Автор Тема: Рашките изпъкняват насрещния план  (Прочетена 58535 пъти)

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
«Astra Linux» заработала на процессорах «Эльбрус»

Все едно четеш някакъв виц или стар соц. вестник:

http://www.linuxcenter.ru/news/2018/03/01/15076/

Много ги е страх от капиталистите ама и не могат.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Рашките изпъкняват насрещния план
« Отговор #1 -: Mar 01, 2018, 22:50 »
Аз пък се радвам, че още някой се опитва да прави процесори. Колкото повече, толкова по-добре. Конкуренцията е хубаво нещо. Но докато настигнат десетилетията опит на западняците, доста хлебец ще изядат още.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Рашките изпъкняват насрещния план
« Отговор #2 -: Mar 02, 2018, 08:00 »
4096, имаше един филм в началото на деветдесетте, който се казваше „Два върха“. Та там в него се твърдеше, че „совите не са това дето са“ и все ме караха да ги следвам някъде. Разбира се go_fire още го нямаше, а единствения огън, за който си мислихме, беше милата на народа щерка на първия. Имам луксозно издание в библиотеката си. Не съм го чел. Само предговора.

Та и с Елбрус, Байкал и другите природни забележитолности на Русия е така. Това са неща направени уж по стратегията за оцеляване в условията на световна война. Каква може да е тази стратегия? Ами единствената възможна. Трябва да си в състояние да поддържаш сам всичките си нужди. От там и вица (а дали е виц?), че още си ползвали пишещите машини.

Но са направени в типичния стил на руския (и не само руски, а по принцип) новобогаташ от милостта на държавата. Хвърлени са едни много пари. Купена е една стара технология. Сгобена е калпаво, защото толкова си (не) могат. Произвежда се по отчайващо остарели способи. Рандемана е нисък. Крайния продукт е потресаващ.

Това е казано в кратце. Никаква романтика няма. Няма Давид срещу Голиат. Няма нищо. Има единствено безкрайната човешка глупост.

п.п. По принцип дори да го правеха, за да „настигат запада“, това по начало е тъпа идея. Колкото и велика страна да е Русия, не може да пребори ресурса на целия останал свят.

Между другото, „настигане на запада“ се опитват да правят китайците. Резултатите също са трагични до смях. Това, че имаш безкраен човешки и производствен потенциал не значи нищо. Дори когато добавим и ресурсен. Последното е внос в голямата част, но внос, който могат да си позволят, защото са пълни със зелена хартия.

Нужен е таланта и натрупаното познание. За второто е необходимо много време и усилия. Но то е невъзможно без първото, което трябва да се отгледа. И това не е лесна задача. За да се отгледа освен това трябват условия да се развие и традиции в развитието му.

В нито едно от тези от последния абзац, ни руснаци, ни китайци, ни патагонци имат, какво да предложат. А най-вероятно никога няма да ги създадат. За да стане е единствено възможно със западно мислене. Но такова няма и няма и да има. Дейвид Рикардо го написа преди 300 години, а всички решиха, че е теория. Намерете своите силни страни. Изпозлвайте ги. Изградете ваш свят. После впишете този свят в останалия. Това е единствното, което могат да направят.
 
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Рашките изпъкняват насрещния план
« Отговор #3 -: Mar 02, 2018, 11:27 »
Според мен е рано да се говори все още къде ще отидат и руснаците, и азиатците с техните разработки.
Наистина бих искал да имам алтернатива на Intel без Intel ME. Нищо не гарантира обаче, че и онез няма да поставят нещо такова.

Всичко ли трябва сами да си правим?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Рашките изпъкняват насрещния план
« Отговор #4 -: Mar 02, 2018, 12:43 »
Доколкото съм чел Елбрус си имат собствен набор от инструкции. Но и можели да емулират x86.
Сега дали са бавни защото се опитват да подкарат целият софтуер писан за интел или просто са си бавни никой не го казва.

Но това кой процесор е по бърз е едно голямо надлъгване.

Теоретично ако цялата памет е sdram (Т.е. цялата памет е един L2 кеш) и работи синхронно с честотата на процесора например на 3Ghz как ще видите кой е по бърз и как тогава ще си ги мерят. ??? Тогава всичките оптимизации и новаторства на интел отпадат.

