) статистически данни, които може да обработи и той започва да ги сравнява. След това от това вади модел. Ако предвижданията на този модел съвпадат с голяма точност на действителността или на нещо предстоящо или пък да речем предскажат с голям процент някакво събитие, за което си нямаш на идея, как по друг начин да го предвидиш, значи моделът работи и можеш да продължиш да го зареждаш с данни, за да стане по-точен или да пробваш да го поосъвършенстваш - да промениш малко начина, по който се обработват данните, с които го захранваш.
Ето това наричат искуствен интелект. Но това нещо не е способно на абстракции. Не е способно да се справи с нищо, което не пасва на модела. Или пък ще се обърка яко, ако започне да получава много различни данни - ще му се счупи моделът.

@ray казва, че по принцип съм прав, но  аз зная, че съм прав. Дори няма нужда да наричаш вируса ( понеже споменахме първо него като пример ) някак. Подразбира се от контекста, за какво говориш. Можеш две кавички просто да сложиш на мястото, където го споменаваш или напълно да го изпуснеш.
Съответно, ще им ес наложи да променят модела така, че да засича нещо съвсем друго, за да хванат това, което искат. Но това нещо друго е изключително трудно да опишеш на машина. Както казах, те не са способни на абстракции и не знаят, какво е контекст.
Освен това, какво ще се случи, ако съдържанието на новинарски сайт е набутано в блокчейн? Ще трябва да се променят всички статии преди това, чак до първата или иницииращия блок, за да не го счупят. А в този блокчейн могат допълнитеелно защити да се сложат. И какво ще направят? Ще забранят домейна? Ще блокират сървъра? Ма съдържанието е в блокчейн и части от него или целия могат да се притежават от кого ли не. Та винаги ще имаш достъп до това съдържание.

Тази работа с автоматичната цензура не виждам, как ще стане. Трябва тотално да спрат мрежата, че да попречат на хората да споделят информация. А и това няма да сработи, защото хората могат да си направят меш мрежа. Ще трябва да спрат електричеството, за да спрат разпространението на каквото и да е.  О, ма то имало слънчеви панели. Поне за захранване на меш мрежата ще стигне.

Гогата ме изпреварил.  [_]3
« Последна редакция: Feb 03, 2022, 14:17 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #10 -: Feb 03, 2022, 15:41 »
Цензура е също и когато Гугъл слага най-отгоре в резултатите на търсенето каквото те решат и не ти показват неща които те са решили, че не са важни. Може и да са там данните на 2456789-тата страница - иди си ги намери. Или Амазон като ти пробутва стоки втърсенето, които те са решили.С ИИ се манипулират и филми - като оцветяване на филми (иди разбери дали цветовете са точно такива или са измислени), или се модифицират/изтриват сцени във филма.
А ИИ си е интелект, ама изкуствен - като вибратора.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8768
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #11 -: Feb 03, 2022, 15:49 »
Цензура е също и когато Гугъл слага най-отгоре в резултатите на търсенето каквото те решат и не ти показват неща които те са решили, че не са важни. Може и да са там данните на 2456789-тата страница - иди си ги намери.

В това отношение Гългъл са за похвалване. Това е може би, защото е практика от преди мотото им да стане — Be evil! Та практиката е всеки месец да дават доклад, какво и защо е цензурирано. Друг е въпроса, че не познававм човек (мен включая), който да ги чете.

Но на теория дори Гългъл да са махнали нещо, пак можеш да го откриеш във въпросните доклади.

п.п. Правил съм си опити с Тубата и там никога не дава повече от 165 стр. с резултати. Но в самия Гългъл не съм го пробвал, колко е лимита.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3194
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #12 -: Feb 03, 2022, 17:12 »
Ха-ха

