Автор Тема: Software RAID 0  (Прочетена 4064 пъти)

Constantinff

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 98
  • Distribution: Убунту Кармик
  • Window Manager: Гном
    • Профил
Software RAID 0
« -: Oct 13, 2010, 16:23 »
Инсталирам последното убунту 10.10 и имам 2 еднакви харддиска.
Намислил съм от двата харда да отделя по един партишън и да ги сложа в software raid 0 , който ще е за системните файлове. Останалото свободно място от двата харддиска да бъде в стандартни партишъни без raid.
Въпроса ми е , ако случайно нещо стане с файловата система, някой от хардовете или райда, ще ми се запази ли информацията която е на двата партишъна, които не са в raid ?
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Software RAID 0
« Отговор #1 -: Oct 13, 2010, 16:27 »
Инсталирам последното убунту 10.10 и имам 2 еднакви харддиска.
Намислил съм от двата харда да отделя по един партишън и да ги сложа в software raid 0 , който ще е за системните файлове. Останалото свободно място от двата харддиска да бъде в стандартни партишъни без raid.
Въпроса ми е , ако случайно нещо стане с файловата система, някой от хардовете или райда, ще ми се запази ли информацията която е на двата партишъна, които не са в raid ?
Да, но недоумявам каква е целта на RAID0
Активен

0x2B|~0x2B

Constantinff

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 98
  • Distribution: Убунту Кармик
  • Window Manager: Гном
    • Профил
Re: Software RAID 0
« Отговор #2 -: Oct 13, 2010, 17:14 »
Ами системните и част от не важните файлове да бъдат на райд, и да работи малко по бързичко.
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Software RAID 0
« Отговор #3 -: Oct 13, 2010, 17:22 »
Ами системните и част от не важните файлове да бъдат на райд, и да работи малко по бързичко.

Че съм тъп, тъп съм - ама RAID не се ли прави от цели хардове, к'ви са тия партишъни???
PS: А-а-а той бил софтуерен... Ама пак не разбирам. Някой, ако може да поясни...
« Последна редакция: Oct 13, 2010, 17:24 от backtolife »
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Software RAID 0
« Отговор #4 -: Oct 13, 2010, 17:33 »
Ами системните и част от не важните файлове да бъдат на райд, и да работи малко по бързичко.

Че съм тъп, тъп съм - ама RAID не се ли прави от цели хардове, к'ви са тия партишъни???
PS: А-а-а той бил софтуерен... Ама пак не разбирам. Някой, ако може да поясни...
Няма проблем да се направи RAID от партиции
Ами системните и част от не важните файлове да бъдат на райд, и да работи малко по бързичко.
Купи си РАМ памет
Активен

0x2B|~0x2B

Constantinff

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 98
  • Distribution: Убунту Кармик
  • Window Manager: Гном
    • Профил
Re: Software RAID 0
« Отговор #5 -: Oct 13, 2010, 17:49 »
Цитат на: romeo_ninov
Купи си РАМ памет
Всичко си имам, и рам-а е достатъчно ,и процесора е добре , само raid нямам ,а пък не искам да загубя някаква информация ако стане някой фал
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Software RAID 0
« Отговор #6 -: Oct 13, 2010, 17:50 »
Цитат на: romeo_ninov link=topic=39331.msg211085#msg211085
Купи си РАМ памет
Всичко си имам, и рам-а е достатъчно ,и процесора е добре , само raid нямам ,а пък не искам да загубя някаква информация ако стане някой фал
Тогава упражнението с RAID0 ми се струва безсмислено, особено за системни файлове. КОлко често се четат системните файлове от диска?
Активен

0x2B|~0x2B

nemanema

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 103
    • Профил
Re: Software RAID 0
« Отговор #7 -: Oct 13, 2010, 22:40 »
Инсталирам последното убунту 10.10 и имам 2 еднакви харддиска.
Намислил съм от двата харда да отделя по един партишън и да ги сложа в software raid 0 , който ще е за системните файлове. Останалото свободно място от двата харддиска да бъде в стандартни партишъни без raid.
Въпроса ми е , ако случайно нещо стане с файловата система, някой от хардовете или райда, ще ми се запази ли информацията която е на двата партишъна, които не са в raid ?