Остава единствено мегдан за оптимизация паралелните изчисления с плаваща запетая - по подобие на видеокартите, новите SSE инструкции и т.н.

Като цяло това да емулират x86 и да се опитват да настигнат Интел е една голяма глупост. Ами ако утре интел смени една инструкция или въведе нова, (както го правят с всеки следващ процесор) какво правим....За да осигурим съвместимост променяме пак Елбруса ли?

Това даже и АРМ-а не го правят. А видяхме, че АРМ-а стига да искат могът да бият I5, I7. зависи как си го поръчаш процесора......
« Последна редакция: Mar 02, 2018, 13:14 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Рашките изпъкняват насрещния план
« Отговор #5 -: Mar 02, 2018, 14:31 »
Ще трябва да кандърдисат бат' Линус да направи едно трии за Елбрус, тогава няма нужда от емулации. Ама ако искат Фотошоп - няма да стане
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Рашките изпъкняват насрещния план
« Отговор #6 -: Mar 02, 2018, 14:37 »
Трабва да направят, да подпомогнат ГНУ-то, та gcc-тo да почне да подържа тяхната архитектура.

Твърдят че имали собствен компилатор, ама сигурно не е gcc???
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Рашките изпъкняват насрещния план
« Отговор #7 -: Mar 02, 2018, 15:01 »
Ами RISC?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

nikolin

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 225
  • Distribution: Slax
  • Window Manager: KDE & xlunch
    • Профил
Re: Рашките изпъкняват насрещния план
« Отговор #8 -: Mar 02, 2018, 15:28 »
Добре де , а с какво управляват новите си оръжия , самолети и т.н. ?? С хамерикански компоненти ли ?
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Re: Рашките изпъкняват насрещния план
« Отговор #9 -: Mar 02, 2018, 16:26 »
и моите 5 ст. (ей... пак ще ме налегне безпаричие, но да дам и аз своята лепта)

1. Не знам що си мислите че при една съвременна война ще да остане някой незасегнат, и то дотолкова че да му трябват и компютри... виж по скоро при природни бедствие..дааа той затова пут.ин се засили към задполярния кръг и строи ли строи ...вилички, заводи, ВУЗове
2. Не мисля че кашика е прав... не мога да повярвам че още има хора дето приравняват научната работа с хамалската или с обикновеното производство (особено след като ББ се оттегли от форума)
Тя научната работа не е като производството, където да произведеш 10000 детайла напр. Ти трябват 100 работници, напротив трябва им един китаец (имат богат избор от няколко милиарда) който да изобрети собствена атомна бомба и вече цял Китай я притежава
3. В момента Китай имат уникалния шанс да не трябва да почват от нулата и много добре го използват, също както навремето и България, чувал съм че нашите 8 битови компютри биели оригинала на Епъл вкл. И че Епъл после инкорпорирали обратно някои от нашите нововъведения (де на шега де на истина но от хора работили по тези неща съм го чувал)
Та Китай..така и така всичко се произвежда там.... Не мисля че са по прости от тоталитарна б-я почват наготово и подобряват продукта.. наскоро чух че имали собствен самолет невидимка
Даже дотам са стигнали че,
4. Напоследък докараха големи притеснения и отсам голямата вода щото нали всичките ни телефони се правят в Китай ама нали искаме да вграждаме задни вратички та няма как дали сме си технологията за производство вече на Китай и пост фактум се сещам че сега вече и те могат да ни слушат...
Ама може и да беше малко измислена цялата тая история колкото да заглуши скандала кой точно слуша танте Меркел , щото след това повече не се чу за нея (китайската история)

,П.П. вицът на деня тука е, че най добрите математици (в света) са китайските (студенти) обучавани от руски професори в САЩ.
...един да се върне, стига
« Последна редакция: Mar 02, 2018, 16:39 от remotexx »
Активен

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: Рашките изпъкняват насрещния план
« Отговор #10 -: Mar 02, 2018, 19:50 »
...Като цяло това да емулират x86 и да се опитват да настигнат Интел е една голяма глупост. Ами ако утре интел смени една инструкция или въведе нова, (както го правят с всеки следващ процесор) какво правим....За да осигурим съвместимост променяме пак Елбруса ли?....
Добре де, толкова ли е сложно да седне и да се прочете малко преди да се пишат глупости?

