Автор Тема: Строй се, преброй се!  (Прочетена 9094 пъти)

hal

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Re: Строй се, преброй се!
« Отговор #75 -: Feb 10, 2011, 20:48 »
hal, няма ли да отговориш на
Ти защо се регистрира във форума изобщо? Заради тази тема ли?
Или поне да се представиш и да споделиш връзката си с Линукс и свободния софтуер...

Вече отговорих.
Активен

Recku

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
  • Distribution: Debian Stable
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Строй се, преброй се!
« Отговор #76 -: Feb 11, 2011, 00:33 »

... на база данните от бюрата по труда...


А аз да попитам кое е по-правилно Бюро по труда или бюро по Работната сила.  ;D
Активен

This aptitude does not have Super Cow Powers.

pastora

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 100
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: GNOME
  • С нами Бог!
    • Профил
Re: Строй се, преброй се!
« Отговор #77 -: Feb 11, 2011, 11:26 »
Ммм... Тъъййй...
И аз да се включа с въпрос.
Ако НСИ нямат право да вземат предварително данни от други институции, както и нямат право за последващо сверяване на получените от преброяването данни с други институции, то тогава - как точно биха могли да ме глобят, че не съм се преброил, щом не знаят, че съществувам?
Активен

...Но някои не обичат да знаят за своя български род, а се обръщат към чужда култура и чужд език и не се грижат за своя български език, но се учат да четат и говорят по гръцки и се срамуват да се нарекат българи. О, неразумни и юроде!...

Случайно да ви звучи актуално?

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: Строй се, преброй се!
« Отговор #78 -: Feb 11, 2011, 11:46 »
Ммм... Тъъййй...
И аз да се включа с въпрос.
Ако НСИ нямат право да вземат предварително данни от други институции, както и нямат право за последващо сверяване на получените от преброяването данни с други институции, то тогава - как точно биха могли да ме глобят, че не съм се преброил, щом не знаят, че съществувам?
Знаят, те знаят, като ДС агенти са  ;D ние имаме бележка на входа, че ще ни брои една съседка  ;D
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

v_badev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1355
    • Профил
Re: Строй се, преброй се!
« Отговор #79 -: Feb 11, 2011, 12:31 »
Ммм... Тъъййй...
И аз да се включа с въпрос.
Ако НСИ нямат право да вземат предварително данни от други институции, както и нямат право за последващо сверяване на получените от преброяването данни с други институции, то тогава - как точно биха могли да ме глобят, че не съм се преброил, щом не знаят, че съществувам?
Това че нямат право да взимат данни от къде го прочете? Най-малкото имат пълен достъп до ЕСГРАОН, и до базата данни на всяка община, от където могат да получат адресните регистрации. Сигурно имат и други източници, без да броим техните си ресурси. Все пак основната дейност на НСИ е да прави статистика :)
Активен

edmon

  • Гост
Re: Строй се, преброй се!
« Отговор #80 -: Feb 11, 2011, 14:12 »
Да, няма нужда - целта на този въпрос, вероятно, е да се провери вътрешната миграция на населението. Никой не се интересува на кой точно адрес си живял преди 10 години.

Иначе точно заради примера с безработижата се правят подобни изследвания и точно затова не могат да се вземат (и не се вземат целенасочено) данни от други ведомства. Ако всички си попълнят въпросника вярно, ще се разбере колко са верни данните на социоалните и какво е действителното положение с безработицата. Ше се знае на колко места работят българите и от колко места получавата доходи. И т.н.

Нищо от това не засяга директно живота ни.

Както казах, българите реагират заядливо на подобни изследвания. Виждал съм го.

Боже боже колко мъка има по този свят!!! :)))
ЩО ЗА ГЛУПОСТИ СА ТОВА?!?!?!?
Кой ще удостовери верността на данните ....статистици заблудени!
Само се харчат безумни пари...!
Активен

edmon

  • Гост
Re: Строй се, преброй се!
« Отговор #81 -: Feb 11, 2011, 14:14 »
Сега - да, влзох само да ти отговоря. За мен въпроса е важен, защото държавата е политическа форма на обществото. Ако хората не желаят да участват в нещо дето не му коства нищо и отнема 30 мин. максимум, как биха реагирали когато трябва да се направи някаква реформа? Това не ме вълнува само от днес, затова се намесих. Не съм видял такова отношение на Запад, ако искаме нашата държава да е като техните, трябва да се държим по като тях.

Преди години имах регистрация тук, но я забравих - така се случи, че престанах да работя с Линукс. Иначе влизам и чета статии редовно, затова видях темата.

Желая ти прятен ден и лека работа!