Не че разбирам много, но да дръпна и аз с ченгела. Какви са дисковете, че се твърди, че са с ниска производителност ? Ако са с еднакви обеми, дали са наистина еднакви ? С колко памет е машината ? Не е лошо да се спомене възможните интерфейси за свързване на дискове към дъното, за да не се пита какъв му е схемният набор.
На въпроса отговора е да. Да, но с уговорки, че знаеш какво правиш при разделянето и как дефинираш дяловете по дисковете.
Предполагам, че си прочел какво е това RAID и дали има почва у нас това животно. Защо реши, че системният дял може да се прежали ? Нали се твърди в отправеният въпрос, че се търси "малко" по-добра производителност, а при срив, ще преинсталираме ли ?
Не е ли малко по-добра идея да се направи огледало ?
Личният ми съвет към питащият е: ако проблема е четенето, по една или друга причина, да не се пренебрегва защитата ! Огледалният режим е достатъчно бърз в режим на четене, и ако не съм изкуфял тотално, при определени обстоятелства бие на производителност слепеният режим.
Активен

---=== мир и любов ===---

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Software RAID 0
« Отговор #8 -: Oct 13, 2010, 22:44 »
..... и ако не съм изкуфял тотално, при определени обстоятелства бие на производителност слепеният режим.
Всъщност не, скоростта на четене е (приблизително) еднаква, зависи все пак от типа данни, размерите на блока на стрипа, насторйките за четене от огледалото, дали са вързани на различни канали или шерват един....
П.П. Освен това не е задължително да е concatenate, както си споменал, може да е stripe
Активен

0x2B|~0x2B

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Software RAID 0
« Отговор #9 -: Oct 14, 2010, 00:03 »
Не мисля, че има смисъл от това упражнение, тъй като ядрото си кешира каквото трябва. После, риска от счупване на един от двата диска, не трябва да се пренебрегва. Иначе RAID1 масив да е по-бърз от RAID0 масив....нях. Евентуално при четене на голям брой малки файлове (демек голям брой малки последователности от блокове, пръснати по дисковете), може латентността да убива нещата...при четене на големи файлове (голям брой *почти* последователни блокове) обаче разликата ще е огромна. Дори да са PATA дискове вързани на един канал, пак има файда от RAID0, поради ред причини (примерно докато единият диск seek-ва, другият може да трансферира данни в същото време).
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Software RAID 0
« Отговор #10 -: Oct 14, 2010, 01:11 »
RAID не се ли прави от цели хардове, к'ви са тия партишъни???
PS: А-а-а той бил софтуерен... Ама пак не разбирам. Някой, ако може да поясни...

Линукският райд (md) е софтуерен райд и се прави между партишъните на отделни дискове. По гъвкаво е защото ако имаш например 2-3 диска може да направиш няколко различни райда а не само един тип райд между отделните дискове
Например за /boot raid1; за роот / системата raid5; а за някой особенно важен монтиран дял (например БД) raid6.
Ако някой е особенно умен може да направи райд между >=2 партишъни на един и същи диск >:D >:D >:D

Биоският райд пак е софтуерен райд (за MS виндовс) и се прави между цели дискове.

Иначе за скорростта и мястото всичко излиза както си е по теория.

за два диска
raid0 2 x капацитета 2 x скороста (и никава защита да данните)
raid1 1 x капацитета 1 x скороста

за 3 диска
raid5 2 x капацитета 2 x скороста

скоростта на четене наистина се дига и излиза точно колкото е X n 'sustained transfer' на отделния диск.
При запис (само за райд5/6) малко пада под X n защото трябва да се изчисляват и суммите, ама е падането много малко и е почти незабележимо. Съвременните многопроцесорни системи смятат в паралел чек сумите и то с разните му mmx/sse инструкции.

Голямо густо е да се работи с райд на десктоп/офис система. [_]3

« Последна редакция: Oct 14, 2010, 01:39 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

bombe

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Активен