Автор Тема: Спецоперация и мир  (Прочетена 29100 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8768
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Спецоперация и мир
« Отговор #600 -: Sep 18, 2022, 12:13 »
П.П. Файър, не знам откъде идва "дюшеш", предполагам, е турска дума, но не е "две шест"- "две" на турски е "икИ", а шест е "алтЪ". Предполагам, играеш табла, аз рядко, даже пробвах срещу компа, но досега винаги ме е бил :)

Като дете много съм играл табла, тапа и дюлбара. Това бяха известни игри. Като студент също чаткахме, макар бридж-белота да беше много повече на мода. Рекорда ни е 25 часа. А специално в моята компания шахмата беше особено на мода, защото имахме няколко брилянтни играча (не бяха гросмайстори де, макар единия веднъж да беше бил такъв от примерно сто партии).

По-късно, когато децата бяха малки, също сме ги учили на разни настолни игри, включително табла. Но после компютри, телефони…

Мога да потвърдя, че дюшеш наистина означава две шестици. Не знам, на какъв език е. Ясно помня, че го имаше във втория том на бай ти Ганя. Там имаше и други известни термини като епици (единици). Имаше и напълно неизвестни. Например джор джар, което е четири и едно, и е добър зар за капия. Самата дума капия е турска. В моя град има запазени няколко капии.

Но думата ми е, че в моето копие на книгата всички тези термини подобни на дюшеш бяха отбелязвани под линия като турцизми. Ганьо завръщайки се у нас доста се занимава с табла и в началото на книгата непрекъснато има подобни изрази.

Въпроса е, че трудно ще намеря моето копие на книгата, евентуално да го снимам, защото е нещо, което съм чел като ученик. Дори не помня, от кога е изданието. Но би трябвало да е от края на осемдесетте.
« Последна редакция: Sep 18, 2022, 12:16 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8768
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Спецоперация и мир
« Отговор #601 -: Sep 18, 2022, 12:22 »
   Дори реактивно-дистанционните не могат да отрекат,че съвкупната мощ
на Русия и Китай е по-голяма от тази на изпедерастения "хегемон"...

Не съм реактивен, най-много да съм радиоактивен. Но пък имам дистанционно на телевизора.

Та аз ще потвърдя, че количеството оръщие на САЩ е много повече (в пъти) от съвкупното на КНР и РФ. На всичкото отгоре, това е обществена информация и би трябвало да могат да се намерят източници.

Но реално това нищо не значи. Стигне ли се тези трите или поне две от тях да се бият по между си, свят няма да има. Преди двадесетина години телевизионния канал Hallmark имаше прекрасен филм по темата, какво би се случило, ако Китай и Америка се сбият. А Китай е най-„слабия“ от трите.
« Последна редакция: Sep 18, 2022, 12:27 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3067
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Спецоперация и мир
« Отговор #602 -: Sep 18, 2022, 12:58 »
Да, дюшеш са двете шестици, дюбеш- двете петици (тук има по-голяма близост, "беш" е "пет" на турски). "Джор" вероятно е изкривено от турското "дьорт"- означава "четири". Бай  Ганя не съм го чел от ученическите си години. Сещам се, че и в изборите на бай Ганьо имаше доста турцизми- примерно бюлетини "юч-кюшелии", "юч" - "три", "кьоше", или "кюше" - ъгъл, т.е. сгънати на триъгълник бюлетини.
Аз имах предвид, че "дюшеш" буквално не означава на турски "две шестици". Тапата ме кефи най-много, от трите игри. Вариантът "дюлбара" при нас (Варненско) му казват "гилбара".
Капия идва от турското "капЪ" (врата). Гледал съм снимки на видинските крепостни врати и кулите им, но никога не съм бил в твоя град.
Хубав неделен ден!
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Спецоперация и мир
« Отговор #603 -: Sep 18, 2022, 13:33 »
   Дори реактивно-дистанционните не могат да отрекат,че съвкупната мощ
на Русия и Китай е по-голяма от тази на изпедерастения "хегемон"...

Не съм реактивен, най-много да съм радиоактивен. Но пък имам дистанционно на телевизора.

Та аз ще потвърдя, че количеството оръщие на САЩ е много повече (в пъти) от съвкупното на КНР и РФ. На всичкото отгоре, това е обществена информация и би трябвало да могат да се намерят източници.