1. Засега ИИ е изграден по човешки образ и подобие та познайте дали и на човек не му се 'счупва' алгоритъма при много и разнопосочни данни
2. Засега ИИ Може да обработва много повече данни и по-бързо и човекът изостава - справка прогнозата за времето
- бай Пешо бакалина,  дето много познава - Утре или ше вали или няма да вали
- прогнозата за времето - Утре м/у 5 и 6 вечерта с възможности за кратки превалявания или пък другата седмица се задава арктически щорм запасявайте се /с тоалетна хартия/
3. И човекът така е започнал преди 8-9 млн г /наскоро намериха няколко зъба с корени а животните нямат кореноваа система там - нейде из Чирпанско и преди това в днешна Гърция та го кръстиха гръкопитек/ та развитието на човека е започнало с мутация на един/ни ген/и контролиращ/и размера на големия дъвкателен мускул който захваща долната челюст който е бил огромен, та мутацията го смалява значително и дава възможност на мозъка да се разрасне и.... отначало и тия хора не са знаели какво да правят с възможността за обработка на повече информация но с времето... и ето ни тук 9 млн г по късно

4. Верно още е мъниче ИИ но да му дадем и на него 8-10 млн г развитие и пак ще си говорим

5. Засега е AGI /т.е. още си го отглеждаме по наш тертип/ когато стане синтетичен AS I  /ИИ да създава ИИ/ тогава почва веселбата - и тук любимия пример на оная гад по извевестен още като 3-вейката със конкурса за космическа антенка където ИИ победи с най-грозната но и най-малка и най-лека антенка щото всеки мм и всеки грам тегло е от значение за полезния товар на ракетата.


П.П. наскоро гледах у тубата едно клипче - ами ИИ кара по-добре от повечето шофьори които познавам. За съжаление не мога да изровя линка но там пича се возеше на едно от ония таксита дето сами се карат без жив човек да ги кара /като дедо поп дето карал без ръце щото господ му бил на волана/ та решил да се снима за всеки случай ако нещо го претрепе ИИ та да го съди  :P та там бая се зачудих на едно место бе защо намали тая кола направо спря 1-2 дистанции след предния, а то каква била работата - в целата тарапана по центъра /на голям град/ да види че 2-3 коли по-напред отдясно има едно свободно място за паркиране и предния верно успя да си направи паралелното паркиране. Т'ва не виждам как ще стане у нашенско, почти никой шофьор не мисли за оне пред него зад него и въобще за другите на пътя ама като го сечат него (я за пракиране а на ляв/десен завой или излизане на главна улица) и почва да псува като тираджия.

Мдааа а в бъдеще ще е още по-лесно, защото за няколко мс преди катастрофата двата шофьора /ИИ/ ще обменят данни кой накъде да завие та да се разминат (като при самолетите - секи знае при сблъсък на коя посока да завие) - ап ри хората още е на късмет ако и двамата завият  в една посока пак следва сблъсък. Въобще си мисля че ако всичките коли се карат от ИИ ще е по-безопасно, макар че то ако всичките доставки са по дроновете няма да се налага да се кара всеки ден до мола и обратно па с маски - я па ше си пратя дрона/ИИ-то он мое и без маска (както казал шопът)  :P само ще го изкъпя като се върне  ::)

и вицът на деня:
- Разгневени граждани на кв."Столипиново" и кв."Факултета", питат колко време още трябва да си мият ръцете?
https://bntnews.bg/news/biseri-v-socialnite-mrezhi-za-koronavirusa-1044883news.html
« Последна редакция: Feb 03, 2022, 17:41 от remotexx »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #13 -: Feb 03, 2022, 17:50 »
Съответно, ще им ес наложи да променят модела така, че да засича нещо съвсем друго, за да хванат това, което искат. Но това нещо друго е изключително трудно да опишеш на машина. Както казах, те не са способни на абстракции и не знаят, какво е контекст.

Стрелям на посоки...ама много на посоки....И нищо не вдявам от статистики (и вероятности) :'(
Оначе това HMM - Hidden Markov Model ми се струва точно математическия модел за откриване на контекст-а. Може и да не съм прав, но на такова ми мирише.. ако знае някой повече по темата..... ::)
Нарочно пускам руската версия на википедия, че е по простичко обеснено, не че точно е руско името.
https://ru.wikipedia.org/wiki/Скрытая_марковская_модель

А тези HMM много ги ползват в машинния превод на езици - като Гого Преводача.
https://en.wikipedia.org/wiki/Hidden_Markov_model
« Последна редакция: Feb 03, 2022, 18:19 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #14 -: Feb 03, 2022, 18:30 »
HMM си остава статистически модел. Ако нещо излиза извън този модел, то не може да се обработи коректно. Там е проблема на машините в момента.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.