Автор Тема: електронното гласуване  (Прочетена 19530 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6195
    • Профил
Re: електронното гласуване
« Отговор #90 -: Oct 14, 2014, 12:31 »
Все ми е тая, какво мислиш и как ме определяш. Разучи малко, как работи системата на Bitcoin и ще разбереш и че не ти трябва програма, която да обработва резултатите. Те ще са част от една много дълга верига, която ако се пипне на едно място само, се променя цялата. Кой ще я изманипулира? Не, че не е възможно да се случи, но трябва да го направиш достатъчно бързо, а такава машина или купчина от машини дето да се справят няма. Резултатите от гласуването на всеки ще са известни до едно много кратко време. За толкова малко време никой ресурс не може да подмени вота. Какви комисии имат работа тук, какви подкупи и прочее. Трябва ти огромна изчислителна мощ. Като за начало:
https://www.youtube.com/watch?v=8zgvzmKZ5vo
Писнало ми е между другото да слушам, не може да стане, няма как и прочее. Само, че в цялата човешка история повечето са казвали не може, луд си, няма как, невъзможно е. И все се е намирал някой или няколко души, да покажат, че може.
А за тукашните проблеми писах в предния си пост, защо ги има изобщо поначало.
« Последна редакция: Oct 14, 2014, 12:33 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6195
    • Профил
Re: електронното гласуване
« Отговор #91 -: Oct 14, 2014, 12:42 »
Видях ти предложението и много издиша. Значи програмата дава веднага резултатите от изборите и остава секционната комисия да потвърди резултатите с преброяване на бюлетините. Следвайки нечии разсъждения тук, че може програмата дето обработва резултатите да се изманипулира, може и твоите да са били, остава комисиите да потвърдят резултатите. А те могат да бъдат купени. Нали това мислиш, че може да стане. Може при тази система същото да се направи, което ти каза, че може при други.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: електронното гласуване
« Отговор #92 -: Oct 14, 2014, 14:22 »
Видях ти предложението и много издиша. Значи програмата дава веднага резултатите от изборите и остава секционната комисия да потвърди резултатите с преброяване на бюлетините. Следвайки нечии разсъждения тук, че може програмата дето обработва резултатите да се изманипулира, може и твоите да са били, остава комисиите да потвърдят резултатите. А те могат да бъдат купени. Нали това мислиш, че може да стане. Може при тази система същото да се направи, което ти каза, че може при други.

Може, естествено, но ще е по-трудно, отколкото при електронно гласуване по internet.

И секционната комисия не потвърждава резултатите от машината, а ги проверява. Дали ще се приемат едните или другите е въпрос на процедура след обсъждане. И което е най-важно, остава веществено доказателство, което може да се види, пипне, използва по предназначение, ако стане нужда. При електронно гласуване нямаш такава възможност -- разчиташ на програмното осигуряване и толкова. Битият -- бит, другият -- другото.

И никъде не съм твърдял, че съм предложил съвършено решение. Това, което съм предложил винаги може да бъде подобрено.
Активен

the lamer's team honourable member

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6195
    • Профил
Re: електронното гласуване
« Отговор #93 -: Oct 14, 2014, 14:58 »
Виж наистина как функционира Bitcoin и ще разбереш, че може да се запази тайната на вота ( срещу което аз лично съм против ), може да се гласува от цял свят, може да се гласува без измами. Само трябва да се подменят личните документи и да се изгради една свястна база данни за гласуващите. Останалото вече го има и просто може да се приложи.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

stealth01

  • Гост
Re: електронното гласуване
« Отговор #94 -: Oct 14, 2014, 17:33 »
[Тезата, която в момента защитавам, е че електронното гласуване ще улесни прилагането на всички порочни практики за манипулиране на резултатите от гласуването, за които е добре известно, че се използват масово. И то без никакъв шанс да ги хванеш в крачка.
всичко е въпрос на компромисно решение.
и в момента масово се манипулира вота, и изключително трудно се доказва, каквото и да било.

ел.гласуване не е абсолютно защитено, както например не са защитени и банковите карти - банките (и картовите оператори) са решили, че все пак те работят и могат да преглътнат негативите. взели са решение, че по-добре да навлезе тази технология на разплащане масово и лесно, отколкото да я накичат с всевъзможни защити и да откажат хората от ползване.
разбира се, постепенно се въвеждат приемливи варианти, които разширяват защитата (пин-кодове, чипове и т.н.), но това е просто еволюцията, както в техническата грамотност на хората, така и техническият прогрес.

