Автор Тема: iptables забравя НАТ-а  (Прочетена 9072 пъти)

KPETEH

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 584
    • Профил
Re: iptables забравя НАТ-а
« Отговор #15 -: Apr 21, 2014, 13:11 »
Никъде не съм твърдял, че са на един интерфейс.

eth0 - Inet provider
eth1 - 168.0.0/24
eth2 - 168.142.0/24


Код:
echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward
echo 0 > /proc/sys/net/ipv4/conf/all/accept_redirects
echo 0 > /proc/sys/net/ipv4/conf/all/send_redirects
echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/tcp_syncookies
echo 0 > /proc/sys/net/ipv4/conf/all/accept_source_route
echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/icmp_echo_ignore_broadcasts
sysctl -n

Ще пробвам с правилата, които си описал въпреки, че ме съмнява. Тук по-скоро е нещо на ниво ядро според мен.
Така и така скоро не съм обновявал ядрото ще пробвам и това после...

Не мога да разбера хем искаш да ти помогне някой и в същото време не показваш всички правила в кода който си показал в пейстбин не сме гадатели разбираш ли.
Веднага мога да ти дам цял скрипт за рутиране и то точно за слакуер, ако ще и с 50 вътрешни мрежи да е, но не е там въпроса.
Имам 2 слакуера 14.1 и работят без грешка изпълняват различни функции и се справят перфектно и няма такива филми да ми трият правила и пр. особено пък за iptables.
И един въпрос има ли kernel-headers инсталирани, въпреки че не вярвам да е от това ?
Активен

Най-добрата страна на алчността е способността и да стопява коефициента на интелигентност дори на най-умния човек.

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Re: iptables забравя НАТ-а
« Отговор #16 -: Apr 21, 2014, 13:58 »
Ъъъ извинявай ама правилата съм ги показал 1/1 [_]3
Искаше sysctl - давам го. Аз не намирам причина обаче нещо там да прави проблеми и за това и не съм го показвал предния път.

В правилата никъде не съм задавал вътрешни интерфейси защото не е нужно...
Всъщност това с рутирането и правилата не мисля, че оказва значение защото се "забравя" само едно правило от веригата и то след време >:D Как са подредени правилата по веригата не мисля, че ще е от значение освен ако няма seconds  и hitcount например. За това не съм сметнал за необходимо да ги пускам в началото.

Ясно, имаш два слака и нямам съмнение, че работят, но уви - при мен отказа и то нещо абсилютно малоумно се случва :) Не се съмнявам и в компетентноста ти, но не е нужно да се хвърлят излишни нерви според мен.

П.С. за хедърите да - kernel-headers-3.2.29-x86-1

Да пробвам ли да обновявам ядрото до 3.10.17 или да си поблъскаме главите някой ден? :)
« Последна редакция: Apr 21, 2014, 14:06 от runtime »
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: iptables забравя НАТ-а
« Отговор #17 -: Apr 21, 2014, 15:17 »
arp проблем? Имаш ли проблем с достъпа от сървъра до машината когато се скапят нещата?
Активен

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Re: iptables забравя НАТ-а
« Отговор #18 -: Apr 21, 2014, 17:38 »
Обсолютно никакъв и мисля, че го бях писал. Връзвам се на порта през телнет без проблем, а и с клиента на определения порт.
Много е шантава ситуацията  [_]3 Зора е, че не знам при какви условия го прави и кога. Както казах вече 4-ти ден няма проблем.
Запазил съм изходите на листите когато работи, а сега чакам да спре и да сравнявам. Хем ме сърбят ръцете да обновя ядрото, хем ми се иска да разбера защо се получава така и то само на това правило :) Ама ще дебна... 

