Автор Тема: Въпроси за SSD диск и ESXi  (Прочетена 4378 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Въпроси за SSD диск и ESXi
« -: Nov 28, 2013, 12:48 »
Доста почетох за ссд дисковете и се изтъкват какви ли не предимства, но така и не разбрах, какво се случва като започнат да му умират клетки? До колкото разбрах, всяка клетка има определен брой цикли на презапис. Обема на диска ли се свива само или започва да създава и други проблеми? Замислям се и за инфото което е записано в тази клетка, няма ли да бъгне програмата и тем подобни?

И другия ми въпрос е свързан с вече с ESXi-то, някой ползвал ли го е със ссд диск и как се държи?
Идеята ми е да добавя 1 256ГБ ссд като datastore2 което ще се форматира с неговата си виртуална файлова система и на него да държа няколко Уиндоус ХП машинки с по 20ГБ виртуален диск, че ми дават много зор на райд масива от 4х1ТБ райд5 с евтин лси 9240 контролер. Тези уиндоуси са в мрежа и ползват данни като като мапнато устройство папка от фаловия сървър който е на масива и така да ускоря сялата система, без да се налага да купувам нов по-свестен райд контролер.
 
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Въпроси за SSD диск и ESXi
« Отговор #1 -: Nov 28, 2013, 15:32 »
Електрониката на диска се грижи за това като има дефектна клетка (различните производители по различен начин определят какво е "дефектна") да я прочете, да запише съдържанието и в служебната зона и да я маркира като "лоша". Когато повече от 30% от служебната зона се запълни започва да алармира SMART-а (което означава, че трябва да си го следиш). Аз ползвам ССД на лаптопа си с WIN 7 64 bit с чиста инсталация за уеб дизайн, php/mysql/postgresql/eclipse, premiere pro, както и за тестове на разни дистрибуции с VirtualBox, чат пак малко SeriousSam, интернет, някое филмче и така... Инсталиран е на 18.10.2012. Ситуацията с диска към момента е в прикачения файл. На този диск производителя му дава 70TB запис преди да започне да се сгъва. Можеш сам да си направиш сметка как се "изразходва" ресурса.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Въпроси за SSD диск и ESXi
« Отговор #2 -: Nov 28, 2013, 15:52 »
На мен ми казаха, когато купувах лапито, че харда е хибриден. Някакъв SATA с SSD. Но в тубата гледах как разглабят такова нещо и там харда и SSD-то бяха на различни места. От ляво и от дясно на кутийката. Казаха във видеото, че SSD-то не било закачено. Също питах човек дето се занимава с подобни сеща, не съм търсил да чета някъде, че ако е хибриден, всичко се вижда като едно. Та сега се чудя с хибриден диск ли съм или са две отделни устройства. Машината е Lenovo Y510P.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Въпроси за SSD диск и ESXi
« Отговор #3 -: Nov 28, 2013, 15:52 »
Мен ме интересува самия принцип на работа. Иначе съм скептичен, че живота му ще е колкото на механичните дискове, но ако ми изкара 3-4 години без проблеми в бързодействието му и да се скапе, мога без проблем да го прежаля.
Притеснява ме, че на скоро един чисто нов хдд Хитачи след 2 седмици работа на десктопа ми с Убунту започна да избива лоши сектори и чувствително намали производителността, а след 3 дни започна и да трака и аз още преди да започне да трака ми изпратиха нов диск, та си прехвърлих инфото, но до като дойде новия и се разтрака. А с едно друго компютърче на приятел, диска му дълго време работеше с лоши сектори и производителността му беше адски слаба и като му сложихме друг, не нов, но здрав диск и отлетя. Беше с Уиндоус 7.
Та, такива проблеми ме притесняват, щото искам да го ползвам заради голямата скорост на четене и запис, съпоставима с масив със скъп райд контролер като датастор на сървъра на който ще има виртуалки с малък обем, но доста четене и запис върху него и, ако с времето само му намалява обема докато се скапе на цяло ме устройва, но ако почне и скоростта да му пада и става лошо.

ESXi-то го форматира в негова си фаилова система и той си се грижи за него и колко правилно го прави идея си нямам. Гледам само, че показва, че датастора е нон-ссд, което ми говори, че си ги познава.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Въпроси за SSD диск и ESXi
« Отговор #4 -: Nov 28, 2013, 15:57 »
На мен ми казаха, когато купувах лапито, че харда е хибриден. Някакъв SATA с SSD. Но в тубата гледах как разглабят такова нещо и там харда и SSD-то бяха на различни места. От ляво и от дясно на кутийката. Казаха във видеото, че SSD-то не било закачено. Също питах човек дето се занимава с подобни сеща, не съм търсил да чета някъде, че ако е хибриден, всичко се вижда като едно. Та сега се чудя с хибриден диск ли съм или са две отделни устройства. Машината е Lenovo Y510P.

Това е хибриден диск в който ССД частта се ползва за кеш само и за това го виждаш като 1 диск. На скоро четох че ВД ще пускат в една кутия 2,5 инча хдд и ссд, но не хибрид и ще се ползват като два диска, на ссд да си качиш системата, а на хдд данните, но бая цифра споменаваха щото са за лаптопи в които няма място за втори диск.
Други не предлагат такава комбинация.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Въпроси за SSD диск и ESXi
« Отговор #5 -: Nov 28, 2013, 17:24 »
Е, освен да махна дивидито и да напъхам там едно 250 SSD, че май ще ми трябва. Малко обработка на аудио.  ;D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Въпроси за SSD диск и ESXi
« Отговор #6 -: Nov 28, 2013, 18:32 »
Мен ме интересува самия принцип на работа. Иначе съм скептичен, че живота му ще е колкото на механичните дискове, но ако ми изкара 3-4 години без проблеми в бързодействието му и да се скапе, мога без проблем да го прежаля.
...
Аз точно затова описах какво правя с лаптопа и за това постнах снимка с резултата до момента - за една година има 2.9 ТБ записи (при гарантирани от производителя 70 ТБ). Свалям торенти, пускам виртуални машини и инсталирам операционни системи на тях и т.н. Смятам, че ще изкара поне 5 години този диск.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Въпроси за SSD диск и ESXi
« Отговор #7 -: Nov 28, 2013, 18:40 »
Благодарско! Остава сега и някой да има наблюдение как се държи и ESXi-то с тях. 
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Въпроси за SSD диск и ESXi
« Отговор #8 -: Nov 28, 2013, 20:06 »
Всички Флаш устройства имат алгоритъм наричан Wear leveling

Това го превеждам като 'разпределение на износването'. С други думи фирмуерa на диска постоянно следи в кои клетки се пише най много и през определено време ги сменя с други по-здрави клетки от диска, които не са били толкова натоварени. Такова въртене се прави непрекъснато и е невидимо за потребителя. Например клетките стоящи по ФАТ-а постоянно се дращат и ако диска не прави такова ремапване, ще си замине изключително бързо.

Сега този Wear leveling няма нищо общо с процедурата когато умре клетка. тогава диска ги замества от резервни клетки. Ама и когато те свършат .....




 
« Последна редакция: Nov 28, 2013, 20:15 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.