Това са долни лъжи!!!
В ГЕРМАНИЯ ПРЕБРОЯВАНЕТО Е ОТЛАГАНО НЯКОЛКО ПЪТИ ЗАРАДИ НЕЖЕЛАНИЕ НА ГРАЖДАНИТЕ!!!!
В ГЕРМАНИЯ ИМА ДРУГИ НАЧИНИ ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ПРЕБРОЯВАНЕТО!
ХОДИ ДА ЧЕТЕШ НА ЮРОСТАТ И СТИГА СИ ПЛЕЩИЛ ГЛУПОСТИ!
Активен

hal

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Re: Строй се, преброй се!
« Отговор #82 -: Feb 11, 2011, 18:28 »
Ако говориш за извадково преброяване с определен процент домакинства,  то се прави и в други страни така, не само в Германия. Например в САЩ. Където се прави често, защото от броя на хората зависи броя на представителите им в Конгреса. Предполагам, че и в други големи държави се прави така - надали в Китай се броят един по един. Има голяма вероятност да знам повече за социологически проучвания от теб.

В България обаче няма значение дали е пълно или извадково - за българите винаги ще е "глупост", защото те никога не са 'най-големият проблем на държаватв". И винаги
ше дават лъжливи отговори - повече от допустимото статистическо отклонение. Няма начин да се разбере кое е вярно - трябва да се разчита само и единствено на добросъвестнотта на анкетираните.

Ние не сме като германците - при нас има твърде много хора, които работят без договор. Ти искаш ли да им ппащаш пенсиите, здравните, помощите? При германците това не е ежедневие - затова тяхната държава (не ЕУ, те се интересуват от Германия) знае достатъчно точно колко безработни има. У нас има сериозна безработица, но колко - никой не знае.

При нас мнозинството от хората винаги са работили без да декларират пълния си доход - в Германия така ли е?

У нас касовите апарати на бензиностанциите са свързани с данъчните - само, че ако не си вземеш фискалния бон за неговата стойност се пише фактура.
Фактурата се дава на някой бизнесмен с договор за гориво, който си взема ДДС-то (надявам се да не е повсеместно). Има ли го това в Германия? Не мисля.

У нас банките трябва да дават отчети на БНБ. Но също така знам, че тези отчети се пипат извънсистемно (може би не всички де). Дано да е само да се оправи някоя техническа грешка...

Фирмите трябва всеки месец да дават данни на НСИ. Само, че също така знам че тези данни са нагласенчество, колкото да има нещо.

Ето затова няма какво да правим сравнения между там и тук. Ако и в другите отношения бяхме като тях - ок.

Не заради това писах тук. Аз не съм казвал как да се проведе изследването. Само, че откак се помня, у нас е изключително неприятно да работиш за и със непознати българи. 5 от 20 винаги са готови на свада, винаги разбират от твоята работа най-добре. Не питат защо нещо е направено по даден начин - направо го обявяват за глупост.  След което почват да ровят докато не намерят някаква грешка - и ако намерят такава, тя е с тежест колкото черната дупка в центъра на Вселената. Така обикновенно се издигат в собствените си очи. Разбира се, към собствените си грешка и дела са безкрайно толерантни - винаги има извинение, никога не са виновни или "е, случва се". Ако на някой от този сайт му са даде да изпълни задачата, макар че сега сте против моето мниние, ще го посрещна същата вълна от негатизивизъм. Ето против това отношение съм.

Затова казах, че формата за попълване е добра. Тя не връща съобщения от рода на:
"ORA-600"
"INTERNAL ERROR 500" (това не го помня откъде беше :) )
"You have an error in your SQL syntax; check the manual"
"Keyboard error, press any key"

Не би позволила да въведеш, че си син майка си и живееш в съжителство в брак с нея.
Прегледна е и ясна. Защото съм виждал форми, на които трябва да броиш полета за да разбереш къде си.

По отношение на регистрацията, това което бих променил е да пусна първо мейл с линк. Така може да се провери дали човека не е сбъркал мейла (както каза по-горе един човек). Може обаче да няма ресурс достатъчно, а може и да е недостатък в изпълнението - няма как да го знам. Но както и да се направи, коментарите ще са просто -
"това е глупост, аз у еди-къде-си не го прайм така, българска работа". Но така или иначе, трябва някак да се осигуриш, че няма да има регистрации от типа на "SexyGirl69" или "SexMonster85". И че няма да бъдат попълнени фиктивни 288 въпросника от един човек, в които е написал, че професията му е орка, щото му се чини забавно. А няма чак толкова много начини да го постигнеш.