Аз викам да изчезне правилото и пак да продължим темата... Че така докато работи, каквото и да правя - идея си нямам дали касае ситуацията.
Като се сгъбяса мога всякакви изходи да дам :)
« Последна редакция: Apr 21, 2014, 17:39 от runtime »
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: iptables забравя НАТ-а
« Отговор #19 -: Apr 21, 2014, 17:38 »
Тоя снорт какво може да прави? Да пише правила и да подава на ядрото какво да прави?
Аз също си мислех, че е нещо от ядрото, случва се примерно флууд или нещо некоректно и ядрото реагира по някакъв начин, подобни неща са ми се случвали, но винаги на домашния рутер и там нямам мерак да изследвам кое какво и как, сменям я карта я рам и се оправя. Е ти имаш възможност да разбереш какво е :)
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Re: iptables забравя НАТ-а
« Отговор #20 -: Apr 21, 2014, 17:46 »
Тоя snort само анализира и с barnyard2 пише в базата данни...
И мен много ме съмнява ядрото, ама ще почакам да сгъбяса да видим дали е от него, преди да го обновя :)
Активен

KPETEH

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 584
    • Профил
Re: iptables забравя НАТ-а
« Отговор #21 -: Apr 21, 2014, 18:09 »
Тоя snort само анализира и с barnyard2 пише в базата данни...
И мен много ме съмнява ядрото, ама ще почакам да сгъбяса да видим дали е от него, преди да го обновя :)

Искам да кажа че няма нерви по отношение на какво и да било извинявам се, ако така се е подразбрало, помислих си, че не си пейстнал всички правила и заради това направих забележката.
Сложи ли правилата за forward, след правилата за prerouting, които ти написах ?
Общо взето имам забележка за целия ти скрипт най-малкото всички политики са ти на ACCEPT, т.е. в случая правиш чист рутинг без да защитиш и 2-те локални мрежи, което за мен честно казано си е пълно безумие.

P.S. Това ми прилича като да имаш инсталиран windows на някаква машина с 3 мрежови карти, на който да пуснеш Internet connection sharing и след това да му спреш firewall-a, можеш ли да се сетиш какво ще се случи след това ?

Или иначе казано все едно някаква готина мацка да отиде полусъблечена в някакво негърско гето по прашки и сутиен и да тръгне да си маха първо сутиена, нали се сещаш какво ще и се случи след това .... ? 
« Последна редакция: Apr 21, 2014, 18:29 от KPETEH »
Активен

Най-добрата страна на алчността е способността и да стопява коефициента на интелигентност дори на най-умния човек.

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Re: iptables забравя НАТ-а
« Отговор #22 -: Apr 21, 2014, 19:10 »
В интерес на истината това е временно явление и не съм си играл да изграждам кой знае какъв фаеруол, тъй като машината скоро ще си заминава и на нейно място ще има друга :) Просто ми стана интересно що гърми така.
Не, не съм сложил правилата защото чакам да се сгъбяса за да разберем евентуално защо го прави :)

П.С. ако имаш нещо готово на iptables и ти се иска да го споделиш, няма да имам нищо против!
« Последна редакция: Apr 21, 2014, 19:23 от runtime »
Активен

edmon

  • Гост
Re: iptables забравя НАТ-а
« Отговор #23 -: Apr 22, 2014, 21:19 »
:) ехехех аз ти казвам, че е от слакуера, сложи ги тия правила на друг линукс и ще видиш, че съм прав :) хехехехеехех

ПС. Получава се интересна тема, особено, когато някой чел-недочел мненията почне да се чуди на очевадни неща :)))
« Последна редакция: Apr 22, 2014, 21:21 от edmon »
Активен

KPETEH

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 584
    • Профил
Re: iptables забравя НАТ-а
« Отговор #24 -: Apr 22, 2014, 23:06 »
В интерес на истината това е временно явление и не съм си играл да изграждам кой знае какъв фаеруол, тъй като машината скоро ще си заминава и на нейно място ще има друга :) Просто ми стана интересно що гърми така.
Не, не съм сложил правилата защото чакам да се сгъбяса за да разберем евентуално защо го прави :)

П.С. ако имаш нещо готово на iptables и ти се иска да го споделиш, няма да имам нищо против!

