Автор Тема: Как да извлека DNS сървъри за домейн от личен хостинг  (Прочетена 1372 пъти)

NikolayDONG

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 69
    • Профил
Интересувам се как да извлека DNS сървърите за домейн от личен хостинг на линукс дистрибуция, за да не плащам излишно и хостинг?
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Опитай пак да зададеш въпроса си, но този път по-подробно (имам това, искам да стане онова...) и имай предвид, че го задаваш на хора, които не четат мисли!

От това, което разбрах, ще кажа, че DNS сървърите са видими в whois информацията на домейните, която можеш да прегледаш с едноименната команда.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

NikolayDONG

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 69
    • Профил
За да подкарам хостинга на въпросния домейн, нали трябва да прехвърля DNS сървърите… това имам в предвид, откъде да ги проверя
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Колегата те помоли за малко повече подробности, пък с твоя отговор кашата стана още по-голяма :)

1. Хостинг компания ли ползваш?
2. Кой е регистратор на домейна?
3. Каква е целта на занятието?
Активен

edmon

  • Гост
Ако искаш сам да си управляваш ДНС трябва в регистратора на домейна да настроиш твои нейм сървъри, за да ти ги признае регистратора, те трябва да са работещи и достъпни в момента на заявката. Трябва да имаш повече от един настроен и достъпен неймсървър, защото регистратора се опитва да ги достъпне веднага след като ги опишеш , като неймсървъри за домейна. Регистратора няма да ти позовли да имаш твои неймсървъри ако нямаш два разчлични АЙПИ адреса и те са насотрени и достъпни....
В ДНС сървърите трябва да си описал например поддомейните нс.домейн.ком и нс1.домейн.ком, така че когато регистратора запита по АИПИ адресите за АИПИ адресите на тези нс. и нс1. те да отговарят коректно с тези , който си попълнил при регистратора...
елементарно е!:)
Активен

NikolayDONG

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 69
    • Профил
Уф, извинявам се, объркал съм DNS с неймсървърите, точно това ме интересуваше - как да ги прикача на домейна, за да го активирам с въпросния хостинг, откъде да разбера как са ми неймсървърите?
Активен

geroy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 198
  • Distribution: Windows, NetBSD, Devuan
    • Профил
    • WWW
Кажи го този домейн какъв е де, стига го кри. ДНС данните са публични и е достатъчно да 'попиташ' и ще получиш отговор. Теб те интересува SOA записът (start of authority) или на български казано - кой е тоя, дето знае подробности за домейна ххх.бг, примерно за домейна linux-bg.org:

# host -t soa linux-bg.org
linux-bg.org has SOA record ns.linux-bg.org. hostmaster.linux-bg.org. 2014072701 28800 7200 604800 3600

превод: ето този знае кои са днс сървърите обслужващи linux-bg.org
Ами да го питаме:

# host -t ns linux-bg.org ns.linux-bg.org
Using domain server:
Name: ns.linux-bg.org
Address: 212.50.10.155#53
Aliases:

linux-bg.org name server ns.linux-bg.org.
linux-bg.org name server ns.spnet.net.
linux-bg.org name server purgatory.spnet.net.
Активен