Автор Тема: Инсталиране на Линукс  (Прочетена 2949 пъти)

SSH

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Инсталиране на Линукс
« -: Mar 26, 2013, 20:00 »
Зравейте , имам сървър ДЕЛЛ х2 Интел Хеон.В момента е на ХП , ще ми кажете ли коя система да му сложа?Ако може точен линк на исо файла...И най големият ми проблем е как да оправя да пуска флашката за да започне инсталирането благодаря ви много.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Инсталиране на Линукс
« Отговор #1 -: Mar 26, 2013, 20:08 »
Това звучи много приятно (не съвсем благородна завист). Ами доколкото знам деловете и те лицензират редхатите. Слагай цента и се не бой. Макар на единственият Дел дето ми нападна да нахаках Дебиан и да нямах никакви проблеми ни със скъзито, ни с друго.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

SSH

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Re: Инсталиране на Линукс
« Отговор #2 -: Mar 26, 2013, 20:09 »
Ако може точен линк за версията??И малко помощ за изкарване на инсталацията..
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Инсталиране на Линукс
« Отговор #3 -: Mar 26, 2013, 20:24 »
Ха-ха, трудно ли се намира секцията за теглене?

Ами ето ти една директна връзка:

http://mirror.telepoint.bg/centos/6.4/isos/i386/CentOS-6.4-i386-minimal.iso
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

SSH

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Re: Инсталиране на Линукс
« Отговор #4 -: Mar 26, 2013, 20:28 »
Евала.Преди инсталирах без проблем 1 версия линукс.Но сега не мога да изкарам самата инсталация?Какво ли не правех, ако може да ме посъветваш как точно да я изкарам.Рестартирам , влизам в менюто нагласям да зарежда флашка и нищо  ???
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Инсталиране на Линукс
« Отговор #5 -: Mar 26, 2013, 20:31 »
Не знам какви си ги вършил. Как така инсталира „без проблем“. Какво и как инсталира? И после, как така не може да влезеш? При пускане на компютъра не те ли пита, коя ОС искаш да заредиш?

Какво точно има тук външната памет? Записвал си някакво живо дистро ли какво? И bios не ти дава да заредиш от него ли? Каква грешка вади?

По дяволите чувствам се като чичо Стил, когато обяснява на майка си, как да си види новите писма в пощата.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Инсталиране на Линукс
« Отговор #6 -: Mar 26, 2013, 21:33 »
Яяя да започнем отначало. Искаш да инсталираш Линукс на флашка от CD/DVD или искаш да инсталираш Линукс на харддиска от флашка?
Активен

jivoj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Re: Инсталиране на Линукс
« Отговор #7 -: May 08, 2013, 18:13 »
  инсталирането на линукс е лесна работа ако си на win xp и неприятна дейност в присъствието на win7.
   говоря по този начин, защото съм успявал .имам нищожни опитности с компа . инсталирал съм и ползвал ubuntu и mandriva.
   сега опитвам по същите стъпки но без успех . машината е по-добра , за съжаление ОС е друга.
съществува ли полващ линукс ,който да опише в къси изречения алгоритъма на инсталацията ?
  без да допълва с вероятности, колкото може по-кратко .
  и по възможност употребените  специални изрази и жаргони да ги съпроводи с превод за първолаци в комп. област.
  само да се намерят желаещи да разкажат за своя опит ,за избраната от тях версия ,на тяхната кокретна машна .
  така помоща няма да е на" кръпки " а идеята  ще има гръбнак .
  не вярвам само на мен да ми трябват знания "втора употреба".
Активен