не знам защо намесвате биткойна - разбира се при една такава система няма да има нито едно нарушение (можем да поспорим все пак), но пък ще има между 10 и 20 гласоподаватели. добре де, нека бъдем оптимисти - 100. максимум. вижте горният абзац за тех.грамотност на хората и навлизането на технологиите...

изборите се правят от държавата (партиите в нея) - при липса на доверие (напълно основателно) в управляващите (а и не само) партии, естествено, че ще приемаме, че изборите са счупени. без значение от технологията на гласуване. дали на хартия, дали електронно - няма никакво значение. промяната на технологията обаче може да реши някои (не всички!) проблеми. струва ли си да се реши проблемът с гласуването на един човек на няколко места? проблемът да нямаш възможност да гласуваш, ако си далеч от родното си място в момента? все пак от някъде трябва да се започне. да се поправят бъговете един по един, а някой ден, живот и здраве, да имаме политици, на които имаме доверие...
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6195
    • Профил
Re: електронното гласуване
« Отговор #95 -: Oct 14, 2014, 18:00 »
Как ще има 100 гласуващи, като единственото, което ще трябва да направят, е да натиснат два квадрата върху дисплея. дали ще драскат с химикал или ще направят това, каква е разликата? Никаква. Няма нужда да си грамотен. За това са тези технологи, за да не си програмист без нужда.
А относно партии и държава, видяхме ги и партиите, знаем си и държавата.
« Последна редакция: Oct 14, 2014, 18:01 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: електронното гласуване
« Отговор #96 -: Oct 14, 2014, 18:32 »
пичове, не се карайте :) гледни точки и виждания по темата, колкото искаш, но ние сме грамотни хора, трябва да можем да приемем чуждото мнение, дори и да не сме съгласни с него. освен това, 4096bits е прав, когато говори за саостоятелните бойни единици :) е, навън може и да сме, но тук ни обединява нещо - свободата. всеки един от нас е влюбен в нея и сигурен съм, че въпреки всичките ни различия свободата ни обединява. може да сме десет, ама сме пичове, защото ни пука. сега, без да измествам темата, а само като обогатяване към нея искам да припомня един факт, който предполагам, че всички знаете :)
грамотните хора си правят конституцията в нета, а най-хубавото е, че им се получава :D
Исландците пишат нова конституция онлайн
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: електронното гласуване
« Отговор #97 -: Oct 14, 2014, 18:55 »
А Ве на исландците може и да им се получава писането по Интернет, ама ние тук сме диви балканци.

Някой каза, че банките и картовите оператори били си преценили риска и го приели. Нищо такова. Банките не поемат рискове. Затова са банки. Всяка една карта е застрахована. А нас, кой ще ни застрахова? Въпроса е риторичен.

