Автор Тема: Допустимо ли е използването на 'username' на utf8/кирилица?  (Прочетена 5223 пъти)

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Доработвам една логин система и се чудя дали ще е удачно да позволя регистрацията на username-и на utf8 и в частност на кирилица?
Какви проблеми може да възникнат?
Идва ми наум следната ситуация. Регисриран юзер
'нака' (на кирилица) и юзер
'Haka' (на латиница). Та този нов юзер 'Haka' (на латиница) почва да троли и прави мизерии- създава объркване сред потрбителите вижда го 'Neter' :o и ги бамва и двамата ;D

Знаете ли някъде в света където да са позволени - по форуми, социални мрежи, блогове, е-mail....

Виж за паролите нямам притеснения и мисля, че няма да има проблеми ако са уникоде.
« Последна редакция: Dec 04, 2014, 17:06 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

NorthBridge

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: Slackware-current
  • Window Manager: Enlightenment E17
  • Mad Tinkerer
    • Профил
Идва ми наум следната ситуация. Регисриран юзер
'нака' (на кирилица) и юзер
'Haka' (на латиница). Та този нов юзер 'Haka' (на латиница) почва да троли и прави мизерии- създава объркване сред потрбителите вижда го 'Neter' :o и ги бамва и двамата ;D

Това ще си струва да се види  ;D

Сериозно, мисля че се притесняваш излишно. Никога не съм имал проблем с usernames или каквото и да е друго на кирилица, стига да не забравя някъде да сетна правилния енкодинг.

Цитат
Знаете ли някъде в света където да са позволени - по форуми, социални мрежи, блогове, е-mail....

Е стига де. Имена на български, гръцки и танзанийски не си ли виждал във фейсбук? По форумите е същото, зависи от системата. Мейл адреси в интерес на истината не съм виждал, но подозирам че е заради compatability с дърти машини които се ползват предимно от конзола и не поддържат utf8.
Активен

I did a 'zcat vmlinuz > /dev/audio' and I think I heard God...

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Е стига де. Имена на български, гръцки и танзанийски не си ли виждал във фейсбук?
Абе аз не съм Фейсбукарче......Днеска го гледах. Има такива но това което изобразява са реалните въведени имена. Става въпрос за логина - за username:password комбинацията.
« Последна редакция: Dec 04, 2014, 17:03 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
В друг форум (счетоводен), който отново е на SMF потребителското ми име е на кирилица и няма никакъв проблем. Аз самият аадминистрирам един smf дето има много народ с кирилски имена. Дори си мисля, че и тук ги има. Нетер ще те бананизира, само ако открие връзка между двама ви. Има си вградени инструменти за това. Но пак не би го направил, ако кирилкският Нака не прави мизерии. Няма причина за това.

п.п. Сетих се. Има разбира се. Зибелт се прекръсти на ЗевсБГ на кирилица.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
п.п. Сетих се. Има разбира се. Зибелт се прекръсти на ЗевсБГ на кирилица.

Мерси. Значи се ползва. Горният пример дето го дадох е чиста проба хакерска - игра с буквите. Но може и да е обикновенна транслитерация, без юзера да съзнава че създава колизии. Представи си че се регистрира и юзер 'ZevsBG', 'Нетер'... Или такива ситуации трябва да се опишат в правилата. ???


Друго което ми идва наум. След като един път е регистриран юзер 'ЗевсБГ','neter' системата да не допуска регистрация на съответстващ транслитериран юзер. ???
« Последна редакция: Dec 04, 2014, 18:05 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Това лесно може да стане, ако е самоделка, ако не е, трябва да се пишат модули.

Иначе просто в един for се слага str_replace_mb като се вади от масив, като крайният резултат се съхранява в променлива. След това стойността на тази променлива се сравнява в един if с оригиналното име и ако няма съвпадение, регистрацията продължава.

Проблем е обаче, че няма стандарт за кирливица. Букви като й, ч, ш, щ, ж, ь, ъ, ю, я, че дори ѭ, ѣ, ѫ, ако щеш, има множество варианти за изписване, За да ти е пълна кирливицата бая трябва да си поиграеш да намериш всички варианти. Някой вече може да го е сторил де, но поне аз не знам.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

stealth01

  • Гост
Идва ми наум следната ситуация. Регисриран юзер
'нака' (на кирилица) и юзер
'Haka' (на латиница).

въпросната ситуация се случва дори и само при латински символи:

IBM и lBM - първото е с голямо i, второто с малко L.