Затова казах, че валидацията е добра. Формата казва точно къде си сбъркал и защо не приема отговора. Затова ако някой се опитва да лъже ще се наложи да вложи
доста труд, но не е невъзможно.

Също казах, че въпросите са смислени, ако целта е да се види общото състояние на населението. Защото е нормално да искаш да знаеш дали населението е
религиозно и коя е доминиращата религия. Колко семейства живеят под един покрив. Дали пенсионерите живеят само от пенсия или имат още една работа. Дали класификатора на професиите отговаря на действителноста. И т.н.

Така, че надали това, което казвам е чак глупост... И със сигурност - не лъжа, особено па долно.

Вие какво бихте направили толкова по-различно? Представете си, че ви наемат за да направите електронното преброяване - не отговоряте за същността на въпросите.
На вас ще ви хареса ли такова, негативно и изпълнено с неприязън, отношение?
Активен

dakev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 96
  • Distribution: OpenBSD, FreeBSD, NetBSD
    • Профил
    • WWW
Re: Строй се, преброй се!
« Отговор #83 -: Feb 11, 2011, 23:11 »
Въпросите меко казано са малоумни, но както и да е.
А за самото преброяване, бюджета е отпуснат и предпочитам парите да идат в джобовете на наемните преброители, вместо да спестя с онлайн преброяването си 7 лева които пък ще бъдат усвоени от държавната администрация. Още повече че попадайки в хората тези 7 лева които са излязли от моя, от вашите джобове ще са отново в обръщение, а хората наели се да бъдат преброители със сигурност не го правят защото им е скучно.
Майната им на НСИ!  >:(

п.с - А системата е супер  ;D ;D ;D възникна грешка, моля опитайте по късно  ;D
« Последна редакция: Feb 11, 2011, 23:25 от dakev »
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Строй се, преброй се!
« Отговор #84 -: Feb 12, 2011, 05:43 »
hal, виждам, че си особено довелен от валидацията на отговорите. Ще ти разкажа казусът, на който попаднахме.

Живея заедно с приятеля си под наем. Ние сме едно домакинство от 2ма души. Не се смятаме (все още) за едно семейство, т.е. неговото семейство са родителите му и брат му, моето семейство са моите родители и котката. И така попълваме данните..

1во за главата на домакинството:
- отношение спрямо главата на домакинството - глава на домакинството
- домакинството е от 2 души
- отношение спрямо главата на семейството - главата на неговото семейство е баща му, т.е. той му е неженен син
- фактическа форма на съжителство - съжителство без брак
Опит за потвърждение - Грешка! - неженен син не може да бъде в съжителство без брак.

2ро за мен:
- отношение спрямо главата на домакинството - тук има опция съпруг/съпруга и в скоби посочено партньор/партньорка - това е опцията, която искам да си избера, така се определяме
- отношение спрямо главата на семейството - главата на моето семейство е баща ми, т.е. аз съм му неомъжена дъщеря
- фактическа форма на съжителство - съжителство без брак
Опит за потвърждение - Грешка! - първо съпруг/съпруга не може да бъде в съжителство без брак (думичките партньор/партньорка някъде изчезнаха) и второ - неомъжена дъщеря не може да бъде в съжителство без брак.

За да успеем да се преброим, трябваше да пишем, че не сме в съжителство (т.е. нямаме никаква интимна връзка), а аз трябваше да определя отношението си към него - главата на домакинството - като "Друго неродствено лице". Беше ми особено весело, че държавата привидно е предвидила различните начини, по които двама човека могат да опишат връзката си, но на практика им казва "Не! Вие или сте всичко, или сте нищо!".

Нямах нищо против преброяването, особено за онлайн варианта (не съм се замисляла върху секюритито, и без това, който реши, ще ни намери данните по един или друг начин), преглътнах идиотския въпрос колко квадратни метра общо са антретата, баните и тоалетните в жилището (информация, която я няма в никой официален документ, като например нотариален акт, предполагам, че може да се вземе само от скица чрез извършване на нужните пресмятания), но това ми дойде малко в повече, дойде ми като нарушаване на правото ни за самоопределяне. И това е единствената причина да за това преброяване с огромна ненавист, за мен това е повече от основателна причина.