villynull

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
    • Профил
Re: Инсталиране на Линукс
« Отговор #8 -: May 08, 2013, 19:26 »
В най-общ вид начинът на инсталиране на каквато и да е ОС, а не само на Линукс, е следният:
1. Записваш .iso образът на CD/DVD/USB Flash. Обаче го записваш като такова за autorun (да се стратира при пускането на компа), а не само да качиш .iso файла като обикновен фаил. Това става с ред вградени или отделни приложения в различните системи. Напр. Nero, InfraRecorder (за CD/DVD под Windows), Universal USB Installer и др. Имат алтернативи и за Линукс. Windows 7 може директно да запише образа на CD/DVD. Просто с десен бутон на него и "Burn image". Има и Xboot - позволява запис на няколко .iso образа на един DVD/CD/USB носител. Просто си избираш кое да boot (да стартира).
2. От BIOS-а си настройваш да ти boot първо съответното устройство. В различните БИОС-и се влиза с различни клавишни комбинации при различните модели компютри. В БИОС можеш да влезеш само след рестарт на компа и с натискането на съответните клавиши. В най-общ вид копътърът boot-ва твърдият диск при нормална работа. Можеш в БИОС да му зададеш преди твърдия диск дали да не буут нещо друго. В случая това, което ни трябва на нас. На същия принцип са LiveCD (живите образи). Записани върху DVD/CD/USB, могат да функционират без инсталация просто от съответния носител.
3. Различните системи имат различни вградени инсталатори. Едни с графика, други без. В общи линии, мисля... Хм.. Сега си поизтърках писаното, че се овлякох. Обезателно трябва да намериш информация за дяловете (partitions). Сиреч какви видове са, с какво се характеризират, файлови системи и т.н. Та с всяка съвременна ОС можеш да си делиш, сливаш дяловете и т.н. За предопчитане е вместо да триеш целия диск и да качваш на него една ОС и той да е един дял само.
 В общи линии това е философията.
П.С - на някои лаптопи като моя не ще да буутва флашката от двата десни порта, а само от левия. Ако не ти я показва в БИОС-а, мушни я в друго портче.
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 609
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: Инсталиране на Линукс
« Отговор #9 -: May 08, 2013, 20:42 »
@jivoj проблема ти , мисля , не е в 7-цата , а в това , че ВЕЧЕ имаш (предполагам) 4 основни дяла . Броиш ли системния на 7 .
Активен

jivoj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Re: Инсталиране на Линукс
« Отговор #10 -: May 09, 2013, 10:37 »
 
 malin1 ,здравей

 разкрит съм. да монтирах втори hdd . сега имам 6 дяла ntfc . правих опити да инсталирам  и на C: и на F: .
 имам два въпроса :
 от къде се избира etx3 efx4 файлова система за дяла на който ще инсталирам линукс ?
 да намаля броя на дяловете или  има  начин да кача линукс при това положение ?
 
Активен

villynull

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
    • Профил
Re: Инсталиране на Линукс
« Отговор #11 -: May 09, 2013, 14:12 »
Ето едно видео как се инсталира Убунту. http://www.youtube.com/watch?v=ba9Wv-XU_4M
Според мен трябва да увеличиш дяловете, а не да ги намалиш. Ако ще си ползваш Уиндоуса, така нареченият според уиндоуското деление дял D: можеш да го разделиш. Във видеото е показано как се изтрива дял и как се прави нов. Триеш целия D: и правиш поне 3 по-малки. Един за линукса (ок. 10-20ГБ или колкото искаш), един за SWAP (във видеото не е показано как се прави, защото го има от по-стара инсталация. Та този СУАП според зависи от РАМ-та можеш да му зададеш ок. 2-3ГБ. И вместо ext4 слагаш swap на дяла). После останалото пространство от изтрития диск можеш и да не го пипаш, ако искаш да го ползваш под Уиндоус. Инсталираш така линукса, после с вградениа в Уин-а инструмент можеш от останалото празно място да си заделиш един NTFS дял. Така ще можеш да го ползваш и от линукса, и от уина. Ако пък през линукса го направиш, не съм сигурен дали нямаше програми за Уин, които отваряха ext2 и/или 3.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Инсталиране на Линукс
« Отговор #12 -: May 09, 2013, 15:25 »
Ако ще си ползваш Уиндоуса, така нареченият според уиндоуското деление дял D: можеш да го разделиш. Във видеото е показано как се изтрива дял и как се прави нов. Триеш целия D: и правиш поне 3 по-малки.
Това хубаво, ама да уточним какво става с данните от това D... По принцип ntfs дял може да бъде намалян (разцепван), даже почти винаги е без проблеми (ако се действа с малко мисъл).

Но, тъй като се искат кратки решения на въпроса, най-добре е човек, който идея си няма как ще завършат нещата, преди да почне да си преправя дяловете по харддиска да си направи копия на друго устройство (диск, външен диск, флашка, CD/DVD) на всички файлове, които счита за важни.
Активен