аз лично съм фен на оторизация не по user/pass, а чрез e-mail/pass като потребителят може да си избере/смени nickname-а. така отпадат драмите със странни символи в потребителското име и всички са щастливи :)
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Haka_us и Нака_bg не са едни и същи никове. Не може да банне единия вместо другия. Затова се казва кодова таблица, защото зад всеки символ стои неговия код и компютъра не подава графичното изображение на някоя буква на компютъра, а нейния код. Ако модератората ти напише на ръка, че банва Нака и го напише на кирилица, но трябва да банне Haka на латиница, тогава може и да стане грешка, но това ще е негова. Няма как да сбърка, ако направи copy/paste на никнейма.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Ами за това е добре принципно в логин системите да се ползва email за удостоверяване на потребител, както каза @stealth01. Нека си има поле и потребител, но е добре да се идентифицира с email адрес защото по този начин еднозначно и винаги ще се има в предвид кой стои зад този адрес.  [_]3 Ако няма нищо специфично, което да пречи и/или изисква този потребителско име не виждам причина да не се спреш на този вариант. А инак за бананите - зависи как структурираш нещата в системата, ако примерно е форум система, то може да изведеш бутони за администраторите в профила, а самия администратор като натисне на потребителското име да го води до този профил. Така не виждам как точно ще сбърка кой изяжда банана :) Но варианти много, стига да не са двусмислени.
« Последна редакция: Dec 05, 2014, 09:53 от runtime »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Haka_us и Нака_bg не са едни и същи никове. Не може да банне единия вместо другия. Затова се казва кодова таблица, защото зад всеки символ стои неговия код и компютъра не подава графичното изображение на някоя буква на компютъра, а нейния код. Ако модератората ти напише на ръка, че банва Нака и го напише на кирилица, но трябва да банне Haka на латиница, тогава може и да стане грешка, но това ще е негова. Няма как да сбърка, ако направи copy/paste на никнейма.

То това ясно. Въпросът е как да се направи по-пригледно, по-малко объркващо и за потребителите и по лесно за модератора.

Ами за това е добре принципно в логин системите да се ползва email за удостоверяване на потребител, както каза @stealth01.

Ако трябва да се прави наистина по стандарт на е-маил ще станат едни....... щото стандарта на емаила в частта пред @stealth01 допуска всякакви символи, кавички, удивителни, кирилица май, паузи - абе почти всичките символи от горната част на клавиатурата: '"!#$&().... Абе голяма каша ще е ако решиш да спазваш стандарта.http://en.wikipedia.org/wiki/Email_address#Local_part

Т.е става неизползваемо за login name. И точно заради тези символи извесните 'Емайлари' допускат само точка тире и латиница.

Откъде да знаеш дали няма да ти 'цъфне' някой юзер с такъв екзотичен майл. Ако пък се допусне майл логин това означава, че се ограничаваш само с Yahoo, Google, Abv....и т.н.

« Последна редакция: Dec 05, 2014, 13:11 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Haka_us и Нака_bg не са едни и същи никове. Не може да банне единия вместо другия. Затова се казва кодова таблица, защото зад всеки символ стои неговия код и компютъра не подава графичното изображение на някоя буква на компютъра, а нейния код. Ако модератората ти напише на ръка, че банва Нака и го напише на кирилица, но трябва да банне Haka на латиница, тогава може и да стане грешка, но това ще е негова. Няма как да сбърка, ако направи copy/paste на никнейма.

То това ясно. Въпросът е как да се направи по-пригледно, по-малко объркващо и за потребителите и по лесно за модератора.

Ами за това е добре принципно в логин системите да се ползва email за удостоверяване на потребител, както каза @stealth01.

Ако трябва да се прави наистина по стандарт на е-маил ще станат едни....... щото стандарта на емаила в частта пред @stealth01 допуска всякакви символи, кавички, удивителни, кирилица май, паузи - абе почти всичките символи от горната част на клавиатурата: '"!#$&().... Абе голяма каша ще е ако решиш да спазваш стандарта.http://en.wikipedia.org/wiki/Email_address#Local_part

Т.е става неизползваемо за login name. И точно заради тези символи извесните 'Емайлари' допускат само точка тире и латиница.

Откъде да знаеш дали няма да ти 'цъфне' някой юзер с такъв екзотичен майл. Ако пък се допусне майл логин това означава, че се ограничаваш само с Yahoo, Google, Abv....и т.н.

Аз те такива неспамерски в историята си с която съм се занимавал не съм виждал.  [_]3 А и надали сайтове като фейсбук и т.н. са изпитали такива трудности. Но ти си решаваш де. Обаче пълно щастие няма да намериш. Но като цяло хората когато се регистрират по мои наблюдения подобаващо по-често си забравят потребителските имена отколкото емейл адресите. Тук да кажа, какво става когато има потребител Иван, и още има няма 500 000 такива искат да се регистрират с него? Почва да се редят едни ivan010001 дето познай кога ще го запомни.

Инак няма проблем с кирилицата де! Стига да се спазва енкодинга.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Username i password za Mandrake
Хардуерни и софтуерни проблеми
gromeo 2 2094 Последна публикация Apr 21, 2004, 18:03
от
Username and Password
Настройка на програми
pironkov 1 1817 Последна публикация Mar 24, 2005, 11:03
от sys7em
capital letter in username
Настройка на програми
xitecvt 0 1301 Последна публикация Apr 23, 2005, 12:09
от xitecvt
Преместена директория /home/username
Настройка на програми
crystalwater 32 7980 Последна публикация Feb 15, 2012, 16:29
от borovaka
UTF8 NFC/NFD простотии
Хардуерни и софтуерни проблеми
Oxy 0 1375 Последна публикация Feb 04, 2013, 03:52
от Oxy