Хинтче: За Transmeta чувал ли си и знаеш ли как изпълнява x86 код?
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Рашките изпъкняват насрещния план
« Отговор #11 -: Mar 02, 2018, 21:17 »
Не знам а и ме мързи да чета.
А ти като знаеш що не вземеш да обесниш? Та да разберем. И да рзберем защо и как може да се емулира инелски код и пак да е бързо?
« Последна редакция: Mar 02, 2018, 22:12 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Рашките изпъкняват насрещния план
« Отговор #12 -: Mar 03, 2018, 03:40 »
Ремо, може би не съм бил много ясен в стремежа си да съм кратък. Когато пък искам да съм пределно ясен, ставам прекалено обстоятелствен. Ех, тежка е съдбата на графомана.

=*=

В случая под технология визирах конкретните професори, за които си говорим. Ако една технология е програмно обезпечение, то е ясно, че нямаме класическа, производствена част. За такава можем да говорим само и единствено, ако има и веществен компонент на технологията, както е в този случай.

В това кокретно мнение, аз говорих и за двата типа проблеми, без категорично да ги разгранича, разчитайки (очевидно напразно), че ще бъдат припознати от контекста.

Първия проблем. Този за който говориш. Научния потенциал. На него обърнах повечето внимание в своя коментар, като включа и послеписа.

Руснаците нямат хората, които да направят нещото. Нямат ги и китайците. Ползват готови неща, които освен да омърлят, друго не могат.

• Всякакви романтики на 4096 не играят. В китайските интегрални схеми също има шпионщина до шия, както сам си написал. И в руските има. Няма някъде да няма. Макар сипатягите от Ц³ да успяха да бутнат някакви професори, това е временна победа. Следващите ще ги направят по-добре.

Второто нещо. Производството. Също го нямат. За разлика от тях, китайците го имат, но то пак е придобито. Собствения им развой го няма.

Споменаваш, че има области, където и руснаци и китайци се развиват добре. И какви са тези области? Това, че руснаците могат да изпепят планетата за половин час, а китайците да пратят безпилотно самолетче в стратосферата, изобщо не ме грее. Това не подобрява живота ми. Напротив. Излага го на риск.


=*=

Ясене, ние все пак сме във форум дето се казва „Линукс за българи“. Някак си е неприлично да ни питаш дали знаем за трансмета. Това е същото като да питаш майка си дали е правила секс. То е ясно, че е правила, щом те има, ама това не е нещо, за което да си говорите.

Пък и въпросната Трансмета си е жива и здрава до днес. Ползваме цялото им наследство всеки ден в ядките под клавиатурите на лаптопите ни.

Иначе съвсем отделно и на теория нищо, което симулира друго нещо, няма как да е бързо. Нищо, че самите Интел симулират себе си или ИБМ, ако предпочитате.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: Рашките изпъкняват насрещния план
« Отговор #13 -: Mar 03, 2018, 08:26 »
Не знам а и ме мързи да чета.
Всеки има право на избор. Не одобрявам твоя, но за съжаление( или щастие) нищо не мога да направя по въпроса.
А ти като знаеш що не вземеш да обесниш? Та да разберем.
Какъв е смисъла след като не четеш, но пишеш високопарно
И да рзберем защо и как може да се емулира инелски код и пак да е бързо?
Плачевен опит за strawman. Къде съм казал че е бързо?
« Последна редакция: Mar 03, 2018, 08:36 от Yasen6275 »
Активен

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: Рашките изпъкняват насрещния план
« Отговор #14 -: Mar 03, 2018, 08:33 »
...Ясене, ние все пак сме във форум дето се казва „Линукс за българи“. Някак си е неприлично да ни питаш дали знаем за трансмета. ..
Също толкова неприлично е да питаш защо трябва да се емулира кода на 99%+ от настолните машини.
...Иначе съвсем отделно и на теория нищо, което симулира друго нещо, няма как да е бързо. Нищо, че самите Интел симулират себе си или ИБМ, ако предпочитате.
Активен