Но реално това нищо не значи. Стигне ли се тези трите или поне две от тях да се бият по между си, свят няма да има. Преди двадесетина години телевизионния канал Hallmark имаше прекрасен филм по темата, какво би се случило, ако Китай и Америка се сбият. А Китай е най-„слабия“ от трите.
САЩ не разполагат с повече оръжие. Не зная, от къде може да си го взел това. Съвсем наскоро ROSI се бяха изказали, че амунициите и оръжието, което използват руснаците в Украйна могат да го произведат за месец. Същото количество САЩ могат да произведат за три години. Има и други публикации по въпроса, че точно промишлената немощ ( неточна дума, но друга не ми хрумва в момента ) на САЩ, ще бъде причина за загубата им в следващата война. Байдън наскоро обяви някакъв Еmergency authorization act, с който се набляга на необходимостта ресурсите да се пренасочват към военната промишленост за сметка тази за нуждите на цивилното население на страната. Което може би означава, че изпитват сериозен недостиг или прекъсване на снабдяването с някои жизнено важни ресурси. Със сигурност, не могат да издържат да поддържат война Тайван при евентуален конфликт с Китай. Просто ще ги изоставят. Настрана проблемите с логистиката на такова разстояние.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Спецоперация и мир
« Отговор #604 -: Sep 18, 2022, 15:32 »
Хайде да пишем за история когато се случи.
А 4кб - що не гледаш срещата, вместо да си пишеш свободни съчинения на тема: Какво ми се искало да стане.
А, американците как нямали оръжие - видяхте един джавелин и направихте генерални изводи. Те дори отказват да вкарат сериозно оръжие в Украйна и това е официално. И от кога количеството оръжие превъзхожда качеството (освен в циганските мелета).
Представете си какво друго имат, каквото блядките и жълтите оше не са сънували, камо ли да копират.
Рашките дори тактиката им е от ВСВ, а се чудете откъде украинците извадиха тази тактика (не може ли да свържете две и две).
А и не знам защо си мислите, че Русия е изяла вниманието и ресурсите
на американците изцяло, а и си нямате както личи какво точно става в Китай (на умряло куче нож да вадиш).
Не знам кой с поне 2 грама мозък, вече ще иска да купи руско оръжие.
Не ми казвайте, че не сте разбрали, че вече се иска и оставката на Путин, макар и все още плахо, щото продължават висшите по властта да скачат от балконите и да им се взривяват колите.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Спецоперация и мир
« Отговор #605 -: Sep 18, 2022, 16:03 »
Какво качество?! Караш ме да се смея.

Понеже спомена Javelin: https://eurasiantimes.com/us-anti-tank-missiles-are-misfiring-in-ukraine-javelin/

Тази проста графика hit/miss ratio виждаш ли я? В жълто и синьо. От всеки единадесет изстрела, осем пропускат целта.
Нищо чудно, че украинците настояваха за още ракети от тези.  ;D


А и понеже сега отново го чета, че го позабравих това, оказва се, че ефективната стрелба е на два пъти по-малко разстояние, отколкото го рекламират.

По-надолу на снимката има една ракета в начална фаза на изстрелване. Това на нея алуминиево фолио ли е или тиксо?

А най-накрая е споменато и това, за което съм писал по-нагоре. Проблеми с количеството продукция и невъзможността да постигнат зададените бойки поради ред причини.
« Последна редакция: Sep 18, 2022, 16:19 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3067
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Спецоперация и мир
« Отговор #606 -: Sep 18, 2022, 16:48 »
Защото са много хубави, евтини и надеждни американските оръжия, трябваше да разпалят поредната война (този път в Европа и не само заради нуждата от пазар за оръжията), че да прелеят милиарди от бюджета в оръжейната  индустрия и да осигурят "пазар" за продукцията й (и комисиончета за политици).
Тука не разбрах кой от кого копира, но руснаците имат работещи хиперзвукови ракети, например. За разлика от американците:
https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-06-30/us-hypersonic-missile-fails-in-test-in-fresh-setback-for-program

Съгласен съм, че не трябва да пишем историите, преди да са се случили.

П.П. А че има рискове от изчерпване на американските налични запаси от боеприпаси и оръжия, които трудно ще бъдат възстановени до нормативните нива,  си го казват и те:
https://www.csis.org/analysis/united-states-running-out-weapons-send-ukraine

« Последна редакция: Sep 18, 2022, 17:11 от Nik123 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8768
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Спецоперация и мир
« Отговор #607 -: Sep 18, 2022, 20:41 »
Не мога! Просто не мога!

Всеки ден получаваме новини смятани за невъзможни.

Туко що сготвих една импровизирана кавърмичка на децата и седнах да погледна телеграмните герои. И… какво видяха очите ми?!

Днес е имало боеве… в центъра на Херсон.

Просто не вярвам, какво им става на руснаците. Температура ли имат в Кремъл? Болни ли са? Да си пият витамините и да си налягат парцалите, че станаха за смях не на кокошките, а на скелетите на динозаврите в музея.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3067
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Спецоперация и мир
« Отговор #608 -: Sep 18, 2022, 20:51 »
Полицията, или каквото е там в Херсон, е ликвидирала някаква диверсионна група. Така пишат руснаците. Украинците пишат, че руски части се стреляли помежду си. Второто не го вярвам (П.П. - защото според мен, руските военни нямат причини да се стрелят взаимно), за първото вече има достатъчно основания да се случи- украинците от известно време се активизираха на тема саботажи и нападения в тила на врага, логично да се активизират в неутрализирането им и руснаците.