4096 онова за критикарите си беше подло. Ако викаме на всичко ура, то щяхме да сме си още по дърветата. Мислещият човек е съмняващ се човек. Не че го знам от опит де, ама една леля ми го каза, като бях малък, тя го чула от дядо си, който го чул от шурека на баджанака, който пък балдъзата на сват си, който имал чинка (ей т'ва не знам кв'о е), чиито девер бил много умен, завършил първо отделение. Та от там го знам.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6195
    • Профил
Re: електронното гласуване
« Отговор #98 -: Oct 14, 2014, 18:57 »
пичове, не се карайте :) гледни точки и виждания по темата, колкото искаш, но ние сме грамотни хора, трябва да можем да приемем чуждото мнение, дори и да не сме съгласни с него. освен това, 4096bits е прав, когато говори за саостоятелните бойни единици :) е, навън може и да сме, но тук ни обединява нещо - свободата. всеки един от нас е влюбен в нея и сигурен съм, че въпреки всичките ни различия свободата ни обединява. може да сме десет, ама сме пичове, защото ни пука. сега, без да измествам темата, а само като обогатяване към нея искам да припомня един факт, който предполагам, че всички знаете :)
грамотните хора си правят конституцията в нета, а най-хубавото е, че им се получава :D
Исландците пишат нова конституция онлайн
Не се карам с никой. Не би говорило добре за мен. Пък и не познавам човека толкова, че да имам по-определено мнение и за възгледите му.
Дразня се, че само си говорим. Дразня се и на себе си, че съм се зарекъл да не ползвам фейсбук, иначе бих създал една група и който иска, да обсъжда, какво, как, кога и къде. Евала на исландците. Дали ще е парламент или интернет, все е говорилня и това е достатъчно.
Go_fire, защо да е подло? Не съм казал нищо, от което после да съм се отметнал. Не съм излъгал. Не съм подвел. И мисля, че съм прав за критикарите. Прекалено много са. Прекалено хора има, дето да ти кажат, че това не се прави така или, че си крив. Никой няма нужда от това. След като някой има мнение по някой въпрос, е по-добре то да се разгледа, отколкото директно да се заяви, че не е прав. Никой не може да роди в главата си завършена идея, която да работи от раз. Но, ако се обсъдят всички идеи и се вземе от едната нещо, от другата нещо, може и да се сглоби някаква машинария, дето да движи колата.
« Последна редакция: Oct 14, 2014, 19:02 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: електронното гласуване
« Отговор #99 -: Oct 14, 2014, 19:17 »
замислих се, ако е глупаво не се смейте :) как стои въпроса с обратната връзка. ако можеш след края на преброяването да провериш, как е регистриран гласа ти?  какъв по-добър контрол на твоя вот, от самия тебе.

edit: а за да се предотвратят слекулациѝ, след като гласуваш получваш документ, нещо като проформа фактура при пазаруване онлайн.
« Последна редакция: Oct 14, 2014, 19:37 от satir »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6195
    • Профил
Re: електронното гласуване
« Отговор #100 -: Oct 14, 2014, 20:11 »
Нали и аз това казвам, да можеш да провериш. Това сигурно ще означава, че друг ще може да провери, но и това може да се направи, както трябва. Аз и без това казвам за втори път, че тайната на вота означава възможност за безотговорност. Ако в парламента се приеме куц закон, който позволява на разни хора да грабят и да се измъкват, кой е виновен? Народното събрание? Това е нещо безлично. Никой няма да бъда отговорен. Ето за това не бива да има анонимност за нищо.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: електронното гласуване
« Отговор #101 -: Oct 14, 2014, 20:28 »
замислих се, ако е глупаво не се смейте :) как стои въпроса с обратната връзка. ако можеш след края на преброяването да провериш, как е регистриран гласа ти?  какъв по-добър контрол на твоя вот, от самия тебе.

edit: а за да се предотвратят слекулациѝ, след като гласуваш получваш документ, нещо като проформа фактура при пазаруване онлайн.

Проформата няма никаква ст-ст, това само за информация, че има хора живеещи в две и трета, дето не им е ясно. Това настрана, само споменавам.

Този въпрос вече го коментирах. В Е-стония може да си провериш вота. Но твоя личен. Не можеш да провериш на някой дето си сигурен, че не е гласувал.  При това положение, е необходимо единствено да се добавят няколко десетки хиляди гласа на негласували, за да се преразпределят местата в посоката, която ни е нужна. Не гарантира никаква сигурност.

Едмон, аз съм представител на партията на негласуващите, както не малко пъти съм имал възможност да споделя тук. Така съм от местните избори през 2001-ва. Не одобрявам сегашната система и понеже съм безсилен, единствено мога да я саботирам. С радост наблюдавам, че мислещите като мен растат. А станем ли фактор, ще гледате сеир. За каузата ми помагат и избирателните списъци, в които знае се, влиза се, но не се излиза. Сега сме 6 млн. български граждани, след десет години ще сме три. Но списъците ще са вече девет-десет. Ще се отбележат един процент гласували и ще е весело.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: електронното гласуване
« Отговор #102 -: Oct 14, 2014, 20:58 »
Не одобрявам сегашната система и понеже съм безсилен, единствено мога да я саботирам. С радост наблюдавам, че мислещите като мен растат. А станем ли фактор, ще гледате сеир.
Сеира го гледахме вече. Много сте но не сте представени в парлама... парламента. Една година висяхте по улиците и "the nuts" пардон Орешарски ви се смееше.
Като гледам и качеството на парламентa (няма законотворци и юристи, само плямпала), не знам за какви реформи и закони се говори. Като "дайте да напишем нов софтуер ама нямаме девелъпъри"
« Последна редакция: Oct 14, 2014, 21:11 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6195
    • Профил
Re: електронното гласуване
« Отговор #103 -: Oct 14, 2014, 21:19 »
замислих се, ако е глупаво не се смейте :) как стои въпроса с обратната връзка. ако можеш след края на преброяването да провериш, как е регистриран гласа ти?  какъв по-добър контрол на твоя вот, от самия тебе.