ПС. А пък за това, че се оказа, че изникнали Х допълнителни въпроса, които пропуснали да ги включат в онлайн бланката, първото нещо, което ми дойде на ум беше "Хубава работа, ама българска"...
Активен

dvasilev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 200
  • Distribution: Kubuntu, Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Строй се, преброй се!
« Отговор #85 -: Feb 12, 2011, 07:30 »
@bop_bop_mara: Не съм навлизал в дебрите на дефинициите на преброяването, но съм останал с впечатление, че нещата йерархически са организирани така - на един адрес има едно домакинство. В рамките на едно домакинство, може да има няколко семейства, които са съставени единствено и само от хора на домакинството. Тоест във вашият случай, като не искате да сте едно семейство (макар че май правно сте приравнени към такова), всеки си е семейство сам за себе си (тоест глава на семейството), а близките ви и далечни роднини нямат никакво отношение. hal да ме поправи ако греша.
Активен

edmon

  • Гост
Re: Строй се, преброй се!
« Отговор #86 -: Feb 12, 2011, 11:32 »


В България обаче няма значение дали е пълно или извадково - за българите винаги ще е "глупост", защото те никога не са 'най-големият проблем на държаватв". И винаги
ше дават лъжливи отговори - повече от допустимото статистическо отклонение. Няма начин да се разбере кое е вярно - трябва да се разчита само и единствено на добросъвестнотта на анкетираните.

Ето вече разбираш, че няма кой да удостовери, че данните са смислени! Не съм длъжен да давам никаква информация на никой! Информацията е пари! Ако не вярваш питай в гугъл!

Цитат

Ние не сме като германците - при нас има твърде много хора, които работят без договор. Ти искаш ли да им ппащаш пенсиите, здравните, помощите? При германците това не е ежедневие - затова тяхната държава (не ЕУ, те се интересуват от Германия) знае достатъчно точно колко безработни има. У нас има сериозна безработица, но колко - никой не знае.

При нас мнозинството от хората винаги са работили без да декларират пълния си доход - в Германия така ли е?


Този който те е излъгал, че сивия сектор се намалява с преброяване е долен мръсник! Обади му се и
го напсувай на воля! Много гадно те е заблудил! :( СОРИ


Цитат
У нас касовите апарати на бензиностанциите са свързани с данъчните - само, че ако не си вземеш фискалния бон за неговата стойност се пише фактура.
Фактурата се дава на някой бизнесмен с договор за гориво, който си взема ДДС-то (надявам се да не е повсеместно). Има ли го това в Германия? Не мисля.

У нас банките трябва да дават отчети на БНБ. Но също така знам, че тези отчети се пипат извънсистемно (може би не всички де). Дано да е само да се оправи някоя техническа грешка...

Фирмите трябва всеки месец да дават данни на НСИ. Само, че също така знам че тези данни са нагласенчество, колкото да има нещо.


ПАК ТИ КАЗВАМ! Ако все още мислиш, че данъци се събират с статистика, жестоко се лъжеш!
Ако твърдиш, че търговския регистър не работи, то значи ли, че с статистика ще го оправим?
Или иначе казано ако нямаш бензин, проблем ли са гумите?

Цитат


Не заради това писах тук. Аз не съм казвал как да се проведе изследването. Само, че откак се помня, у нас е изключително неприятно да работиш за и със непознати българи. 5 от 20 винаги са готови на свада, винаги разбират от твоята работа най-добре. Не питат защо нещо е направено по даден начин - направо го обявяват за глупост.  След което почват да ровят докато не намерят някаква грешка - и ако намерят такава, тя е с тежест колкото черната дупка в центъра на Вселената. Така обикновенно се издигат в собствените си очи. Разбира се, към собствените си грешка и дела са безкрайно толерантни - винаги има извинение, никога не са виновни или "е, случва се". Ако на някой от този сайт му са даде да изпълни задачата, макар че сега сте против моето мниние, ще го посрещна същата вълна от негатизивизъм. Ето против това отношение съм.

Затова казах, че формата за попълване е добра. Тя не връща съобщения от рода на:
"ORA-600"
"INTERNAL ERROR 500" (това не го помня откъде беше :) )
"You have an error in your SQL syntax; check the manual"
"Keyboard error, press any key"


Няма никакъв проблем да си правят преброяване .. да ходят да броят циганите!
АЗ-ът трябва да има право да откаже да бъде броен! Ако нямам това право нека сменим
държавния строй на феодален и да сме рахат! К'во ша каИш?

Цитат

Не би позволила да въведеш, че си син майка си и живееш в съжителство в брак с нея.
Прегледна е и ясна. Защото съм виждал форми, на които трябва да броиш полета за да разбереш къде си.

По отношение на регистрацията, това което бих променил е да пусна първо мейл с линк. Така може да се провери дали човека не е сбъркал мейла (както каза по-горе един човек). Може обаче да няма ресурс достатъчно, а може и да е недостатък в изпълнението - няма как да го знам. Но както и да се направи, коментарите ще са просто -
"това е глупост, аз у еди-къде-си не го прайм така, българска работа". Но така или иначе, трябва някак да се осигуриш, че няма да има регистрации от типа на "SexyGirl69" или "SexMonster85". И че няма да бъдат попълнени фиктивни 288 въпросника от един човек, в които е написал, че професията му е орка, щото му се чини забавно. А няма чак толкова много начини да го постигнеш.