Ще дадеш ли изход от :

Код:
uname -a
Код:
which iptables
Код:
ifconfig -a
Код:
cat /etc/slackware-version
« Последна редакция: Apr 22, 2014, 23:14 от KPETEH »
Активен

Най-добрата страна на алчността е способността и да стопява коефициента на интелигентност дори на най-умния човек.

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Re: iptables забравя НАТ-а
« Отговор #25 -: Apr 23, 2014, 09:16 »
Код:
Linux novotechprom.com 3.2.29 #2 SMP Mon Sep 17 14:19:22 CDT 2012 x86_64 Intel(R) Xeon(R) CPU           E5450  @ 3.00GHz GenuineIntel GNU/Linux

/usr/sbin/iptables

http://pastebin.com/6NF5hXWk

Slackware 14.0
(Хъм останах с впечатлението че е 14.1... )
« Последна редакция: Apr 23, 2014, 09:18 от runtime »
Активен

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Re: iptables забравя НАТ-а
« Отговор #26 -: Apr 23, 2014, 18:05 »
Преди доста време от заниманията ми със Слак забелязах че трябва да се заредят някои основни модули за iptables в някой стартов скрипт(примерно rc.local) преди правилата, иначе някои правила не се зареждат при стартиране. Не помня точно кои бяха но нещо подобно на ip_firewall, ip_nat, ip_conntrack ...
« Последна редакция: Apr 23, 2014, 18:24 от petar258 »
Активен

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Re: iptables забравя НАТ-а
« Отговор #27 -: Apr 24, 2014, 18:24 »
Днес спря!  [_]3

Така, какво се е случило до сега:

1-во нямах интернет за около 5 мин, проблем с доставчика. След което правилата спряха да работят.

Какво установих:
Правилата с iptables -L -xvn си  ги има във веригата и пристигат пакети обаче не се NAT-ват към вътрешния адрес и отвън порта си ми остава 9913/tcp filtered


Код:
iptables -L -v -n
2      120 ACCEPT     tcp  --  *      *       95.87.22.213         0.0.0.0/0            tcp dpt:9913

Код:
iptables -t nat -L
DNAT       tcp  --  ip-95-87-22-213.trakiacable.bg  anywhere             tcp dpt:9913 to:192.168.0.3:1020

Пробвах форсирано да махна и заредя модулите ip_tables, ip_conntrack, iptables_nat но успех не пожънах :)
До тук изброените действия и предложение не помагат...

Преди да престъпя към обновяване на ядрото ще съм благодарен за още някое предложение...
« Последна редакция: Apr 24, 2014, 18:29 от runtime »
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: iptables забравя НАТ-а
« Отговор #28 -: Apr 24, 2014, 18:43 »
Правилото в нат таблицата по този начин ли изглежда? С ДНС име?
Активен

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Re: iptables забравя НАТ-а
« Отговор #29 -: Apr 24, 2014, 18:58 »
При това да, това е IP-то в къщи, но някои си ги има и нормално само с IP адрес, но и от тях ми дава filtered

P.S. сега правя фаеруола по-читаво и да зарежда модулите та да видим какво ще излезе :)
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
iptables
Настройка на програми
ivanatora 16 10099 Последна публикация May 25, 2003, 11:34
от mtab
iptables
Настройка на програми
Danakich 1 3805 Последна публикация Jul 30, 2003, 14:50
от ShAnTaV
iptables???
Настройка на програми
spooky 0 2685 Последна публикация Nov 15, 2003, 15:10
от spooky
za iptables
Хардуерни и софтуерни проблеми
Slavnik 3 3866 Последна публикация Jan 10, 2004, 22:56
от frinko
Iptables - iptables-restore: line 36 failed
Сървъри
sianbg 5 6141 Последна публикация Nov 26, 2013, 13:04
от petar258