edit: а за да се предотвратят слекулациѝ, след като гласуваш получваш документ, нещо като проформа фактура при пазаруване онлайн.

Проформата няма никаква ст-ст, това само за информация, че има хора живеещи в две и трета, дето не им е ясно. Това настрана, само споменавам.

Този въпрос вече го коментирах. В Е-стония може да си провериш вота. Но твоя личен. Не можеш да провериш на някой дето си сигурен, че не е гласувал.  При това положение, е необходимо единствено да се добавят няколко десетки хиляди гласа на негласували, за да се преразпределят местата в посоката, която ни е нужна. Не гарантира никаква сигурност.

Едмон, аз съм представител на партията на негласуващите, както не малко пъти съм имал възможност да споделя тук. Така съм от местните избори през 2001-ва. Не одобрявам сегашната система и понеже съм безсилен, единствено мога да я саботирам. С радост наблюдавам, че мислещите като мен растат. А станем ли фактор, ще гледате сеир. За каузата ми помагат и избирателните списъци, в които знае се, влиза се, но не се излиза. Сега сме 6 млн. български граждани, след десет години ще сме три. Но списъците ще са вече девет-десет. Ще се отбележат един процент гласували и ще е весело.
Аз гласувах. Научиха ме да гласувам. В крайна сметка, ако ще се живее засега тук, трябва човек да заеме някаква позиция. Ако не ти харесва тази система, защо не загубиш 30 минути и зачеркни всичкото квадратчета и кръгчета. Трябва да има задължително гласуване, защото сега 53% негласували могат да им талъкуват негласуването, както скимне. Нямали време, не живеели там, все тая какво. Като заявиш, че теглиш една майна на партиите, като ти е недействителна бюлетината, вече не си този, дето не е заинтересован или този, дето му е все тая.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: електронното гласуване
« Отговор #104 -: Oct 15, 2014, 06:02 »
...

...че има хора живеещи в две и трета, дето не им е ясно. ...
Този въпрос вече го коментирах. В Е-стония може да си провериш вота. Но твоя личен. Не можеш да провериш на някой дето си сигурен, че не е гласувал.  При това положение, е необходимо единствено да се добавят няколко десетки хиляди гласа на негласували, за да се преразпределят местата в посоката, която ни е нужна. Не гарантира никаква сигурност.

Едмон, аз съм представител на партията на негласуващите, както не малко пъти съм имал възможност да споделя тук. Така съм от местните избори през 2001-ва. Не одобрявам сегашната система и понеже съм безсилен, единствено мога да я саботирам. С радост наблюдавам, че мислещите като мен растат. А станем ли фактор, ще гледате сеир. За каузата ми помагат и избирателните списъци, в които знае се, влиза се, но не се излиза. Сега сме 6 млн. български граждани, след десет години ще сме три. Но списъците ще са вече девет-десет. Ще се отбележат един процент гласували и ще е весело.

проверяваш си твоя личен вот, то това е ясно
добавят се, ама много гласове от едно/две или няколко места, и това веднага прави впечатление и се засича. начини и идеи могат да се измислят хиляди...
например, получаваш мейл "благодарим Ви, че гласувахте", а ако не съм и имам такъв мейл...?! това са детайли, които могат да се прецизират.

ако някой има нещо в главата си, ако този някой няма за кого да гласува, ако на този някой  му пука, той отива в тъмната стаичка, пише КУР на бюлетината, става и си заминава!
@go_fire, ще те помоля, да не ни обясняваш, как нема да стане, защото докато го правиш по този начин- седиш, мърмориш и сичко ти е криво то няма да стане никога -ДА! ако виждаш някъде проблем, верното поведение е да търсиш решението му. така мисля аз
« Последна редакция: Oct 15, 2014, 06:36 от satir »
Активен