Затова казах, че валидацията е добра. Формата казва точно къде си сбъркал и защо не приема отговора. Затова ако някой се опитва да лъже ще се наложи да вложи
доста труд, но не е невъзможно.



Всеки себеуважащ се разработчик на ПХП щи сложи каквито ти душа искаш валидации!
Не говорим за тази валидация, а за това , че хората няма да посочат верни данни! Т.е данните
не са истински => няма смисъл от тях!



Цитат
Също казах, че въпросите са смислени, ако целта е да се види общото състояние на населението. Защото е нормално да искаш да знаеш дали населението е
религиозно и коя е доминиращата религия. Колко семейства живеят под един покрив. Дали пенсионерите живеят само от пенсия или имат още една работа. Дали класификатора на професиите отговаря на действителноста. И т.н.

Така, че надали това, което казвам е чак глупост... И със сигурност - не лъжа, особено па долно.

Вие какво бихте направили толкова по-различно? Представете си, че ви наемат за да направите електронното преброяване - не отговоряте за същността на въпросите.
На вас ще ви хареса ли такова, негативно и изпълнено с неприязън, отношение?


В общи линии в БГ е добре известно както казваш че щом ти примерно си си наумил че си прав не приемаш когато ти казват че не си !
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Строй се, преброй се!
« Отговор #87 -: Feb 12, 2011, 11:47 »
Преди малко звъннаха на вратата да ни преброят.Само подахох номерчето,жената си го записа и това беше.Нямаше въпроси нямаше нищо.За по-малко от минута се преброихме. ;) :D
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Строй се, преброй се!
« Отговор #88 -: Feb 12, 2011, 14:23 »
Също казах, че въпросите са смислени, ако целта е да се види общото състояние на населението. Защото е нормално да искаш да знаеш дали населението е
религиозно и коя е доминиращата религия. Колко семейства живеят под един покрив. Дали пенсионерите живеят само от пенсия или имат още една работа. Дали класификатора на професиите отговаря на действителноста. И т.н.

Преброяването има смисъл ако е "преброяване", а не държавен шпионаж. Според мен трябва да има най-много няколко въпроса - име, пол, възраст, гражданство, етнос и религия (по желание), работите ли (само да/не), семейно положение. Ама да те питат как, защо, кога, кой, какво, къде... извинявам се, това не е преброяване, а сканиране на овчиците. Няма как да се чувствам доволен ако някой ми казва, че ме брои, пък иска да ми бръкне в задника. Затова и хората се дърпат, псуват и дават неверни данни.
Активен

Без правила няма игра

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Строй се, преброй се!
« Отговор #89 -: Feb 12, 2011, 14:36 »
@bop_bop_mara: Не съм навлизал в дебрите на дефинициите на преброяването, но съм останал с впечатление, че нещата йерархически са организирани така - на един адрес има едно домакинство. В рамките на едно домакинство, може да има няколко семейства, които са съставени единствено и само от хора на домакинството. Тоест във вашият случай, като не искате да сте едно семейство (макар че май правно сте приравнени към такова), всеки си е семейство сам за себе си (тоест глава на семейството), а близките ви и далечни роднини нямат никакво отношение. hal да ме поправи ако греша.
Първо, мисля, че никой няма право да ми казва кое може и кое не може да ми бъде семейство. Мисля, че всеки от нас има правото сам да го определи. Така както има правото сам да определи религия, партийна принадлежност и т.н.

Второ, току що ти каза, че всички несемейни студенти, които живеят на общежитие, вече не са едно семейство с родителите си. Звучи чудничко, особено като се замислиш, че законите карат тези нещастни хорица от друго семейство (родителите) да издържат човек от друго семейство (детето) докато учи и няма работа :)

Плюс това, по разясненията на НСИ, семейство от 1 човек не съществува, така че не е такова тълкованието. Ето тук: http://www.btv.bg/shows/tazi-sutrin/razgovori-gosti/story/56867000/ в коментарите има доста описани абсурди с прословутата "валидация" на отговорите (има и доста простотии в коментарите, което си е нормално).

Някой говореше, че чрез преброяването ще се получат най-точни данни, но според мен тези данни ще са далече от достоверността, при това не защото хората ще тръгнат да лъжат, а защото така организираната система им пречи да отговорят правилно.
Активен