П.П. Не е първия случай в Херсон. И не само там.
« Последна редакция: Sep 18, 2022, 21:02 от Nik123 »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3194
    • Профил
Re: Спецоперация и мир
« Отговор #609 -: Sep 18, 2022, 21:22 »
Айде и зивънземинте /се/ намесиха

https://eurasiantimes.com/aliens-hovering-over-ukraine-kyivs-main-observatory-says-countys-airspace/

интересно само що щът тука ами не идат на - World’s First ‘Interplanetary Defense’ Test
https://eurasiantimes.com/nasa-2-weeks-away-from-worlds-first-interplanetary-defense-test-dart/

П.П. Айде скоро и пилотите на ББД и помощи за безработни ще минават - скункса ще ги остави без работа
Skunk Works just launched ‘Project Carrera.’
https://eurasiantimes.com/us-launches-pathbreaking-concept-that-aims-to-reshape/
ББД - Безусловен Базисен Доход
..колко ли (още) време ше изтърпи ИИ разни човечета да му се пречкат
« Последна редакция: Sep 18, 2022, 21:26 от remotexx »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3067
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Спецоперация и мир
« Отговор #610 -: Sep 18, 2022, 21:28 »
Тука я ще ги напием, я ще ги набием ивънземните, като ония френски ли бяха, парашутисти.. някой нашенски DART Вейдър с кривак..
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Спецоперация и мир
« Отговор #611 -: Sep 19, 2022, 04:00 »
Ама разбира се руснаците се самоубиват на фронта, както и си самовзривяват танковете, та чак им хвърчат куполите (то затова опряхме до Т62, а най-новите руски танкове дори не стигнаха до украйна).
Вие младежи живеете в някаква съветска реалност отричайки всичко.
Харков го напуснали на добра воля, и не бягали, ами се прегрупирали. Дори любимия ви фюрер потвърждава че има проблеми, ама вие не.
Шокиращото е, че даже в този форум ви накараха да смените името на темата с полит коректно такова (ех тези руски 4000лв.)
Чудих се как така след изчезването на рекламите на сайта, собствениците си плащат сметките, като сайта е безплатен, ама взе да става ясно.
https://ca.godaddy.com/domain-value-appraisal/appraisal/?checkAvail=1&domainToCheck=linux-bg.org
този домеин трябва да се плаща вяка година, а има и хостинг и съпорт...етц.
« Последна редакция: Sep 19, 2022, 04:05 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Спецоперация и мир
« Отговор #612 -: Sep 19, 2022, 06:44 »
Има нещо за което рядко се споменава, какво е слабото място на високоточните оръжия ?
То е в тяхната зависимост от сателитите и GPS-системата, без нея всички високоточни (и много скъпи) оръжия стават безполезни. А сателита е практически почти безащитен.

А какво ще прави една съвременна армия ако изчезне интегрираната компютърна система за навигация, насочване, координиране и какво ли още не ?

Матрицата се раздели, които искаха могат да живеят в Сион, другите си остават в новата (вероятно ъпгрейдвана) версия на една нова Матрица.
Както се каза във филма "Най-важното е кой контролира машините и с каква цел".
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8768
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Спецоперация и мир
« Отговор #613 -: Sep 19, 2022, 08:11 »
Шокиращото е, че даже в този форум ви накараха да смените името на темата с полит коректно такова (ех тези руски 4000лв.)

Лично аз казах публично, че ако някой ми дава четири бона месечно, то ще получи възхваляване не на Путя, ами на Ким Че Ун. Работа, като всяка друга.

Само дето малкитре рибки винаги го правят безплатно, а ако им се плаща е нещо от сорта 20 ст. на дума, точно като простит…, журналистите, де. Щото реално това си е журналистика.

Няма четири бона. Може да има четири милиона или четиридесет милиона, но те в никакъв случай не стигат под формата на четири бона до драскачите.

=*=

Името на темата е сменено лично от мен по предложение на най-големия русофоб във форума. Забележи, че имам себе си за русофил. Направено е в името на плурализма.

Доколкото аз разбрах идеята… правим го с надежда проклетата война да спре. Не може това безобразие да продължава.

Що се отнася до термина спецоперация, ами то и КТБ беше „под особен надзор“. Политиците обичат да си измислят думички.

Чудих се как така след изчезването на рекламите на сайта, собствениците си плащат сметките, като сайта е безплатен, ама взе да става ясно.
https://ca.godaddy.com/domain-value-appraisal/appraisal/?checkAvail=1&domainToCheck=linux-bg.org
този домеин трябва да се плаща вяка година, а има и хостинг и съпорт...етц.

Не знам, какво точно ни показваш с тези примерни $260. Те са примерни. Освен това Славей Караджов е състоятелен човек, като за отечеството ни. Това са му парите за бензина тази седмица. Домуването е безплатно на приятелски начала. Машината е старичка.

И на всичкото отгоре Go daddy е враг на човечеството не по малко от Amazon, Apple, Tesla и M$.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5233
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Спецоперация и мир
« Отговор #614 -: Sep 19, 2022, 08:41 »
Ей, сега хептен няматхора за войската тез рашъни.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.