Автор Тема: blocking skype via iptables ?  (Прочетена 4373 пъти)

vox

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 147
  • Distribution: HP-UX, Solaris, AIX
  • Window Manager: console only
  • #!/bin/ksh
    • Профил
Re: blocking skype via iptables ?
« Отговор #15 -: Feb 04, 2012, 14:31 »
Много може да се спори по тази тема, но на мен лично не ми се иска да задълбавам повече. Има много фактори които оказват влияние на това фирмата каква IT политика ще предпочете. Зависи и в каква насока работи фирмата. Но това не е мой проблем не мислиш ли ?
Активен

No Windows, no Gates only apache inside

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: blocking skype via iptables ?
« Отговор #16 -: Feb 04, 2012, 14:36 »
Много може да се спори по тази тема, но на мен лично не ми се иска да задълбавам повече. Има много фактори които оказват влияние на това фирмата каква IT политика ще предпочете. Зависи и в каква насока работи фирмата. Но това не е мой проблем не мислиш ли ?

И аз съм на мнение, че няма да споря с теб, но предложението което направи ме учудва и ми се струва много неефективно. Но както и да е :).
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

sash

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 112
    • Профил
Re: blocking skype via iptables ?
« Отговор #17 -: Feb 04, 2012, 20:09 »
благодаря на всички за отговорите :)  мисля ,че някаква програмка няма как да е по умна от всички нас  skype ще и намеря цаката все някой се е справил.

Поздрави. [_]3
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: blocking skype via iptables ?
« Отговор #18 -: Feb 04, 2012, 21:43 »
Хора, я ми обяснете (но от бизнес гледна точка) какви са тези идиотски правила: един във фирмата имал право да ползва скайп, останалите не можело. Никой ли няма акъл в главата си за да осъзнае че бизнес проблеми не се решават с технически средства? Същото важи и за човешки проблеми....
Много е просто. Биг бос идва и казва - "Отдела на принцесите само си бъбри по скайпа и виси във файсбука - това трябва да се спре че работата им стои". При което това си е пряка заповед от работодателя - правиш каквото можеш.
За фейса нямаше оплаквания че е глобално спрян, обаче отдела на маждрамуняците се нуждае от скайп за да прави конферентни разговори с доставчици.
Това добре - пускат се през отделен рутер и всичко за 1 ден е ОК.
Обаче се оказва че маждрамуняците използват и конферентни зали и други етажи и т.н.т. дето нямат инфраструктура за отделен рутер.
Пак няма проблеми свързаността им я правя през VPN и си мисля че като са отделни логически мрежи всичко е ОК.
На следващият ден биг бос квичи че принцеските пак имали скайп. Проверявам - вярно. Оказва се че има ли пуснат един скайп той релейва другите и стига да е в една физическа мрежа - няма отърване. Промъква се през какво ли не.
По гадното е че се затваря през шевски компютри и им претоварва мрежата. Домейн контролера също не ги спира, защото се лишават от вътрешна свързаност за да си имат скайп.
Та така нареждат ти обясняваш че неможе натискат те и изпълняваш.
Щом шефовете не искат скайп да въведат административни мерки, а не да държат куклите за еба.е. Или си инсталирайте един Астериск и го ползвайте него за конферентни разговори, така е в белия свят
Активен

0x2B|~0x2B

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: blocking skype via iptables ?
« Отговор #19 -: Feb 04, 2012, 22:01 »
Ако можеш да спреш скайп за някои компютри с iptables правила на рутера, значи можеш да копираш тези правила върху всяка от машините, които не трябва да имат скайп. Дано да не са много :)
Впрочем, ако потребителите нямат администраторски права, както би трябвало да бъде, след като им го деинсталираш, как ще го ползват?
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: blocking skype via iptables ?
« Отговор #20 -: Feb 04, 2012, 22:06 »
Впрочем, ако потребителите нямат администраторски права, както би трябвало да бъде, след като им го деинсталираш, как ще го ползват?

Portable, run from USB...
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Re: blocking skype via iptables ?
« Отговор #21 -: Feb 04, 2012, 22:50 »
Впрочем, ако потребителите нямат администраторски права, както би трябвало да бъде, след като им го деинсталираш, как ще го ползват?

Portable, run from USB...
Даа почти - записано при документите + излизане от домейн контролера. Иначе не ги допуска да правят магарии. Много такива методи са описани за прецакване на домейн контролери и заобикаляне на админските права. В случая не е необходимо да ги заобикалят, понеже работят като админи, заради една глупава апликация която неможе иначе да диша писана от италянци и дори цели менюта не са преведени.
@romeo
Административни мерки за такова нещо трудно се налагат. Преди 2 години загубихме едно дело за уволнение поради несправяне с сл. задължения.
А със скайп работи само френската логистика - всички други са на по-сериозни услуги, дори и китайците. Неможе да промениш света.  И това си е услуга която се плаща и смятам че е по скъпо от другите видове конферентна връзка, но подържа избиране на много мобилни номера в конферентна връзка, локално за фр.
« Последна редакция: Feb 04, 2012, 22:54 от victim70 »
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: blocking skype via iptables ?
« Отговор #22 -: Feb 05, 2012, 07:48 »
....
@romeo
Административни мерки за такова нещо трудно се налагат. Преди 2 години загубихме едно дело за уволнение поради несправяне с сл. задължения.
А със скайп работи само френската логистика - всички други са на по-сериозни услуги, дори и китайците. Неможе да промениш света.  И това си е услуга която се плаща и смятам че е по скъпо от другите видове конферентна връзка, но подържа избиране на много мобилни номера в конферентна връзка, локално за фр.
Точно с Франция сме си правили конферентни връзки с обикновени телефони и не сме имали никакъв проблем. За съжаление никога не съм се занимавал директно с тази работа и не мога да спомена имена на доставчици.
Относно административните мерки - големите компании се справят, залагат го в правилата за работа, с които трябва да се съгласиш и подпишеш при постъпване. Просто трябва да се обмисли добре от правна гледна точка и не мисля че ще имате проблеми
А как да хванете кой си пуска скайп - предлагам да наблюдавате DNS трафика сутрин :)
Активен

0x2B|~0x2B

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: blocking skype via iptables ?
« Отговор #23 -: Feb 05, 2012, 09:31 »
То хубу DNS-а, ама то май SKYPE не търси сървърите им по име (че да се ресолва), ами по IP направо. Такъе спомен имам аз, но може и да греша. Човешко е.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: blocking skype via iptables ?
« Отговор #24 -: Feb 05, 2012, 12:20 »
То хубу DNS-а, ама то май SKYPE не търси сървърите им по име (че да се ресолва), ами по IP направо. Такъе спомен имам аз, но може и да греша. Човешко е.
Хм, не е съвсем прецизно, защото има моменти, когато прави и резолв. Но кога, защо и т.н. оставям за домашно :)
Активен

0x2B|~0x2B

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Проблем с Skype
Настройка на програми
Demon_A 2 4488 Последна публикация Mar 16, 2005, 00:48
от alabal
Skype
Настройка на програми
DeadAndDreaming 7 6368 Последна публикация Feb 26, 2005, 15:51
от BOT_ev
Skype
Настройка на програми
rinoceros 1 3915 Последна публикация Apr 17, 2005, 22:52
от BOT_ev
Skype
Настройка на програми
niko_lai 5 5478 Последна публикация May 01, 2005, 19:03
от
skype
Настройка на програми
knoppix 2 4295 Последна публикация May 30, 2005, 23:02
от knoppix